Despre apocalipsă.

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures
Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde Vasile25 » 14 Oct 2015, 10:23

Orce cuvant din Biblie trebuie cercetat , si de aia l-a scris Dumnezeu sa-l stim. Ce se spune,,,, Toata Scriptura este de folos etc , etc,,,,
Numai de citit? dar de facut tot ce zice Biblia ,faci?
un ex. Rugativa neincetat zice Sfantul Apostol Pavel ,intrebarea este ,te rogi neincetat? :x1
Si in afara de a ne ruga neincetat mai trebuie sa facem si altceva oare? . Eu intreb, o intrebare legata de propovaduire . Astazi doar cei care ne-au botezat ca si duhovnici au ,,DATORIA,, sa boteze si sa predice ,,Evanghelia Imparatiei,, SAU SI CEI BOTEZATI. Sau daca ar trebui sa participe ca ,,misionari,, in Ortodoxie atat cei de la Facultatea de Teologie sau oricare enorias trebuie sa faca acest lucru. Si daca exista lucrare de propovaduire sau de increstinare si a altor popoare de ex( musulmani , budisti , hindusi, etc) cine face lucrul asta conform cuvintelor lui Iisus Hristos ,, Drept aceea mergand invatati popoarele,,, sau ,,Aceasta Evanghelie a Imparatiei va fii propovaduita pe tot pamantul si apoi va veni sfarsitul,,.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde alexandru82 » 14 Oct 2015, 19:02

Frate Vasile,sa ne rugam cu smerenie si Dumnezeu stie de ce avem nevoie :x1

hiperhiv12
Mesaje:2
Membru din:24 Mai 2016, 01:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:Stiinta fundamentala, teologie

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde hiperhiv12 » 24 Mai 2016, 04:08

Pentru o lamurire fulger, cautati la notele din traducerea Anania.
Numere sunt simbolice - si sunt de acord cu viziunea asta, autorii cartilor noului testament sunt cam toti evrei cu exceptia unuia ( acum nu mai sunt evrei, in cer nu exista neamuri ) - si aflam ca multi dintre ei au lecturat de-a lungul vietii lor cartile vechiului testament cu luare aminte, ba chiar si-au asumat structuri verbale, modele de gandire... Mozaismul de dinainte de Iisus era ca si Ortodoxismul de dupa Iisus, era izvorul si purtatorul traditie orale, tinuitorul ritualilor si a diferitelor lecturi si carti sfinte bune de citit - asa cum astazi avem oameni care n-au lecturat biblia dar au asistat la nenumarate slujbe, sau au ascultat nenumarate predici - ar putea prin cuvintele lor sa reproduca esenta evangheliilor fara ca neaparat sa respecte structura propriu zisa - dar ca sa pastrez ideea cu care am inceput, evreii evlaviosi de atunci purtau un mod comun de gandire si de vorbire cu imprumuturi din traditia scripturistica si limbajul de cult. In asa fel incat simbolurile numerice erau des folosite chiar si de cei mai smeriti si simpli din societate, puteti vedea asta ca un reflex, o amprenta a culturii - care se resimte in fiecare evanghelist intr-o doza mai mare sau mai mica, chiar nu se simte aproape deloc in evanghelia celui care nu era evreu.
Acele cifre nu sunt neaparat precise - ci sunt simboluri care trimit la cantiati - cum am spus pana si cei mai simplu oameni codificau nume, talcuiau diferite numerologii si traiau viata dupa aceste "superstitii" numerice.

Am sa atasez totusi comentariile lui Anania:
Şi-am auzit numărul celor pecetluiţi: o sută patruzeci şi patru de mii de pecetluiţi, din toate seminţiile fiilor lui Israel: (Apocalipsa 7:4)
Numărul simbolic: 12^2 x 1000 (pătratul numărului sfânt – Israel – înmulţit cu numărul duratei lungi, indefinite); desemnează pléroma, totalitatea, întregul, plenitudinea (nu lipseşte nici unul din cei ce urmau să se mântuiască).

Sau
"This is 12, the number of the tribes of Israel, multiplied by itself and then multiplied by 1000, the number of a military unit in the ancient Israelite army."


Si din ce imi amintesc vivid si impresia pe care o pastrez de foarte mult timp asupra acestui grup de 144000 - parere luata dintr-o carte ortodoxa - acestia sunt monahii, cei care s-au dat Domnului spre desarvasire - acestia isi vor petrece eternitatea pururea cu Iisus, vor fi in cele mai inalt cerc al cerului cu El.

^ nu stiu sa va spun exact ce sfant a spus asta, dar bag de seama ca stiu in ce carte am gasit interpretarea asta - am sa caut si nadajduiesc ca o sa revin in scurt timp cu raspunsul.

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde Vasile25 » 20 Noi 2016, 11:21

Iancu ,crezi ca Iisus te va intreba la judecata daca stii- ce si cine sunt cei 144.000 ?

iata ce ne va intreba -Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
42. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43. Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.


Fapte bune,inima infranta si smerita ,impartasanie ,botez ,rugaciune post..ce ne invata Biserica ortodoxa e bine .
Pai atunci la ce folos a mai mentionat Dumnezeu in cartea Apocalipsei , lucrurile de acolo , in semne sau metafore , daca nu le putem intelege , sau au fost scrise sa nu le putem descifra,,,Daca Apocalispa scrie clar ca numarul celor care merg la cer , este un numar mic , atunci inseamna ca e asa cum se spune . Tot Hrostos a mai zis ucenicilor ,,Nu te teme , TURMA MICA,,, caci Tatal a hotarat sa va dea Imparatia,,, Apoi este prezentata o ,,mare multime de oameni,, din ORCE neam , popor ,etc.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX