Monahismul în Biblie

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Apr 2012, 19:40

Legat de şcoala vieţii pentru caracter şi anume exclusiv familia.
Monahii de obicei trăiesc într-o obşte deci nu sunt singuri. Sunt rare cazurile când ei au luat drumul pustiei, unde să fie pe deplin singuri în raport cu semenii.
Monahismul este o viaţă suprafirească de aceea nu o putem înţelege, noi cei mici, reprezintă trăirea în profunzime a creştinismului (care înseamnă a Lui Hristos). Viaţa monahului şi viaţa creştinului mirean diferă mult calitativ dpdv duhovniceşte. Noi suntem în lume, ne bucurăm de cele ale lumii, ei în schimb luptă ptr. Împărăţie, se silesc 24 din 24 fără vacanţă, fără mofturi ptr. trup. Riscurile sunt mai mari, lupta e mai grea, dar şi cununa e pe măsură căci drept e Dumnezeu!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 05 Apr 2012, 07:44

Legat de şcoala vieţii pentru caracter şi anume familia.
Monahii de obicei trăiesc într-o obşte deci nu sunt singuri. Sunt rare cazurile când ei au luat drumul pustiei, unde să fie pe deplin singuri în raport cu semenii.
Monahismul este o viaţă suprafirească de aceea nu o putem înţelege, noi cei mici, reprezintă trăirea în profunzime a creştinismului (care înseamnă a Lui Hristos). Viaţa monahului şi viaţa creştinului mirean diferă mult calitativ dpdv duhovniceşte. Noi suntem în lume, ne bucurăm de cele ale lumii, ei în schimb luptă ptr. Împărăţie, se silesc 24 din 24 fără vacanţă, fără mofturi ptr. trup. Riscurile sunt mai mari, lupta e mai grea, dar şi cununa e pe măsură căci drept e Dumnezeu!
Înţeleg că vă place să aveţi ultimul cuvânt, chiar dacă acesta nu răspunde esenţei din topic. ;) O să vă las această satisfacţie, be my guest...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Apr 2012, 07:55

vă place să aveţi ultimul cuvânt, chiar dacă acesta nu răspunde esenţei din topic
Care esenţă? Din topicul cui?
La esenţa subiectului "monahismul în biblie" am dat temeiul scripturistic, în ultimul mesaj doar combăteam viziunea dvstră greşită.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde OLGA » 05 Apr 2012, 10:00

Eu cred că ne recomandă să facem ce vrem.
Am scris că recomandarea se adresează creştinilor, celor ce doresc să fie adevăraţi creştini. Cei ce nu doresc, desigur pot face ce vor, respectiv să trăiască în păcat. Fiecare om beneficiază de liberul arbitru.
Orice părinte normal îşi lasă copiii să facă ce vor, dipă ce s-a asigurat că aşa e cel mai bine pentru a avea copiii pe care si i-a dorit. Eu cred că tot aşa de liberi suntem şi noi, toţi oamenii, ca nişte copii ai lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 05 Apr 2012, 11:17

Orice părinte normal îşi lasă copiii să facă ce vor, dipă ce s-a asigurat că aşa e cel mai bine pentru a avea copiii pe care si i-a dorit. Eu cred că tot aşa de liberi suntem şi noi, toţi oamenii, ca nişte copii ai lui Dumnezeu.
Sunt de acord cu dumneavoastră.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX