Studiem Evanghelia dupa Ioan

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Vasy
Mesaje:30
Membru din:06 Noi 2013, 18:13
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muncitor instalator
Re: Studiem Evanghelia dupa Ioan

Mesaj necititde Vasy » 19 Noi 2013, 18:02

Domnului Floryan.
Daca ati citit bine d-l Esenin nu prea a incercat sa i-mi explice versetele ci ma jignit, a folosit cuvinte urate la adresa mea, dar nu ma supar. Trebuie sa le rabd ca acestea nu sunt pt ca am facut niste fapte rele ci acestea sunt din cauza nadejdii care o port in suflet. Le rabd ca si Isus le-a rabdat. Eu fac prozelitism? Dar cand vam cerut eu sa va faceti np sau sa treceti la np? Sau aratand ce scrie in Scriptura si neascultand de altceva in afara de Scriptura, este prozelitism?

Eu cred ca romaneste am scris si daca ceva nu s-a inteles din exprimare trebuia sa fiu intrebat. Eu mi-am spus parerea la primele versete si anume ca in primele versete ni se prezinta Dumnezeu iar in urmatoarele versete faptul ca oamenii sunt chemati la acest Dumnezeu care este viata si lumina. Unde nu am scris romaneste si ce nu se intelege. Eu am scris ca asta vad in aceste prime versete si am cerut parerea altora daca este asa sau nu, atat.

Repet ca si la prozelitism. Nu am facut evanghelizare, desi ar fi trebuit pt ca asa ma invata Scriptura, dar nu am facut. Am aratat ce inteleg eu si daca sunteti de acord. E atat de greu?

Recunosc, aici aveti dreptate nu sunt eu etalonul. Etalonul dupa care eu ma ghidez este biblia. Nu neg scrierile altora, si recunosc ca trebuie citite, dar nu puse deasupra Bibliei si primordiale Bibliei In Ioan se spune sa cercetam Scripturile caci in ele avem viata. De invatat, recunosc ca mai am de invatat, de aceea imi place sa conversez, dar haideti recunoasteti ca si dvs mai aveti de invatat. Toti oamenii cat traiesc mai au de invatat, si nimeni nu a ajuns la intelepciunea desavarsita inca.

Eu mi-am cerut permisiunea sa merg la urmatoarele versete, dar am fost luat in batjocura. Cititi mai sus si veti vedea. Asta este, ce sa mai spun? Tot eu sunt de vina? Stiti proverbul "tot in calul care trage dai".

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Studiem Evanghelia dupa Ioan

Mesaj necititde esenin » 19 Noi 2013, 19:21

Lăsați-l, Floryan...va continua să facă pe nisnaiul. Acuma a devenit „calul care trage”. Care trage înapoi.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Studiem Evanghelia dupa Ioan

Mesaj necititde Floryan » 19 Noi 2013, 19:45

Domnului Floryan.
Daca ati citit bine d-l Esenin nu prea a incercat sa i-mi explice versetele ci ma jignit, a folosit cuvinte urate la adresa mea, dar nu ma supar. Trebuie sa le rabd ca acestea nu sunt pt ca am facut niste fapte rele ci acestea sunt din cauza nadejdii care o port in suflet. Le rabd ca si Isus le-a rabdat. Eu fac prozelitism? Dar cand vam cerut eu sa va faceti np sau sa treceti la np? Sau aratand ce scrie in Scriptura si neascultand de altceva in afara de Scriptura, este prozelitism?

.......
Eu mi-am cerut permisiunea sa merg la urmatoarele versete, dar am fost luat in batjocura. Cititi mai sus si veti vedea. Asta este, ce sa mai spun? Tot eu sunt de vina? Stiti proverbul "tot in calul care trage dai".
Domnul meu Vasy, cu parere de rau, dar n-ati inteles nimic. Cat de frumos a explicat dl Esenin si completat de domnul Ioan Cr., dar fara suparare explicatiile va depasesc. Dar asta nu e nicio problema, pe multi depasesc! Insa frumos ii sta omului cand stie sa stea in banca lui!

Ati propavaduit Biblia? Cum? Dupa cum o intelegeti dv? Dar cine sunteti dv? Vreun sfant apostol ? Hai sa ne amintim totusi cine suntem cu adevarat.

In rest ce sa va spun, ati luat atitudinea aceea martirica, dar cine sunt eu sa va impiedic sa va considerati, eu stiu vreun mucenic?



Am sa inchei cu o istorioara din "Patericul egiptean" - sunt absolut convins ca dv nu ati auzit niciodata de pateric , ei bine acum ca ati intrat pe un forum crestin ortodox veti descoperi cu stupefactie cum credinta crestineasca nu s-a nascut in sec XIX prin citirea Bibliei.

"Au venit odată bătrâni la avva Antonie de la Sketis, şi avva Iosif cu ei. Şi vrând bătrânul să-i încerce, le puse înainte cuvânt din Scriptură şi începu, de la cel mai mic, să-i întrebe ce voia să spună cuvântul. Şi fiecare răspundea după puterile sale; dar el le răspundea: n-ai ghicit. Şi la urmă îi spuse avvei Iosif: tu ce spui că înseamnă acest cuvânt? – Nu ştiu. Şi le zise avva Antonie: cu adevărat avva Iosif a găsit calea, căci a spus „nu ştiu“.


Sper ca ati inteles si sa va fie de folos

Daca mai doriti, puteti treceti la urmatoarele versete
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Studiem Evanghelia dupa Ioan

Mesaj necititde esenin » 19 Noi 2013, 19:59

Bine, domnule! Treci mai departe. Dar pune o ipoteza, spune CEVA, despre text - nu generalitati despre biblie. Asta inseammna sa „discuti” niste versete. Poti sa gresesti, fireste, dar trebuie sa te afli la inaltimea acelor versete (in fine...nu esti niciodata astat de sus...dar sa incerci macar). Asta inseamna sa intelegi...E ca si cum ai vrea sa dansezi tango cand inca nu stii sa mergi. Iti dai seama ca e un pic ridicol, nu? Si al doilea: ASCULTA! Incearca sa intelegi ce zic ceilalti, si „sursele” patristice de care zicem toți. Ai de invatat. Voi trebuie sa va bagati in capete ca altii au studiat aceste lucruri 2000 de ani...trebuie ca in atata timp au mai inteles si ei cate ceva.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron