Faptele legii

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca
Faptele legii

Mesaj necititde amator » 19 Ian 2013, 22:33

Ce inseamna/include expresia "faptele legii" din Galateni si Romani???
Baptist

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Faptele legii

Mesaj necititde protosinghel » 21 Ian 2013, 18:13

Legea / „faptele Legii” – sunt noţiuni la care Sf. Pavel face deseori trimitere mai ales în aceste două Epistole, arătând incapacitatea Legii Vechi şi a faptelor cerute de aceasta în a-i oferi omului mântuirea (cf. Evrei 8:19), pentru că ele ţin de Vechiul Legământ şi ne-au fost doar „călăuze spre Hristos” (Galateni 3:24). În altă parte Sf. Pavel spune că Legea [Veche] şi „faptele Legii [Vechi]” nu puteau să facă drept pe nici un om, ci aduceau doar conştiinţa păcatului (Romani 3:20). Deci, în concepţia Sf. Pavel, Legea Veche avut doar rolul de a păstra credinţa într-un Singur Dumnezeu, Creatorul tuturor, şi de a aduce conştiinţa păcatului (cf. Romani 7). Dar mântuirea a fost adusă abia de Hristos (Mesia) Cel făgăduit şi poate fi obţinută doar prin credinţă, nu prin „faptele Legii” (Romani 3:28).
Martin Luther şi alţi corifei ai protestantismului au înţeles din această idee paulină că faptele în general nu sunt necesare mântuirii, dar aici nu e vorba despre fapte în general, fără de care credinţa nici nu există (Iacov 2:17,20,26), ci de „faptele Legii”. Sf. Pavel vrea să surpe încrederea pe care evreii o aveau în mântuire chiar şi printr-o îndeplinire formală a principiilor Legii, dar nu anulează importanţa faptelor bune în actul mântuirii, ci el însuşi ne este exemplu de o viaţă creştină plină de faptele Evangheliei. Evreii nu au înţeles de la proroci că „Dumnezeu voieşte milă, nu jertfă” (Osea 6:6), iar Hristos şi ucenicii Săi vin să răstoarne orice abordare formală sau superficială a poruncilor lui Dumnezeu. Deci „faptele Legii” sunt puse în opoziţie cu „faptele Evangheliei”, pentru că Evanghelia „este puterea lui Dumnezeu spre mântuire tot celui ce crede” (Romani 1:16), iar această „putere spre mântuire” este harul care ne ajută să lucrăm cele ale lui Dumnezeu „în duh, nu în literă”.

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Faptele legii

Mesaj necititde amator » 26 Ian 2013, 21:43

Sa-nteleg ca dvs sustineti aceasta teorie:http://en.wikipedia.org/wiki/New_Perspective_on_Paul?
Baptist

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Faptele legii

Mesaj necititde protosinghel » 27 Ian 2013, 01:24

Faceţi-i un rezumat în română şi am să vă spun dacă o susţin sau nu. Engleza pe care o ştiu eu e sub nivelul limbajului din acel articol. :oops:
Ştiu doar română, rusă, greacă şi ceva franceză.

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Faptele legii

Mesaj necititde amator » 27 Ian 2013, 22:58

Baptist

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Faptele legii

Mesaj necititde protosinghel » 28 Ian 2013, 03:15

Am citit atent acele materiale şi am constatat că protestantismul şi teologia biblică modernă, deşi se zbate în teorii interminabile şi speculaţii sterile, are şanse să se apropie tot mai mult de viziunea ortodoxă pe care am enunţat-o şi eu. Până la urmă, cei sinceri vor ajunge la Adevărul mărturisit de veacuri de Tradiţia Bisericii.
Deci nu eu am preluat unele teorii, ci anumite teorii se apropie de Ortodoxie! Nu sunt de acord în totalitate cu nici una dintre ele, mai ales că unele sunt o apologie camuflată a evreilor şi iudaismului în contextul de după Holocaust (chipurile protestanţii nu au înţeles corect "anti-iudaismul" lui Pavel). Dar în ele există şi idei interesante, care depăşesc juridismul rigid al lui Augustin şi al protestantismului timpuriu.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron