Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
Iosif
Mesaje:9
Membru din:26 Feb 2012, 16:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filologie biblică, istoria Bisericii
Localitate:Iaşi
Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Iosif » 26 Feb 2013, 18:50

În primul volum (Genesis) din seria aflată în PDF la http://consilr.info.uaic.ro/~mld/monume ... ctual.html, pe p. 5, Paul Miron face un scurt inventar al fragmentelor veterotestamentare utilizate în cult. El omite însă un fragment din 4 Regi, ceea ce mă face să cred că mai sunt şi altele care i-au scăpat. Există pe undeva un inventar exact al acestora? Dacă sunt persoane interesate, cred că ar fi util şi de spus, pentru neştiutori, când şi de ce au fost înlăturate lecturile din Vechiul Testament.

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Dumitru » 02 Mar 2013, 16:41

As dori cu bunavointa dvs sa raspundeti la urmatoarele intrebari: 1-Dupa a cui randuiala ,sunt pusi Preotii ortodocsi...2.-De unde au luat imbracamintea de Preot si uneltele care le folosesc in Biserica.(ex cadelnita ,masa etc)..3.-Unde si cand se revarsa shekina peste Biserica ortodoxa..4.-De unde ati primit Invatatura ortodoxa -calea-Din Scriptura sau de la Sfintii parinti argumentati..... 5.-Daca dvs spuneti ca sunteti Preoti....Iisus Hristos ce mai este..? 6..- Exista vreun preot ortodox care sa fi murit pt mantuirea intregii lumi..si prin el sa avem intrare si mantuire la Dumnezeu..? Intrebarile nu sunt tendentioase..ele sunt puse in contextul in care BOR zice ca este Biserica adevarata..Argumentati pe Sfanta Scriptura si dovediti ca sunteti o Biserica adevarata..???..

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde dimitrie » 03 Mar 2013, 23:32

As dori cu bunavointa dvs sa raspundeti la urmatoarele intrebari: 1-Dupa a cui randuiala ,sunt pusi Preotii ortodocsi...2.-De unde au luat imbracamintea de Preot si uneltele care le folosesc in Biserica.(ex cadelnita ,masa etc)..3.-Unde si cand se revarsa shekina peste Biserica ortodoxa..4.-De unde ati primit Invatatura ortodoxa -calea-Din Scriptura sau de la Sfintii parinti argumentati..... 5.-Daca dvs spuneti ca sunteti Preoti....Iisus Hristos ce mai este..? 6..- Exista vreun preot ortodox care sa fi murit pt mantuirea intregii lumi..si prin el sa avem intrare si mantuire la Dumnezeu..? Intrebarile nu sunt tendentioase..ele sunt puse in contextul in care BOR zice ca este Biserica adevarata..Argumentati pe Sfanta Scriptura si dovediti ca sunteti o Biserica adevarata..???..
Amice, mai citește și Noul Testament pe lângă electronică! Mi se pare că faci pe deșteptu' la un pahar de ... vorbă.
Privește titlul topicului înainte de a posta vreun mesaj!
Și mai ușor cu jargoanele pe forum (shekina).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Dumitru » 09 Mar 2013, 14:11

As dori cu bunavointa dvs sa raspundeti la urmatoarele intrebari: 1-Dupa a cui randuiala ,sunt pusi Preotii ortodocsi...2.-De unde au luat imbracamintea de Preot si uneltele care le folosesc in Biserica.(ex cadelnita ,masa etc)..3.-Unde si cand se revarsa shekina peste Biserica ortodoxa..4.-De unde ati primit Invatatura ortodoxa -calea-Din Scriptura sau de la Sfintii parinti argumentati..... 5.-Daca dvs spuneti ca sunteti Preoti....Iisus Hristos ce mai este..? 6..- Exista vreun preot ortodox care sa fi murit pt mantuirea intregii lumi..si prin el sa avem intrare si mantuire la Dumnezeu..? Intrebarile nu sunt tendentioase..ele sunt puse in contextul in care BOR zice ca este Biserica adevarata..Argumentati pe Sfanta Scriptura si dovediti ca sunteti o Biserica adevarata..???..
Amice, mai citește și Noul Testament pe lângă electronică! Mi se pare că faci pe deșteptu' la un pahar de ... vorbă.
Privește titlul topicului înainte de a posta vreun mesaj!
Și mai ușor cu jargoanele pe forum (shekina).
Dimitrie..Mai bine ai raspunde la subiecte..decat sa faci remarci la nelalocul lor.. Daca BOR este biserica adevarata..argumentati cu SCRIPTURA...nu-mi vb dvs de ,,pahar de vorba,,..caci eu nu public jargoane..Si nu-mi dicta dta ce sa scriu pe site ..caci NU esti mentoru(duhovnicu) meu ,cum se face in BOR..Cum se faceau slujbele pop.evreu in VechiulTestament...? Mai e nevoie de ele..astazi..De ce trebuie BOR sa practice slujbele din poporul evreu -care se practicau in Templu-din moment ce MARELE PREOT este IISUS HRISTOS..De aceea am expus intrebarile de mai sus.. Sau NU stiti sa raspundeti la ele..??

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde dimitrie » 09 Mar 2013, 19:24

As dori cu bunavointa dvs sa raspundeti la urmatoarele intrebari: 1-Dupa a cui randuiala ,sunt pusi Preotii ortodocsi...2.-De unde au luat imbracamintea de Preot si uneltele care le folosesc in Biserica.(ex cadelnita ,masa etc)..3.-Unde si cand se revarsa shekina peste Biserica ortodoxa..4.-De unde ati primit Invatatura ortodoxa -calea-Din Scriptura sau de la Sfintii parinti argumentati..... 5.-Daca dvs spuneti ca sunteti Preoti....Iisus Hristos ce mai este..? 6..- Exista vreun preot ortodox care sa fi murit pt mantuirea intregii lumi..si prin el sa avem intrare si mantuire la Dumnezeu..? Intrebarile nu sunt tendentioase..ele sunt puse in contextul in care BOR zice ca este Biserica adevarata..Argumentati pe Sfanta Scriptura si dovediti ca sunteti o Biserica adevarata..???..
Amice, mai citește și Noul Testament pe lângă electronică! Mi se pare că faci pe deșteptu' la un pahar de ... vorbă.
Privește titlul topicului înainte de a posta vreun mesaj!
Și mai ușor cu jargoanele pe forum (shekina).
Dimitrie..Mai bine ai raspunde la subiecte..decat sa faci remarci la nelalocul lor..
Îți amintești regulamentul? Ești obligat să scrii în românește pe acest forum. Nu-ți convine? Scrie în altă parte. Remarcile mele sunt la locul lor, iar Ortodoxia nu este pusă prin tine la interogatoriu, că nu ești polițist iar noi infractori.
Dacă continui să ignori regulamentul, vei primi avertisment. Eu îți înțeleg perfect duhul de "deștept" cu care te împăunezi pe acest forum cu ocazia aceasta. Așadar fii respectuos cu mai-marii forumului! Sau este cumva nebiblic îndemnul meu?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

blade
Mesaje:2
Membru din:07 Iun 2013, 19:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:domeniul IT

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde blade » 07 Iun 2013, 20:00

Fratilor nu e cazul sa va certati pe aceasta tema,biblia sau sfanta scriptura ne indeamna sa ne ajutam unii pe altii in tot ceea ce facem inclusiv in vorbe.Harul Domnului sa fie peste voi.Amin . Daca vreti sa va lamuriti mai bine cu vechiul testament ar fi bine sa cititi Galateni 3:1-29. care foarte clar in scris negru pe alb va rezolva aspectele pe care voi le invocati.Fiecare sa fie deplin incredintat in ceea ce faceti ,sfanta scriptura lamureste orice problema .Legea a fost un indrumar spre Hristos ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta,dupa ce a venit credinta numai suntem sub indrumatorul acesta.Nu va mai intoarceti la lucrurile incepatoare ale lumii care sunt umbra lucrurilor viitoare cum spune Sf apostol Pavel. Este foarte clar pentru toata lumea Isus Hristos ne-a rascumparat de sub blestemul Legii vechiului testament.Toti suntem fii ai lui Dumnezeu prin credinta in Isus Hristos.Tare va mai rataciti ca sa-l parafrazez pe Apostolul Pavel.Amin

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde protosinghel » 18 Iul 2013, 16:22

Şi totuşi, un lecţionar cu citiri din VT în fiecare sâmbătă seara (la Vecernie) cred că este o necesitate stringentă...

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Isihie » 21 Iul 2013, 17:41

Parinte, ar fi o mare necesitate acest lucru... Dar ar fi si mai frumos daca s-ar introduce mai mult in cult Vechiul Testament, adica exact in slujbe. Mai ales textele importante, mesianice si chiar cele istorice...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde esenin » 22 Iul 2013, 22:03

Ierati-ma, dar DE CE? (nu insinuez nimic) Cum vede un preot acest lucru? De ce e necesar VT? Pentru ca oamenii au inca nevoie de Legea Veche?

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Isihie » 23 Iul 2013, 19:07

De ce ? Ca sa nu mai existe pareri contradictorii intre frati, cum sunt si pe acest forum.
Nu este nevoie de Legea Veche. Nimeni nu a spus ca printr-un lectionar sau prin introducerea minima a Vechiului Testament in cult, ortodocsii, vor fi obligati sa faca azime, sa zideasca altare de jertfa pe dealuri sa-si arda acolo animalele etc. Nu toti care merg in ziua de astazi la Biserica au o Biblie sau daca o au o si citesc sau chiar o inteleg. De asemenea si un lectionar din Noul Testament ar trebui impus de catre paroh acolo unde este nevoie. Evanghelia este foarte bogata in multe invataturi, iar in fiecare Duminica dintr-un an sau zi de sarbatoare sau praznic, credinciosul nu invata nici o jumatate din ceea ce trebuie sa invete. In primele veacuri crestine setea de cunoastere era pretutindeni, acum doar cativa manifesta asa ceva, iar aceia daca nu au posibilitati vor fi pierduti.

Doamne Ajuta!

Nathan

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Nathan » 01 Sep 2013, 19:26

De ce ? Ca sa nu mai existe pareri contradictorii intre frati, cum sunt si pe acest forum.

Doamne Ajuta!
Eu stiu ca VT a fost adresat in intregime evreului, si cred ca ideea dumitale ar crea mai multe contradictii.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde IEREU » 02 Sep 2013, 10:42

Lecturi din VT, numite paremii, se citeşte în biserică la vecernia sărbătorilor. Se citesc mai intensiv în Postul Mare.
A citi din VT nu înseamnă a fi evreu. Şi nu exclusivitate pentru evrei au fost scrise.
Totuşi avem discernământ şi Biserica stabileşte care anume lecturi trebuie să se citească.
Dacă cineva de pe forum este interesat şi cunoaste l.rusă pot fotgrafia anexa lecturilor VT-are din biserică.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Nathan

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Nathan » 02 Sep 2013, 14:31

A citi din VT nu înseamnă a fi evreu. Şi nu exclusivitate pentru evrei au fost scrise.
Totuşi avem discernământ şi Biserica stabileşte care anume lecturi trebuie să se citească.
De acord ! .. cu prima afirmatie a dumitale, dar ce te face sa crezi ca Tora/VT a fost dat si neamurilor ?
Cunosti vreun text care ar indica asta ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde protosinghel » 06 Sep 2013, 18:50

dar ce te face sa crezi ca Tora/VT a fost dat si neamurilor ?
Cunosti vreun text care ar indica asta ?
Pe scurt:
1. Vechiul Testament trebuie privit prin prisma creştinismului. Citind VT ne convingem o dată în plus că "Cel aşteptat" de Adam (omul UNIVERSAL) este anume Iisus Hristos şi nu trebuie să aşteptăm pe altul.
2. Tot ce ţine de separaţia "popor ales" - "neamuri" începe nu mai devreme de Avraam. Până la el VT vorbeşte despre întreaga lume, deci şi despre noi.
3. VT conţine foarte multe idei morale, valabile pentru orice om.

Nathan

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Nathan » 15 Sep 2013, 21:04

Pe scurt:
1. Vechiul Testament trebuie privit prin prisma creştinismului. Citind VT ne convingem o dată în plus că "Cel aşteptat" de Adam (omul UNIVERSAL) este anume Iisus Hristos şi nu trebuie să aşteptăm pe altul.
2. Tot ce ţine de separaţia "popor ales" - "neamuri" începe nu mai devreme de Avraam. Până la el VT vorbeşte despre întreaga lume, deci şi despre noi.
3. VT conţine foarte multe idei morale, valabile pentru orice om.
1. Asta e doar opinia bisericii. Torah respinge absolut tot ce este [nou] afirmat de NT. Tot ce este adevarat in NT nu este "nou" ci este copiat din VT, iar tot ce este "nou" in NT pur si simplu contrazice VT. Daca Biserica accepta ca VT e "sfant" si "inspirat divin" si in acelasi timp sustine ca Crestinismul are radacini ebraice atunci cum explica dezacordul total intre VT si NT ?
2. Vorbeste de intreaga lume, dar e adresata doar evreului – daca cunoaste cineva un text care indica contrariul as vrea sa-l vad si eu.
3. De accord – dar ele sunt adresate evreului. Neamurile au invatat toate aceste idei morale de la evreu.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Floryan » 23 Sep 2013, 07:58

2. Vorbeste de intreaga lume, dar e adresata doar evreului – daca cunoaste cineva un text care indica contrariul as vrea sa-l vad si eu.
3. De accord – dar ele sunt adresate evreului. Neamurile au invatat toate aceste idei morale de la evreu.
Pacatul in lume a intrat printr-un om, Adam, iar Adam nu a fost fost evreu.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Gabriel » 24 Sep 2013, 19:23

2. Vorbeste de intreaga lume, dar e adresata doar evreului – daca cunoaste cineva un text care indica contrariul as vrea sa-l vad si eu.
3. De accord – dar ele sunt adresate evreului. Neamurile au invatat toate aceste idei morale de la evreu.
Pacatul in lume a intrat printr-un om, Adam, iar Adam nu a fost fost evreu.
Foarte bine punctat!
Iar Adam nefiind evreu, aparținând universalității omenești, toți oamenii aveau nevoie de mântuire! Că Dumnezeu a ales ca Fiul Său să se nască din poporul evreu, ar trebui să fie o onoare pentru acest popor care, de fapt, niciodată nu a așteptat cu adevărat MÂNTUIREA, nici azi nu o așteaptă, ci așteaptă ca Dumnezeu să-i facă stăpânii lumii!!! Ei nu vor mântuirea sufletului, ci prosperitatea rasei lor pământești și atât!
Doamne ajută!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde esenin » 26 Sep 2013, 11:57

Interesant, locul in care s-a mutat discutia! Nu am acuma cum sa verific, (sunt la birou, n-am timp) dar ar mai trebui cautate niste lamuriri:
1. cand Dumnezeu zice „voi scrie legea Mea in inimile lor” - se refera doar la evrei? pentru ca daca se refera la toata umanitatea, nu mai are nicio importanta CUI a fost adresata legea la inceput. Legea veche e in toti, dinainte de venirea Christosului. In acest caz e perfect in regula sa invoci VT in fata crestinilor.
2. mai trebuie avut in vedere un aspect, cred: Adam „omul universal” era fabricat, din pamant. Era o „faptura” a lui Dumnezeu. (etimologia vorbei inseamna „fabricat”). Dar inca de la psalmul...nu stiu numarul, aflam ca „sunteti toti fii ai lui Dumnezeu...etc”. Sf. ioan pune un bemol peste psalm: „iar celor care L-au primit, le-a dat puterea sa se faca fii ai lui Dumnezeu”. Adica NU sunt (fii), cum zice psalmul, dar pot deveni. Oricum ar fi, cel putin o parte dintre noi, nu mai sunt „fapturi” ale lui Dumnezeu, ci devin FII. In acest sens Christos este intr-adevar un nou Adam. Dar urmasii sai sunt legati „genetic” de Dumnezeu, ca FII. Cine e fiu, moșteneste, cine e faptura nu poate mosteni......In acest caz nu prea mai are rost sa citesti din VT in fata crestinilor, ptr ca mostenirea „genetica” se afla in tine prin forta lucrurilor. (Asa cum de pila mostenesti..nu stiu...culoarea ochilor. Nu poti sa ceri omului sa aiba ochi albastri daca sunt negri).

Nathan

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde Nathan » 26 Sep 2013, 15:28

Interesant, locul in care s-a mutat discutia!
1. .........
2. .........
Argumentul meu e legat de topic. Atata doar ca am facut o reversare a rolurilor. Discutam autencititatea Bisericii cu privire la folosirea VT in slujbele ei.

1. Textul prezentat de tine nu are nevoie de nici un fel de analiza (Ieremia 31:33):

"Ci iata legamantul pe care-l voi face CU CASA LUI ISRAEL dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu."

2. Eu sustin ca Torra (VT) a fost dat doar evreului nu si neamurilor, asa ca va rog [pe toti] sa discutam doar argumente legitime.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Vechiul Testament în slujbele Bisericii Ortodoxe

Mesaj necititde esenin » 26 Sep 2013, 20:21

O sa fiu scrurt azi ptr ca sunt inca la treaba. eventual revin maine. Nu e asa de simplu. Sf. Pavel: NU mai suntem evrei, greci.....etc. (cautati citatul) Adica suntem DIN NOU oameni universali, dar de alta spita, cea Christica si nu cea Adamica. Aveti dreptate la primul punct- acela se adresa israelului. DAR la al doilea? Ce rost ar avea sa citesti din VT (orice, de altfel) unui fiu al lui Dumnezeu? (Poate sa-ti citeasca EI tie.....) Scopul citirii este sa inveti. Ori inca de la psalmul acela, consecinta era cam asa: „si nu va vor mai intreba ...ci se vor invata unii pe altii....etc” (pentru ca Legea era in ei). Acum avem MAI mult decat legea, (au fii lui Dumnezeu...nu indraznsc sa afirm ca am eu) il avem chiar pe Dumnezeu, ca principiu „genetic”. CINE mai poate sa „ne” invete?
Am cautat citatul : Galates 3:28.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX