TOTI se vor mantui ?

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Claudius
Mesaje:3
Membru din:08 Sep 2011, 05:34
Confesiune:ortodox
Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde Claudius » 09 Sep 2011, 06:33

Constantinos ,

Cuvantul a facut totul . Prin Intrupare reparatia este perfecta . Nici un om nu putea realiza acea reparatie . Dumnezeu a realizat toate lucrurile BUNE , fara pacat . Chipul din Om este un asemenea lucru . Ca el a fost invelit ulterior este alta discutie .

Poate fi atins chipul din Om de vreun pacat ?

Carnea si sangele isi lucreaza legile ei de nastere/moarte . Chipul din Om este supus unei astfel de legitati ? Duhul pleaca la Dumnezeu cand totul "piere" . Nu ni se spune ca piere sau este distrus . Ceea ce ma face sa cred ca ideea de mantuire universala este dreapta si destept mestesugita . Doar Dumnezeu este in spatele acestei mantuiri , Si El nu vrea moartea pacatosului . Ca suferinta exista si in lumea spirituala o dovedeste faptul de a exista demoni .

La ce bun o creatie destinata suferintei vesnice ?

Pe de alta parte spunea la fel de frumos cineva ca este mai buna suferinta decat inexistenta .

cristianas43
Mesaje:1
Membru din:14 Sep 2011, 12:42
Confesiune:ortodox

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde cristianas43 » 14 Sep 2011, 13:01

despre mantuire
http://agonia.ro/index.php/author/23304 ... ana_pricop

am avut o revelatie cu 10 ani in urma
si, dupa asta,
am inteles Ideea principala a Bibliei
complet diferit de toate religiile lumii

Biblia vorbeste despre o Separare Finala (Judecata de Apoi)
intre "cei buni" si "cei rai"

si am primit intelegerea
ca aceasta separare nu va fi INTRE categorii diferite de oameni
unii "buni" si altii "rai"

ci va fi o separare INTERIOARA in fiecare suflet, in fiecare individ
(care va fi vindecat de boala pacatului
si va ramane numai esenta sa divina, chipul si asemanarea lui Dumnezeu)

astfel noi, toti oamenii, (fiecare barbat si fiecare femeie)
vom fi mantuiti, salvati,
si vom merge in Imparatia cerurilor
noi toti vom merge ACASA
exact opusul a ceea ce actualele religii predica

si mai poti cauta textele semnate cristianas43 aici http://groups.yahoo.com/group/dialogeva ... sage/22031)

Nika
Mesaje:13
Membru din:30 Iul 2011, 19:26
Confesiune:ortodox

Toţi se vor mantui ?

Mesaj necititde Nika » 15 Sep 2011, 00:44

Nu prea se ştie de la cine sunt "revelaţiile" şi gândurile noastre, iar pt a nu da greş mai bine să ne axăm pe învăţăturile Sfinţilor Părinţi, astfel sigur nu vom da greş, măcar din simplu motiv că Dumnezeu i-a arătat Sfinţi. :x22
Cu dragoste în Iisus Hristos Domnul nostru!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde dimitrie » 15 Sep 2011, 22:15

despre mantuire
http://agonia.ro/index.php/author/23304 ... ana_pricop

am avut o revelatie cu 10 ani in urma
si, dupa asta,
am inteles Ideea principala a Bibliei
complet diferit de toate religiile lumii

Biblia vorbeste despre o Separare Finala (Judecata de Apoi)
intre "cei buni" si "cei rai"

si am primit intelegerea
ca aceasta separare nu va fi INTRE categorii diferite de oameni
unii "buni" si altii "rai"

ci va fi o separare INTERIOARA in fiecare suflet, in fiecare individ
(care va fi vindecat de boala pacatului
si va ramane numai esenta sa divina, chipul si asemanarea lui Dumnezeu)

astfel noi, toti oamenii, (fiecare barbat si fiecare femeie)
vom fi mantuiti, salvati,
si vom merge in Imparatia cerurilor
noi toti vom merge ACASA
exact opusul a ceea ce actualele religii predica

si mai poti cauta textele semnate cristianas43 aici http://groups.yahoo.com/group/dialogeva ... sage/22031)
Şi uite aşa a mai apărut o nouă Evanghelie:
Evanghelia după cristianas43;
Să-i urăm şi noi cu Pavel:
Anatema ei! (Gal.1:8-9)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde dulgherul » 27 Sep 2011, 19:42

despre mantuire
http://agonia.ro/index.php/author/23304 ... ana_pricop

am avut o revelatie cu 10 ani in urma
si, dupa asta,
am inteles Ideea principala a Bibliei
complet diferit de toate religiile lumii

Biblia vorbeste despre o Separare Finala (Judecata de Apoi)
intre "cei buni" si "cei rai"

si am primit intelegerea
ca aceasta separare nu va fi INTRE categorii diferite de oameni
unii "buni" si altii "rai"

ci va fi o separare INTERIOARA in fiecare suflet, in fiecare individ
(care va fi vindecat de boala pacatului
si va ramane numai esenta sa divina, chipul si asemanarea lui Dumnezeu)

astfel noi, toti oamenii, (fiecare barbat si fiecare femeie)
vom fi mantuiti, salvati,
si vom merge in Imparatia cerurilor
noi toti vom merge ACASA
exact opusul a ceea ce actualele religii predica

si mai poti cauta textele semnate cristianas43 aici http://groups.yahoo.com/group/dialogeva ... sage/22031)
Şi uite aşa a mai apărut o nouă Evanghelie:
Evanghelia după cristianas43;
Să-i urăm şi noi cu Pavel:
Anatema ei! (Gal.1:8-9)
Desigur că nu se vor mîntui numai cei cu sutană.
Romani 11:32. Fiindcă Dumnezeu a închis pe toţi oamenii în neascultare, ca să aibă îndurare de toţi.
Da nu-i adevărat că Pavel era biat!!!! :x3

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde esenin » 27 Sep 2011, 21:26

Christiana43,
Cu tot aerul ridicol, care se datoreaza probabil culturii lacunare, e interesant ce credeti d-voastra despre "revelatia" ce v-a fost data. (am primit si darul sa vad ideea principala dintr-un text, esentialul vad imediat punctul slab al unui rationament si vad intrebarea-cheie care poate defini cel mai succint un context) Dar impingeti mai departe analiza! De pilda "En arche" ar putea insemna (atentie, NU o afirm, doar sugerez) "in randul Arheilor", "printre Arhei". Ce spuneti?
S-ar putea sa platiti, fara sa vreti, un mic tribut versiunii latine: "in principio erat Verbum et verbum erat apud Deum" (sau "deus", nu sunt singur).
revin
Asa.....ma abtin sa fiu ironic la adresa scrierilor d-voastra, din cauza acestor cuvinte. In ce scrieti, totusi, nu se vede asta (ce spuneti in citat). Ce zice ramona ungureanu aici: e just. http://agonia.ro/index.php/personals/24 ... ..._altfel Pare ca le scoateti din burta, nearticulate.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde Dionysie » 28 Sep 2011, 18:35

Dar, dupa invierea lui christos, toti ne vom mantui. (Sf. pavel, 1 Cor. 3). Unii mai greu, unii mai usor, dupa faptele fiecaruia. Unii vor "arde" mai mult, altii mai putin. Daca nu ar fi asa, jertfa lui Christos si Invierea nu ar mai avea sens. Asta este garantia noastra.
Să îi mai oferim "prietenului" esenin, precum şi celorlalţi amatori ai mântuirii universale, un citat de la 1 Corinteni 3, ca să vadă încă o dată, şi mai mult, că Sfânta Scriptură cu nici un chip nu predică mântuirea universală sub orice condiţii: "Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi." (1 Corinteni 3:16-17)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde esenin » 28 Sep 2011, 19:44

Dar, dupa invierea lui christos, toti ne vom mantui. (Sf. pavel, 1 Cor. 3). Unii mai greu, unii mai usor, dupa faptele fiecaruia. Unii vor "arde" mai mult, altii mai putin. Daca nu ar fi asa, jertfa lui Christos si Invierea nu ar mai avea sens. Asta este garantia noastra.
Să îi mai oferim "prietenului" esenin, precum şi celorlalţi amatori ai mântuirii universale, un citat de la 1 Corinteni 3, ca să vadă încă o dată, şi mai mult, că Sfânta Scriptură cu nici un chip nu predică mântuirea universală sub orice condiţii: "Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi." (1 Corinteni 3:16-17)
Deci Dumnezeu STRICA?
Al....Dumnezeu, bre!

Si "strica" o fi insemnand "nu mai (il) mantuieste"? Poate il strica doar la stomac. Poate ii da doar galbinare, gripa, filoxera, ceva, ca doar n-o fi bunul Dumnezeu ucigas de oameni. Sau e vorba despre alt Dumnezeu?

Ia uite ce zice traducerea: phtheiro fthi'-ro, probably strengthened from phthio (to pine or waste); properly, to shrivel or wither, i.e. to spoil (by any process) or (generally) to ruin (especially figuratively, by moral influences, to deprave); corrupt (self), defile, destroy.

Dar nici asa nu se pupa. Dumnezeu nu corupe, nu ruineaza, nu depraveaza....etc. Sau s-a schimbat, mai nou? Este pura retorica a Sf. Pavel, evreu pe la subtiori, uneori.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde Dionysie » 05 Oct 2011, 20:01

Ceea ce reiese din cugetarea "universaliştilor" este aceea că mântuirea universală este o necesitate iar mântuirea parţială o imposibilitate. Deşi te-ai exprimat destul de reţinut că asta este ceea ce crezi, şi anume mântuirea universală, cred că încă nu ai răspuns la două întrebări extrem de importante:

Poate Dumnezeu să îl mântuiască pe om împotriva voinţei omului?

Este posibil ca un om să nu vrea să se mântuiască, să nu aleagă să primească mântuirea, să respingă, chiar cu obstinaţie, mântuirea? În acest ultim caz de ce l-ar mântui Dumnezeu împotriva propriei voinţe şi libere alegeri?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde esenin » 05 Oct 2011, 20:23

Lamureste-ţi propria afirmatie, sau iati-o inapoi, dezminte-o, si abia apoi fa presupuneri despre ce aş putea sa cred eu.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde Dionysie » 05 Oct 2011, 20:46

Dar, dupa invierea lui christos, toti ne vom mantui. (Sf. pavel, 1 Cor. 3). Unii mai greu, unii mai usor, dupa faptele fiecaruia. Unii vor "arde" mai mult, altii mai putin. Daca nu ar fi asa, jertfa lui Christos si Invierea nu ar mai avea sens. Asta este garantia noastra.
Bine, prietene, pentru tine o să reiau întrebările:

Poate Dumnezeu să îl mântuiască pe om împotriva voinţei omului?

Este posibil ca un om să nu vrea să se mântuiască, să nu aleagă să primească mântuirea, să respingă, chiar cu obstinaţie, mântuirea? În acest ultim caz de ce l-ar mântui Dumnezeu împotriva propriei voinţe şi libere alegeri?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde esenin » 05 Oct 2011, 23:20

N-ai inteles Pentru moment nu ai nimic de intrebat. Adica oi fi avand, dar nu-ti raspund, inainte de a-ti face datoria ”sportiva” de a lamuri ce ai zis inainte..

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde dimitrie » 07 Oct 2011, 13:37

despre mantuire
http://agonia.ro/index.php/author/23304 ... ana_pricop

am avut o revelatie cu 10 ani in urma
si, dupa asta,
am inteles Ideea principala a Bibliei
complet diferit de toate religiile lumii

Biblia vorbeste despre o Separare Finala (Judecata de Apoi)
intre "cei buni" si "cei rai"

si am primit intelegerea
ca aceasta separare nu va fi INTRE categorii diferite de oameni
unii "buni" si altii "rai"

ci va fi o separare INTERIOARA in fiecare suflet, in fiecare individ
(care va fi vindecat de boala pacatului
si va ramane numai esenta sa divina, chipul si asemanarea lui Dumnezeu)

astfel noi, toti oamenii, (fiecare barbat si fiecare femeie)
vom fi mantuiti, salvati,
si vom merge in Imparatia cerurilor
noi toti vom merge ACASA
exact opusul a ceea ce actualele religii predica

si mai poti cauta textele semnate cristianas43 aici http://groups.yahoo.com/group/dialogeva ... sage/22031)
Şi uite aşa a mai apărut o nouă Evanghelie:
Evanghelia după cristianas43;
Să-i urăm şi noi cu Pavel:
Anatema ei! (Gal.1:8-9)
Desigur că nu se vor mîntui numai cei cu sutană.
Romani 11:32. Fiindcă Dumnezeu a închis pe toţi oamenii în neascultare, ca să aibă îndurare de toţi.
Da nu-i adevărat că Pavel era biat!!!! :x3
Dulgherule, cine predică o altă Evanghelie, ce merită? Ia ută-te prin Scriptură! Sau eşti la fel de coerent în gândire ca cea de mai sus? Hristos spune: Şi vor merge aceştia la muncă veşnică, dar aceea: Nuuu.. la bucurie veşnică! Uite, Evanghelia spune limpede:
31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, şi toţi sfinţii îngeri cu El, atunci va şedea pe tronul slavei Sale.
32. Şi se vor aduna înaintea Lui toate neamurile şi-i va despărţi pe unii de alţii, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Şi va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36. Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37. Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.
41. Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43. Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.
44. Atunci vor răspunde şi ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă şi nu Ţi-am slujit?

Iată dulgherule că ăştia care merg în focul veşnic vorbesc şi deci nu sunt păcatul (care este ceva nu cineva) de care vorbeşte sus-numita: si am primit intelegerea
ca aceasta separare nu va fi INTRE categorii diferite de oameni
unii "buni" si altii "rai"

ci va fi o separare INTERIOARA in fiecare suflet, in fiecare individ
(care va fi vindecat de boala pacatului
si va ramane numai esenta sa divina, chipul si asemanarea lui Dumnezeu)

45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, nici Mie nu Mi-aţi făcut.
46. Şi vor merge aceştia în muncă veşnică, iar drepţii în viaţă veşnică.
Mt.25

Ia zii acum, nu diferă Evanghelia asta de a aceleia? Cum este, are apocatastaza temei biblic? La ce bun toată Evanghelia, toată morala creştină? Ia mai compară şi cu:
"Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus şi-au răstignit trupul împreună cu patimile şi cu poftele. "Gal.5:24 Vezi că nu este suficient să fii mamifer biped din specia celor ce mai articulează şi cuvinte ca să fii al lui Hristos? Printre altele (botez, mirungere, euharistie...) mai trebuie şi înfrânarea poftelor.
Deci, ceilalţi care nu şi-au răstignit trupul cu patimile şi cu poftele lui ai cui sunt?
Dar uite că din necunoaşterea Scripturilor spun oamenii prostii.

Cât despre cei în sutană, nu ai auzit că "sluga aceea care a ştiut voia stăpânului şi nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult.Şi cea care n-a ştiut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puţin. Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere"? Lc.12:47-48
Aşadar sutana nu mântuie, ci împlinirea voii stăpânului.

Încă ceva: pe cât se poate încerc să fiu cât mai responsabil cu putinţă de ceea ce scriu, pentru a nu defăima haina pe care o port (de aceea mi-am asumat identitatea şi pe forum), nici numele de creştin ortodox, şi nu în ultimul rând din respect pentru cei care citesc.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde esenin » 07 Oct 2011, 15:19

Pe de alta parte, pr. dimitrie, singurul pacat care nu se va ierta este hula impotriva duhului Sfant: „Toate păcatele şi toate hulele pe care le vor rosti fiii oamenilor li se vor ierta; dar oricine va huli împotriva Duhului Sfânt, nu va căpăta niciodată iertare, ci este vinovat de un păcat veşnic." (marcu, 3)
Ori acesta nu este un pacat prea frecvent, cel putin la prima vedere.
Deci majoritatea oamenilor vor fi iertati.

Nu stiu daca asta inseamna si ca se vor „mantui”....

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde dulgherul » 08 Oct 2011, 06:59


Aşadar sutana nu mântuie, ci împlinirea voii stăpânului.
Desigur părinte. Nu depinde de cine aleargă ci de Dumnezeu.
Vreau să vă scriu o chestiune care mă frămîntă personal și , totodată, să vă cer sfatul.

Preotul din satul meu, la o predică, zicea în felul următor.
"Faptele bune ale omului este meritul Lui Dumnezeu. (deci nu meritul omului)
Faptele rele sănt ale omului și este responsabil pentru ele"

Pînă aici toate bune foarte, numai că eu am o dilemă.

Ca să pot supravețui am deschis un mic magazin, în satul în care locuiesc, cu profil alimentar-industrial.
Pe la douăzeci ale luni vine la magazin un cetățean și î-mi cere să-i dau pe datorie măncare și îmbrăcăminte, pe datorie. Datorie pe care să o plătească în cinsprăzece luna viitoare.Îi dau, pentru că îi plîng copii de foame și umblă dezbrăcați. Tot la două zile cetățeanul vine la mine și î-mi cere pîine, conserve, zahăr, ulei, etc.

Cu toate că eu sînt cel care l-am hrănit și l-am îmbrăcat nu-i meritul meu ci a Lui Dumnezeu.

Vine scadența. Cetățeanul nu se prezintă cu datoria.
Îl caut și îl găsesc la cîrciumă. Cînd îi cer datoria mă înjură. Eu supărat, pentru că și pe mine nu mă păsuiesc creditorii, îl cert.

Asta este fapta mea cea rea și eu sînt responsabil de ia.

Și uită așa mujicul este sătul și îmbrăcat, pe bani mei, cu meritul Lui Dumnezeu și eu sînt un păcătos...............

Fain nu?

Constantinos

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde Constantinos » 08 Oct 2011, 09:19

Intai trebuie sa afli daca chiar vrea Dumnezeu sa ajuti omul respectiv. Poate fi si o exceptie , eu nu l-as ajuta pentru ca bea si injura. Daca as avea ce sa dau, as da direct copiilor lui. Ai scris ca pentru a supravietui ai deschis acel magazin , nu esti bogat si nu esti in situatia pe care o descrie Sfantul Simeon Noul Teolog despre un bogat care imparte saracilor dar ajunge in iad pentru ca il trece pe unul singur cu vederea . Daca ar ajunge in rai doar cei care ajuta material pe oameni Maria Egipteanca sigur ar fi in iad. Faptele bune sunt pregatite de catre Dumnezeu dar eu le trec cu vederea pe majoritatea si le fac pe cele care cred ca sunt bune , sunt ale mele pentru ca sunt impletite cu pacatul dar adevarul este ca Dumnezeu te rasplateste cu bine pentru ele sau cu rau si ajungi sarac de nu mai ai nici pentru tine. Eu nu sunt parinte ,sa ma ierti ca am postat aiurea.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Oct 2011, 12:40


Preotul din satul meu, la o predică, zicea în felul următor.
"Faptele bune ale omului este meritul Lui Dumnezeu. (deci nu meritul omului)
Nu este adevărat!
Faptele bune sunt meritul omului ajutat de Dumnezeu, fie prin faptă, fie prin bunătatea firească sădită în el.
Dacă faptele bune este meritul exclusiv a Lui Dumnezeu, atunci Dumnezeu este nedrept pt că lucrează binele numai în unii iar în alţii nu, ajungem la predestinaţie exclusivă.
Atunci răsplăţile pe ce se mai dau?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde dimitrie » 09 Oct 2011, 02:00

Prsupunând că am prins cele ce te frământă (din analiza celor expuse de d-ta), încerc să le răspund pe rând:

Aşadar sutana nu mântuie, ci împlinirea voii stăpânului.
Desigur părinte. Nu depinde de cine aleargă ci de Dumnezeu.
Vreau să vă scriu o chestiune care mă frămîntă personal și , totodată, să vă cer sfatul.

Preotul din satul meu, la o predică, zicea în felul următor.
"Faptele bune ale omului este (sunt nu este) meritul Lui Dumnezeu. (deci nu meritul omului)
Indiscutabil, chiar Domnul spune:
5. Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic. Ioan.15
Adică, Domnul spune că binele desăvârşit nu poate fi lucrat de om fără ajutorul Lui; şi acest lucru îl înţelegem din cuvintele roadă multă. Lucrul acesta ni-l arată şi Sf.Apostol Iacov:
"Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare." Iac.1.17
Însă Domnul ne mai indică şi un alt înţeles al cuvintelor Sale - a face la modul absolut, arătat prin cuvintele fără Mine nu puteţi face nimic. Adică, absolut tot ce avem nu le avem prin noi şi de la noi înşine, ci de la El, în El şi prin El ne avem, şi le avem, şi Îl avem. Aceasta şi marele Pavel o spune în mai multe rânduri:
a) "Căci cine te deosebeşte pe tine? Şi ce ai, pe care să nu-l fi primit? Iar dacă l-ai primit, de ce te făleşti, ca şi cum nu l-ai fi primit?" 1Cor.4:7;
b)"Căci în El trăim şi ne mişcăm şi suntem, precum au zis şi unii dintre poeţii voştri: căci ai Lui neam şi suntem."FA.17:28.
Asemenea şi Sf.Ioan Evanghelistul spune:
"Ştim iarăşi că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat nouă pricepere, ca să cunoaştem pe Dumnezeul cel adevărat; şi noi suntem în Dumnezeul cel adevărat, adică întru Fiul Său Iisus Hristos. Acesta este adevăratul Dumnezeu şi viaţa de veci. "1Ioan.5:20.
Iar dacă mai respirăm, ori dacă ne mai trezim dimineaţa, etc. este pentru că El ne ţine în existenţă, fiind Atoateţiitorul (Apoc.1:8)
"Faptele rele sănt ale omului și este responsabil pentru ele"
Aşa spune şi psalmistul David:"Zis-am: "Mărturisi-voi fărădelegea mea asupra mea Domnului"; şi Tu ai iertat nelegiuirea păcatului meu." Ps.31:6 Că tocmai asta n-au făcut-o Adam şi Eva - să-şi mărturisească păcatul lor asupra lor Domnului, ci invers au procedat: Adam a dat vina pe femeie,, iar femeia pe şarpe şi de aceea nu au fost iertaţi. Însă, măsura responsabilităţii fiecăruia pentru păcat numai Domnul o ştie.
Pînă aici toate bune foarte, numai că eu am o dilemă.
Ca să pot supravețui am deschis un mic magazin, în satul în care locuiesc, cu profil alimentar-industrial.
Pe la douăzeci ale luni vine la magazin un cetățean și î-mi cere să-i dau pe datorie măncare și îmbrăcăminte, pe datorie. Datorie pe care să o plătească în cinsprăzece luna viitoare.Îi dau, pentru că îi plîng copii de foame și umblă dezbrăcați. Tot la două zile cetățeanul vine la mine și î-mi cere pîine, conserve, zahăr, ulei, etc.

Cu toate că eu sînt cel care l-am hrănit și l-am îmbrăcat nu-i meritul meu ci a Lui Dumnezeu.

Vine scadența. Cetățeanul nu se prezintă cu datoria.
Îl caut și îl găsesc la cîrciumă. Cînd îi cer datoria mă înjură. Eu supărat, pentru că și pe mine nu mă păsuiesc creditorii, îl cert.

Asta este fapta mea cea rea și eu sînt responsabil de ia.

Și uită așa mujicul este sătul și îmbrăcat, pe bani mei, cu meritul Lui Dumnezeu și eu sînt un păcătos...............

Fain nu?
Dar d-ta nu ai păcătuit când l-ai certat, ci ai făcut după cuvântul Domnului: "Luaţi aminte la voi înşivă. De-ţi va greşi fratele tău, dojeneşte-l şi dacă se va pocăi, iartă-l." Lc.17:3. Iar despre el, psalmistul spune: "Se împrumută păcătosul şi nu dă înapoi, iar dreptul se îndură şi dă." Ps.36:21. Şi asta numai în măsura în care-i mai stă în putere să mai da înapoi.
Însă, pentru mine şi pentru d-ta (presupunându-se că avem de dat) Domnul spune următoarele:
"Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta." Mt.5:42
Şi încă:
"Şi dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată puteţi avea? Căci şi păcătoşii iubesc pe cei ce îi iubesc pe ei.
Şi dacă faceţi bine celor ce vă fac vouă bine, ce mulţumire puteţi avea? Că şi păcătoşii acelaşi lucru fac.
Şi dacă daţi împrumut celor de la care nădăjduiţi să luaţi înapoi, ce mulţumire puteţi avea? Că şi păcătoşii dau cu împrumut păcătoşilor, ca să primească înapoi întocmai.
Ci iubiţi pe vrăjmaşii voştri şi faceţi bine şi daţi cu împrumut, fără să nădăjduiţi nimic în schimb, şi răsplata voastră va fi multă şi veţi fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulţumitori şi răi.
Fiţi milostivi, precum şi Tatăl vostru este milostiv." Lc.6:32-36

Însă, discernământul este cel care trebuie să ne conducă în toate. Că dacă eu şi d-ta avem familie, putem face fapte de milostenie în măsura în care nu-i păgubim pe ei (familia). Adică eu încalţ copilul altuia, însă cu preţul să rămână al meu desculţ? Asta nu ne este îngăduit, pentru că Domnul spune: să iubeşti pe aproapele tău ca pe sine-ţi . Ori cine este aproapele în cazul acesta: copilul meu sau al altuia?
Altfel stau lucrurile atunci când eşti singur, că te poţi trece pe tine cu vederea pentru binele altuia. Spre exemplu: Sf.Ierarh Calinic de la Cernica făcea milostenii la tot pasul. Iar dacă cumva vreun sărac îi cerea milostenie şi el nu mai avea, atunci, cu ochii în lacrimi, se întorcea către cei din jur să se împrumute zicând: "Împrumutaţi-mă vă rog, că a venit la mine acest frate al lui Iisus şi eu nu am cu ce să-l ajut!"
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde dulgherul » 09 Oct 2011, 10:46

Pr Dimitrie,
În concluzie nu prea depinde de noi, ci de ce vrea Dumnezeu. Nu ar suna asta a predestinare?
Nu vreau să fiu înțeles greșit pentru că mă gîndesc la generațiile viitoare. Nu se termină lumea cu noi și după noi se vor mai naște oameni. Uni din ei vor fi vase curate iar altele de stricăciune, după dorința olarului.

În ce privește milostenia aveți dreptate. Este mai aproape cămașa ca haina.
Dar milostenia este una și cumpărarea pe datorie alta. De ce să țin o afacere dacă nu am profit, din care să pot face milostenie? Cred că ma-ți înțeles.

@ Constantinos,
DA. Sînt foarte bogat, desigur datorită Lui Dumnezeu. EL mi-a dăruit ceva ce aș împărți cu toată lumea, dar nu mă lasă!

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: TOTI se vor mantui ?

Mesaj necititde ddc » 10 Oct 2011, 20:23

toti cei buni si drepti.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron