Cum să înţelegem actele Vechiului Testament?

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde esenin » 01 Iun 2012, 16:20

Nu erau „oameni ca in ziua de azi!, biet homuncul!
Dom'le.... ateii sunt, prin lume, destepti iar, homosexualii rafinati. La noi, ateii sunt prosti de bubuie iar homosexualii put.
Ultima oară modificat 01 Iun 2012, 16:32 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am şters ultima propoziţie, că mi s-a părut prea indecentă...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: De ce exista asa de multa ura?

Mesaj necititde esenin » 01 Iun 2012, 17:14

Nu mai stiu ce scrisesem....ma iertati, in orice caz, daca era indecent.
Sunt exasperat de cantitatea de prostie pe care trebuie s-o infrunti in Romania. Poate ca nu e nici macar vorba de prostie, cat de lipsa ei (a prostiei romanesti) de bun simt. Sunt prosti peste tot- este de fapt ceea ce toate neamurile au in comun, singura chestie internationala, cu adevarat. Dar domnule, altii stiu sa fie modesti, cuminti, cu bun simt....Prostul roman e asa ca o lighioana saltareata: are n-are treaba, iti sare in ochi, ti se infasoara printre picioare, da din aripi, oracaie, cotcodaceste, cârîie, scuipa, plesneste.... N-ar sta cuminte, „neam” cum zic oltenii.
Prostul francez, sa zicem, stie sa zica „nu stiu”, „habar n-am”, „nu cunosc”...Nu e nicio vina, nu e rusine, nu e rusinos...AI VOIE SA NU STII, SA FII PROST, SA GRESESTI....dar nu ai voie sa-ti arati dosul colorat ca babuinii (sau capucinii- nu mai stiu care maimuta...). Daca e indecenta, stergeti-o.....


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX