Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Mar 2012, 14:13

Legat de primul din cele 2 puncte inflexibile găsite de dl "esenin" la Hrisostom, am găsit părerea pr. Arsenie Boca:
Înainte a exista ca persoane pământeşti, existăm ca gând, ca intenţie a Lui Dumnezeu. De faptul că suntem oarecum anteriori faţă de forma noastră pământească, Dumnezeu ne spune, învăţânu-l pe Ieremia, când acesta încerca să se apere de misiunea cu care-l rostuise pe pământ: "Înainte de a te urzi în pântece... te-am sfinţit şi te-am rândut proooc ărintre popoare" (Ieremia 1.5)
Iată deci că fiecare dintre noi avem o misiune, un destin, însă nu fatal (predestinaţie)...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dulgherul » 29 Oct 2012, 17:31

De și este evident, preoții nu sînt de acord cu predestinarea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2012, 01:33

De și este evident
"Deşi" se scrie la un loc, iar singurul lucru cu adevărat evident este că predistinaţia este imcompatibilă cu Dumnezeul biblic.
preoții nu sînt de acord cu predestinarea.
Preoţii sunt slujitori ai Bisericii. Ei nu decid nimic, ci cred şi predică ceea ce Biserica a crezut din toate timpurile.

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dulgherul » 30 Oct 2012, 16:14

Preoţii sunt slujitori ai Bisericii. Ei nu decid nimic, ci cred şi predică ceea ce Biserica a crezut din toate timpurile.
Poate acolo în Portugalia. Aici prin românica, în biserici, preoții decid totul. De aceia există tot felul de obiceiuri. Tradiția a mers mînă în mînă cu prostia întotdeauna. Da, deși se scrie împreună. Mai sînt scăpări. Este problemă?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2012, 16:25

Aici prin românica, în biserici, preoții decid totul.
Nu cred.
De aceia există tot felul de obiceiuri.
Diversitatea obiceiurilor nu înseamnă şi diferenţă dogmatică. Şi invers...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dimitrie » 31 Oct 2012, 23:48

De și este evident, preoții nu sînt de acord cu predestinarea.
Dacă am fi fost de acord cu predestinarea, am fi vorbit acum despre karma, iar nu despre:
"19. De veţi vrea şi de Mă veţi asculta, bunătăţile pământului veţi mânca.
20. Iar de nu veţi vrea şi nu Mă veţi asculta, atunci sabia vă va mânca, căci gura Domnului grăieşte." Is.1

Dumnezeu este drept și bun (vezi Luca.16), de aceea răsplătește celor voia omenească nu le-a surâs (bogatul nemilostiv vs. săracul Lazăr) cu multe mângâieri (1Cor.2:9). Dar fiecare, prin voia proprie se recomandă încotro își consolidează poziția - de-a stânga sau de-a dreapta (Mt.25:31-46). Înțegeți acum și rostul îndemnului biblic "pocăiți-vă"?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde Metamorfoza » 01 Noi 2012, 19:21

De și este evident, preoții nu sînt de acord cu predestinarea.
Dacă am fi fost de acord cu predestinarea, am fi vorbit acum despre karma, iar nu despre:
"19. De veţi vrea şi de Mă veţi asculta, bunătăţile pământului veţi mânca.
20. Iar de nu veţi vrea şi nu Mă veţi asculta, atunci sabia vă va mânca, căci gura Domnului grăieşte." Is.1

Dumnezeu este drept și bun (vezi Luca.16), de aceea răsplătește celor voia omenească nu le-a surâs (bogatul nemilostiv vs. săracul Lazăr) cu multe mângâieri (1Cor.2:9). Dar fiecare, prin voia proprie se recomandă încotro își consolidează poziția - de-a stânga sau de-a dreapta (Mt.25:31-46). Înțegeți acum și rostul îndemnului biblic "pocăiți-vă"?
Ce legatura are karma cu predestinarea?

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dulgherul » 01 Noi 2012, 19:38

De și este evident, preoții nu sînt de acord cu predestinarea.
Dacă am fi fost de acord cu predestinarea, am fi vorbit acum despre karma, iar nu despre:
"19. De veţi vrea şi de Mă veţi asculta, bunătăţile pământului veţi mânca.
20. Iar de nu veţi vrea şi nu Mă veţi asculta, atunci sabia vă va mânca, căci gura Domnului grăieşte." Is.1

Dumnezeu este drept și bun (vezi Luca.16), de aceea răsplătește celor voia omenească nu le-a surâs (bogatul nemilostiv vs. săracul Lazăr) cu multe mângâieri (1Cor.2:9). Dar fiecare, prin voia proprie se recomandă încotro își consolidează poziția - de-a stânga sau de-a dreapta (Mt.25:31-46). Înțegeți acum și rostul îndemnului biblic "pocăiți-vă"?
Părinte,
Versetul ăsta l-ai citit vreodată?
Pilde 16
4. Pe toate le-a făcut Domnul fiecare cu ţelul său, la fel şi pe nelegiuit pentru ziua nenorocirii.

Ce părere ai?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dimitrie » 01 Noi 2012, 20:13

Părinte,
Versetul ăsta l-ai citit vreodată?
Pilde 16
4. Pe toate le-a făcut Domnul fiecare cu ţelul său, la fel şi pe nelegiuit pentru ziua nenorocirii.

Ce părere ai?
Aici, p.788 scrie altceva. Daa, Biblia din care citezi nu mai este demult ortodoxă, ci și hulitoare pe alocuri; sursa ei nu mai este Septuaginta. Pe ea scrie Societatea Biblică Interconfesională din România. Încă o dată se dovedește că pomenile "inerconfesionalilor" nu-s gratuite. Nu voi tăcea.
Mulțumesc mult pentru această atenționare, dulgherul!

Adeseori citeam și eu profeții mesianice și comentarii făcute la ele din cărți ale Sfinților Părinți - unele scrise în jurul sec. IV, și când le căutam în Biblia de după 1914, lipseau ori scria altceva. Acum, când iau citate biblice de pe internet, le mai verific comparându-le cu textul din Biblia de la 1914. Recomand asta tuturor!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dulgherul » 02 Noi 2012, 10:54

Aici, p.788 scrie altceva. Daa, Biblia din care citezi nu mai este demult ortodoxă, ci și hulitoare pe alocuri; sursa ei nu mai este Septuaginta. Pe ea scrie Societatea Biblică Interconfesională din România. Încă o dată se dovedește că pomenile "inerconfesionalilor" nu-s gratuite. Nu voi tăcea.
Mulțumesc mult pentru această atenționare, dulgherul!

Adeseori citeam și eu profeții mesianice și comentarii făcute la ele din cărți ale Sfinților Părinți - unele scrise în jurul sec. IV, și când le căutam în Biblia de după 1914, lipseau ori scria altceva. Acum, când iau citate biblice de pe internet, le mai verific comparându-le cu textul din Biblia de la 1914. Recomand asta tuturor!
Părinte Dimitrie,
Am citat din Biblia ortodoxă existentă pe net.
În Biblia ortodoxă care are cuvînt începător o predică de la sărbătoarea Bunei Vestiri a Patriarhului Teotist, de la anul 1988 scrie:
Pe toate le-a făcut Domnul fiecare după țelul său, la fel și pe nelegiuit pentru ziua nenorocirii.
În Biblia mea, tipărită la 1919 scrie:
Domnul toate le-a făcut așa, ca să răspundă una alteia, Și chiar pre cel nelegiuit pentru ziua de nenorocire.

Eu cred că esența oricum rămîne deslușită.
Domnul La făcut și pe nelegiuit. Deci acesta nu are șanse. Este condamnat pentru ziua nenorocirii.
Sau nu a făcut Dumnezeu corect?
Putem schimba ce este scris? Scriptura este inspirată doar unde ne place?
Asta-i problema.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dimitrie » 03 Noi 2012, 01:10

Eu cred că esența oricum rămîne deslușită.
Domnul La făcut și pe nelegiuit. Deci acesta nu are șanse. Este condamnat pentru ziua nenorocirii.
Sau nu a făcut Dumnezeu corect?
Putem schimba ce este scris? Scriptura este inspirată doar unde ne place?
Asta-i problema.
Uite că că unii au schimbat ce este scris în Pilde 16. Hai să-ți pun înainte textele în paralel - cel ortodox, același de 2000 și mai bine de ani, și cel contrafăcut (vândut și prezentat pe la noi, cu titlul de ortodox, de niște nepricepuți):
-Textul ortodox:
1. Inima omului să gândească lucruri drepte; ca să se îndrepteze de Dumnezeu căile lui.
2. Ochiul văzând cele bune veselește inima ; și vestea cea bună îngrașe oasele; cel ce ascultă mustrările vieții, va petrece între cei ințelepți.
3. Cel ce leapădă învățătura, se urăște pe sine; iar cel ce păzește învățăturile își iubește sufletul său.
4. Frica Domnului este învățătură și înțelepciune și începutul mărirei răspunde ei; și merge mărirea înaintea celor smeriți. La om este voirea inimei, iar dela Domnul răspunsul limbei.
5. Toate lucrurile celui smerit arătate sunt înaintea lui Dumnezeu; iar cei necurați în ziua cea rea vor pieri. Cât ești de mare atâta te smerește și vei afla milă înaintea Domnului Dumnezeu.
.....
9. Toate lucrurile Domnului sunt cu dreptate, și se ține cel necredincios la ziua cea rea
.


Versetului 9 îi corespunde cel din Iov.21:30, unde scrie:
30. Că pentru ziua pieirii se ține cel rău, și la ziua urgiei se va aduce.
Acest verset din Iov este ca un răspuns la frământarea psalmistului și a poporului descrisă în Ps.72, cu privire la tihna temporară a celor bogați și păcătoși.

- Acum, varianta eterodoxă a textului din Pilde.16:
1. În putere stă omului să plăsmuiască planuri în inimă, dar răspunsul limbii vine de la Domnul.
2. Toate căile omului sunt curate în ochii lui, dar numai Domnul este Cel ce cercetează duhul.
3. Înfăţişează Domnului lucrările tale şi gândurile tale vor izbuti.
4. Pe toate le-a făcut Domnul fiecare cu ţelul său, la fel şi pe nelegiuit pentru ziua nenorocirii.
5. Toată inima semeaţă este urâciune înaintea Domnului; hotărât, ea nu va rămâne nepedepsită.
....
9. Inima omului gândeşte la calea lui, dar numai Domnul poartă paşii lui.


Falsul biblic poate fi depistat și prin aceea că nu are texte paralele și contrazice învățătura de ansamblu a Bibliei. Tocmai asta am arătat eu: că versetul din Septuaginta are corespondent biblic, și se încadrează perfect în ansamblul învățăturii Bibliei, în contrast puternic și total cu cel din varianta eterodoxă a textului.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dulgherul » 04 Noi 2012, 13:37

[quote="dimitrie"]
.............
[quote]
Părinte Dimitrie,
Deci Biblia tipărită după revoluție, sub îndrumarea Patriarhului Teoctist, este falsificată?
Au măsluit și ortodocși Scriptura, ca martorii lui Iehova, ca să-și susțină doctrina.
Bravo. De ținut minte. Halal ortodoxie.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde Floryan » 04 Noi 2012, 21:32

.............
Părinte Dimitrie,
Deci Biblia tipărită după revoluție, sub îndrumarea Patriarhului Teoctist, este falsificată?
Au măsluit și ortodocși Scriptura, ca martorii lui Iehova, ca să-și susțină doctrina.
Bravo. De ținut minte. Halal ortodoxie.
Nu e vorba de nicio masluire, ci de nepricepere. Daca le ai cu greaca, ceea ce ma indoiesc, poti sa ne oferi textul in original, dar dupa cum am mai zis, cred nu e cazul. :x1
Stima.
PS - sfat prietenesc: renunta - subiectul te depaseste ;)
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dulgherul » 05 Noi 2012, 19:26



Nu e vorba de nicio masluire, ci de nepricepere. Daca le ai cu greaca, ceea ce ma indoiesc, poti sa ne oferi textul in original, dar dupa cum am mai zis, cred nu e cazul. :x1
Stima.
Ce ar fi dacă te-ai culca, că și așa dormi pe tine.
Ce text în greacă să-ți dau dacă este traducere. Nu le am cu greaca că sunt român și nici nu am chef să caut versetul în greacă cu traducerea.
Cît despre subiect se pare că tu ești cel pe lîngă.
Somn ușor și vise pe măsură.

Versetele astea îs bune?
Iov 14
4. Cum ar putea sa iasa dintr-o fiinta necurata un om curat? Nu poate sa iasa niciunul.

5. Daca zilele lui sunt hotarate, daca i-ai numarat lunile, daca i-ai insemnat hotarul pe care nu-l va putea trece,

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde Floryan » 05 Noi 2012, 23:20

Ce ar fi dacă te-ai culca, că și așa dormi pe tine.
Ce text în greacă să-ți dau dacă este traducere. Nu le am cu greaca că sunt român și nici nu am chef să caut versetul în greacă cu traducerea.
Cît despre subiect se pare că tu ești cel pe lîngă.
Somn ușor și vise pe măsură.
Dv se pare ca nu ati consultat regulamentul forumului. O astfel de atitudine nu este permisa pe acest forum. Am vazut ca si in discutiile cu ceilalti comportamentul dv lasa de dorit.
Am sa ma consult cu parintele sa vedem daca veti fi sau nu banat permanent.
Deocamdata aveti contul suspendat o zi, timp pentru a consulta regulamentul forumului.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde protosinghel » 06 Noi 2012, 17:44

Numai românii discută în felul ăsta...
Haideţi faceţi un efort şi sistematizaţi în câteva puncte părerile pro şi contra, şi închidem discuţia.
Cei care spun că există predestinaţie, să-şi scrie tezele argumentate în câteva puncte. Cei care cred contrariul să facă la fel.
Iar pr. Dimitrie sau Floryan vor închide subiectul atunci când treaba asta se va realiza.
Şi cam aşa ar trebui la fiecare subiect. (Vă aduceţi aminte cum am făcut la subiectele despre "botezul copiilor" sau altele?)

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dulgherul » 07 Noi 2012, 18:36

Cer scuze celor care sau simțit lezați de postările mele.

Ar mai fi o problemă. Poate nu ne înțelegem.
Mi-se pare bun sfatul de mai sus.
Să aducă fiecare argumente.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde Floryan » 08 Noi 2012, 11:28

Cer scuze celor care sau simțit lezați de postările mele..
Scuze acceptate. Daca am fost inteles gresit si eu imi cer scuze.
Ar mai fi o problemă. Poate nu ne înțelegem.
Mi-se pare bun sfatul de mai sus.
Să aducă fiecare argumente.
Sigur, acesta este scopul. Daca aveti anumite pareri, va rog sa le expuneti.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dulgherul » 08 Noi 2012, 18:49


Sigur, acesta este scopul. Daca aveti anumite pareri, va rog sa le expuneti.
Poi unele din părerile mele sînt expuse aici:

Romani 9

16 Aşa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

17 Fiindcă Scriptura zice lui Faraon: ,,Te-am ridicat înadins, ca să-Mi arăt în tine puterea Mea, şi pentruca Numele Meu să fie vestit în tot pămîntul.``

18 Astfel, El are milă de cine vrea şi împietreşte pe cine vrea.

19 Dar îmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voiei Lui?``

20 Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``

21 Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaş frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuinţare de cinste, şi un alt vas pentru o întrebuinţare de ocară?

22 Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mînia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mîniei, făcute pentru peire;

23 şi să-Şi arate bogăţia slavei Lui faţă de nişte vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Si scrie ca nu este partinitor, desigur:

24 Astfel, El ne -a chemat nu numai dintre Iudei, ci şi dintre Neamuri,

Insa alegerea, cf versului 16 ii apartine in intregime numai lui Dumnezeu, nu omului.

Cu stimă.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Omul Fărădelegii (II): predestinatie sau libertate?

Mesaj necititde dimitrie » 10 Noi 2012, 22:39

.............
Părinte Dimitrie,
Deci Biblia tipărită după revoluție, sub îndrumarea Patriarhului Teoctist, este falsificată?
Au măsluit și ortodocși Scriptura, ca martorii lui Iehova, ca să-și susțină doctrina.
Bravo. De ținut minte. Halal ortodoxie.
Prietene, ești "defect" la minte: "poi" (te citez) nici a scrie corect nu poți; nici să tragi o concluzie rațională în urma analizării mesajului altuia nu reușești; nici să-ți argumentezi ideile ori acuzele nu ești în stare. Cine și ce să-ți facă? Toate aceste lucruri indică faptul că ai probleme sufletești. Și în acest caz este nevoie de pocăință, nu de teologhisire. Teologhisirea în această siuație are un singur rezultat - erezia sau definitiva cădere (lucru dovedit și de mesajele d-tale).
Poate nu știi, dar toți marii ereziarhi au căzut mai întâi de la morala creștină.
Domnul să te ajute!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX