Părul lung

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Părul lung

Mesaj necititde porfirie » 29 Sep 2010, 20:27

1Cor.11,14: Nu vă învaţă oare însăşi firea că necinste este pentru un bărbat să-şi lase părul lung.

Cum se impacă acest citat cu faptul că randuiala ascetica monahala si randuiala pentru preoti cere ca sa aiba parul lung.Sau chiar ascetica nuanteaza acest citat?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Părul lung

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Sep 2010, 20:49

Dar in practica naziratului vechi-testamentar? Sau in cazul lui Samson?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Părul lung

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 16:23

Dar in practica naziratului vechi-testamentar? Sau in cazul lui Samson?
Dar calugarii de astazi nu sunt sub legea lui Moise ci li se aplica versetele scrise de Pavel tot atat de bine ca si corintenilor.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Părul lung

Mesaj necititde Pr Haralambie » 30 Sep 2010, 17:24

Dar in practica naziratului vechi-testamentar? Sau in cazul lui Samson?
Dar calugarii de astazi nu sunt sub legea lui Moise ci li se aplica versetele scrise de Pavel tot atat de bine ca si corintenilor.
Calugarii de azi nu sunt sub legea lui Moise dar precum atunci au fost cazuri exceptionale ,de pilda Samson ,care nu oricum ci la porunca ingerului a lasat parul lung,la fel cum nazireii aveau un statut aparte prin care se deosebeau de ceilalti evrei ,tot de aceiasi credinta,la fel si acum calugarii au un statut aparte ,exceptional si nu la intimplare ci tot la porunca ingerului ,dar care este Lui Dumnezeu.
Calugarii de azi imita nazireatul V testamentar numai ca afierosirea nu este temporara ci permanenta/definitiva .
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Părul lung

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 17:27

dar apostolul Pavel de ce nu face specificarea si la acest caz? pe timpul lui nu erau calugari in biserica crestina?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Părul lung

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Oct 2010, 10:28

dar apostolul Pavel de ce nu face specificarea si la acest caz? pe timpul lui nu erau calugari in biserica crestina?
Epistola lui, este adresata unei comunitati proaspat increstinata din Corint, nu calugarilor, ceea ce nu-i tot una.
Ultima oară modificat 06 Apr 2011, 00:49 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Părul lung

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 14:53

Epistola lui este adresata unei comunitati proaspat increstinata din corint nu calugarilor ceea ce nui tot una.

atunci unde sa citim despre calugari in Noul testament?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Părul lung

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Oct 2010, 15:27

Epistola lui este adresata unei comunitati proaspat increstinata din corint nu calugarilor ceea ce nui tot una.

atunci unde sa citim despre calugari in Noul testament?
La Matei cap 19 v 12,mai cititi capitolul asta
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Părul lung

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:30



atunci unde sa citim despre calugari in Noul testament?
La Matei cap 19 v 12,mai cititi capitolul asta[/quote]

Asa este, si e cazul lui Pavel, insa aici aveti dreptate numai in ceea ce priveste celibatul, care poate fi o optiune in cazul in care respectivul lucreaza in ogorul lui Dumnezeu, dar retragerea de lume nu o gasim in NT si asta e o trasatura definitorie a calugarului, faptul ca se izoleaza.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Părul lung

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Oct 2010, 16:41


Asa este, si e cazul lui Pavel, insa aici aveti dreptate numai in ceea ce priveste celibatul, care poate fi o optiune in cazul in care respectivul lucreaza in ogorul lui Dumnezeu, dar retragerea de lume nu o gasim in NT si asta e o trasatura definitorie a calugarului, faptul ca se izoleaza.
Exista diferite forme de vituire a calugarilor ,nu toti se izoleaza,chiar f putini,restul nu.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Părul lung

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 16:43

Exista diferite forme de vituire a calugarilor ,nu toti se izoleaza,chiar f putini,restul nu.

dar de ce se imbraca distinct?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Părul lung

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Oct 2010, 19:54

dar de ce se imbraca distinct?
Pentru ca este o tagma aparte, dar care formeaza unitate in diversitate,imbracamintea este stabilita tot in Biserica si are chiar recomandare din descoperire de la ingeri in primele comunitati monastice, din marturia traditiei patristice, asta ca o paranteza pt ca pt p si np este doar sola scriptura. Are si implicatii simbolice cu trimitere la realitate.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 23:35 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Părul lung

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 00:50

Si ca un simbol ca ei nu mai sunt ai lumii, ci au iesit din lume, s-au retras din lume desi se roaga pt. lume. Iar negrul e simbolul parasirii, lepadarii de lume - adica am murit pt. lume ca sa traiesc lui Hristos (si sa mor patimilor)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Părul lung

Mesaj necititde dimitrie » 03 Apr 2011, 22:53

Exista diferite forme de vituire a calugarilor ,nu toti se izoleaza,chiar f putini,restul nu.

dar de ce se imbraca distinct?
Căt despre pustnicie, nu aţi auzit de marele Pavel că a sihăstrit 3 ani în Pustiul Arabiei?
Câteva cuvinte despre uniforma noastră:
1. Dacă port reverenda/dulama, îmi asum public afierosirea. Un aspect neplăcut în cazul de faţă: "Ocările celor ce Te ocărăsc pe Tine, au căzut asupra Mea" (Rom.15:3). Cei care-şi poartă haina (dintre preoţi) înţeleg ce spun;
2. Şi în acest caz haina mă poate ajuta să fiu ceea ce sunt, în sensul că dacă de Dumnezeu nu mă ruşinez să mă comport necuviincios (în momente de slăbiciune sufletească), mă ajută haina cu ruşinea faţă de oameni;
3. Afară de asta, simt odată cu acest acoperământ trupesc, un altul duhovniesc (mai ales când peste reverendă/dulamă îmbrac şi rasa, care vara... vă închipuiţi cum e). Acest acoperământ duhovniesc, se manifestă printr-o pace lăuntrică, o slăbire a atacurilor sălbatice din partea cugetelor şi a patimilor.
Îmi spunea o maică de o alta, care s-a nevoit un timp într-un schit de pustnice de pe Rarău. Şi îi mărturisea aceea că atât de puternice erau acolo atacurile demonilor, că nici să doarmă nu putea dacă nu îmbrăca şi rasa. O mică asemănare pe înţeleul dvs.: Şorţurile lui Pavel din FA.19:11-12.
Restul, le-a explicat suficient Pr. Haralambie.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Părul lung

Mesaj necititde vasinec » 05 Apr 2011, 14:32

Căt despre pustnicie, nu aţi auzit de marele Pavel că a sihăstrit 3 ani în Pustiul Arabiei?
1. Sfantul Apostol Pavel nu pomeneste de vre-o "sihastreala" de 3 ani. Spune ca s-a dus in Arabia si Damasc iar dupa 3 ani s-a dus la Ierusalim. Cititi, cu atentie, Galateni 1:17-18. Aveti grija cum rastalmaciti Scriptura, caci "va da cu rest", domnule preot.
2. Domnul Iisus Hristos se roaga pentru ucenicii Sai, in felul urmator: "Nu Mã rog ca sã-i iei din lume, ci ca sã-i pãzesti pe ei de cel viclean".(Ioan 17:15). Ceea ce s-a si intamplat. In Noul Testament nu gasim calugari ci oameni plini de credinta umbland printre oamenii din lume si invatandu-i despre Mantuitorul si fagaduintele Sale .
3. S-a deviat de la subiect. Sfantul Apostol Pavel scria despre rusinea parului lung la barbati (fara deosebire). Sa inteleg ca, calugarii nu intra in categoria barbatilor?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Părul lung

Mesaj necititde dimitrie » 05 Apr 2011, 19:49

Căt despre pustnicie, nu aţi auzit de marele Pavel că a sihăstrit 3 ani în Pustiul Arabiei?
1. Sfantul Apostol Pavel nu pomeneste de vre-o "sihastreala" de 3 ani. Spune ca s-a dus in Arabia si Damasc iar dupa 3 ani s-a dus la Ierusalim. Cititi, cu atentie, Galateni 1:17-18. Aveti grija cum rastalmaciti Scriptura, caci "va da cu rest", domnule preot.
ImagineImagine
D-lor adventişti, nu vă grăbiţi, citiţi ci şi versetul 16 din acelaşi capitol 1, care de fapt este restul la dvs :!: . Poate faceţi vreo legătură şi cu versetele 11,12 din acelaşi capitol.
Vi le pun un pic în ordinea ideilor, spre a le înţelege mai bine:
-De la v.-le 11-17, începe relatarea cronologică a momentului din viaţa Sf.Apostol Pavel ce lipseşte în istorisirea de la FA.9, ca legătură între v.-le 25-26:
"11. Dar vă fac cunoscut, fraţilor, că Evanghelia cea binevestită de mine nu este după om;
12. Pentru că nici eu n-am primit-o de la om, nici n-am învăţat-o, ci prin descoperirea lui Iisus Hristos.
15. Dar când a binevoit Dumnezeu Care m-a ales din pântecele mamei mele şi m-a chemat prin harul Său,
16. Să descopere pe Fiul Său întru mine, pentru ca să-L binevestesc la neamuri,îndată"
(după momentul Damasc din FA.9:25)" nu m-am lipit de trup şi sânge,
17. Nici nu m-am suit la Ierusalim, la Apostolii cei dinainte de mine,ci m-am dus în Arabia "

(înţelegând deci că, în Arabia a primit Evanghelia prin descoperire, aceasta fiind firul roşu al expunerii sale cu caracter istoric din v.-le 11;12;15-17. De reţinut că doar pentru descoperirea Evanghelie a mers în Arabia-mai multe nu spune Biblia, nu şi să propovăduiască; de propovăduit a propovăduit doar în Damasc, cf. mărturiei Sf. Apostol Barnaba din FA.9:27)", şi m-am întors iarăşi la Damasc.
18. Apoi, după trei ani, m-am suit la Ierusalim"
(din acest începe să coincidă istorisirea sa cu cea a Sf.Apostol Luca din FA.9:26), ca să-l cunosc pe Chefa şi am rămas la el cincisprezece zile.
Faptul că după convertire nu s-a lipit îndată de trup şi sânge (adică însingurându-se, înţelegând aici toţi oamenii, că doar nu i-o fi fost frică de creştini), explică astfel cum a fost posibil ca nici pe cale orală, nici pe cale scrisă să primească Evanghelia de la om, ci în mod direct, prin descoperirea lui Iisus Hristos. Să mai întreb cui îi dă cu rest?

Cât despre treaba cu perioada cât a stat în Arabia (în pustiu sau nu) de 3 ani sau mai puţin, nu o puteţi infirma biblic; iar eu aş putea argumenta cu Sf. Tradiţie. Dar sigur în Damasc nu putea rămâne mult, având în vedere ce vroiau să-i facă iudeii, şi cum scăpat din mâna lor. Despătimirea se realizează prin asceză, şi poatea lua mai mult de 3 ani; ortodocşii ştiu asta. Marele Pavel nu a avut avantajul de 3, 1/2 ani pe care l-au avut Apostolii, ca o dată cu primirea Evangheliei, să înveţe de la Domnul ca prin asceză să supună trupul duhului. În Arabia, credem noi, că pe lângă descoperirea Evangheliei a reuşit ca prin asceză să-şi răstignească trupul cu patimile şi cu poftele lui ( Gal.5:24).
PS.De fapt eu am răspuns aici celui care a deschis topicul, care este ortodox.
Va urma.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Părul lung

Mesaj necititde dimitrie » 05 Apr 2011, 23:52

2. Domnul Iisus Hristos se roaga pentru ucenicii Sai, in felul urmator: "Nu Mã rog ca sã-i iei din lume, ci ca sã-i pãzesti pe ei de cel viclean".(Ioan 17:15). Ceea ce s-a si intamplat. In Noul Testament nu gasim calugari ci oameni plini de credinta umbland printre oamenii din lume si invatandu-i despre Mantuitorul si fagaduintele Sale .
Dar ce au făcut ei cum se chiamă, că Petru a lăsat femeie?
"27. Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate şi Ţi-am urmat Ţie. Cu noi oare ce va fi?
28. Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-aţi urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va şedea pe tronul slavei Sale, veţi şedea şi voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminţii ale lui Israel.
29. Şi oricine a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii, sau ţarine, pentru numele Meu, înmulţit va lua înapoi şi va moşteni viaţa veşnică." Mt.19.
Precum vedeţi, la fel fac şi monahii; Iar jertfa lor le va fi răsplătită.
Dar ce să înţelegeţi voi care huliţi pe Împărăteasă (Ps.44:11)? Voi sunteţi numai trup.
3. S-a deviat de la subiect.
Mai sus am făcut trimitere la ce spunea Pr.Haralambie, legat de păr, special ca să am "acoperire"
Sfantul Apostol Pavel scria despre rusinea parului lung la barbati (fara deosebire).
Aici au zis destul Pr.Haralambie şi Ioachim.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Părul lung

Mesaj necititde vasinec » 06 Apr 2011, 10:18

Cât despre treaba cu perioada cât a stat în Arabia (în pustiu sau nu) de 3 ani sau mai puţin, nu o puteţi infirma biblic;
De ce trebuie, ca eu, sa infirm biblic o nascocire a dvs.? Tot asa puteti sustine ca Sfantul Apostol Pavel, cand pleca in calatoriile sale, nu-si taia unghiile la picioare ca sa aiba mai multa aderenta la mers. Apoi, sa aveti pretentia ca eu sa infirm biblic aceasta nascocire.

Sfantul Apostol Pavel marturiseste urmatoarele: s-a dus in Arabia, apoi in Damasc iar dupa trei ani s-a dus la Ierusalim. PUNCT. Nascocirea cu "sihastreala timp de 3 ani in pustiul Arabiei" se numeste dimitriologeala.
iar eu aş putea argumenta cu Sf. Tradiţie.
Tare argument. Tot sf. traditie (a se citi "sfanta nascocire") spune, spre exemplu, ca la inmormantarea Maicii Domnului, Sfantul Apostol Pavel a fost teleportat (la fel ca toti ceilalti Sfintii Apostoli) de pe unde era si a participat la inmormantare. Interesant este faptul ca, in cele 14 epistole ale sale, Sfantul Apostol nu pomenenste absolut nimic despre acest eveniment important. De aici reiese cat de credibila este sfanta nascocire.

vasinec

Re: Părul lung

Mesaj necititde vasinec » 06 Apr 2011, 10:38

Dar ce au făcut ei cum se chiamă, că Petru a lăsat femeie?
Sfantul Apostol Petru a plecat in lucrarea pe care i-o incredintase Domnul. Nevasta sa a ramas acasa. Asa fac si in zilele noastre unii misionari crestini. Sper ca nu vreti sa insinuati ideea unei despartiri (divort).

Sfantul Apostol Petru nu a fost niciodata calugar. De fapt, nu gasim nici un calugar in crestinismul de pe vremea Sfintilor Apostoli. Duhul Sfant nu a randuit niciodata calugari (oameni fugiti dintre oameni).

Alti credinciosi, pleaca in lucrarea pentru Domnul, in cuplu (sot si sotie). Avem exemplu lui Aquila si Priscila (care au plecat din Corint). La fel se intampla si in zilele noastre cu unele cupluri de misionari crestini.

Precum vedeţi, la fel fac şi monahii; Iar jertfa lor le va fi răsplătită.
"Jertfa" lor nu este dupa voia Domnului. Cine le-a cerut sa se izoleze de lume?
Mai sus am făcut trimitere la ce spunea Pr.Haralambie, legat de păr, special ca să am "acoperire"
Aici au zis destul Pr.Haralambie şi Ioachim.
Si totusi nu am vazut nici un raspuns la subiect. Ceea ce am inteles este faptul ca calugarii sunt o categorie mai speciala decat Sfintii Apostoli. Sfantul Apostol Pavel spune ca este o rusine pentru barbati sa poarte parul lung. Sunt convins ca insusi Sfantul Apostol (cu tot statutul sau) nu avea parul lung. Dar, calugarii sunt mai speciali decat Sfintii Apostoli si trebuie sa poarte uniforme (pe care Sfintii Apostoli nu le purtau), sa poarte par lung (lucru pe care Sfintii Apostoli il combateau) sau sa stea feriti de lume (lucru pe care Sfintii Apostoli nu l-au facut).

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Părul lung

Mesaj necititde Pr Haralambie » 09 Apr 2011, 12:29

Domnule vasinec, cei din Vechiul Testament aveau părul lung sau scurt?
Cu mult respect.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX