Arderile pe rug din VT

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Cata1986
Mesaje:6
Membru din:29 Sep 2011, 21:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:lucrator comercial
Arderile pe rug din VT

Mesaj necititde Cata1986 » 30 Sep 2011, 15:44

De ce oare in VT toate ospaturile si evenimentele importante erau incununate cu ospaturi unde se taiau mii de animale si se puneau pe rug,nu ca nu am vedea asa ceva si in ziua de astazi .,sau am fi toti vegetarieni ....dar totusi de ce era Divinitatea atat de fascinata de mirosul animalelor arse pe gratar si de jeratec ?Citim expresia "un miros " placut Domnului de zeci de ori in VT.Nu se personifica prea mult mergand pe linia in care Dumnezeu devine prea material?Se presupune ca are organe de simt umane sau asemanatoare oamenilor ....si este foarte preocupat si incantat de arta culinara pamanteana !?

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Arderile pe rug din VT

Mesaj necititde ddc » 09 Oct 2011, 21:43

Nu cred ca despre asta e vorba.Un raspuns iudaic(care nu imi apartine) e ca jertfele animalice au fost date de Dumnezeu ca sa-i indeparteze pe evrei de idolatrie, si de jertfele umane care se sevarseau de paganii din interiorul pamantului Canaan si din afara lui.

"The Rambam viewed ritual sacriices (korbanot) as a way to wean the Israelites from idolatry*, in a time when heathens both in the holy land and throughout the rest of the world were sacrificing human beings, particularly children."

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Arderile pe rug din VT

Mesaj necititde Isihie » 18 Iun 2013, 16:32

Hristos S-a Inaltat!

Animalele jertfite nu erau ospaturi ci erau ritualuri la fel de sfinte pentru ei ca Liturghia pentru noi. Pentru iertarea de pacate, fiecare evreu trebuia sa aduca animale (categorizate :curate si necurate) ca ardere-de-tot (trebuiau arse cu totul in Cort) apoi cu sangele lor era stropit poporul, dar si asezamantul. Ma rog, pentru diferite pacate era decis daca trebuia adus animalul ardere-de-tot si ce fel de animal trebuia adus. Legea aceasta este scrisa in Leviticul...
Nu sunt in masura sa spun din ce cauza a fost data aceasta lege evreilor, dar dupa cum spunea si ddc jertfele animalice ii indepartau de idolatrie. Incet-incet Vremea Luminata s-a apropiat, iar arderile acestea erau considerate doar o formalitate ("Pot pacatui oricat, voi da un un animal ardere-de-tot si voi fi iertat") uitandu-se si de Legea Iubirii care a fost propovaduita intens mai apoi in Noul Testament.
Dumnezeu este o fiinta umana, caci noi suntem ziditi dupa insusi Imparatul Maririi. Moise a scris Pentateuhul (deci si Leviticul) el crezand ca jertfele sunt bineplacute Domnului (si fusesera bineplacute atat timp cat evreii se indepartau de idolatrie si adorau Dumnezeul Adevarat).

PomulVietii
Mesaje:1
Membru din:21 Iun 2013, 23:38
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoasterea

Re: Arderile pe rug din VT

Mesaj necititde PomulVietii » 22 Iun 2013, 00:10

Hristos S-a Inaltat!

Buna intrebare!

Din cate stiu eu jertfele animalice, conform Scripturii sunt dinainte de Moise. Ma intreb atunci ce revelanta are raspunsul lui ddc avand in vedere ca si patriarhul Avraam si Noe si chiar si Abel au adus jertfe animalice. Jertfele animalice conform Scripturii au inceput cu Abel. De ce este fascinata Divinitatea asa de tare de jertfele animalice? Ce ii este atat de placut divinitatii in jertfele animalice? Oare cum arata Templul din Ierusalim pe perioada marilor Sarbatori evreiesti, precum Pastele cand toata lumea aducea aceste animale spre a fi sacrificate la Templu? E legea jertfelor animalice, lege vesnica?

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Arderile pe rug din VT

Mesaj necititde Isihie » 25 Iun 2013, 07:49

Hristos S-a Inaltat!

Buna intrebare!

Din cate stiu eu jertfele animalice, conform Scripturii sunt dinainte de Moise. Ma intreb atunci ce revelanta are raspunsul lui ddc avand in vedere ca si patriarhul Avraam si Noe si chiar si Abel au adus jertfe animalice. Jertfele animalice conform Scripturii au inceput cu Abel. De ce este fascinata Divinitatea asa de tare de jertfele animalice? Ce ii este atat de placut divinitatii in jertfele animalice? Oare cum arata Templul din Ierusalim pe perioada marilor Sarbatori evreiesti, precum Pastele cand toata lumea aducea aceste animale spre a fi sacrificate la Templu? E legea jertfelor animalice, lege vesnica?
La inceputul veacurilor oamenii nu stiau cum sa discute cu Dumnezeu, asa cum o facem noi in ziua de astazi. De aceea inchinau jertfe animalice, dar acest lucru nu era obligatoriu pana la Moise. Doar patriarhii inchinau jertfelnice, lucru consemnat in Facerea, dar din Exod si Levitic toti evreii trebuie sa sarbatoreasca Pastile si sa jertfeasca animale pentru iertarea pacatelor.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX