"Psaltirea Maicii Domnului"

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti
"Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde mardadisho » 06 Ian 2014, 12:28

Un alt aspect care ma nedumereste este legat asa-numita "Psaltire a Maicii Domnului". Am inteles ca autorul acestei opere este Bonaventura, persoana sanctificata la papistasi. Partea interesanta e ca am linga mine, in acest moment, un exemplar romanesc de asa ceva, aparut in 2008, la editura Agapis. Este in regula acest fapt?
Fişiere ataşate
fileshare_PSALTIREA MAICII DOMNULUI.pdf
(694.12KiB)Descărcat de 2053 ori
St. Bonaventure-The Psalter of the Blessed Virgin Mary.pdf
(355.29KiB)Descărcat de 2303 ori

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde protosinghel » 06 Ian 2014, 13:59

Recunosc că n-am studiat această "psaltire" cu lux de amănunte, dar din ce am văzut, este o tentativă eretică de a o diviniza pe Maica Domnului.
Personal n-am citit-o niciodată de la cap la coadă şi nici nu o recomand nimănui!

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde mardadisho » 06 Ian 2014, 15:08

Va multumesc, Parinte Protosinghel. In cazul acesta, am sa o arunc la gunoi, desi psihologic mi-e greu sa arunc ceva dedicat Sfintei Fecioare. Papistasii tot incearca sa introduca pe Sfinta Fecioara in Preasfinta Treime (Doamne iarta-ma, asta e interstitiul dintre erezie si nebunie!) si sa faca Nesfinta Cuaternitate. E un "episcop" de al lor, am uitat nesemnificativul sau nume, care delira mediatic in secolul trecut pe aceasta tema.

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde 1Sergiu » 07 Feb 2014, 17:57

Dar noi, ortodocșii tot avem ”Psaltirea Maicii Domnului”, nu este cam exagerat slăvită, sau e normal așa ?!

Constantinos

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde Constantinos » 07 Feb 2014, 19:57

Aceasta psaltire in Romania il are indicat ca autor pe sfantul Dimitrie al Rostovului . Altii zic ca este un autor necunoscut din muntele Athos . Asa ca ramane de dovedit ca autorul ar fi Bonaventura , ca este stilul lui ; ar fi necesara si o scoatere in evidenta a tuturor greselilor si discutii pe tema . Nu se citeste in orice biserica , nici macar catolicii nu o primesc dupa cum am vazut intr-o traducere din engleza ( cu google ) dar la Manastirea Hadambu se citea in trecut ( nu stiu daca si acum ) mereu in timpul postului Adormirii ca inlocuitoare la psaltirea sfantului David .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde protosinghel » 15 Feb 2014, 16:42

Eu văd aceasta carte ca fiind foarte periculoasă şi chiar eretică!
Consider că trebuie să iasă definitiv din uz, pentru că exagerând cultul Maicii Domnului, de fapt o blasfemiem. Ea însăşi nu vrea şi nici nu poate fi ca Dumnezeu.

Constantinos

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde Constantinos » 30 Ian 2015, 19:34

Cateva otravuri strecurate in culegera lui Nicodim Mandita , Editura Lumina din Lumina -1993 , Minunile Maicii Domnului pag. 202 si 212 : in paranteza mi-am permis sa adaug
( Papistasul ) " Toma , Arhiepiscopul Cantuarulul ( Canterbury ), in fiecare zi rugandu-se Maicii Domnului , pomenea de cele sapte mangaieri pe care le-a avut ea pe pamant . Bucuria intaia a avut-o , cand a conceput pe Fiul lui Dumnezeu . A doua mangaiere a avut-o , cand L-a purtat in pantecele sau . A treia bucurie a avut-o cand L-a nascut pe Hristos . A patra bucurie a avut-o , cand s-au inchinat craii de la Rasarit . A cincea , cand a aflat pe Hristos peste trei zile in Biserica . A sasea , cand s-a sculat Hristos din morti si S-a inaltat la Cer . A saptea , cand s-a pogorat Duhul Sfant peste Apostoli . Deci fericind el pe Preacurata in acest chip pururea , i s-a aratat lui odinioara si i-a zis : " Primesc cu multumire rugaciunea ta , prin care faci pomenire de mangaierile mele , pe care le-am avut pe pamant . Mie imi este voia sa ma fericesti si sa pomenesti bucuriile mele , pe care le am acum in Cer . Orice om credincios va face acest lucru , la vremea mortii lui , ii voi acoperi sufletul , si-l voi mantui , caci voi sta inaintea Fiului meu si ma voi ruga pentru dansul " Atunci Toma , Arhiepiscopul , a spus : O ! Preaslavita Imparateasa , spune-mi , care sunt bucuriile tale din Cer , cu care te-am ferici pe tine ? " . Iar preasfanta , i-a spus lui , acele sapte bucurii , pe care le are Sfintia sa in Cer , zicand : Intaia bucurie in Cer o am , ca intrec pe ingeri cu fecioria si pe sfinti cu vrednicia . A doua bucurie in Cer o am pentru aceea ca , eu fac pace in lume. A treia bucurie o am in Cer , pentru ca pe mine ma asculta toti cetatenii Cerului . A patra bucurie in Cer o am , pentru ca eu pot cere la Fiul meu orice voi vrea . A cincea bucurie in Cer o am , ca m-am invrednicit sa stau mai aproape de Sfanta Treime . A sasea bucurie in cer o am , ca eu sunt mama oamenilor suparati si oropsiti , care alearga catre mine . A saptea veselie ce am in Cer , este ca bucuria mea in veci nu se sfarseste . "
" ( Papistasul ) Alfons , Episcopul Toletanului ( bishop Toledo ) era foarte evlavios catre Maica Precista . Odinioara mergand el la biserica , in timpul Utreniei a vazut pe Maica Precista stand in scaun Arhieresc . Pe cand el o privea cu evlavie si multa smerenie , Maica Precista i-a dat lui atunci un felon , adica o sfita preoteasca . "
" Bonit , Episcopul Vserinului ( nu am gasit episcopia ) era un om cu foarte multa evlavie catre Maica Precista . Odinioara mergand la biserica Sfantului Mihail , dupa ce au iesit toti ceilalti oameni din biserica , el inca a mai ramas rugandu-se Maicii Preacurate . Atunci Preasfanta Fecioara Maria a venit cu gloata mare de Ingeri luminati din inaltimi si i-a dat lui un vesmant foarte scump , care s-a pastrat in acea biserica . Nici un om nu putea sa cunoasca materia si cum este facuta tesatura lui . "

tismanaileana
Mesaje:1
Membru din:02 Feb 2015, 15:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:economist

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde tismanaileana » 02 Feb 2015, 15:16

Un alt aspect care ma nedumereste este legat asa-numita "Psaltire a Maicii Domnului". Am inteles ca autorul acestei opere este Bonaventura, persoana sanctificata la papistasi. Partea interesanta e ca am linga mine, in acest moment, un exemplar romanesc de asa ceva, aparut in 2008, la editura Agapis. Este in regula acest fapt?
Cere binecuvantarea preotului tau duhovnic pentru a o citi, daca tot ai cumparat-o. Niciodata sa nu te rusinezi a o lauda pe Maica Domnului, asa nici ea nu se va rusina de tine,aici sau la judecata ta. Nu este nici o erezie in a o slavi pe Maica Domnului, doar fa acest lucru cu binecuvantare.
Dumnezeu sa va ajute!

Constantinos

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde Constantinos » 03 Feb 2015, 10:38

Mi se pare ca noua definitie la " a cere binecuvantare " ar fi " du-te si cere incuviintare de la preotul care reuseste sa te prosteasca intre patru ochi " . In general binecuvantarile sunt date cam 50 % gresit , nu scriu neaparat pentru cazul de fata cu citirea psaltirii care contine la inceput si rugaciunea cardinalului de Canterbury .

postolachivasile
Mesaje:2
Membru din:05 Dec 2014, 18:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor

Re: "Psaltirea Maicii Domnului"

Mesaj necititde postolachivasile » 05 Feb 2015, 20:45

1. Autorul acestei Psaltiri stiam ca este Sfantul Dimitrie al Rostovului
2.mi se pare exagerat a se afirma ca prin compozitia unor psalmi Maicii Domnului se incearca o divinizare a ei...nu cred...la fel cum suparatoare sunt si cuvintele Sfantului Ioan Maximovici despre catolici si cinstirea Maicii Domnului, sa fim realisti nu cred ca au ei vreo intentie de divinizare, pur si simplu iubesc Mama, iar unii dintre ortodocsii nostri prin prea multa rationalizare o necinstesc de fapt, a se vedea cazul profesorilor de la Sibiu (gen Ioan G Coman, T Popescu s.a) care acuzau pe unii Sfinti Parinti ca is ,, catolici'' in ceea ce priveste exprimarile mariologice...Ei invinuiau in acest sen pe Sfantul Andrei Criteanu, Gherman al Constantinopolului, Teofan al Niceei, Nicolae Cabasila sau Grigorie Palama..
Cred ca Maica Domnului nu trebuie sa fie obiect al rationalizarii ci trebuie iubita ca mama si iubirea de mama ne va invata sa o cinstim corect!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX