Cum să înţelegem actele Vechiului Testament?

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Cum să înţelegem actele Vechiului Testament?

Mesaj necititde ellena » 10 Iun 2010, 17:16

Mai am intrebari,daca se poate!In Vechiul Testament se spune ca daca o persoana comite adulter sa fie ucisa cu pietre.Tot acolo scrie ca cel care nu isi asculta parintii si ii vorbeste de rau sa fie ucis.Si inca cateva lucruri asemanatoare.Si nu reusesc sa inteleg.Erau legi divine,date de Dumnezeu,sau legi facute dupa interpretarile umane din acele vremuri ale scrierilor sfinte?Nu inteleg cum Dumnezeu ar fi permis oamenilor(care fara exceptie-sunt imperfecti) sa se judece intre ei si sa se ucida.Cum ramanea cu copiii abuzati de catre parinti(in toate felurile) si obligati sa se`prostitueze sau sa faca pacate mari?Si de ce ar fi permis Dumnezeu ,cand e stiut faptul ca toti gresim intr-un fel sau altul,sa fie ucisi (fara a li se da sansa de indreptare)cei care fara voia lor preluau si repetau din educatia parinteasca comiterea unor pacate?Acestia erau loviti de doua ori:de familie si de societate. Adica e stiut faptul ca violenta aduce violenta,intotdeauna!Nu inteleg.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 11 Iun 2010, 23:48

Mai am intrebari,daca se poate!In Vechiul Testament se spune ca daca o persoana comite adulter sa fie ucisa cu pietre.Tot acolo scrie ca cel care nu isi asculta parintii si ii vorbeste de rau sa fie ucis.Si inca cateva lucruri asemanatoare.Si nu reusesc sa inteleg.Erau legi divine,date de Dumnezeu,sau legi facute dupa interpretarile umane din acele vremuri ale scrierilor sfinte?Nu inteleg cum Dumnezeu ar fi permis oamenilor(care fara exceptie-sunt imperfecti) sa se judece intre ei si sa se ucida.Cum ramanea cu copiii abuzati de catre parinti(in toate felurile) si obligati sa se`prostitueze sau sa faca pacate mari?Si de ce ar fi permis Dumnezeu ,cand e stiut faptul ca toti gresim intr-un fel sau altul,sa fie ucisi (fara a li se da sansa de indreptare)cei care fara voia lor preluau si repetau din educatia parinteasca comiterea unor pacate?Acestia erau loviti de doua ori:de familie si de societate. Adica e stiut faptul ca violenta aduce violenta,intotdeauna!Nu inteleg.
Intelegera vine din multa citire si smerenie, toate acesta idei le au tratat parintii cei mari ai Bisericii, mai jos postez o introducere a sf I G Aur la cap 5 v38-40 din PSB 23 , unde talcuieste la ''ochi pt ochi si dinte pt dinte'' ;I G Aur , explica mult mai mult dar eu nu am cu ce sa convertesc formatul pdf, ca sa pot expune mai mult si nici timp nu prea am.
PSB 23 pg 232Daca cineva ar invinuii legea veche ca da o astfel de porunca. pentru a-ti face dreptate, ii voi raspunde asa: Dupa parerea mea, un om, care aduce o astfel de invinuire legii vechi, nu cunoaste intelepciunea ce se cuvenea sa o aiba un legiuitor, nu cunoaste ce putere au imprejurarile de timp in darea unei legi si nici cistigul de a da legi pe masura priceperii acelora carora le sint date legile. Daca acest om s-ar fi gindit cine erau cei care aveau sa primeasca aceasta lege, daca s-ar fi gindit la puterea lor de judecata si la timpul cind au primit aceasta legiuire. atunci ar fi laudat nespus de mult intelepciunea Legiuitorului: ar fi vazut ca unul si acelasi este si Legiuitorul Legii Vechi si Legiuitorul Legii Noi si si-ar fi dat seama ca amindoua legiuirile sint foarte folositoare si au fost date la timpul potrivit. Ar mai fi vazut ca daca Legiuitorul ar fi dat chiar de la inceput aceste legi marete si inalte ale Legii Noi. n-ar mai fi fost primite nici poruncile Legii Vechi, nici ale celei noi; dar asa, pentru ca amindoua au fost date la timpul potrivit, prin amindoua intreaga lume a fost indreptata.
De altfel legea veche a dat porunca aceasta, nu ca sa ne scoatem ochii unii altora, ci ca sa ne stapinim miinile. Ca frica de a nu ni se scoate ochii ne opreste de a scoate si noi ochii altora. si astfel Legiuitorul strecoara pe nesimtite in suflet multa filozofie prin aceea ca porunceste celui ce sufera raul sa rasplateasca raul cu rau, desi ar merita mai mare pedeapsa cel care incepe raul; ca asa cere ideea de dreptate. Dar pentru ca Legiuitorul vrea sa amestece iubirea de oameni cu dreptatea , osindeste pe cel care a pacatuit mai mult cu o pedeapsa mai mica decit merita, invatind pe oameni sa arate multa blindete chiar cind sufera raul.
Tocmai pt ca erau mult prea imperfecti a legiuit aceste pedepse, iar referitor la copii abuzati sexual , pai daca si convienienta in mod firesc intre barbat si femeie erau pedeapsite cu moartea ,cu atat mai mult daca s-ar fi pomenit de astfel de abuzuri.
Toate astea erau taiate din radacina ,trebuie stiut ca mentalitatea evreilor care a primit asfel de legiuiri de la Dumnezeu era foarte diferita de cea a paganilor, caatare si modul de vietuire.
Dar trebuie sa cititi mai atent, pt ca se precizeaza , ca cea care suferea vreo siluire(e vorba de o fata sau femeie abuzata) nu era pedepsita cu moartea , ci numai cel care comitea fapta.
Violenta nu intodeauna aduce violenta, politia daca n-ar intra in forta pana unde nu s-ar merge cu anarhia si violenta, dar asa prin violenta se face ordine si pace.
Trebuie sa stim ca exista si pronia Lui Dumnezeu ,daca si perii din cap sunt numarati , cu atit mai mult se stie ceea ce ni se intimpla ,(sau uneori chiar Dumnezeu le randueste) atat noua cit si celor din vechime, iar relele suferite sunt rasplatite ,fie cu iertare din pacate , fie cu viata vesnica.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 17:54 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 27 Iun 2010, 12:18

of,of, intelegera vine din multa citire si smerenie,toate acesta idei le au tratat parintii cei mari ai bisericii;mai jos postez o introducere a sf I G Aur la cap 5 v38-40 din PSB 23 ,unde tilcuieste la ''ochi pt ochi si dinte pt dinte'' ;I G Aur ,explica mult mai mult dar eu nu am cu ce sa convertesc formatul pdf,ca sa pot expune mai mult si nici timp nu prea am.

violenta nu intodeauna aduce violenta;politia daca n-ar intra in forta pina unde nu s-ar merge cu anarhia si violenta,dar asa prin violenta se face ordine si pace.

Parinte,mai am o nelamurire legata de acest subiect.Daca totusi violenta poate fi tinuta sub control tot cu violenta,cum sa inteleg indemnul venit din Scrierile Sfinte de a fi ca mileuseii care sunt dusi la taiere fata de cei care ne nedreptatesc(chiar si fizic).Si celui care ne da o palma,sa ii intoarcem si celalat obraz?Desi inteleg ambele variante,nu reusesc mereu sa le impac.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Iun 2010, 18:21

of,of, intelegera vine din multa citire si smerenie,toate acesta idei le au tratat parintii cei mari ai bisericii;mai jos postez o introducere a sf I G Aur la cap 5 v38-40 din PSB 23 ,unde tilcuieste la ''ochi pt ochi si dinte pt dinte'' ;I G Aur ,explica mult mai mult dar eu nu am cu ce sa convertesc formatul pdf,ca sa pot expune mai mult si nici timp nu prea am.

violenta nu intodeauna aduce violenta;politia daca n-ar intra in forta pina unde nu s-ar merge cu anarhia si violenta,dar asa prin violenta se face ordine si pace.

Parinte,mai am o nelamurire legata de acest subiect.Daca totusi violenta poate fi tinuta sub control tot cu violenta,cum sa inteleg indemnul venit din Scrierile Sfinte de a fi ca mileuseii care sunt dusi la taiere fata de cei care ne nedreptatesc(chiar si fizic).Si celui care ne da o palma,sa ii intoarcem si celalat obraz?Desi inteleg ambele variante,nu reusesc mereu sa le impac.
Porunca are o referinta personala si exprima un ideal, insa din nefericire nu toti o aplica , sunt oameni care nu se linistesc decit cu parul(bita) , care vor sa domine prin pumn, prin fota, iar in societate sunt mai multe categorii de persoane(copii, femeile, batrinii si chiar si barbati)defavorizate fizic.
Pt acestia dar si in general pt toti este nevoie de fortele de ordine care tot de Dumnezeu sunt randuite, sub care avem tot porunca sa ne supunem si sa ne temem chiar, pt a nu se instaura anarhia care este mai cumplita decit razboiul, daca acum se intampla atatea si atatea, ce nu s-ar intampla daca ar lipsi acestea.
Da unde scrie asta ? de a fi ca mileuseii care sunt dusi la taiere fata de cei care ne nedreptatesc(chiar si fizic)
Adevatat ca Dumnezeu ne invata sa nu rasplatim cu rau celor ce ne fac noua rau, insa intr-un fel trebuie sa ne comportam cu cei din afara Bisericii si aici e valabila porunca asta celui care ne da o palma, sa ii intoarcem si celalat obraz, daca cumva sa intimplat sa ajungem pina aici, dar nu spune ca trebuie s-o facem la infinit asa cum spune despre iertare, mai cu sama daca vedem ca prin astfel de gesturi din partea noastra, devin si mai obraznici si impertinenti cei care ne insulta.
Si in alt fel cu cei din Biserica unde spune, de-ti va gresi fratele tau mergi mustra-l intre tine si el... si de nu te va asculta...asa trecind prin trei instante de judecata, si daca tot indaratnic ramane sa-ti fie tie caun pagan si vames(in vremea acea acestia erau tratati cu tot dispretul) si de evitat cu desavarsire , dar in oricare din aceste feluri daca indraznesc in continuare sa fie si violenti , atunci la cusca dupa grati. :D
-insa durerea cea mai mare este ca si in institutiile acestea de disciplina legile sint tot din ce in ce mai pervertite in detrimentul societatii,dar asta e alta poveste.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 17:59 de către Pr Haralambie, modificat de 2 ori în total.
Cu mult respect.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 27 Iun 2010, 20:36

Imi cer scuze ca nu sunt in masura sa spun de unde am auzit de indemnul ca ta trebuie sa fim ca "mieluseii la taiere" fata de agresorii nostrii si ca vorbesc din ce imi amintesc.La vremea respectiva socoteam ca este nedrept si eram un pic revoltata.Desi,acum inteleg intr-un fel,desi nu stiu cat as putea pune in practica.Daca toti am intoarce "palmele" nenumarate pe care le primim de la cei din jurul nostru,lumea ar fi un haos.Si oare nu asa a facut Domnul Isus?A fost ca un miel la taiere.A stiut dinainte ce se va intampla si nu a incercat sa scape si nici sa ii pedepseasca aici pe pamant pe cei care greseau.Asa a facut si ciobanasul din "Miorita".E ca o asumare pe deplin a vietii aici pe pamant,dusa in numele Domnului Isus Hristos. Adica ,asa inteleg eu.Sunt totusi confuza.La intrebarea mea("Cum trebuie sa se poarte un bun crestin cand este agresat verbal sau fizic?"),mi s-a spus ca trebuie sa ii ignoram pe cei care ne fac rau.Si pe unde am mai citit,am inteles ca trebuie sa ne si rugam pentru ei si sa ii iertam de sute si mii de ori... :(
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Iun 2010, 20:48

Imi cer scuze ca nu sunt in masura sa spun de unde am auzit de indemnul ca ta trebuie sa fim ca "mieluseii la taiere" fata de agresorii nostrii si ca vorbesc din ce imi amintesc.La vremea respectiva socoteam ca este nedrept si eram un pic revoltata.Desi,acum inteleg intr-un fel,desi nu stiu cat as putea pune in practica.Daca toti am intoarce "palmele" nenumarate pe care le primim de la cei din jurul nostru,lumea ar fi un haos.Si oare nu asa a facut Domnul Isus?A fost ca un miel la taiere.A stiut dinainte ce se va intampla si nu a incercat sa scape si nici sa ii pedepseasca aici pe pamant pe cei care greseau.Asa a facut si ciobanasul din "Miorita".E ca o asumare pe deplin a vietii aici pe pamant,dusa in numele Domnului Isus Hristos. Adica ,asa inteleg eu.Sunt totusi confuza.La intrebarea mea("Cum trebuie sa se poarte un bun crestin cand este agresat verbal sau fizic?"),mi s-a spus ca trebuie sa ii ignoram pe cei care ne fac rau.Si pe unde am mai citit,am inteles ca trebuie sa ne si rugam pentru ei si sa ii iertam de sute si mii de ori... :(
Daca sunteti interesata cu adevarat, pt inceput va propun sa procurati(daca nu aveti) PSB -ul 23 si sa-l cititi , o sa va foloseasca foarte mult, acolo Sf Ioan G de Aur comenteaza pe larg toata Evanghelia de la Matei, inclusiv lucrul acesta.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:01 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 27 Iun 2010, 20:54

Imi cer scuze,dar ce inseamna PSB-ul 23?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Iun 2010, 21:52

Imi cer scuze,dar ce inseamna PSB-ul 23?
Este o colectie de carti traduse in romana(Parinti si Scriitori Bisericesti), PSB-ul 23 este una din ele
se gasesc si pe net, parca si aici, format PDF si DJVU . Se mai gasesc si pe alte saituri cu carti .
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:02 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Mate
Mesaje:3
Membru din:03 Mai 2012, 21:38
Confesiune:alta religie
Preocupări:istoria

De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde Mate » 03 Mai 2012, 21:49

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu transmis oamenilor.
De ce exista asa de multa ura din partea unui Dumnezeu bun si milostiv in anumite pasaje din Vechiul Testament cat si din Noul Testament?

Deuteronomul 22
Atunci fata să fie adusă la uşa casei tatălui ei şi locuitorii cetăţii ei să o ucidă cu pietre şi să o omoare, pentru că a făcut lucru de ruşine în Israel, desfrânându-se în casa tatălui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău.

Levitic 21
Dacă fiica preotului se va spurca prin desfrânare, ea necinsteşte pe tatăl său: să fie arsă cu foc.

Levitic 24
Hulitorul numelui Domnului să fie omorât neapărat; toată obştea să-l ucidă cu pietre. Sau străinul, sau băştinaşul, de va huli numele Domnului, să fie omorât.

Levitic 26
Iar de nu Mă veţi asculta şi de nu veri păzi aceste porunci ale Mele,
De veţi dispreţui aşezămintele Mele şi de se va scârbi sufletul vostru de legile Mele, neîmplinind poruncile Mele, şi călcând legământul Meu,
Atunci şi Eu am să Mă port cu voi aşa: Voi trimite asupra voastră groaza, lingoarea şi frigurile, de care vi se vor secătui ochii şi vi se va istovi sufletul; veţi semăna seminţele în zadar şi vrăjmaşii voştri le vor mânca.
Îmi voi întoarce faţa împotriva voastră şi veţi cădea înaintea vrăjmaşilor voştri; vor domni peste voi duşmanii voştri şi veţi fugi când nimeni nu vă va alunga.
Dacă nici după toate acestea nu Mă veţi asculta, atunci înşeptit voi mări pedeapsa pentru păcatele voastre.
Dacă nici după aceasta nu Mă veţi asculta şi veţi păşi împotriva Mea,
Atunci şi Eu cu mânie voi veni asupra voastră şi vă voi pedepsi înşeptit pentru păcatele voastre;
Veţi mânca din carnea fiilor voştri şi din carnea fiicelor voastre.

Numerii 31
Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile miilor şi pe sutaşii care se întorseseră de la război, şi le-a zis Moise:
"Pentru ce aţi lăsat vii toate femeile?
1Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obştii Domnului.
Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.

Samuel 15
1. Samuel a zis lui Saul: „Pe mine m-a trimis Domnul să te ung împărat peste poporul Lui, peste Israel: Ascultă dar ce zice Domnul.
2. Aşa vorbeşte Domnul oştirilor: ,Mi-aduc aminte de ceea ce a făcut Amalec lui Israel, când i-a astupat drumul la ieşirea lui din Egipt.
3. Du-te acum, bate pe Amalec, şi nimiceşte cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi, şi să omori bărbaţii şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.”

Apocalipsa 2
Şi pe fiii ei cu moarte îi voi ucide şi vor cunoaşte toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii şi inimile şi voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.
Iar vouă şi celorlalţi din Tiatira câţi nu au învăţătura aceasta, ca unii care n-au cunoscut adâncurile satanei, după cum spun ei, vă zic: nu pun peste voi altă greutate.

Romani 12:19
Nu vă răzbunaţi singuri, iubiţilor, ci lăsaţi loc mâniei
lui Dumnezeu, căci scris este: "A Mea este răzbunarea;
Eu voi răsplăti, zice Domnul".

Deuteronomul 28:47,48
Pentru că tu n-ai slujit Domnului Dumnezeului tău cu
veselia şi cu bucuria inimii, când erai îmbelşugat de toate.
Vei sluji vrăjmaşului tău, pe care-l va trimite asupra ta
Domnul Dumnezeul tău, când vei fi în foamete şi în sete şi în golătate şi în tot felul de lipsă; acela va pune pe grumazul tău jug de fier şi te va istovi.

Romani 13:14
Căci ea este slujitoare a lui Dumnezeu spre binele tău.
Iar dacă faci rău, teme-te; căci nu în zadar poartă sabia; pentru că ea este slujitoare a lui Dumnezeu şi răzbunătoare a mâniei Lui, asupra celui ce săvârşeşte răul.

Iesirea 21:15,17
Cel ce va bate pe tată sau pe mamă să fie omorât.
Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa, acela să fie omorât.

Luca 14:26
Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu.

De asemenea, as dori sa stiu: de ce o femeie costa mai putin decat un barbat?
Levitic 27
Preţul pentru un bărbat, de la douăzeci până la şaizeci de ani, să fie cincizeci de sicli de argint, după siclul sfânt.

Iar dacă este femeie, preţul să fie treizeci de sicli.
Corinteni 11
Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.

OLGA

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde OLGA » 03 Mai 2012, 22:29

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu transmis oamenilor.
De ce exista asa de multa ura din partea unui Dumnezeu bun si milostiv in anumite pasaje din Vechiul Testament cat si din Noul Testament?
Eu cred că urasc doar cei care se tem. I-a fost lui Dumnezeu vreodată teamă?

Mate
Mesaje:3
Membru din:03 Mai 2012, 21:38
Confesiune:alta religie
Preocupări:istoria

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde Mate » 03 Mai 2012, 22:39

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu transmis oamenilor.
De ce exista asa de multa ura din partea unui Dumnezeu bun si milostiv in anumite pasaje din Vechiul Testament cat si din Noul Testament?


Eu cred că urasc doar cei care se tem. I-a fost lui Dumnezeu vreodată teamă?
Nu stiu daca i-a fost teama. Daca tu crezi asta, in regula.
In acele pasaje se vorbeste de mania lui Dumnezeu, de razbunarea sa si de o intreaga gama de sentimente negative.
Nu vă răzbunaţi singuri, iubiţilor, ci lăsaţi loc mâniei
lui Dumnezeu, căci scris este: "A Mea este răzbunarea;
Chiar merita sa fie arsa o fiica de preot daca preacurveste?
Chiar merita ucis un copil daca isi graieste de rau parintii?
Chiar trebuie sa fie ucis cu pietre cel ce huleste numele sfant?

lusortodoxia
Mesaje:4
Membru din:03 Oct 2010, 10:29
Confesiune:ortodox

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde lusortodoxia » 03 Mai 2012, 23:16

"Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire ..." (II Timotei 3,16), dar în ea "sînt lucruri grele de înţeles" (II Petru 3,16).
Pentru ca omul cîtuşi de cît să le înţeleagă el trebuie "să vină la Lumină" (Ioan 3,20) şi într-u Lumină să vadă că de fapt "faptele oamenilor erau rele" (Ioan 3,19). Dumnezeu este Iubire (1 Ioan 4,8) şi tot ceea ce spune este doar pentru ca să se "stîrpească răul din mijlocul oamenilor" (Deuteronom 22,21).

Mate
Mesaje:3
Membru din:03 Mai 2012, 21:38
Confesiune:alta religie
Preocupări:istoria

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde Mate » 03 Mai 2012, 23:46

"Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire ..." (II Timotei 3,16), dar în ea "sînt lucruri grele de înţeles" (II Petru 3,16).
Pentru ca omul cîtuşi de cît să le înţeleagă el trebuie "să vină la Lumină" (Ioan 3,20) şi într-u Lumină să vadă că de fapt "faptele oamenilor erau rele" (Ioan 3,19). Dumnezeu este Iubire (1 Ioan 4,8) şi tot ceea ce spune este doar pentru ca să se "stîrpească răul din mijlocul oamenilor" (Deuteronom 22,21).
Nu vreau raspuns la pasajele puse drept alte pasaje din Biblie.
Eu vorbeam doar de cele respective. Vreau opinii ale userilor drept raspuns nu alte pasaje din Biblie.

lusortodoxia
Mesaje:4
Membru din:03 Oct 2010, 10:29
Confesiune:ortodox

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde lusortodoxia » 04 Mai 2012, 00:19

Scriptura se explică prin ea însăşi. Tu întrebi de ce Dumnezeu zice aşa, dar vrei ca să-ţi răspundă oamenii. Se prea poate să primeşti un răspuns care să-ţi astîmpere mintea, dar cine v-a putea spune că este un răspuns adevărat?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mai 2012, 14:05

"Mate", "ura" aceasta este rezultatul schimbării sensului vieţii de către om. Omul a fost creat să fie fericit, prin iubire să trăiască în comuniune cu ceilalţi şi cu Dumnezeu cu care să se unească şi aşa să trăiască veşnic, însă el a ales să fie necinstit, să se despartă de atributele prin care se asemăna Lui Dumnezeu (ascultare, adevăr) prin neascultare şi ascunderea adevărului (a mâncat din pomul oprit şi nu şi-a asumat vinovăţia). De când alege această cale (fără Dumnezeu) omul trăieşte nebuneşte, împotriva firii, sensului său primordial (după chipul Lui Dumnezeu) şi de aici uciderile, desfrânările, invidiile şi alte înclinaţii nedemne de numele "om". Pentru aceştia (fără Dumnezeu) apar legile, pedepsele astfel încânt ei să nu le mai facă, să se îndrepte la demnitatea de om, să nu mai facă păcate.
Acesta este destinul omului, dacă vrei, să se unească cu Dumnezeu şi orice întreprinde în direcţia opusă (se mândreşte - nu trăieşte teocentric, urăşte, ucide, invidiază etc) este sancţionat fie de către conştiinţă, fie de către împrejurări (natura nu-l mai ascultă), fie de către propria natură (îşi pierde liniştea, echilibrul mintal etc).

Ăsta e singurul nostru "necaz", "ura de asupra noastră" (aşa cum o vezi tu): că am fost creaţi să fim după chipul şi asemănare Lui Dumnezeu, iar Dumnezeu se încăpăţânează (şi bine face) să-şi respecte hotărârea de aceea trimite legi, permite pedepse ptr. îndepărtarea răului, păcatului din om, îşi trimite Fiul să moară pt om.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Valentin93
Mesaje:8
Membru din:15 Mai 2012, 14:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student
Localitate:Chisinau
Contact:

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde Valentin93 » 21 Mai 2012, 13:51

Nu stiu daca exista ura inVT si NT stau cam la indoiala intrebarea nu e cam formulata corect .

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde dimitrie » 29 Mai 2012, 23:29

"De ce exista asa de multa ura?" Nu văd legătura între titlul topicului şi conţinutul textelor biblice puse în discuţie de Mate. Dezacordul dintre titlul topicului şi conţinutul mesajului nu poate fi trecut cu vederea aici; lui Dumnezeu nu-I poate pune nimeni în cârcă ce şi cum vrea.
După ce Mate vine cu Biblia (chipurile, argumentându-şi acuza), ne interzice vreun răspuns pe baze biblice. În acest caz eu nu-i răspund (mai este şi de altă religie), deoarece ne cere o argumentare iraţională, în afara iconomiei lui Dumnezeu.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde esenin » 30 Mai 2012, 15:30

Pr Dimitrie si ceilalti,
Daca va uitati mai atent, NU este ura! Sunt ucideri ”functionale”, cu rost utilitar. Azi am zice ca sunt „cinice”. Nu trebuie uitat ca nu vorbim de oameni ca cei din ziua de azi.

Caesar

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde Caesar » 31 Mai 2012, 20:23

Nu mai citi atata Vechiul Testament :)

Caesar

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde Caesar » 01 Iun 2012, 16:05

Pr Dimitrie si ceilalti,
Daca va uitati mai atent, NU este ura! Sunt ucideri ”functionale”, cu rost utilitar. Azi am zice ca sunt „cinice”. Nu trebuie uitat ca nu vorbim de oameni ca cei din ziua de azi.
exact.nu erau oameni erau vite. :lol:


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron