Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde Veronika » 12 Apr 2012, 21:55

Vreau să înţeleg corect unele expresii din Sf. Scriptură şi am să le enumăr mai jos:
1. ... " Mai lesne este cămilei să treacă prin urechile acului..."
2. ... "Şi de te sminteşte mîna ta ( piciorul)..., tai-o, că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât amîndouă mîinile avînd, să te duci în gheenă... "
3. ... " Fiecare om va fi sărat cu foc, după cum orice jertfă va fi sărat cu sare. Bună este sarea; dacă însă sarea îşi va pierde puterea, cu ce o ve-ţi drege? Aveţi sare între voi şi trăiţi în pace unii cu alţii." Ce semnificaţie are "sarea"?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Apr 2012, 00:13

Vreau să înţeleg corect unele expresii din Sf. Scriptură şi am să le enumăr mai jos:
1. ... " Mai lesne este cămilei să treacă prin urechile acului..."
2. ... "Şi de te sminteşte mîna ta ( piciorul)..., tai-o, că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât amîndouă mîinile avînd, să te duci în gheenă... "
3. ... " Fiecare om va fi sărat cu foc, după cum orice jertfă va fi sărat cu sare. Bună este sarea; dacă însă sarea îşi va pierde puterea, cu ce o ve-ţi drege? Aveţi sare între voi şi trăiţi în pace unii cu alţii." Ce semnificaţie are "sarea"?
1) Este vorba despre camilă(accentul cade pe a), o funie groasă care servea la ancorarea corăbiilor. Imaginea este prezentată că să înţelegem că, este cu neputinţă ca aceasta funie să treacă prin urechile acului. La fel şi bogatul să intre în împărăţia lui Dumnezeu.
2) Nu ne îndeamnă să ne tăiem mâinile şi picioarele, afirmaţia este alegorică şi se referă la cei mai cunoscuţi prieteni şi rude, care ne sunt ca şi mâinile şi picioarele de necesari. Dar dacă ne sunt piedică în calea mânuirii, atunci trebuie tăiată chiar şi legătura cu aceştia deşi ne sunt atât de necesari.
La punctele 1 şi 2, mai multe explicaţii se găsesc în PSB-ul 23, care se găseşte şi pe net în format electronic, chiar şi aici pe forum la subforumul cu cărţi.
3). ( Marcu 9 ,49), focul, nu este al ghenei din versetele 43, 47, ci este o imagine a harului care se aprinde ca un foc şi are legătură cu lucrarea eshatologică, pe care a început-o Hristos pe pământ( vezi de exemplu Lc 12, 49 Foc am venit să arunc pe pământ şi cât aşi vrea să fie acum aprins) Deci este vorba de focul harului care ar trebuii ca fiecare din noi să se silească să-l primească, să-l aprindă, sa-l menţină, să-l mărească.
Sunt şi alte sensuri. Fiecare om va trece prin focul încercării. Fiecare om care voieşte să fie ucenic vrednic a lui Hristos, va fi incercat prin focul jertfei, al lepădării şi negării de sine, al pătimirii.

Sarea, este simbolul durabilităţii, al vredniciei, al puterii dumnezeieşti. Pentru că şi legământul care l-a încheiat Dumnezeu cu Israel, era caracterizat ca ,,legământ al sării'' . De asemeni, în cadrul cultului, fiecare jertfă se condimenta cu sare ca să fie plăcută Lui Dumnezeu şi să fie scutită de influenţa demonilor. De ex: Levetic2,13. Toate prinoasele tale de pâine sară-le cu sare; să nu laşi jertfele tale fără sare, semnul legământului Dumnezeului tău; cu toate prinoasele tale adu Domnului Dumnezeului tău şi sare.
Această sare nu lipsea nici din mirodeniile care alcatuiau tamâia , care era considerată sfinţenie mare.
A se vedea de la versetul 34 de aici ,
Hristos le-a vorbit evreilor pe limba lor, cum se spune, după înţelegerea vremii, întrucât evreii erau obişnuiţi cu rostul sării.

Cum am spus, sarea era elementul constitutiv al jertfelelor, iar în NT, el devine simbolul jertfirii de sine, ca să fim plăcuţi lui Dumnezeu. La acest lucru se referă Hristos când spune, Să aveţi sare întru voi. Voi sunteţi sarea pământului. Este şi simbolul faptelor bune, al învăţăturii adevărului, care ustură acolo unde ajunge dacă locul este bolnav şi are rană...
Cu mult respect.

OLGA

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde OLGA » 29 Noi 2012, 21:40

Bună seara şi la mulţi ani cu bucurie, de Sfântul Andrei.
Eu vreau să vă mulţumesc aici pentru că m-aţi primit din nou, să vă cer iertare pentru ce v-am greşit şi să înţeleg ce trebuie să înţelegem din:
"8. Voi duceţi-vă la sărbătoare; Eu nu merg la sărbătoarea aceasta, căci vremea Mea nu s-a împlinit încă.
9. Acestea spunându-le, a rămas în Galileea.
10. Dar după ce fraţii Săi s-au dus la sărbătoare, atunci S-a suit şi El, dar nu pe faţă, ci pe ascuns. " (Ioan - 7)

Constantinos

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde Constantinos » 30 Noi 2012, 12:25

La multi ani intru pocainta si bucurie , am gasit ceva la pagina 182 http://it.scribd.com/doc/18153201/Sfant ... de-La-Ioan

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde Toma » 03 Dec 2012, 23:45

Vreau să înţeleg corect unele expresii din Sf. Scriptură şi am să le enumăr mai jos:
1. ... " Mai lesne este cămilei să treacă prin urechile acului..."
2. ... "Şi de te sminteşte mîna ta ( piciorul)..., tai-o, că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât amîndouă mîinile avînd, să te duci în gheenă... "
3. ... " Fiecare om va fi sărat cu foc, după cum orice jertfă va fi sărat cu sare. Bună este sarea; dacă însă sarea îşi va pierde puterea, cu ce o ve-ţi drege? Aveţi sare între voi şi trăiţi în pace unii cu alţii." Ce semnificaţie are "sarea"?
1. Unii talcuitori mai spun ca exista in Ierusalim o poarta ingusta numita “Urechile Acului”, iar cand o camila trecea prin aceasta poarta, ea trebuia sa ingenuncheze, adica sa se aplece mult, intrucat poarta era stramta si joasa.

2. parerea mea e ca picior e mergerea gresita , mana facerea gresita, ochi conceptia gresita(felul prin care vezi lumea).. -interpretarea cu ochiul am mai auzit-o la cineva celelalte sunt de la mine.

3. Sarea e Duhul Sfant.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde daniel tuduran » 14 Ian 2013, 12:13

Va rog sa-mi raspundeti la o nelamurire!

Matei 27 «52.Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat.

53.Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora. «

Trupurile sfintilor adormiti s-au sculat vineri si au iesit vineri din morminte?
Sau abea a treia zi dupa Invierea lui Hristos ?
sau inca sfintii respectivi n-au inviat cu trupurile si inca nu s-au aratat ?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde dimitrie » 15 Ian 2013, 03:17

Va rog sa-mi raspundeti la o nelamurire!

Matei 27 «52.Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat.

53.Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora. «

Trupurile sfintilor adormiti s-au sculat vineri si au iesit vineri din morminte?
Sau abea a treia zi dupa Invierea lui Hristos ?
sau inca sfintii respectivi n-au inviat cu trupurile si inca nu s-au aratat ?
Răspunsul este complex și de aceea trebuie să urmărim cronologia evenimentelor, existând o profeție și o împlinire a acesteia.

A. Profeția
Dintr-u-nceput trebuie știut că Domnul le-a spus evreilor mai dinainte prin proorocul Iezechiel de minunea învierii multora, prin care ei Îl vor recunoaște ca fiind Domnul:
1. Fost-a mâna Domnului peste mine şi m-a dus Domnul cu Duhul şi m-a aşezat în mijlocul unui câmp plin de oase omeneşti,
2. Şi m-a purtat împrejurul lor; dar iată oasele acestea erau foarte multe pe faţa pământului şi uscate de tot.
3. Şi mi-a zis Domnul: "Fiul omului, vor învia, oasele acestea?" Iar eu am zis: "Dumnezeule, numai Tu ştii aceasta".
4. Domnul însă mi-a zis: "Prooroceşte asupra oaselor acestora şi le spune: Oase uscate, ascultaţi cuvântul Domnului!
5. Aşa grăieşte Domnul Dumnezeu oaselor acestora: Iată Eu voi face să intre în voi duh şi veţi învia.
6. Voi pune pe voi vine şi carne va creşte pe voi; vă voi acoperi cu piele, voi face să intre în voi duh şi veţi învia şi veţi şti că Eu sunt Domnul".
7. Proorocit-am deci cum mi se poruncise. şi când am proorocit, iată s-a făcut un vuiet şi o mişcare şi oasele au început să se apropie, fiecare os la încheietura sa.
8. Şi am privit şi eu şi iată erau pe ele vine şi crescuse carne şi pielea le acoperea pe deasupra, iar duh nu era în ele.
9. Atunci mi-a zis Domnul: "Fiul omului, prooroceşte duhului, prooroceşte şi spune duhului: Aşa grăieşte Domnul Dumnezeu: Duhule, vino din cele patru vânturi şi suflă peste morţii aceştia şi vor învia!"
10. Deci am proorocit eu, cum mi se poruncise, şi a intrat în ei duhul şi au, înviat şi mulţime multă foarte de oameni s-au ridicat pe picioarele lor.
11. Şi mi-a zis iarăşi Domnul: "Fiul omului, oasele acestea sunt toată casa lui Israel. Iată ei zic: "S-au uscat oasele noastre şi nădejdea noastră a pierit; suntem smulşi din rădăcină".
12. De aceea prooroceşte şi le spune: Aşa grăieşte Domnul Dumnezeu: Iată, Eu voi deschide mormintele voastre şi vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre şi vă voi duce în ţara lui Israel.
13. Astfel veţi şti că Eu sunt Domnul, când voi deschide mormintele voastre şi vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre. Iez.37

B. Împlinirea profeției
- Și când avea să se împlinească profeția? În perioada de la Rătignirea Domnului și imediat următoare Învierii Lui din morți.
- Și cum aveau ei să recunoască pe Domnul profetului Iezechiel (Iez.1:13) în persoana Mântuitorului Iisus Hristos? Pentru că la strigătul Său de pe Cruce s-a produs cutremur de s-au despicat pietrele și mormintele s-au deschis:
50. Iar Iisus, strigând iarăşi cu glas mare, Şi-a dat duhul.
51. Şi iată, catapeteasma templului s-a sfâşiat în două de sus până jos, şi pământul s-a cutremurat şi pietrele s-au despicat;
52. Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat.
53. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora.Mt.27

B'.Și când au i-a înviat pe acei mulți sfinți, înainte sau după Învierea Sa?
Mai întâi El a înviat din morți și mai apoi i-a înviat și pe sfinții aceia mulți "ca să fie El cel dintâi întru toate", după cum mărturisește Apostolul:
18. Şi El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate. Col.1
20. Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi. 1Cor.15

Toate aceste mari minuni aveau rostul de a le aduce aminte evreilor că Cel răstignit de ei este Acela care a vorbit prin profeți. Iar minunea învierii și a arătării atâtor sfinți adormiți la mulți din Ierusalim , avea să-i determine pe evrei de a primi mai degrabă ca adevărată vestea Învierii Domnului decât minciuna furtului trupului Său, minciună ce aveau să o scornească și s-o împrăștie mai-marii lor la scurt timp după Înviere. Dar, mai mult de atât, această minune îi va lăsa și fără cuvânt de îndreptățire la Judecată pe aceia care au crezut mai degrabă minciunii furtului decât adevărului Învierii Domnului.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde daniel tuduran » 15 Ian 2013, 08:52

Parinte,va multumesc foarte mult!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

old
Mesaje:12
Membru din:08 Ian 2013, 13:33
Confesiune:eterodox
Preocupări:Teologie

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde old » 15 Ian 2013, 19:58

Vreau să înţeleg corect unele expresii din Sf. Scriptură şi am să le enumăr mai jos:
1. ... " Mai lesne este cămilei să treacă prin urechile acului..."
2. ... "Şi de te sminteşte mîna ta ( piciorul)..., tai-o, că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât amîndouă mîinile avînd, să te duci în gheenă... "
3. ... " Fiecare om va fi sărat cu foc, după cum orice jertfă va fi sărat cu sare. Bună este sarea; dacă însă sarea îşi va pierde puterea, cu ce o ve-ţi drege? Aveţi sare între voi şi trăiţi în pace unii cu alţii." Ce semnificaţie are "sarea"?
1 si 2 sunt hiperbole!
Asta-i literatura! pentru ca si Biblia este tot literatura. Cuvantul lui Dumnezeu a venit asa cum oamenii pot sa inteleaga. Nimeni din vremea Mantuitorului nu s-a smintit cand Acasta a spus: "scote-ti ochiul daca te duce in pacat si intra in rai doar cu un ochi", ci toti au inteles.Asta e similar cu ce spune Sfantul evanghelist Ioan, ca nu ar incapea in lumea asta cartile cu minunile savarsite de Mantuitorul.

3. nu mi-e familiara expresia sarat cu foc. Eu stiam "sarat cu sare", asa ca la asta ma mai edific.

mihai40

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde mihai40 » 05 Feb 2013, 22:52

Saratul cu foc are legatura cu deschiderea din nou a harului si ulterior a realizarii unei lumi doar din sfinti posesori ai duhului sfint -prin botez.

Sarea are o influenta pozitiva asupra starii de spirit legat de sentimentul de multumire si pace .
zona fizica este stomacul
ceea ce aduce pozitiv sarea poate aduce si duhul sfint insa el trebuie primit iar mirenii nu-l ipot primi in vremea cind harul este inchis decit in mod exceptional la fel ca si inaninte de Iisus.

la ora actuala harul este deja redeschis de vreo citeva decenii insa inca nu toata lumea nici macar in ortodoxie (mireni) nu are cu adevarat botezul sfint si nici nu va fi primit de toata populatia crestina nici a globului traitoare azi - nu se poate intra in Imparatie asa facuti la norma -ci doar cei alesi - iar cei alesi sint mai putini,(cam o treime din populatia globului) restul vor veni abia peste miile de ani.
cei alesi nu sint toti in ramurile crestine -s-ar vedea cu ochiul liber dupa calitatea duhovniceasca. ci raspinditi neuniform pe toata fata globului -.

cei alesi vor supravietui Judecatii cu cele doua valuri de triere a populatiei care sa ramana in viata - acea treime care va trebui realizata la inceputul imparatiei sfintilor (NWO a lui Hristos cea care va darima uriasul cu chip de aur al orinduirilor).

din cite stiu (pe propria piele)- botezul este primit si in alte religiii ori cai spirutuale morale (neuniform) -conform Primului Legamint -insa estimativ nr total de posesori ai botezului inca este departe de acea treime.
macar un sfert si tot ar fi o buna realizare- si acest sfert trebuie sa se implineasca pina la sf Judecatii -conf unor revelatii ale zilelelor noastre (daca revelatiile sint reale- inclin sa cred ca da)
conf altei revelatii dupa venirea lui Iisus (cea ca o trimbita- iesirea din anonimat) cind va incepe al doi-lea val justitiar se va vedea ulterior ca cei care mor subit nu vor fi dintre cei credinciosi ci dintre cei sceptici, in acest fel le va pica fisa la multi dintre cei alesi ca e bine sa creada si ei.
in acele zile logic se vor impune masuri de dublare - triplare a conducatorilor de transport in comun - in caz de moare omul subit sa fie inlocuit ca sa nu deraieze troleul iar in rest se vor impune doar restrictrii de viteza.
Ultima oară modificat 09 Feb 2013, 15:31 de către mihai40, modificat 1 dată în total.

mihai40

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde mihai40 » 05 Feb 2013, 23:19

Insa saratul cu foc mai are inca o interpretare - chiar focul insusi -caldura si razele de lumina au efect pozitiv - o simpla luminare plasata in apropierea stomacului -insa nu neaparat doar asupra stomacului ci si asupra intregii parti stingi care se inverseaza in ceea ce priveste capul

tratamentul cu foc -piroterapia -este una dntre metodele complementare de terapie fiind utilizata si in unele cai spirituale ca si baile rituale si spalatul picioarelor.. .

poate fi plasata si in spatele corpului dar tot pe partea stinga , poate fi pusa pe un suport sau tinuta de o terta persoana.
focul dauneaza partii drepte -partae dreapta trebuie doar racorita incepind cu partea din fata
aici se afla dealfel si ficatul -centrul vointei si puteriii in legatura strinsa cu stapinirea de sine -care necesita o racorire cu prioritate
-procesele care au loc in ficat sint in general exoterme dar caldura degajata afecteaza procesele
insa influenta prin stropirea cu apa sau punerea de gheata ori intrarea intr-un congelator industrial sau in Moll la zona de mezeluri si fructe - se oberva imediat -ceea ce inseamna ca dincolo de procesete chimice mai exista si alte procese invizibile

OLGA

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde OLGA » 10 Feb 2013, 11:50

Încerc să îmi amintesc şi eu nelămuriri din Noul Testament, dar, deocamdată, îmi amintesc doar o posibilă explicaţie pe care am descoperit-o, nu demult, la întrebarea de ce a spus Iisus poate nu doar unuia dintre cei pe care i-a vindecat, să nu mai spună că El l-a vindecat. Nu ştia El că ei nu îl vor asculta?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde dimitrie » 15 Feb 2013, 23:16

Încerc să îmi amintesc şi eu nelămuriri din Noul Testament, dar, deocamdată, îmi amintesc doar o posibilă explicaţie pe care am descoperit-o, nu demult, la întrebarea de ce a spus Iisus poate nu doar unuia dintre cei pe care i-a vindecat, să nu mai spună că El l-a vindecat. Nu ştia El că ei nu îl vor asculta?
Ba știa asta. Dar a vrut să ne încredințeze și că era om cu adevărat, deoarece este omenește să ceri ceva și să nu primești. Au fost eretici care au atacat deplinătatea omenității Fiului lui Dumnezeu (întrupat), fapt contrazis de cele relatate mai sus.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Viorel
Mesaje:7
Membru din:14 Feb 2013, 16:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:Religie

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde Viorel » 16 Feb 2013, 17:53

Dumnezeu S-a descoperit oamenilor in chip supranatural. Invatatura data in chip supranatural, prin revelatie, este pastrata in Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie.
Ce este Sfanta Scriptura si ce cuprinde (Canonul) ?
Sfanta Scriptura sau Biblia este o colectie de carti Sfinte, scrise de diversi autori (Profeti regi , Apostoli, ucenici) in decursul a aproape 16OO de ani (5oo de ani iHr si 100 de ani dHr).
Sfanta Scriptura cuprinde doua parti:
- Vechiul Testament - prima parte a Bibliei, cuprinde descoperirea lui Dumnezeu data special poporului evreu.
- Noul Testament - a doua parte a Bibliei, cuprinde descoperirea a Insusi Fiului lui Dumnezeu, Domnul Iisus Hristos. Pentru crestinul ortodox, atat vechiul Testament cat si Noul Testament sunt folositoare, ca "toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si e de folos spre indreptare de invatatura, spre deprinderea cea intru dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit, bine pregatit pentru tot lucrul bun" (II Timotei 3,16-17).
Sfanta Scriptura a fost scrisa de oameni care au fost inspirati de Dumnezeu. Inspiratia este modul minunat, in care Dumnezeu a pus in mintea, scriitorilor alesi mesajul si invatatura Sa mantuitoare, calauzindu-i apoi sa scrie si sa nu gresasca in cele scrise caci " niciodata Proorocia nu sa facut din voia omului Sf. " ( Petru)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde protosinghel » 16 Feb 2013, 18:53

Dle Viorel, vă rog să scrieţi numai la subiect şi înainte de a veni cu răspunsuri la toate întrebările (aşa cum vă închipuiţi că le ştiţi), gândiţi-vă că aveţi multe de învăţat de pe acest forum. Şi nu uitaţi să vă prezentaţi.

OLGA

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde OLGA » 16 Feb 2013, 19:02

Încerc să îmi amintesc şi eu nelămuriri din Noul Testament, dar, deocamdată, îmi amintesc doar o posibilă explicaţie pe care am descoperit-o, nu demult, la întrebarea de ce a spus Iisus poate nu doar unuia dintre cei pe care i-a vindecat, să nu mai spună că El l-a vindecat. Nu ştia El că ei nu îl vor asculta?
Ba știa asta. Dar a vrut să ne încredințeze și că era om cu adevărat, deoarece este omenește să ceri ceva și să nu primești. Au fost eretici care au atacat deplinătatea omenității Fiului lui Dumnezeu (întrupat), fapt contrazis de cele relatate mai sus.
Ei, da, cred. Mă bucur foarte mult că aflu asta. eu m-am gândit altfel.M-am gândit că El a zis aşa pentru că fiind şi Dumnezeu ştia că unii oameni nu Îl vor asculta şi li se va face frică pentru că nu L-au ascultat. Dar când îşi vor aminti că El a poruncit cuiva să nu facă ceva ce El ştia că va face, vor înţelege că nu trebuie să le fie frică şi că nu este rău că nu L-au ascultat. Acum mă gândesc că poate a făcut asta numai cu cineva pe care îl vindecase deja şi, în felul ăsta, am putea să înţelegem mai bine ce înseamnă libertatea.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde dimitrie » 16 Feb 2013, 23:51

Încerc să îmi amintesc şi eu nelămuriri din Noul Testament, dar, deocamdată, îmi amintesc doar o posibilă explicaţie pe care am descoperit-o, nu demult, la întrebarea de ce a spus Iisus poate nu doar unuia dintre cei pe care i-a vindecat, să nu mai spună că El l-a vindecat. Nu ştia El că ei nu îl vor asculta?
Ba știa asta. Dar a vrut să ne încredințeze și că era om cu adevărat, deoarece este omenește să ceri ceva și să nu primești. Au fost eretici care au atacat deplinătatea omenității Fiului lui Dumnezeu (întrupat), fapt contrazis de cele relatate mai sus.
Ei, da, cred. Mă bucur foarte mult că aflu asta. eu m-am gândit altfel.M-am gândit că El a zis aşa pentru că fiind şi Dumnezeu ştia că unii oameni nu Îl vor asculta şi li se va face frică pentru că nu L-au ascultat. Dar când îşi vor aminti că El a poruncit cuiva să nu facă ceva ce El ştia că va face, vor înţelege că nu trebuie să le fie frică şi că nu este rău că nu L-au ascultat. Acum mă gândesc că poate a făcut asta numai cu cineva pe care îl vindecase deja şi, în felul ăsta, am putea să înţelegem mai bine ce înseamnă libertatea.
Ba mai spune că "intrând într-o casă, voia ca nimeni să nu ştie, dar n-a putut să rămână tăinuit." Mc.7:24
Putea Domnul să forțeze lucrurile, dar nu a voit. Altă dată (și nu doar o dată) a făcut-o:
"Şi sculându-se, L-au scos afară din cetate şi L-au dus pe sprânceana muntelui, pe care era zidită cetatea lor, ca să-L arunce în prăpastie;
Iar El, trecând prin mijlocul lor, S-a dus." Lc.4:29-30
De ce a forțat lucrurile acum? Simplu:
"Deci căutau să-L prindă, dar nimeni n-a pus mâna pe El, pentru că nu venise încă ceasul Lui. Ioan.7:30
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

mariasam
Mesaje:1
Membru din:15 Aug 2013, 11:15
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:dame

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde mariasam » 15 Aug 2013, 11:22

Pai cum stam cu fraza "a fost adaugat la poporul sau" din pentateuh? :)





www.cert-killer.me
Ultima oară modificat 22 Ian 2016, 07:45 de către mariasam, modificat de 2 ori în total.

Nathan

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde Nathan » 01 Sep 2013, 18:56

Vreau să înţeleg corect unele expresii din Sf. Scriptură şi am să le enumăr mai jos:
1. ... " Mai lesne este cămilei să treacă prin urechile acului..."
E o simpla greseala de traducere. NT e plin de asemenea greseli.
E o chestiune de polisemie (sper ca am scris corect). Probabil ca textul original a fost in limba aramaica.

Parabola camilei din Marcu 10:25, Matei 19:24, si Luca 18:25 unde ortografia cuvantului "camila" (גמלא), este identica cu cea a cuvantului "franghie" (גמלא), face ca hiperbola semnificativa a parabolei respective sa devina logica creand o simetrie intre cuvintul "ac" si cuvintul "franghie" comparativ cu acea care o gasim in toate traducerile care provin din limba greaca unde asimilarea dintre "camila" si "ac" pur si simplu te lasa nedumerit.

Textul ar trebui sa citeasca asa: "Mai lesne este să treacă o frânghie, prin urechea unui ac, decît să intre un om bogat în Împărăţia lui Dumnezeu!" - Marcu 10:25 (afirmatie care nu e necesar adevarata deorece sunt renumiti evrei ai VT care au fost bogati si insusi Biserica Catolica ii accepta a fi "sfinti" - nu stiu exact care e pozitia BOR aici)

Acelasi cuvant aramaic (גמלא), este tradus "bîrna" - ceea ce conecteaza pasajul asta cu pasajul scoaterii bîrnei din propriul ochi ( vezi Matei 7:5; Luca 6:41-42)



Un al exemplu in Romani 5:7

7. Pentru un om neprihănit cu greu ar muri cineva; dar pentru binefăcătorul lui, poate că s'ar găsi cineva să moară. -

In textul aramaic, cuvintul neprihanit, este prezentat altfel = "rău".

Deci textul ar trebui sa citeasca asa: "7. Pentru un om RĂU cu greu ar muri cineva; dar pentru binefăcătorul lui, poate că s'ar găsi cineva să moară."

...si priveste dovada: cat de asemanatoare sunt aceste cuvinte in aramaica "neprihanit" (righteous) si "rău" (wicked, evil), si cat de distincta este diferenta semnificatiei lor ...

Imagine

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Câteva nelămuriri din Sf. Scriptură

Mesaj necititde protosinghel » 02 Sep 2013, 10:55

Parabola camilei din Marcu 10:25, Matei 19:24, si Luca 18:25 unde ortografia cuvantului "camila" (גמלא), este identica cu cea a cuvantului "franghie" (גמלא), face ca hiperbola semnificativa a parabolei respective sa devina logica creand o simetrie intre cuvintul "ac" si cuvintul "franghie" comparativ cu acea care o gasim in toate traducerile care provin din limba greaca unde asimilarea dintre "camila" si "ac" pur si simplu te lasa nedumerit.
Lasă nedumerit pe cel ce nu ştie şi ceva arheologie biblică. Ceea ce aţi spus despre frânghie este adevărat, dar pentru locuitorii Ierusalimului era destul de înţeleasă şi varianta cu cămila. Zidurile Ierusalimului aveau o poartă secretă numită "urechile acului", care se lăsa pe noapte deschisă pentru a intra locuitorii care s-au reţinut în afară. Poarta era atât de mică, încât puteau trece prin ea doar pe burtă. Era special făcută aşa, ca să nu intri militarii străini cu armură pe ei şi mai ales să nu poate intra cu cai.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX