Efeseni 2,8-10

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
emy888
Mesaje:9
Membru din:21 Dec 2012, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie
Efeseni 2,8-10

Mesaj necititde emy888 » 04 Mar 2013, 17:43

Cine imi poate da o exegeza/talcuire la efeseni2,8-10"Căci în har sunteţi mântuiţi prin credinţă; iar aceasta nu-i de la voi: e darul lui Dumnezeu;nu din fapte, pentru ca nimeni să nu se laude.Fiindcă a Lui făptură suntem, zidiţi în Hristos Iisus spre fapte bune pe care Dumnezeu mai dinainte le-a gătit pentru ca noi să umblăm întru ele"

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Efeseni 2,8-10

Mesaj necititde amator » 04 Mar 2013, 20:31

Cine imi poate da o exegeza/talcuire la efeseni2,8-10"Căci în har sunteţi mântuiţi prin credinţă; iar aceasta nu-i de la voi: e darul lui Dumnezeu;nu din fapte, pentru ca nimeni să nu se laude.Fiindcă a Lui făptură suntem, zidiţi în Hristos Iisus spre fapte bune pe care Dumnezeu mai dinainte le-a gătit pentru ca noi să umblăm întru ele"
Este vorba de darul salvarii.Unii(calvinistii) afirma ca aici se vorbeste de primirea in dar a credintei.Dar aici Pavel practic stabileste cum are loc justificarea omului in fata lui Dumnezeu.Faptele sunt doar consecintele regenerarii dar/si prin care noi aratam ascultare fata de El caci credinta fara fapte este moarta.
Baptist

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Efeseni 2,8-10

Mesaj necititde MasQueNada » 04 Mar 2013, 20:55

Cred ca aici este vorba de "Sola Gratia" nu "Sola fide".

emy888
Mesaje:9
Membru din:21 Dec 2012, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Efeseni 2,8-10

Mesaj necititde emy888 » 04 Mar 2013, 21:51

Wow!Cred ca visez un protestant sa spuna"credinta fara fapte ii moarta".Foarte frumos oricum sa stiti ca se cunoaste ca a-ti facut teologie cu preoti nostri. :D,de pe aici ei fiind statornici in invatatura dreapta Sf ap Pavel a spus"Pace celor ce umbla dupa dreptarul acesta(dreapta credinta).Dar spuneti-mi daca toata credinta in Dumnezeu este sanatoasa(buna)?Alta talcuire cine imi mai poate da?

Vasy
Mesaje:30
Membru din:06 Noi 2013, 18:13
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muncitor instalator

Re: Efeseni 2,8-10

Mesaj necititde Vasy » 17 Noi 2013, 20:50

Nu te mira, orice protestant spune ca credinta fara fapte este moarta, si aceasta nu au invatat-o ca au facut teologie cu preotii ci pt ca au citit in Scriptura, de acolo stiu asta protestantii.

O talmacire a acestor verseta, sau invatatura pe care trebuie sa o cunoastem din aceste versete este aceasta:
Mantuirea ne este data in dar de Dumnezeu. Daca Dumnezeu nu ni s-ar fi descoperit noi nu l-am fi cunoscut. Odata ce Dumnezeu ne-a dat in dar aceasta mantuire, aceasta se vede prin fapte asa cum un pom este cunoscut dupa roade, cititi in Matei 7. Deci noi nu ne putem lauda ca suntem mantuiti prin fapte ca ori cate fapte bune am putea face nu am putea sa ne castigam mantuirea prin aceasta. Deci cei mantuiti sunt o faptura noua, si faptele bune ne sunt pregatite de a le face noi trebuie doar sa le facem.

Cred ca aceasta interpretare are suport si in mai multe locuri din Scriptura nu numai aici.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX