Calugaria si Sfanta Scriptura

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox
Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 19:42

Traiul in obste, in manastire, si monahismul in general se pot motiva prin versete scripturistice? Cum putem argumenta ratacirilor sectare de genul " In Biblie nu scrie nici despre manastire, nici despre ortodoxie". Multumesc.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Mar 2012, 21:00

Poate vă ajută această scurtă prezentare.
Arhimandritul Gheorghios. Despre Monahism .pdf
(145.57KiB)Descărcat de 872 ori
Cu mult respect.

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 21:29

„Ai odihnit pe fratele tău, ai odihnit pe Dumnezeu".

Cum il pot odihni pe fratele meu? Ce anume ar trebui sa fac ca celalalt sa fie multumit, fericit si in acelasi timp sa ma accepte si pe mine ca ortodox?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Mar 2012, 21:41

Cum il pot odihni pe fratele meu? Ce anume ar trebui sa fac ca celalalt sa fie multumit, fericit si in acelasi timp sa ma accepte si pe mine ca ortodox?
Să-l accepţi aşa cum e.
Tu să-ţi îndrepţi privirea spre Dumnezeu, să lucrezi ptr. a fi în comunine şi apoi unire cu Dumnezeu. Şi când ai obţinut asta e imposibil ca cineva să-I reziste Lui Dumnezeui.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Mar 2012, 21:43

Căutând să fim pe plac la ce este bun celor din jur şi jertfind din iubirea desine egoistă, aşa cum spune aici.
Ci fiecare dintre noi să caute să placă aproapelui său, la ce este bine, spre zidire. Romani, Cap. 15, 2
Bucurând pe cei ce au nevoie de mângâiere şi dăruind dragoste, aşa cum făceau apostolii.
Căci am avut multă bucurie şi mângâiere, din dragostea ta, întrucât inimile sfinţilor s-au odihnit prin tine, frate.Filimon
Cap. 1, 7.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Mar 2012, 21:49

Căutând să fim pe plac la ce este bun celor din jur şi jertfind din iubirea desine egoistă, aşa cum spune aici. Bucurând pe cei ce au nevoie de mângâiere şi dăruind dragoste, aşa cum făceau apostolii.
Aşa e părinte, însă să nu uităm de noi (Ca pe sine să iubeşti, nu?), căci dacă noi nu suntem în regulă, orice gest e făţărnicie şi ea poate distruge, poate revolta, poate îndepărta căci este o energie negativă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 21:54

Da, am inteles, multumesc. Dar daca cel pe care il iubesc si pentru care ma rog nu ma accepta pe mine ca ortodox si chiar incearca sa ma piarda cum ar trebui sa reactionez?

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 21:58

pentru Andreea
"Câtă vreme eşti plin de iubirea de sine nu vei putea să-i încapi în inima ta nici pe oameni şi nici pe Dumnezeu. Pe cât curăţeşti inima de iubirea de sine, pe atât de mult îi cuprinzi în tine pe fratele tău şi pe Dumnezeu." spune arh. Gheorghios

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 22:03

Bucurând pe cei ce au nevoie de mângâiere şi dăruind dragoste, aşa cum făceau apostolii.
Căci am avut multă bucurie şi mângâiere, din dragostea ta, întrucât inimile sfinţilor s-au odihnit prin tine, frate.Filimon
Cap. 1, 7.
Parinte incerc sa inteleg acest verset si partea cu sufletul este usor de insusit, dar restul oare cum este cu putinta? Luca 14, 26. Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu.

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 22:23

Si apostolii au daruit dragoste celor carora le propovaduiau, insa ei si-au parasit casele si nu s-au mai uitat in urma. Am auzit ca nu este bine ca un mirean sa plece la manastire pentru a se calugari fara binecuvantarea familiei, a parintilor. Si ca esti responsabil pentru cei lasati in urma. Sunt acestea sustinute in scrierile ortodoxe?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Mar 2012, 22:33

pentru Andreea
"Câtă vreme eşti plin de iubirea de sine nu vei putea să-i încapi în inima ta nici pe oameni şi nici pe Dumnezeu. Pe cât curăţeşti inima de iubirea de sine, pe atât de mult îi cuprinzi în tine pe fratele tău şi pe Dumnezeu." spune arh. Gheorghios
Mulţumesc! Dacă aş putea vinde iubirea de sine... gratis aş da-o, celui de la care am cumpărat-o.
Da, am inteles, multumesc. Dar daca cel pe care il iubesc si pentru care ma rog nu ma accepta pe mine ca ortodox si chiar incearca sa ma piarda cum ar trebui sa reactionez?
Eu aş arăta bărbăţie că altfel s-ar supăra Sf. Andrei pe mine, dar tu poţi alege arma ce ţi se potriveşte mai bine. Să nu uităm că nu trebuie să ne ruşinăm de Dumnezeu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde dimitrie » 20 Mar 2012, 22:42

Si apostolii au daruit dragoste celor carora le propovaduiau, insa ei si-au parasit casele si nu s-au mai uitat in urma. Am auzit ca nu este bine ca un mirean sa plece la manastire pentru a se calugari fara binecuvantarea familiei, a parintilor. Si ca esti responsabil pentru cei lasati in urma. Sunt acestea sustinute in scrierile ortodoxe?
Părintele Paisie Aghioritul tratează pe larg acest subiect în cartea Cale către Cer, cu multe exemple chiar din viaţa sa. Cartea se dovedeşte a fi abc-ul tânărului din lume care îşi orientează viaţa spre monahism.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Mar 2012, 22:42

Da, am inteles, multumesc. Dar daca cel pe care il iubesc si pentru care ma rog nu ma accepta pe mine ca ortodox si chiar incearca sa ma piarda cum ar trebui sa reactionez?
Dacă nu suntem condiţionaţi de prezenţa lui/ lor, ne depărtăm, iubirea cere a fi iubită, astfel vom suferii. Mai cu seamă dacă suntem slabi şi suntem în pericol să ne pierdem.
Dacă nu avem această posibilitate de îndepărtare, sau încă sperăm să reuşim binele, atunci răbdăm, dar ne comportăm cu reţinere faţă de persoanele care nu le placem şi nu suntem meticuloşi şi nici ultra religioşi cu ei. Adică, discuţiile care deranjează trebuie evitate, faptele noastre care deranjează, pe cât posibil ascunse. Nici într-un caz nu trebuie să-i iubim mai mult ca pe Dumnezeu, astfel nu suntem vrednici faţă de El. Asta nu înseamnă că nu trebuie să-i iubim. Dar să nu fim lipiţi cu inima pătimaş faţă de oameni.
Parinte incerc sa inteleg acest verset si partea cu sufletul este usor de insusit, dar restul oare cum este cu putinta? Luca 14, 26. Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu.
Sf Teofilact al Bulgariei, în comentariu la ev de la Luca, dă următorul răspuns.
Fiindcă mulţi din cei ce mergeau cu Iisus, nu cu toată osârdia şi lepădarea îi urmau Lui, ci mai reci erau, pentru aceasta, învăţându-i pe dânşii cum trebuie să fíe „ucenicul" Lui, hotărăşte cele ce i se cuvin acestuia şi oarecum îl închipuieşte şi îl zugrăveşte [îl înfăţişează], învăţând că se cuvine ca el să urască nu numai rudeniile lui cele după trup, ci şi sufletul său.
Şi vezi să nu fii răpit de înţelesul cel simplu şi fără de socotinţă, căci Iubitorul de oameni nu ne învaţă cruzimea, nici nu sfătuieşte să ne omoram. Ci voieşte [Domnul] ca adevăratul Său ucenic, atunci să le urască pe rudenii, când acestea îl împiedică de la cinstirea de Dumnezeu şi, din pricina dragostei către dânşii, este oprit el de la a face lucrul cel bun. Pentru că, de nu îl vor împiedica [de la cinstirea de Dumnezeu], învaţă Domnul a-i cinsti mai vârtos, până la suflarea cea mai de pe urmă. Şi cum învaţă Hristos acestea? Prin cea mai mare învăţătură, adică, prin cele ce însuşi El le-a făcut, căci lui Iosif îi era supus (Luca 2,51), măcar că nu era cu adevărat tată al Lui, ci numai era socotit aşa. Iar de Maica Sa atâta purtare de grijă avea în toată vremea, încât nici când era răstignit nu a trecut-o cu vederea pe dânsa, ci a încredinţat-o ucenicului celui iubit (Ioan 19, 27). Aşadar, cum Acela Care învăţa unele ca acestea prin lucruri, altele prin cuvinte ar fi sfătuit? Dar, ceea ce am zis, ne porunceşte nouă să-i urâm pe părinţi, [atunci] când pentru cinstirea de Dumnezeu este primejdie. Căci, dacă la un folos ca acesta ne stau nouă împotrivă, atunci nu sunt socotiţi nici părinţi, nici rude. încă şi de aici este arătată ceea ce zice, dintru a porunci să urască [ucenicul] „şi sufletul său", căci cu adevărat nu ne porunceşte să ne omoram noi singuri, ci de poftele sufletului, care ne despart pe noi de la Dumnezeu, să ne lepădăm. Şi de ne va sta înainte mucenicie, să nu purtăm grijă de suflet, ci numai de dobânda cea veşnică ce ne stă înainte. Şi cum că aceasta ne învaţă şi nu să ne omoram noi singuri, arată iarăşi El însuşi, prin aceea că diavolul, ispitindu-L pe Dânsul sa Se arunce însuşi de pe templu a împins [alungat] ispita (Matei 4,5-7). Şi nici nu Se dădea pe Sine iudeilor, ci Se depărta şi, prin mijlocul lor suindu-Se [trecând], Se tăinuia [ascundea] de ucigaşi (Luca 4,29-30, Ioan 8,59).
Deci acela care se vatămă la cinstirea de Dumnezeu de oarecare dintre rudenii şi primeşte dragostea cea către dânşii şi mai mult o cinsteşte pe aceasta decât a plăcea lui Dumnezeu, şi încă pentru iubirea de viaţă de multe ori şi mucenicie stând înainte, întru lepădare cade, acesta nu poate să fie „ucenic" a lui Hristos.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Mar 2012, 22:47

Aşa e părinte, însă să nu uităm de noi (Ca pe sine să iubeşti, nu?), căci dacă noi nu suntem în regulă, orice gest e făţărnicie şi ea poate distruge, poate revolta, poate îndepărta căci este o energie negativă.
Căutarea de a plăcea oamenilor la ce este bine spre zidire, nu înseamnă împlinirea toanelor şi poftelor lor.
Cu mult respect.

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 23:03

când acestea (rudele) îl împiedică de la cinstirea de Dumnezeu
[/quote]
Opunerea fizica si psihica in fata hotararii de a intra in manastire a unuia dintre ei, li se poate socoti drept impiedicare de la cinstirea de Dumnezeu?
Stiu un caz in care un tanar a plecat fara binecuvantarea parintilor, si fara sa mai comunice cu ei, si totusi l-au gasit si l-au internat prin pile nu ca ar fi fost bolnav, intr-un spital psihiatric. Sau altii ameninta cu sinuciderea...

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 23:12

Eu aş arăta bărbăţie că altfel s-ar supăra Sf. Andrei pe mine, dar tu poţi alege arma ce ţi se potriveşte mai bine. Să nu uităm că nu trebuie să ne ruşinăm de Dumnezeu.
Si daca ai incercat toate armele vreme indelungata, atunci poti abandona cu constiinta impacata, fara sa fi castigat ceva duhovnicesc, ci doar sa-ti fi dat seama ca rabdarea ta fost zadarnica atata timp cat nimic nu s-a schimbat ci mai rau s-a inrautatit? Daca il zgandari pe vrajmas e posibil sa ti se urce in cap sau sa te lege prin mandrie caci ce zice "aaa, te lupti pe baricade cu mine, lasa ca iti arat eu"...

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 20 Mar 2012, 23:14

Părintele Paisie Aghioritul tratează pe larg acest subiect în cartea Cale către Cer, cu multe exemple chiar din viaţa sa. Cartea se dovedeşte a fi abc-ul tânărului din lume care îşi orientează viaţa spre monahism.
Cunosc cartea. Sunt multe carti de acest gen, doar punerea in practica este mai dificila.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde dimitrie » 21 Mar 2012, 00:06

Atunci, e nevoie de îndrumtor, un avva, un duhovnic. Rostul duhovnicului este unul mare aici. Eu am pe al meu, deşi nu sunt din acest cin, însă acesta este un important povăţuitor de monahi ieşit din Frăsinei. Dar de, mă duc şi eu la el ca ăla care are trotinetă şi-i face revizia la... Mercedes. Mi-e ruşine.
Fără un duhovnic trecut prin focul nevoinţelor monahale, al rugăciunii neîncetate... , nu ştiu cât ai putea înainta. De un avva ai nevoie; literatura ascetică strigă la tot pasul acest lucru. Internetul .... poţi să-l arunci pe fereastră în acest caz.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 21 Mar 2012, 00:15

Atunci, e nevoie de îndrumtor, un avva, un duhovnic. Rostul duhovnicului este unul mare aici. Eu am pe al meu, deşi nu sunt din acest cin, însă acesta este un important povăţuitor de monahi ieşit din Frăsinei. Dar de, mă duc şi eu la el ca ăla care are trotinetă şi-i face revizia la... Mercedes. Mi-e ruşine.
Fără un duhovnic trecut prin focul nevoinţelor monahale, al rugăciunii neîncetate... , nu ştiu cât ai putea înainta. De un avva ai nevoie; literatura ascetică strigă la tot pasul acest lucru. Internetul .... poţi să-l arunci pe fereastră în acest caz.
Este un avva, chiar unul caruia nici ingerii nu au ce-i reprosa si m-a indemnat la rabdare... Dar stiti cum este omul, cand nu are stare, cauta oriunde raspunsuri pe care le cunoaste sau de care nu are neaparata nevoie...
Multumesc.

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Calugaria si Sfanta Scriptura

Mesaj necititde eli » 21 Mar 2012, 00:17

Dimitrie, apropo de aruncarea pe geam a uneltelor de comunicare, o pot face fara sa lovesc in ceilalti? De exemplu, telefonul!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron