Pildele evanghelice

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Aurelia
Mesaje:20
Membru din:23 Feb 2012, 21:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:credința
Localitate:Republica Moldova
Pildele evanghelice

Mesaj necititde Aurelia » 06 Mar 2012, 23:34

Este Pilda, unde se spune că Dumnezeu a semănat sămînță bună și Diavolul neghină-Să nu se smulgă neghina ca nu cumva cu dinsa să se zmulgă si sămința bună (eu am scris după cum imi amintesc). Aș vrea să inteleg această plidă, cum să inteleg cei asta neghina?

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Explicarea Sfintei Scripturi

Mesaj necititde Anthropos » 07 Mar 2012, 10:13

Păi chiar Mântuitorul explică pilda: sunt toate răutăţile lumii acesteia pe care Dumnezeu le îngăduie până la sfârşitul lumii...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Mar 2012, 21:06

Noi trebuie să ne lămurim prin ispite de aceea se îngăduie să crească neghina cu grâul.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

cojanete
Mesaje:5
Membru din:28 Apr 2010, 13:45
Confesiune:ortodox

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde cojanete » 15 Mar 2012, 12:41

De ce de fiecare data Iisus recomanda celor tamaduiti sa nu spuna cum si de cine au fost vindecati?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde protosinghel » 15 Mar 2012, 22:05

De ce de fiecare data Iisus recomanda celor tamaduiti sa nu spuna cum si de cine au fost vindecati?
Căutaţi şi veţi vedea că nu de fiecare dată. Demonizaţilor din Gadara le spune tocmai contrariul...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde dimitrie » 16 Mar 2012, 13:12

De ce de fiecare data Iisus recomanda celor tamaduiti sa nu spuna cum si de cine au fost vindecati?
Căutaţi şi veţi vedea că nu de fiecare dată. Demonizaţilor din Gadara le spune tocmai contrariul...
Atunci când le poruncea să tacă în legătură cu o minune, o făcea deoarece din aceea nu avea să iasă vreun bine, din contră, stârnea doar invidia potrivnicilor Săi (ori altceva nefolositor). Fiind Bun, nu dorea ca aceia să-şi adauge rele la rele.
Însă, când din mărturisirea minunii ieşea vreun bine, nu-i oprea, precum a făcut în cazul demonizatului din Gadara (Mc.5:19), al femeii samarinence, etc.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

cojanete
Mesaje:5
Membru din:28 Apr 2010, 13:45
Confesiune:ortodox

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde cojanete » 17 Mar 2012, 19:03

va multumesc pt raepunsuri.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Mar 2012, 20:13

Este Pilda, unde se spune că Dumnezeu a semănat sămînță bună și Diavolul neghină-Să nu se smulgă neghina ca nu cumva cu dinsa să se zmulgă si sămința bună (eu am scris după cum imi amintesc). Aș vrea să inteleg această plidă, cum să inteleg cei asta neghina?
Am găsit la părintele Arsenie Boca că se moştenesc prin părinţi granule degenerative datorită vreunui păcat al părinţilor. Când mediul interior sau exterior e favorabil acestor geneze recesive, energia lor latentă va răbufni prin subconştient asupra conştiinţei s-o întunece. Ei, acestă moştenire genetică se poate considera a fi neghina, sădită de cel rău în părinţi şi transmisă copiilor. Şi pentru că Dumnezeu pe toţi îi trimite înzestraţi şi în stare să fie drepţi, aşteaptă ca omul să ajungă la măsura omului conştient privind sensul vieţii (dobândirea Duhului Sfânt) când cu osteneala unei vieţi curate va înlătura Dumnezeu neghina (moştenirea genetică şubredă) din pământ (trupul omului).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Aurelia
Mesaje:20
Membru din:23 Feb 2012, 21:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:credința
Localitate:Republica Moldova

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde Aurelia » 21 Apr 2012, 20:22

David şi tot Israelul jucau înaintea lui Dumnezeu cu toată puterea lor, cântând şi zicând din harpe, din lăute, din tobe, din chimvale şi din trâmbiţe. .... 1 Cronici capitolul 13 versetul 8 ... oare de ce şi noi să nu-L lăudăm pe Domnul aşa cum Îl lauda David
ответить
18:52
2 Samuel capitolul 6 versetul 5
David şi toată casa lui Israel cântau înaintea Domnului cu tot felul de instrumente de lemn de chiparos, cu harpe, cu lăute, cu timpane, cu fluiere şi cu ţambale.

Cum sa intelegem versetele acestea?

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde Isihie » 20 Aug 2013, 08:04

Cultul evreilor este diferit de cultul crestinilor. Noi, Biserica Ortodoxa, nu am folosit niciodata in cult instrumente muzicale cum folosesc si in prezent cei din Biserica Romana. In primul rand cosideram ca lauda lui Dumnezeu se aduce mai mult cu inima, dar si cu limba si faptele. Muzica psaltica (bizantina) are spre exemplu cateva caracteristici muzicale pe care o orga, harpa sau orice alt instrument nu le poate reproduce. De aceea aceste instrumente nu sunt folosite, in prezent, in cult.
Evreii isi manifestau credinta prin cantece, laude si voie-buna acompaniate de astfel de instrumente, caci astfel era traditia.

Doamne Ajuta!

Nathan

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde Nathan » 01 Sep 2013, 19:14

Cultul evreilor este diferit de cultul crestinilor.

Doamne Ajuta!
Dupa cercetarile care le-am facut eu am dedus ca Iudaismul nu este un cult. Nu este nici macar o religie. Este un mod de viata dictat evreului de D-zeu de la Avraam incoace si finalizat la muntele Sinai.

Trebuie sa tinem cont ca Iudaismul se inherita, religia nu !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde protosinghel » 02 Sep 2013, 10:58

În funcţie de semnificaţiile cuvântului "religie", ori creştinismul nu este religie, ori el este singura religie.
Cât priveşte cuvântul "cult", el are atât o conotaţie juridică cât şi una liturgică. În multe cazuri ele nu corespund, adică este numit "cult" o confesiune care nu are cult.

Nathan

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde Nathan » 02 Sep 2013, 14:25

În funcţie de semnificaţiile cuvântului "religie", ori creştinismul nu este religie, ori el este singura religie.
Cât priveşte cuvântul "cult", el are atât o conotaţie juridică cât şi una liturgică. În multe cazuri ele nu corespund, adică este numit "cult" o confesiune care nu are cult.
Nu sunt de acord. Uite cum descrie dictionarul limbii romane cuvantul religie:

RELÍGIE, religii, s. f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituțiilor și organizațiilor corespunzătoare; confesiune, credință.

sau

RELÍGIE ~i f. Credință în existența unei forțe supranaturale (care implică un ansamblu de acte rituale) și adorarea ei. [G.-D.

Dupa cum observam "credinta" este cuvantul cheie in ambele descrieri. Intreaga fundatie a Crestinismului este bazata doar pe credinta. E esenta mesajului lui Isus. Fara credinta nu ai nimic (inclusiv traditia).

Evreul practica ce ia fost dictat de D-zeu la muntele Sinai in fata a milioane de suflete. Moto-ul lui D-zeu fata de evreu a fost intotdeauna "ca sa stii" .. nicidecum "ca sa crezi" !

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde mardadisho » 07 Ian 2014, 19:21

Este Pilda, unde se spune că Dumnezeu a semănat sămînță bună și Diavolul neghină-Să nu se smulgă neghina ca nu cumva cu dinsa să se zmulgă si sămința bună (eu am scris după cum imi amintesc). Aș vrea să inteleg această plidă, cum să inteleg cei asta neghina?
Am găsit la părintele Arsenie Boca că se moştenesc prin părinţi granule degenerative datorită vreunui păcat al părinţilor. Când mediul interior sau exterior e favorabil acestor geneze recesive, energia lor latentă va răbufni prin subconştient asupra conştiinţei s-o întunece. Ei, acestă moştenire genetică se poate considera a fi neghina, sădită de cel rău în părinţi şi transmisă copiilor. Şi pentru că Dumnezeu pe toţi îi trimite înzestraţi şi în stare să fie drepţi, aşteaptă ca omul să ajungă la măsura omului conştient privind sensul vieţii (dobândirea Duhului Sfânt) când cu osteneala unei vieţi curate va înlătura Dumnezeu neghina (moştenirea genetică şubredă) din pământ (trupul omului).
Ma iertati, dar acest hibrid scientisto-crestin nu are nimic de-a face cu invatatura Bisericii. Pare un soi de erezie scientologica bagata pe furis in lumea ortodoxa, in ambalaj amagitor. Arsenie Boca stia medicina la nivelul diletantului. Stiu, multi au evlavie la el, dar asta nu inseamna ceva.
Interpretarea oricaror pilde ale Domnului a fost data odata pentru totdeauna de Biserica si in Biserica.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde dimitrie » 08 Ian 2014, 23:43

Este Pilda, unde se spune că Dumnezeu a semănat sămînță bună și Diavolul neghină-Să nu se smulgă neghina ca nu cumva cu dinsa să se zmulgă si sămința bună (eu am scris după cum imi amintesc). Aș vrea să inteleg această plidă, cum să inteleg cei asta neghina?
Am găsit la părintele Arsenie Boca că se moştenesc prin părinţi granule degenerative datorită vreunui păcat al părinţilor. Când mediul interior sau exterior e favorabil acestor geneze recesive, energia lor latentă va răbufni prin subconştient asupra conştiinţei s-o întunece. Ei, acestă moştenire genetică se poate considera a fi neghina, sădită de cel rău în părinţi şi transmisă copiilor. Şi pentru că Dumnezeu pe toţi îi trimite înzestraţi şi în stare să fie drepţi, aşteaptă ca omul să ajungă la măsura omului conştient privind sensul vieţii (dobândirea Duhului Sfânt) când cu osteneala unei vieţi curate va înlătura Dumnezeu neghina (moştenirea genetică şubredă) din pământ (trupul omului).
Ma iertati, dar acest hibrid scientisto-crestin nu are nimic de-a face cu invatatura Bisericii. Pare un soi de erezie scientologica bagata pe furis in lumea ortodoxa, in ambalaj amagitor. Arsenie Boca stia medicina la nivelul diletantului. Stiu, multi au evlavie la el, dar asta nu inseamna ceva.
Interpretarea oricaror pilde ale Domnului a fost data odata pentru totdeauna de Biserica si in Biserica.
Pentru a înțelege dacă sunt sau nu adevărate cuvintele Părintelui (atenție: PĂRINTELUI!) Arsenie Boca, îți trebuie mai întâi o anumită vârstă și experiență duhovnicească, precum și pregătirea teologică cuvenite.
Cuvintele Părintelui Arsenie Boca sunt pline de adevăr, atât d.p.d.v.d. al experienței duhovnicești, cât și doctrinar, cu adânci rădăcini scripturistice și patristice.

P.S. Apropo, când și cu ce drept/autoritate l-ai scos pe Părintele Arsenie Boca și învățătura lui din Biserică, d-le mardadisho? Ori cumva te confunzi cu Biserica?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Pildele evanghelice

Mesaj necititde dimitrie » 09 Ian 2014, 17:52

mardadisho și maria_andreea, am mutat discuția aici. Discuția începută va fi vrând-nevrând în continuare off-topic.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX