Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla
Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde dulgherul » 06 Sep 2010, 14:30

2 Tesaloniceni :1. Cât priveşte venirea Domnului nostru Isus Hristos şi strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraţilor,
2. să nu vă lăsaţi clătinaţi aşa de repede în mintea voastră, şi să nu vă tulburaţi de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind de la noi, ca şi cum ziua Domnului ar fi şi venit chiar.
3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă, şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
5. Nu vă aduceţi aminte cum vă spuneam lucrurile acestea, când eram încă la voi?
6. Şi acum ştiţi bine ce-l opreşte ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7. Căci taina fărădelegii a şi început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreşte acum, să fie luat din drumul ei.
8. Şi atunci se va arăta acel Nelegiuit, pe care Domnul Isus îl va nimici cu suflarea gurii Sale, şi-l va prăpădi cu arătarea venirii Sale.
9. Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,
10. şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzării, pentru că n-au primit dragostea adevărului ca să fie mântuiţi.
11. Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:
12. pentru ca toţi cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiţi.
13. Noi însă, fraţi preaiubiţi de Domnul, trebuie să mulţumim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci de la început Dumnezeu v-a ales pentru mântuire, în sfinţirea Duhului şi credinţa adevărului.
14. Iată la ce v-a chemat El, prin Evanghelia noastră, ca să căpătaţi slava Domnului nostru Isus Hristos.
15. Aşadar, fraţilor, rămâneţi tari, şi ţineţi învăţăturile, pe care le-aţi primit fie prin viu grai, fie prin epistola noastră.
16. Şi însuşi Domnul nostru Isus Hristos, şi Dumnezeu, Tatăl nostru, care ne-a iubit şi ne-a dat, prin harul Său, o mângâiere veşnică şi o bună nădejde,
17. să vă mângâie inimile, şi să vă întărească în orice lucru şi cuvânt bun.

Din profeția lui Pavel se desprinde ideia că Fiul pierzări este un Om.
Cum omenirea nu sa confruntat cu un asemenea evenimet rezultă că Omul urmează să apară.

Cum priviți lucrurile din perspectiva acestui Om?
Ce șanse are?

Vă mulțumesc.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Omul Însemnat? -profil psihologic-

Mesaj necititde Ioan Cr » 06 Sep 2010, 23:04

S-a discutat destul aici
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Însemnat? -profil psihologic-

Mesaj necititde dulgherul » 07 Sep 2010, 14:40

S-a discutat destul aici
Am cerut o discuție despre prfilul psihologic al acelui om. Deci dacă un asemenea om ar exista , cum ar privi el lucrurile?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Sep 2010, 17:11

Am cerut o discuție despre prfilul psihologic al acelui om. Deci dacă un asemenea om ar exista , cum ar privi el lucrurile?
In primul rand, astfel de oameni au existat deja si nu o data (ex. Nero).

In al doilea rand, nu reusesc sa desprind sensul acestei intrebari si sa-i inteleg rostul pentru mantuirea noastra.

In sfarsit, profilul lui antihrist este usor de sesizat daca Il cunoastem bine pe Cel Caruia i se opune: Hristos Dumnezeu. Deci schimbati un pic perspectiva.

PS. O curiozitate: de ce folositi Biblia lui Cornilescu?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde dulgherul » 07 Sep 2010, 19:09

Am cerut o discuție despre prfilul psihologic al acelui om. Deci dacă un asemenea om ar exista , cum ar privi el lucrurile?
In primul rand, astfel de oameni au existat deja si nu o data (ex. Nero).

In al doilea rand, nu reusesc sa desprind sensul acestei intrebari si sa-i inteleg rostul pentru mantuirea noastra.

In sfarsit, profilul lui antihrist este usor de sesizat daca Il cunoastem bine pe Cel Caruia i se opune: Hristos Dumnezeu. Deci schimbati un pic perspectiva.

PS. O curiozitate: de ce folositi Biblia lui Cornilescu?
Nu contest că au existat tot felul de "anticristi", dar Nero este irelevat aici pentru ca profeția spune că Evanghelia va fi adusă la cunoștința tuturor pămîntenilor. În timpul lui Nero nu se cunoștea tot pămîntul și nici Biblia nu iera alcătuită.
Deci in această conjunctură am pus întrebarea. Fiind un om care trebuie să apară, înainte de Ziua Domnului, este firesc să mă gîndesc din ce perspectivă ar privi lucrurile. Bănuiesc că nu-i un idiot care nu știe citi Scriptura și trage concluzii. La fel își da seama că este între dezastru și triumf. Dacă nu le face jocul?
Iar dacă nu are posibilitatea să se mîntuiască înseamnă că a fost predestinat cu bună știința de Dumnezeu dinainte de creiație. Sau Dumnezeu nu știe ce plan a conceput? Deci și acel om are posibilitate Să-L cunoască pe Iisus, poate mult mai bine ca alții.

Cît despre Biblia din care am citat nu cred ca are mare importanță. De ex. eu am o Biblie personală care are ca prefață o cuvîntare a Prefericitului Teoctist spusă cu ocazia sărbătoriri Bunei Vestiri din anul 1988 și diferă puțin față de Biblia Ortodoxa de pe net cît și de a lui Cornilescu. Dar nu am prea dat importanță acestui aspect.

Am și eu o curiozitate: de ce nu a fost bun titlul...Omul Însemnat?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Sep 2010, 20:29

Nu contest că au existat tot felul de "anticristi", dar Nero este irelevat aici pentru ca profeția spune că Evanghelia va fi adusă la cunoștința tuturor pămîntenilor. În timpul lui Nero nu se cunoștea tot pămîntul și nici Biblia nu iera alcătuită.
In pasajul citat de dvs nu este indicat acest criteriu, ci lepadarea de credinta.
Fiind un om care trebuie să apară, înainte de Ziua Domnului, este firesc să mă gîndesc din ce perspectivă ar privi lucrurile. Bănuiesc că nu-i un idiot care nu știe citi Scriptura și trage concluzii. La fel își da seama că este între dezastru și triumf. Dacă nu le face jocul?
Pai daca este unealta lui satan, iar satan este cel mai mare teolog, sigur ca nu va fi un tip ignorant. Ziceam sa-l priviti ca anti-hrist, de ce nu incercati? Spre exemplu, Hristos este Imparat, dar a slujit in chip de rob; este Dumnezeu adevarat, dar nu a refuzat sa traiasca o viata de om muritor; este Intelepciunea intrupata, dar nu si-a etalat cunostintele pentru onoruri si slava omeneasca; are o Imparatie care nu este din aceasta lume, pe care lumea nu o iubeste. Antihrist va fi exact la fel, doar cu semnul minus.
Iar dacă nu are posibilitatea să se mîntuiască înseamnă că a fost predestinat cu bună știința de Dumnezeu dinainte de creiație. Sau Dumnezeu nu știe ce plan a conceput? Deci și acel om are posibilitate Să-L cunoască pe Iisus, poate mult mai bine ca alții.
Nu faceti confuzie intre prestiinta si predestinatie (eroarea calvinista). Cu siguranta toti oamenii au libertatea si posibilitatea de a cere mantuirea. Dar o vor face? Si apoi, nu cunoasterea lui Iisus ne mantuieste, ci vietuirea in El (Eu sunt Vita, voi mladitele...).
Cît despre Biblia din care am citat nu cred ca are mare importanță. De ex. eu am o Biblie personală care are ca prefață o cuvîntare a Prefericitului Teoctist spusă cu ocazia sărbătoriri Bunei Vestiri din anul 1988 și diferă puțin față de Biblia Ortodoxa de pe net cît și de a lui Cornilescu. Dar nu am prea dat importanță acestui aspect.
Asa cum avem grija ca medicamentele pe care le procuram sa fie autentice si de marca buna, cu cat mai mult trebuie sa ne ingrijim de textul Cuvantului lui Dumnezeu?
Am și eu o curiozitate: de ce nu a fost bun titlul...Omul Însemnat?
Pentru ca nu este... biblic. :) Epitetul "insemnat" este ambiguu si trimite la "distins, deosebit, ales". Daca gresesc, iertati-ma.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde dulgherul » 08 Sep 2010, 16:07

Desigur că nu puteam să citez toate scrisorile lui Pavel. Asta nu înseamnă că nu ne putem folosi de spusele lui, doar el a făcut profeția cu omul.
Sigur că anticristul este cel mai bun teolog, doar cunoștea psalmi si ia reamintit lui Iisus asta neuitînd altă dată să-i reproșeze că a venit prea devreme, să înteleg că toți care urmează teologia îi sînt discipoli și vor prin istețimea lor să-l depășească?
Desigur că nu am voie să pun problema așa, că aduce supărare, dar Duhul Adevărului trebuie primit chiar dacă doare sau ustură, pentru că vindecă. Aftfel în ce costă credința dacă nu spunem lucrurilor pe nume și nu ni-le asumăm.

Cît despre acel om nu poate fi de la naștere unealta lui satan. Dacă este numai preștiut de Dumnezeu și nu predestinat OMUL este liber să aleagă între bine și rău. Nu spune oare Tatăl cercetațile pe toate, bune sau rele, și alegeți ce-i bun. Cum oare alegi cele bune dacă nu le cunoști și cele rele? Dar Duhul cercetează toate ALE Tatălui.
Deci un om nu se poate apuca de capul lui să-și facă un rău imens. Scrie să nu faci rău, dar nu scrie făți ție rău.

Despre textele Bibliei, care au suferit destule schimbari prin greșeli și traducere, nu putem ști care au cea mai mare acuratețe, mai ales că atunci cînd a alcătuit Biblia domnul Irineu putea alege din vreo 80 de Evanghelii. Știti mai bine ca mine că au existat scrieri de a lui Petru care nu apar în Biblie, altfel nu ar fi pomenit Pavel despre ele.

În ce privește Omul , însemnat nu trebuie să fie automat distins. Ce? Cain dacă avea pus un semn de la Dumnezeu era ...distins.
Poate deci fi vorba despre un SEMN care îl are acel om. Problema este că semnul poate fi "ascuns" de vederea oamenilor. De fapt în cazul acesta numai Tatăl, Fiul , Duhul Adevărului și Omul știu de semn. Desigur și sătănel, numai că el se cutremură numai cînd se gîndește unde-i așezat semnul!
Dacă la un moment dat în viața dumneavoastră aveți revelația că sînteți acel om?
Nu-i posibil? Atunci înseamnă că nu credeți în Iisus care spune că la DUMNEZEU este posibil orice.
Nu am vrut să vă supăr, de fapt nu doresc o polemică, doar o discuție bazată pe Adevăr Și logică.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Sep 2010, 21:54

Scuzati, dar cu atitudinea pe care o demonstrati nu cred ca va fi atat de usor sa implinim doleanta dvs. Daca orice argument il percepeti ca pe o provocare, nu-mi ramane decat sa va urez rabdare, rabdare si iar rabdare, ca sa-l citez pe pr. Cleopa.
Dacă la un moment dat în viața dumneavoastră aveți revelația că sînteți acel om?
Nu-i posibil? Atunci înseamnă că nu credeți în Iisus care spune că la DUMNEZEU este posibil orice.
Nu am vrut să vă supăr, de fapt nu doresc o polemică, doar o discuție bazată pe Adevăr Și logică.
Un sfat: nu huliti. Nu suciti invataturile. Invatati-va sa ascultati.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde dulgherul » 09 Sep 2010, 15:28


Un sfat: nu huliti. Nu suciti invataturile. Invatati-va sa ascultati.
Nu am hulit pe nimeni. Nu sucesc nici o învățătură care prezintă Adevărul. Răbdare am mai multă decît vă imaginați. Vă ascult.
Întrebarea iera: cum priviți lucrurile din perspectiva acelui om?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 01:11

dar cum ar putea privi cineva din perspectiva Antihristului? Ar insemna sa te pui in locul lui... :?

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde dulgherul » 11 Oct 2010, 14:06

dar cum ar putea privi cineva din perspectiva Antihristului? Ar insemna sa te pui in locul lui... :?
Probabil a-ți înțeles greșit. Este vorba de un OM, care este posibil să existe sau urmează să fie născt. La un moment dat în viața lui o să aibă cunoașterea despre sine. O să înceapă, fiind între ciocan și nicovală, să-și pună probleme existențiale. Așa cum dumneata ai acces la cunoaștere o să aibă și acela. Ce o să-l împiedice să cerceteze problema în toate aspectele ei?
Chestiunea este dacă se poate mîntui și refuză pe diavol? Sau este PREDESTINAT? Asta-i chestiunea.

Ar fi posibil ca Dumnezeu să creieze un om împotriva lui, care să intre cu El în "razboi"?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Oct 2010, 22:19

Noua discutie despre predestinatie a fost mutata aici.

NOTA: Va rog sa evitati mesajele OFF-topic!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde Vasile46 » 03 Mai 2015, 17:38

2 Tesaloniceni :1. Cât priveşte venirea Domnului nostru Isus Hristos şi strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraţilor,
2. să nu vă lăsaţi clătinaţi aşa de repede în mintea voastră, şi să nu vă tulburaţi de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind de la noi, ca şi cum ziua Domnului ar fi şi venit chiar.
3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă, şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
5. Nu vă aduceţi aminte cum vă spuneam lucrurile acestea, când eram încă la voi?
6. Şi acum ştiţi bine ce-l opreşte ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7. Căci taina fărădelegii a şi început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreşte acum, să fie luat din drumul ei.
8. Şi atunci se va arăta acel Nelegiuit, pe care Domnul Isus îl va nimici cu suflarea gurii Sale, şi-l va prăpădi cu arătarea venirii Sale.
9. Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,
10. şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzării, pentru că n-au primit dragostea adevărului ca să fie mântuiţi.
11. Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:
12. pentru ca toţi cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiţi.
13. Noi însă, fraţi preaiubiţi de Domnul, trebuie să mulţumim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci de la început Dumnezeu v-a ales pentru mântuire, în sfinţirea Duhului şi credinţa adevărului.
14. Iată la ce v-a chemat El, prin Evanghelia noastră, ca să căpătaţi slava Domnului nostru Isus Hristos.
15. Aşadar, fraţilor, rămâneţi tari, şi ţineţi învăţăturile, pe care le-aţi primit fie prin viu grai, fie prin epistola noastră.
16. Şi însuşi Domnul nostru Isus Hristos, şi Dumnezeu, Tatăl nostru, care ne-a iubit şi ne-a dat, prin harul Său, o mângâiere veşnică şi o bună nădejde,
17. să vă mângâie inimile, şi să vă întărească în orice lucru şi cuvânt bun.

Din profeția lui Pavel se desprinde ideia că Fiul pierzări este un Om.
Cum omenirea nu sa confruntat cu un asemenea evenimet rezultă că Omul urmează să apară.

Cum priviți lucrurile din perspectiva acestui Om?
Ce șanse are?

Vă mulțumesc.
Omul Faradelelegii nu este nicidecum un Om , o persoana din Istoria omenirii , vreun rege tiran , sau Hitler , sau Nero etc. Vedem ca are legatura treaba si cu false minuri si aratari . Cuvintele ,,Trebuie numai ca cel ce o opreste acum , sa fie luat din drumul ei,, . Deci este vorba de o entitate religioasa falsa . Crestinismul a actionat in secolul intai , fata de paganism ca o BARIERA , dar dupa moartea majoritatii Apostolilor bariera s-a ridicat . Astfel s-a facut loc paganizarii crestinismului cu buna stiinta. Deoarece multi le era greu sa renunte la obiceiurile si practicile lor pagane , ei au fost botezati asa cu tot bagajul pagan de superstitii , nascandu-se astfel ,, falsa crestinatate,,. Deci ,,omul nelegiurii , sau faradelegii nu este nicidecum un om , reprezinta ceva anume.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde nora » 07 Iun 2015, 11:39

2 Tesaloniceni :1. Cât priveşte venirea Domnului nostru Isus Hristos şi strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraţilor,
2. să nu vă lăsaţi clătinaţi aşa de repede în mintea voastră, şi să nu vă tulburaţi de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind de la noi, ca şi cum ziua Domnului ar fi şi venit chiar.
3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă, şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
5. Nu vă aduceţi aminte cum vă spuneam lucrurile acestea, când eram încă la voi?
6. Şi acum ştiţi bine ce-l opreşte ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7. Căci taina fărădelegii a şi început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreşte acum, să fie luat din drumul ei.
8. Şi atunci se va arăta acel Nelegiuit, pe care Domnul Isus îl va nimici cu suflarea gurii Sale, şi-l va prăpădi cu arătarea venirii Sale.
9. Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,
10. şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzării, pentru că n-au primit dragostea adevărului ca să fie mântuiţi.
11. Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:
12. pentru ca toţi cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiţi.
13. Noi însă, fraţi preaiubiţi de Domnul, trebuie să mulţumim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci de la început Dumnezeu v-a ales pentru mântuire, în sfinţirea Duhului şi credinţa adevărului.
14. Iată la ce v-a chemat El, prin Evanghelia noastră, ca să căpătaţi slava Domnului nostru Isus Hristos.
15. Aşadar, fraţilor, rămâneţi tari, şi ţineţi învăţăturile, pe care le-aţi primit fie prin viu grai, fie prin epistola noastră.
16. Şi însuşi Domnul nostru Isus Hristos, şi Dumnezeu, Tatăl nostru, care ne-a iubit şi ne-a dat, prin harul Său, o mângâiere veşnică şi o bună nădejde,
17. să vă mângâie inimile, şi să vă întărească în orice lucru şi cuvânt bun.

Din profeția lui Pavel se desprinde ideia că Fiul pierzări este un Om.
Cum omenirea nu sa confruntat cu un asemenea evenimet rezultă că Omul urmează să apară.

Cum priviți lucrurile din perspectiva acestui Om?
Ce șanse are?

Vă mulțumesc.
Omul Faradelelegii nu este nicidecum un Om , o persoana din Istoria omenirii , vreun rege tiran , sau Hitler , sau Nero etc. Vedem ca are legatura treaba si cu false minuri si aratari . Cuvintele ,,Trebuie numai ca cel ce o opreste acum , sa fie luat din drumul ei,, . Deci este vorba de o entitate religioasa falsa . Crestinismul a actionat in secolul intai , fata de paganism ca o BARIERA , dar dupa moartea majoritatii Apostolilor bariera s-a ridicat . Astfel s-a facut loc paganizarii crestinismului cu buna stiinta. Deoarece multi le era greu sa renunte la obiceiurile si practicile lor pagane , ei au fost botezati asa cu tot bagajul pagan de superstitii , nascandu-se astfel ,, falsa crestinatate,,. Deci ,,omul nelegiurii , sau faradelegii nu este nicidecum un om , reprezinta ceva anume.
Daca Constantin cel Mare a scos crestinismul din catacombe , punandu-l in legalitate inseamna ca s-a amestecat crestinismul cu paganismul? Nu cumva prin acest act , foarte multi pagani s-au crestinat?
Mergand pe acelasi principiu de logica pe care il invocati atunci sa spunem ca in momentul cand Apostolii au inceput sa predice si neamurilor noua lege, nu doar iudeilor, inseamna ca iudeii s-au amestecat cu neamurile, amestecand noua lege cu practicile neamurilor? Nu sesizati eroarea de logica?
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Omul Fărădelegii? -profil psihologic-

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 20:34

PS. O curiozitate: de ce folositi Biblia lui Cornilescu?
probabil ca din acelasi motiv pentru care si tu folosesti traducerea crestin ortodoxa al originalului (TORA). E mai convenabil si mai ajutator pentru crezul sau!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX