Matei, cap.8, 19-20

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Matei, cap.8, 19-20

Mesaj necititde Veronika » 17 Mar 2012, 16:19

În cap.8 vers 19-20 scrie:
" Şi apropiindu-se un cărturar, I-a zis: Învăţătorule, te voi urma oriunde vei merge. Dar Iisus i-a răspuns: Vulpile au vizuini şi păsările cerului cuiburi; Fiul Omului însă nu are unde să-Şi plece capul."
Ce vrea să ne zică Mîntuitorul prin aceste cuvinte?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Matei, cap.8, 19-20

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Mar 2012, 17:03

Pline de înţelesuri ziditoare şi actuale sunt cuvintele Scripturii. Am găsit la arhim. Emilianos de la Mănăstirea Simonos Petras, explicaţia ptr. aceste versete.
Însemnă că "Eu Hristos, am primit toate refuzând toate. Hrana Mea, băutura Mea, haina Mea, acoperişul Meu, odihna mea e în sufletele voastre, e în voi."
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Matei, cap.8, 19-20

Mesaj necititde dimitrie » 26 Mar 2012, 14:29

În cap.8 vers 19-20 scrie:
" Şi apropiindu-se un cărturar, I-a zis: Învăţătorule, te voi urma oriunde vei merge. Dar Iisus i-a răspuns: Vulpile au vizuini şi păsările cerului cuiburi; Fiul Omului însă nu are unde să-Şi plece capul."
Ce vrea să ne zică Mîntuitorul prin aceste cuvinte?
Sf.Ioan Hrisostom tâlcuieşte la propriu cuvintele Domnului, deoarece vede în ele o replică la dorinţa aceluia de a-L urma în scopul de a face bani. Acela mai avea şi viclenie pe lângă patima iubirii de bani. Dovada că aşa gândea acela, vine din faptul că după ce Domnul îi răspunde mustrându-l, el nu zice:"Sunt gata să te urmez!".
Pe lângă acestea, Sf.Teofilac mai adaugă:"Unii zic că vulpi şi păsări ar fi demonii. Deci îi spune: Demonii întru tine se odihnesc, iar Eu nu am odihnă în sufletul tău."
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron