Exegeză la Ieremia

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia
Exegeză la Ieremia

Mesaj necititde Metamorfoza » 02 Oct 2012, 19:24

M-ar interesa un studiu amanuntit asupra acestor doua versete din Ieremia 31, in special versetu 33 in patristica si in surse in scolara ortodoxa :
Dar iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel, după zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea înăuntrul lor şi pe inimile lor voi scrie şi le voi fi Dumnezeu, iar ei Îmi vor fi popor.

Şi nu se vor mai învăţa unul pe altul şi frate pe frate, zicând: "Cunoaşteţi pe Domnul" că toţi de la sine Mă vor cunoaşte, de la mic până la mare, zice Domnul, pentru că Eu voi ierta fărădelegile lor şi păcatele lor nu le voi mai pomeni".
Ce inseamna punevoi legea mea inauntrul lor si pe inimile lor voi scrie? ma intereseaza aprofundat aceasta.. fara abstractiuni simplistice de genul Duhul Sfant si atat. vreau raspunsuri aprofundate. mersi.

mihai40

Re: Exegeză la Ieremia

Mesaj necititde mihai40 » 04 Feb 2013, 23:11

daca imi permiti o interpretare -nu sint sigur ca ea coincide intocmai cu teologia ortodoxa -sper ca da.

-mai intii trebuie precizat temporal cind anume sint zilele acelea
-zilele acelea sint dupa ce se va intoarce Israel din pribegie dupa ce va fi pedepsit prin razboiul cu Gog, razboi care va fi incheieat de urgia justitiara a celor 3 zile de ntuneric vulcanic in urma caruia Domnul se va face (re)cunoscut (Domnul SAvaot/ Cel vechi de zile/Duhul Sfint promis./Cineva )
-dupa ce va fi prezentat si Iisus cu numele cel nou si dupa Sf Judecatii cind vor incepe vremurile frumoase promise =imparatia sfintilor (orinduirea) sau imparatia de 1000 de ani.
-deci o noua Epoca dupa epoca adamiica si in care lectiile vietii pt slefuirea caracterului nu se vor mai face prin incercari grele ci cu precadere prin trairi si exemple pozitive cu oameni peste o anumita medie spirituala. intro unica si avansata religie adusa de cele doua intrupari divine care se vor prezenta anterior pe rind.(inainte si dupa urgie)
-abia atunci se va implini ceea ce a jurat Domnul 'Tot omul Mi se a inchina"
- o epoca destinata unui proces intens de sfintire in care toata societatea va fi sfinta si plina de cunaostere spirituala , daruri si harisme.

-Punerea legii inlaunrul lor semnifica doua lucruri
-beneficierea de traiul intro epoca lipsita de incercari in care caracterul se va putea manifesta mult mai curat peste care se va adauga
- o accelerata binecuvintata sfintire prin care legea morala si restul de calitati vor fi accentuate "cel incet la minte se va intelepti, cel pacatos se va umple de virtute iar sfintii se vor sfinti si mai mult prin faptele lor"
-a scrie Domnul ipe inimile lor inseamna acelasi lucru -desigur nu inima fizica ci cu referire la aspectele duhovnicesti- caracterul cu calitatile lui care tin de hainele spirituale.

-daca ai putea vedea in spectru vizibil anatomia subtila a hainelor spirituale care contin calitati si ai putea urmari procesul prin care o calitate este curatita si dezvoltata de atentiile- fire ale duhului sfint ai putea vedea efectul ca niste fire luminoae continue dar care avanseaza ca un scris lent pe un suport ca si cum cineva ar urmari cu un stilou cu cernela fosforescenta marginea unei frunze zimtate marunt dar rotund.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Exegeză la Ieremia

Mesaj necititde dimitrie » 05 Feb 2013, 11:06

daca imi permiti o interpretare -nu sint sigur ca ea coincide intocmai cu teologia ortodoxa -sper ca da.

-mai intii trebuie precizat temporal cind anume sint zilele acelea ...
Domnule, știți că noi nu suntem în mintea dvs. să știm la care texte din Ieremia vă gândiți? Precizați-le prin citat ori prin note de trimitere!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

mihai40

Re: Exegeză la Ieremia

Mesaj necititde mihai40 » 05 Feb 2013, 12:54

citatul cu cele doua versete sint din Ieremia 31
-eu am rezumat eschatologic dintro perspectiva unitara a intregii Biblii avind in vedere si unele revelatii calugaresti

credinta ca aceste transformari se vor concretiza in vremurile noastre e intarita de revelatia cuviosului Selafiil cel orb pe cind traia cu referire la biserica ortodoxa din Rep Moldova .


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX