Monahismul în Biblie

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Ormylia
Mesaje:39
Membru din:25 Iul 2009, 16:01
Confesiune:ortodox
Preocupări:monahism
Monahismul în Biblie

Mesaj necititde Ormylia » 16 Mai 2010, 15:11

Vă rog să mă ajutaţi dacă vreţi şi puteţi, să adun versete din Noul Testament, care fac trimitere direcă sau indirectă la monahism.
Am de împlinit o "ascultare" faţă de un părinte duhovnicesc/profesor, ;) şi nu intru în timp cu canonul.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Mai 2010, 17:09

Epistola 1 către Corinteni a Sf. Ap. Pavel, cap. 7.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde OLGA » 02 Apr 2012, 19:59

Eu cred că şi din rugăciunea domnească se înţelege. De exemplu, "Facă-se voia Ta, precum în Cer aşa şi pe pământ.".

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 03 Apr 2012, 11:58

Şi până la urmă există ori nu un asemenea text în Noul Testament? Personal nu văd nicio legătură cu monahismul în Rugăciunea Domnească, iar din 1 Cor.7 nu reiese defel că apostolul Pavel ar fi fost călugăr. Dimpotrivă: departe de a fi un călugăr claustrat într-o chilie, s-a implicat activ în viaţa socială a comunităţilor creştine pe o mare întindere geografică...

OLGA

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde OLGA » 03 Apr 2012, 15:04

Şi până la urmă există ori nu un asemenea text în Noul Testament? Personal nu văd nicio legătură cu monahismul în Rugăciunea Domnească, iar din 1 Cor.7 nu reiese defel că apostolul Pavel ar fi fost călugăr. Dimpotrivă: departe de a fi un călugăr claustrat într-o chilie, s-a implicat activ în viaţa socială a comunităţilor creştine pe o mare întindere geografică...
În Cer, bărbatul şi femeia nu se mai căsătoresc. Sunt ca îngerii. Poae că aşa vrea Dumnezeu să facă oamenii şi pe pământ.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 03 Apr 2012, 15:20

În Cer, bărbatul şi femeia nu se mai căsătoresc. Sunt ca îngerii. Poae că aşa vrea Dumnezeu să facă oamenii şi pe pământ.
Dacă ar fi vrut aşa, cu siguranţă nu întemeia instituţia căsătoriei.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Apr 2012, 19:28

Şi până la urmă există ori nu un asemenea text în Noul Testament?
Tot Noul şi Vechiul Testament vorbeşte despre monahism adică despre unirea sufletului cu Dumnezeu în rugăciune, căci asta înseamnă monah (singur trupeşte, dar sufleteşte cu Hristos şi prin Hristos cu toţi şi toate).
Dumneata nu eşti nou, deci trebuia să ştiţi că aveţi sub-forumul inter-confesional, inter-religios, prima pagină, puţin mai jos pentru "a ne arăta" paiul din ochi. Aici vor discuta doar cei ortodocşi sau care au/vor să aibă viziuni orto. Mulţumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 03 Apr 2012, 20:13

Tot Noul şi Vechiul Testament vorbeşte despre monahism
Nu credeţi că e un răspuns cam evaziv? VT e clar că nu vorbeşte, căci în perioada veterotestamentală nu existau călugări. Eu am întrebat de Noul. Puteţi indica măcar un singur verset?
adică despre unirea sufletului cu Dumnezeu în rugăciune, căci asta înseamnă monah (singur trupeşte, dar sufleteşte cu Hristos şi prin Hristos cu toţi şi toate).
Unirea sufletului cu Dumnezeu în rugăciune nu e refuzată celorlalţi creştini. Altfel, sfatul sf. ap. Pavel către comunitatea din Tesalonic (unde nu erau călugări) ar fi fără sens: "Rugaţi-vă neîncetat." (1 Tes.5,17)
Dumneata nu eşti nou, deci trebuia să ştiţi că aveţi sub-forumul inter-confesional, inter-religios, prima pagină, puţin mai jos pentru "a ne arăta" paiul din ochi. Aici vor discuta doar cei ortodocşi sau care au/vor să aibă viziuni orto. Mulţumesc!
Să înţeleg că-mi trântiţi uşa-n nas? Dacă deranjez, pot să plec, asta însă nu rezolvă problema...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Apr 2012, 20:29

Puteţi indica măcar un singur verset?
De are cineva urechi de auzit să udă (Marcu 7, 16)
Ochi aveţi şi nu vedeţi, urechi aveţi şi nu auziţi (Marcu 8, 18)
Orice verset ţi-aş aduce tu mă vei contrazice, aşa-i!? De aceea e mai bine să judeci după biblie la inter-...
Unirea sufletului cu Dumnezeu în rugăciune nu e refuzată celorlalţi creştini.
Nu e, dar monahii chiar fac lucru ăsta, pe când cei din lume mimează şi doar puţini reuşesc aceasta.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 03 Apr 2012, 22:55

De are cineva urechi de auzit să udă (Marcu 7, 16)
Ochi aveţi şi nu vedeţi, urechi aveţi şi nu auziţi (Marcu 8, 18)
Orice verset ţi-aş aduce tu mă vei contrazice, aşa-i!? De aceea e mai bine să judeci după biblie la inter-...
Am înţeles. Nu puteţi indica nici măcar unul.
Nu e, dar monahii chiar fac lucru ăsta, pe când cei din lume mimează şi doar puţini reuşesc aceasta.
Eu nu pot şti dacă mimează ori ba, Dumnezeu ştie; cert e că poţi fi creştin bun şi dacă nu te călugăreşti.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Apr 2012, 23:04

D-le undecimus, citiţi această sumară descriere a monahismului de Arhimandritul Gheorgheos, în pdf, poate vă foloseşte.
viewtopic.php?f=13&t=2086&p=29423#p29423
Cu mult respect.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 03 Apr 2012, 23:27

D-le undecimus, citiţi această sumară descriere a monahismului de Arhimandritul Gheorgheos, în pdf, poate vă foloseşte.
viewtopic.php?f=13&t=2086&p=29423#p29423
Mulţumesc, însă în acea sumară descriere (de şase pagini) nu am găsit trimiteri nou testamentale pentru instituirea călugăriei. Sunt doar vreo 2-3 texte referitoare la celibat, celibat ce-l poate experimenta şi un om obişnuit fără a deveni călugăr. Să fiu bine înţeles: nu am nimic cu această "instituţie bisericească" (cum bine zice autorul la punctul 2), doar că nu-i pot găsi instituirea ori poruncirea în Noul Testament. Atâta tot.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Apr 2012, 08:35

Monahismul se întemeiază pe sfaturile evanghelice şi nu pe porunci, aşa cum spune şi Sf. ap. Pavel.
din 1 Cor.7 nu reiese defel că apostolul Pavel ar fi fost călugăr.
Nu a fost călugăr a fost apostol (misionar) :) . În acest capitol se găseşte temei scripturistic ptr. urmarea sfatului fecioriei (curăţiei), pentru sărăcie (nedorind nimic pământesc/lumesc) şi ascultare faţă de Dumnezeu cred că nu mai e nevoie să fac trimiteri, Iisus vorbeşte despre ele în multe feluri pt toţi şi toate.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 04 Apr 2012, 08:56

În acest caz, ne putem pune de acord că Scriptura recomandă tuturor creştinilor curăţie, modestie şi abstinenţă. Mai rămâne problema celibatului, însă şi în această privinţă există creştini necăsătoriţi care nu sunt neapărat călugări.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Apr 2012, 09:33

În acest caz, ne putem pune de acord că Scriptura recomandă tuturor creştinilor curăţie
De acord!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Apr 2012, 09:49

În acest caz, ne putem pune de acord că Scriptura recomandă tuturor creştinilor curăţie, modestie şi abstinenţă. Mai rămâne problema celibatului, însă şi în această privinţă există creştini necăsătoriţi care nu sunt neapărat călugări.
Dle undecimus, una este curăţia celor căsătoriţi şi alta fecioria celor necăsătoriţi care este mai mult decât curăţia. Apoi celibatar poţi să fi, dar nu şi fecior. Celibatar poţi să fi dar avar. Celibatar poţi să fi dar nesupus nimănui. Aspectul fecioriei ( al celor fameni)a fos atins de Mântuitorul şi în evanghelie şi de Apostolul Pavel. Chiar şi ei aşa au fost şi aproape toţi apostolii.
Apoi dvs se pare că nu înţelegeţi termenul de monah sau călugăr şi faceţi confuzie.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Apr 2012, 10:57

Dle undecimus, una este curăţia celor căsătoriţi şi alta fecioria celor necăsătoriţi care este mai mult decât curăţia.
Noi ne-am pus de acord asupra curăţiei sufleteşti, căci aspectul fecioriei e clar căci este diferit la monahi şi la mirenii căsătoriţi.
Cum poate fi fecioria mai mare decât curăţia?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 04 Apr 2012, 12:55

Dle undecimus, una este curăţia celor căsătoriţi şi alta fecioria celor necăsătoriţi care este mai mult decât curăţia.
Nu ştiu de unde extrageţi această scară de valori, căci în Scriptură eu nu am găsit... De exemplu, apostolul Ioan nu este mai sfânt decât apostolul Petru de care ştim că era căsătorit.
Şi apoi, celibatul [călugărilor] nu aduce automat după sine sfinţenia ori curăţia. Diavolul îi ispiteşte şi pe ei, iar unii chiar cad la capitolul acesta. Cazurile tot mai dese de călugări adulteri, pedofili şi homosexuali sunt o dovadă în sensul acesta.
Apoi celibatar poţi să fi, dar nu şi fecior. Celibatar poţi să fi dar avar. Celibatar poţi să fi dar nesupus nimănui.
De acord cu asta, însă acestea sunt valabile şi în dreptul călugărilor; cum ziceam mai sus, nimeni nu e scutit de ispită şi chiar păcat dacă i se dă curs ispitei.
Aspectul fecioriei ( al celor fameni)a fos atins de Mântuitorul şi în evanghelie
Probabil vă referiţi la pasajul din Matei 19,10-12. Ei bine, acolo lucrurile sunt puţin mai nuanţate... Evident ucenicii judecau că firea omenească fiind aşa cum era, şi fiind atât de multe împrejurări în care soţul şi soţia se găsesc în incompatibilitate, n-ar fi mai bine să se evite cu totul viaţa de căsătorie? Fără îndoială, standardul pe care îl proclama Hristos părea la început prea înalt chiar şi pentru ucenici, aşa cum pare uneori creştinilor de astăzi. Ceea ce uitau ucenicii, şi ceea ce creştinii de azi sunt înclinaţi să uite, este că Hristos oferă o altă soluţie pentru fericirea vieţii de căsătorie. Potrivit cu formula lui Hristos, acolo unde dispoziţiile şi individualitatea nu se potrivesc, soluţia este să se schimbe dispoziţiile, inimile şi vieţile (Romani 12,2), nu partenerii de căsătorie. Principiile pe temeiul cărora poate avea loc această transformare sunt clar arătate în Predica de pe Munte (Matei 5,38-48; 6,14.15). Dacă principiile acestea sunt aplicate la situaţii de căsătorie dificile, vor face aceleaşi minuni ca atunci când sunt aplicate la alte relaţii sociale. Nu există problemă de căsătorie care nu poate fi rezolvată spre satisfacţia atât a bărbatului, cât şi a soţiei dacă amândoi sunt dispuşi să urmeze principiile trasate de Hristos în Predica de pe Munte. Şi acolo unde unul este dispus să facă aşa chiar dacă celălalt s-ar putea să nu fie, este adesea posibil să se ajungă la o remarcabilă măsură de pace conjugală; şi de multe ori rezultatul final va fi câştigarea celui lipsit de bunăvoinţă. O astfel de răsplată este vrednică de răbdarea şi jertfirea de sine pe care le cere.
Cât priveşte famenii, Hristos aminteşte acolo trei categorii. În prima categorie, evident El descrie anumite persoane care sufereau de un defect congenital, defect de care ei nu trebuiau să fie socotiţi răspunzători. În legătură cu a doua categorie (famenii pe care oamenii i-au făcut fameni) v-aş atrage atenţia asupra unui aspect ce nu trebuie neglijat: în VT preoţii mutilaţi în felul acesta fizic nu puteau servi în slujba preoţească (vezi Levitic 21,18-21)
În legătură cu a treia categorie ("fameni care s-au făcut fameni pe ei înşişi"), vreau să spun că totuşi căsătoria este de dorit. Formarea caracterului poate fi mult mai eficientă şi deplină în asociere strânsă cu o altă fiinţă omenească decât atunci când omul este „singur”. În legăturile intime, de zi cu zi, ale vieţii de familie, se poate realiza mai mult în ce priveşte atenuarea şi înfrânarea trăsăturilor neplăcute ale caracterelor şi întărirea însuşirilor mai bune decât s-ar putea pe altă cale. Aceia care, pentru un motiv sau altul, sunt fără privilegiul unui cămin al lor propriu, sunt lipsiţi prin aceasta de una din cele mai bune şcoli ale vieţii pentru caracter, şi nu pot cunoaşte adâncimile bucuriilor, întristărilor şi ocaziilor vieţii.
Celibatul nu este starea obişnuită, normală şi este o înşelăciune de la cel rău că, prin sine, el poate duce la o stare superioară a sfinţeniei care altfel n-ar fi cu putinţă. La iudei, celibatul era rău văzut sau compătimit, şi era practicat numai de grupe ascetice extreme ca de pildă Esenienii. Raportul biblic afirmă în mod specific că Petru era căsătorit şi probabil şi posibil şi alţi ucenici erau la fel. Iisus n-a recomandat niciodată celibatul, nici pentru creştini ca un tot, nici pentru conducătorii creştini. Nu este natural şi nu contribuie la dezvoltarea unui caracter simetric aşa cum o poate face viaţa normală de căsătorie.
Cuvintele Domnului, dacă sunt înţelese literal, ar fi contra tonului general al Scripturii. Ideea mutilării corporale este respingătoare. Pare potrivit a vedea afirmaţia aceasta ca analogă declaraţiei lui Hristos din Matei 5,30. Fără îndoială, afirmaţia lui Hristos trebuie să fie înţeleasă figurat. Dar chiar şi în această situaţie, nu este o poruncă şi nici măcar un sfat de urmat pentru toţi creştinii. Mai degrabă putem înţelege un principiu enunţat în 1 Cor.7,29.
Apoi dvs se pare că nu înţelegeţi termenul de monah sau călugăr şi faceţi confuzie.
Foarte posibil, dar aveţi vă rog înţelegere pentru mine... eu sunt cu "Sola Scriptura", iar în Scriptură nu găsim acest termen.

OLGA

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde OLGA » 04 Apr 2012, 14:12

În acest caz, ne putem pune de acord că Scriptura recomandă tuturor creştinilor curăţie, modestie şi abstinenţă. Mai rămâne problema celibatului, însă şi în această privinţă există creştini necăsătoriţi care nu sunt neapărat călugări.
Eu cred că ne recomandă să facem ce vrem.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Monahismul în Biblie

Mesaj necititde undecimus » 04 Apr 2012, 16:44

Eu cred că ne recomandă să facem ce vrem.
Am scris că recomandarea se adresează creştinilor, celor ce doresc să fie adevăraţi creştini. Cei ce nu doresc, desigur pot face ce vor, respectiv să trăiască în păcat. Fiecare om beneficiază de liberul arbitru.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX