Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul
Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde ddc » 04 Dec 2011, 13:14

Este Dumnezeu un Dumnezeu drept?Atunci de ce zice Biserica ca inclusiv dreptii dinainte de Hristos au ajuns in Iad?Ar fi fost drept lucrul acesta?

Iezechiel 18

20. Sufletul care păcătuieşte va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, şi tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
21. Dar dacă cel rău se întoarce de la nelegiuirile sale pe care le-a făcut şi păzeşte toate legile Mele şi face ceea ce e bun şi drept, el va trăi şi nu va muri.
22. Nu se vor pomeni deloc nelegiuirile pe care el le va fi făcut, ci va trăi pentru dreptatea pe care va fi făcut-o.
23. Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu - şi nu mai degrabă să se întoarcă de la căile sale şi să fie viu?
24. Dar şi dreptul, dacă se va abate de la dreptatea sa şi se va purta cu nedreptate şi va face toate acele ticăloşii pe care le face nelegiuitul, va fi el oare viu? Toate faptele lui bune, pe care le va fi făcut, nu se vor pomeni, ci pentru nelegiuirea sa, pe care va fi făcut-o, şi pentru păcatele sale, pe care le-a săvârşit, va muri.

Unde au fost de exemplu : Enoh, Avraam, Isaac, Iacov, Moise, Ilie si Lazar?

OLGA

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde OLGA » 05 Dec 2011, 16:30

Este Dumnezeu un Dumnezeu drept?Atunci de ce zice Biserica ca inclusiv dreptii dinainte de Hristos au ajuns in Iad?Ar fi fost drept lucrul acesta?

Iezechiel 18

20. Sufletul care păcătuieşte va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, şi tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
21. Dar dacă cel rău se întoarce de la nelegiuirile sale pe care le-a făcut şi păzeşte toate legile Mele şi face ceea ce e bun şi drept, el va trăi şi nu va muri.
22. Nu se vor pomeni deloc nelegiuirile pe care el le va fi făcut, ci va trăi pentru dreptatea pe care va fi făcut-o.
23. Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu - şi nu mai degrabă să se întoarcă de la căile sale şi să fie viu?
24. Dar şi dreptul, dacă se va abate de la dreptatea sa şi se va purta cu nedreptate şi va face toate acele ticăloşii pe care le face nelegiuitul, va fi el oare viu? Toate faptele lui bune, pe care le va fi făcut, nu se vor pomeni, ci pentru nelegiuirea sa, pe care va fi făcut-o, şi pentru păcatele sale, pe care le-a săvârşit, va muri.

Unde au fost de exemplu : Enoh, Avraam, Isaac, Iacov, Moise, Ilie si Lazar?
"Asadar, nu este cu putinta sa spunem ceva despre Dumnezeu si, in general, sa intelegem altceva decat cele care, in chip dumnezeiesc, ni s-au vestit sau ni s-au spus si revelat prin cuvintele dumnezeiesti ale Vechiului si Noului Testament." Dogmatica Sf. Ioan Damaschin - Despre cele exprimabile si cele inexprimabile. Despre cele cognoscibile si cele incognoscibile

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Dec 2011, 17:06

Iadul (HADES) este lacasul mortilor, adica locul unde odihnesc toate sufletele dupa moarte. In pilda saracului Lazar, spre ex, se distinge in el "sanul lui Avraam", unde stau dreptii si "heena", unde se chinuie cei pacatosi. Deci nu erau dreptii cu pacatosii laolalta, ci separati categoric.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde ddc » 05 Dec 2011, 18:18

Iadul (HADES) este lacasul mortilor, adica locul unde odihnesc toate sufletele dupa moarte. In pilda saracului Lazar, spre ex, se distinge in el "sanul lui Avraam", unde stau dreptii si "heena", unde se chinuie cei pacatosi. Deci nu erau dreptii cu pacatosii laolalta, ci separati categoric.
Enoh si Ilie de exemplu unde au ajuns?

Pentru ce s-a coborit Hristos in locuinta mortilor?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde dimitrie » 05 Dec 2011, 18:35

Textele în care este indicat locul unde mergeau toţi oamenii după moarte, dar în care duceau o existenţă conştientă pe mai-departe - li se propovăduieşte (cf.1Pt.3:19); dialoghează (cf.1Regi.28:15)... :

35. După aceea s-au adunat toţi feciorii lui şi toate fetele lui şi au venit să-l mângâie; dar el nu voia să se mângâie, ci zicea: "Plângând, mă voi pogorî în locuinţa morţilor la fiul meu!" Şi-l plângea astfel tatăl său. Fac.37

12. Când a văzut femeia pe Samuel, a răcnit tare. Apoi întorcându-se femeia către Saul, a zis: "Pentru ce m-ai amăgit? Tu eşti Saul" .....14. "Ce înfăţişare are?" a întrebat-o regele. Ea a răspuns: "Iese din pământ un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă". Atunci a cunoscut Saul că acela este Samuel şi a căzut cu faţa la pământ şi s-a închinat.

15. A zis Samuel către Saul: "Pentru ce mă tulburi, ca să ies?" Iar Saul a răspuns: "Îmi este tare greu; Filistenii se luptă împotriva mea, iar Dumnezeu S-a depărtat de mine şi nu-mi mai răspunde nici prin prooroci, nici în vis, nici în vedenie; de aceea te-am chemat, ca să mă înveţi ce să fac". 1Regi.28

18. Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare, 1Pt.3
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde andr3y » 23 Feb 2012, 09:37

Cu toate acestea nu s-a raspuns totusi la intrebarea : unde au ajuns Enoh si Ilie? In lacasul mortilor in nici un caz deoarece ei nu au cunoscut moartea, cf. Sfintei Scripturi. In rai nu cred deoarece nu au primit botezul. Si atunci vine intrebarea mea catre fratiile voastre: unde sunt acesti drepti ai Vechiului Testament?

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Feb 2012, 09:50

unde sunt acesti drepti ai Vechiului Testament?
În Rai. Iisus a stat 3 zile în groapă şi i-a scos personal din locaşul morţilor care oricum nu se asemăna cu locaşul păcătoşilor din VT.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde andr3y » 23 Feb 2012, 09:59

Chiar daca nu au primit botez? Eu ma refeream strict la cei doi drepti: Enoh si Ilie.
Am sa pun altfel intrebarea intrucat raspunsul mi se pare inexact.
Pana la venirea lui Hristos Iisus (aproximativ 800 si ceva de ani), Sfantul prooroc Ilie, despre care stim ca a fost ridicat la cer intr-un car de foc, deci care nu a cunoscut moartea, unde a stat, intrucat in rai nu avea cum sa ajunga?

Multumesc pentru interventie!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Feb 2012, 10:04

Sfantul prooroc Ilie, despre care stim ca a fost ridicat la cer intr-un car de foc, deci care nu a cunoscut moartea, unde a stat, intrucat in rai nu avea cum sa ajunga?
Iadul (HADES) este lacasul mortilor, adica locul unde odihnesc toate sufletele dupa moarte. In pilda saracului Lazar, spre ex, se distinge in el "sanul lui Avraam", unde stau dreptii si "heena", unde se chinuie cei pacatosi. Deci nu erau dreptii cu pacatosii laolalta, ci separati categoric.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde andr3y » 23 Feb 2012, 10:14

Sfantul prooroc Ilie, despre care stim ca a fost ridicat la cer intr-un car de foc, deci care nu a cunoscut moartea, unde a stat, intrucat in rai nu avea cum sa ajunga?
Iadul (HADES) este lacasul mortilor, adica locul unde odihnesc toate sufletele dupa moarte. In pilda saracului Lazar, spre ex, se distinge in el "sanul lui Avraam", unde stau dreptii si "heena", unde se chinuie cei pacatosi. Deci nu erau dreptii cu pacatosii laolalta, ci separati categoric.

Lacasul mortilor, cf. citatelor de mai sus este locul unde odihnesc toate sufletele dupa moarte; dar proorocul Ilie nu a cunoscut moartea, deci pe cale de consecinta nu avea cum sa ajunga acolo, implicit nici in "sanul lui Avraam", unde stau dreptii.

Iarta-mi insistenta, dar sunt inca nelamurit!

Lucumon
Mesaje:1
Membru din:10 Mar 2012, 20:05
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de fizica

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde Lucumon » 10 Mar 2012, 20:13

Si eu sunt nedumerit.Banuiesc ca dreptii Vechiului Testament au mers dupa moarte in Sanul lui Avraam,un loc din iad.
Stim ca iadul este si un loc anume,cu multe camere,dar si o stare de fapt ...si multe altele.Un loc superior din iad daca pot sa spun asa.Va rog, poate cineva avizat sa desluseasca problema........

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde celprost » 10 Mar 2012, 21:29

Si eu sunt nedumerit.Banuiesc ca dreptii Vechiului Testament au mers dupa moarte in Sanul lui Avraam,un loc din iad.
Stim ca iadul este si un loc anume,cu multe camere,dar si o stare de fapt ...si multe altele.Un loc superior din iad daca pot sa spun asa.Va rog, poate cineva avizat sa desluseasca problema........
Eu nu sunt avizat decat ca sa-mi dau cu parerea. E posibil sa fie proasta avand in vedere de la cine vine. :roll: Daca e asa, va rog sa o aruncati dvs acolo unde ii e locul (la gheena, era sa scriu!).
Ilie si Enoh sunt doi sfinti cu misiune speciala. Ei trebuie sa apara din nou inainte de a Doua Venire a Mantuitorului, sa propovaduiasca in sac si cenusa si sa fie omorati de catre antihrist, cum se spune la Apocalipsa. Deci avand "misiune speciala" inseamna ca Dumnezeu le-a pregatit si un "loc special" unde sa petreaca rastimpul pana la Parusie. Dealtfel, Mantuitorul a si spus ca la Tatal "multe locasuri sunt". Nu e imposibil sa existe si cateva speciale. Doar noua ni se pare ca putem sa punem limite lui Dumnezeu. Or Dumnezeu are planul Sau de mantuire si infinite si nestiute sunt caile Sale.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde dimitrie » 11 Mar 2012, 00:07

Despre sfinţii: Enoh, Ilie şi Ioan Evanghelistul ştim că încă nu au murit. Dar nici în cer nu s-au suit (Ioan.3.13) - Enoh şiIlie -, nici în iad nu s-au dus, desigur.
Părintele Paisie Aghioritul spune mai multe despre ei: cum că ei chiar au şi legături cu oamenii, însă Dumnezeu îi acopere de curiozitatea oamenilor, aşa încât oamenii nu-i recunosc,etc. Mai sunt câteva cuvinte despre ei şi la Sf.Andrei cel nebun pentru Hristos.
Acestea sunt de ajuns din cele ce le ştim cu privire la ei, restul sunt treaba lui Dumnezeu.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde andr3y » 11 Mar 2012, 13:11

Multumesc pentru raspunsuri!
Duminica placuta tuturor!

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Unde au mers dreptii Vechiului Testament

Mesaj necititde amator » 03 Apr 2012, 18:25

Pai cum stam cu fraza "a fost adaugat la poporul sau" din pentateuh?
Baptist


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX