Despre pilda semanatorului

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Iun 2008, 12:37

Hristos S-a Inaltat!

Celor care au timp ii rog sa ma lumineze in privinta cuvantului Lui Dumnezeu care spune:
Si altele au cazut pe pamantul cel bun si, inaltandu-se si crescand, au dat roade si au adus: una treizeci, alta saizeci, alta o suta. (Marcu 4,8)
Ce doreste Mantuitorul sa ne transmita prin cuvintele au dat roade si au adus: una treizeci, alta saizeci, alta o suta?

Va multumesc si Dumnezeu sa ne ajute!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Iun 2008, 19:40

Ce doreste Mantuitorul sa ne transmita prin cuvintele au dat roade si au adus: una treizeci, alta saizeci, alta o suta?
Faptul ca nu conteaza cat anume, ci roada sa fie.

Pot sa caut si comentarii patristice, daca vreti.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Iun 2008, 19:56

Hristos S-a inaltat!

Va multumesc pt lamurirea data.
In privinta cautarii unui raspuns din partea Sfintilor Parinti: doar daca aveti timp liber, caci poate expunerea va folosi si altora, daca nu eventual spuneti-mi sursa din care va documentati si voi cauta eu.

Ma puteti tutui caci nu am decat 20 de ani, :) .
Inca o data Dumnezeu sa va raspalteasca efortul de a ma ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Iun 2008, 21:11

- Dar daca pamantul a fost bun, ne-ar putea intreba cineva, daca a fost acelasi semanator si aceleasi seminte, pentru ce o samanta a adat o suta, alta saizeci, iar alta treizeci?
- Iarasi si aici deosebirea de rod se datoreste felului pamantului. Dar chiar acolo unde pamantul este bun, este totusi mare deosebire in felul pamntului. Vezi, dar, ca nu-i de vina semanatorul, nici semintele, ci pamantul care a primit semintele! Nu datorita firii, ci vointei! Si in aceasta privinta, cat e de mare dragostea lui Dumnezeu de oameni, ca nu cere o masura de virtute, ci pe cei din randul dintai ii primeste, pe cei din randul al doilea nu-i scoate afara, iar celor din randul al treilea le face loc. Hristos spune aceasta ca sa nu socoteasca cei care au mers dupa El ca le este de ajuns pentru mantuire numai auzirea cuvintelor Lui.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

CoroanaDeSpini
Mesaje:9
Membru din:19 Iun 2008, 18:26

Re: Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde CoroanaDeSpini » 05 Iul 2008, 13:38

Cei cu treizeci sunt oamenii de rand ca noi.
Cei de saizeci sunt cei care traiesc in feciorie in lume fiind.
Cei cu samanta care a dat roada o suta este ceata monahilor care slujesc neincetat Lui Dumnezeu.
Si continua Cuvioasa Maica Sinclitichia, fiecare isi alege viata care o doreste, ca sa aduca roada buna Domnului si, sa nu ramanem ca cel ce a ingropat in pamant talantul, si sa ne silim sa ducem cu ajutorul Lui Hristos, a Maicii Sale si a Sfintilor roada bineprimita care in ziua judecatii va fii rasplatita fiecaruia dupa cat a lucrat.
Sa ne aducem aminte de bogatul nemilostiv, care aruncand o paine intr-un sarac, voind sa scape de el, a fost mantuit pt atata de mica fapta buna, facuta chiar si fara voia sa.
Sa cerem ajutorul Domnului si vom primi putere, nadejde si pace in aceasta lume plina de sminteli.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Iul 2008, 12:44

Cei cu treizeci sunt oamenii de rand ca noi.
Cei de saizeci sunt cei care traiesc in feciorie in lume fiind.
Poate explicati putin mai mult ce intelegeti prin "oameni de rand ca noi" si "oameni care treiesc in feciorie, in lume fiind".
Va referiti cumva la cei din lume unii mai evlaviosi altii mai putin evlaviosi, unii mai slabi de inger altii mai puternici datorita rugaciunii deci a ajutorului pe care il cer si-l primesc ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Remus-Emilian

pilda semanatorului,

Mesaj necititde Remus-Emilian » 07 Iul 2008, 01:37

Doamne ajută.
Vă rog, surioară maria_andreea, citiți. Hristos a înviat !

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/37semanatorul.htm

Danut D Deleanu
Mesaje:4
Membru din:25 Iul 2008, 15:47
Localitate:IASI Romania
Contact:

Re: Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde Danut D Deleanu » 25 Iul 2008, 16:21

Ca musafir in prezenta postare,din lume,ortodox fiind eu inteleg aceasta pilda astfel: Prin .."lumina din lumina", o saminta daca intilneste sol fertil se reintoarce la semanator inzecit. Pastorul se bucura mai mult de regasirea oiii ratacite de turma. Personal (Am peste 60 de ani)din discutii cu tineri am reusit sa ma fac inteles de unul singur. Daca toti ar fi fost de acord puteam crede ca e din politete.Dar la fel ca pastorul faptul ca acest tanar era interesat de istoria cetatii si viata sa mai mul t decat cineva care facea statuie unei vedete straine am consdiderat ca timpul meu a meritat efortul.Sper ca nu am abuzat de timpul si ospitalitate Dvs,DDD

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde Vasile46 » 03 Dec 2014, 21:40

Pilda semanatorului arata clar datoria crestinului de a ,,face pe altcineva crestin,,. E normal ca la inceputul crestinismului cand s-a dat startul cu primii adica cu Apostolii , ei sa mearga si sa faca pe altii crestini botezandu-i. Pilda semanatorului ne arata felul diferit de oameni care primesc mesajul crestin , iar unii il accepta iar altii nu. Totul depinde de inima lor. Daca inima lor e impietrita la mesaj , inima lor este asemenea pamantului batatorit de la marginea unui drum , si daca cade samanta pe el normal ca nu o sa rodeasca ca ramane la suprafata si vin pasarile si o mananca. Un sol bun in care rodeste samanta este asemenea unei inimi receptive la mesajul crestin ( adica propovaduirea Evangheliei ) , si care primeste samanta si va face rod. Si stim bine ca dintr-o samanta de grau sa zicem daca o punem in pamant va iesi o noua planta cu spic , pe care sant multe boabe de grau in final. Deci crestinul din momentu botezului , trebuie sa faca pe altcineva ,,crestin,,.Iar acest lucru azi nu se intampla , deoarece botezul noilor nascuti sau pruncilor era necunoscut in crestinismul primar. Si daca e asa , conform pildei cu semanatorul , cine are datoria sa faca pe altcineva crestin , doar preotul care boteaza pe cineva , sau apoi si cel botezat , asa cum era la inceput.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Despre pilda semanatorului

Mesaj necititde Vasile46 » 06 Dec 2014, 13:15

Cei cu treizeci sunt oamenii de rand ca noi.
Cei de saizeci sunt cei care traiesc in feciorie in lume fiind.
Cei cu samanta care a dat roada o suta este ceata monahilor care slujesc neincetat Lui Dumnezeu.
Si continua Cuvioasa Maica Sinclitichia, fiecare isi alege viata care o doreste, ca sa aduca roada buna Domnului si, sa nu ramanem ca cel ce a ingropat in pamant talantul, si sa ne silim sa ducem cu ajutorul Lui Hristos, a Maicii Sale si a Sfintilor roada bineprimita care in ziua judecatii va fii rasplatita fiecaruia dupa cat a lucrat.
Sa ne aducem aminte de bogatul nemilostiv, care aruncand o paine intr-un sarac, voind sa scape de el, a fost mantuit pt atata de mica fapta buna, facuta chiar si fara voia sa.
Sa cerem ajutorul Domnului si vom primi putere, nadejde si pace in aceasta lume plina de sminteli.
Nu domnule , pilda cu Semanatorul si samanta se refera la inceputul ,,crestinarii,, oamenilor. Atat Hristos , cat si Apostolii si apoi cei pe care ei i-au botezat sant ,,semenatori,, ai cuvantului lui Dumnezeu. Si ei trebuie sau au datoria sa mearga mai departe si sa faca ,,ucenici,, . Deci sa faca pe altii ,,crestini , botezandu-i. Nu are nici o legatura cu ce ziceti cu fecioria , si ceata monahilor etc. Unul a adus trei zeci , altul saizeci , adica fiecare crestin sau Apostol au crestinat pe altii , iar acei altii la randul lor pe altii, asta este explicatia simpla si logica. Daca Apostolii dupa ce au inteles mesajul Evangheliei si au mers sa faca si pe altii crestini , nu inseamna ca ei s-au oprit cand au facut prima pesroana crestina si au botezat-o. Acea persoana botezata apoi la randul ei a mers mai departe , dar si Apostolul respectiv la fel. Asa cum dintr-un singur bob de grau , iese la urma un fir de grau cu spic ce are pe el 12 , 16 , sau 18 , 24 de boabe , apoi daca pui cele 18 boabe in pamant din nou desigur ca vor iesi mult mai multe , si tot asa . Asa s-a raspandit crestinismul. Intrebarea care se pune azi , e ca daca azi se continua in acelasi fel , crestinarea oamenilor , sau nu.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX