Despre apocalipsă.

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.
Despre apocalipsă.

Mesaj necititde 1Sergiu » 30 Ian 2014, 00:06

Religia noastră învață că cei drepți vor ajunge în rai, iar cei răi vor ajunge în iad. Ce se va întîmpla cu planeta Pămînt după Judecata de Apoi ?! Martorii lui Iehova spun că pe acest pămînt vor locui cei drepți (dacă nu mă înșel), iar cei mai drepți, mai exact 144.000 vor pleca în rai și vor conduce alături de Iisus, deci învățătura aceasta coincide cu cea a noastră ? Dacă nu, atunci cine sunt cei 144.000 din Apocalipsa, cap. 14:1 ? Ortodoxia acceptă termenul de ”armaghedon” ? Ortodoxia este de acord cu faptul că după Armaghedon Satan va fi legat pentru o mie de ani, apoi dezlegat pentru o perioadă scurtă, după care Dumnezeu îi va pune pe cei drepți să aleagă între Dumnezeu, sau Satan (Apocalipsa, cap. 20) ? Care sunt aceste două nume, cu care sunt pecetluiți cei 144.000 (Apoc., 14:1), avînd în vedere că sunt numele lui Dumnezeu Fiul și numele lui Dumnezeu Tatăl, deci, reiese că primul nume este Iisus Hristos, dar al doilea ??? Vă rog mult să nu-mi aduceți la cunoștință cine sunt Martorii lui Iehova și ereziile lor, nici cum trebuie să ne comportăm cu ei, căci știu foarte bine. Eu vreau să știu cu care din învățăturile de mai sus este de acord Ortodoxia și cu care nu. Cu care nu este de acord, vă rog să scriți varianta corectă (ortodoxă). În formularea răspunsurilor, vă rog să dovediți cu versete biblice, dacă se poate, căci, mi-ar fi de mare ajutor. Mulțumesc, anticipat.

Constantinos

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde Constantinos » 30 Ian 2014, 07:41

Ultima parte suna de parca s-ar zice : Lasati ca stiu eu cum sa lupt cu demonul desfranarii numai voi sa-mi daruiti rapid curatie si feciorie . Ar fi posibil doar daca ai vrea si obtine un preot care sa te Impartaseasca des ( dar e foarte greu sa gasesti duhovnic ) . Hristos ca adolescent a avut vre-o scurgere nocturna ? Care raspuns crezi ca este mai ortodox ?

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde 1Sergiu » 30 Ian 2014, 14:15

Cu scurgerile nocturne este alt subiect, vă rog să fiți atent, aici este alt subiect și răspunsul dumneavoastră nu are nici o legătură cu subiectul inițial respectiv !

Constantinos

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde Constantinos » 30 Ian 2014, 16:30

Bine , sa zicem ca trec partial la subiect . Cei 144.000 din Apocalipsa cap. 14:1 sunt tot cei din Apocalipsa cap. 7: 3-8
Parca ar fi vorba despre niste evrei cu viata de calugar ; sfarsitul lumii este foarte departe . Tot in capitolul 7: 9-16 se infatiseaza o multime nenumarata care va intra in Noul Ierusalim . Despre armaghedon tocmai am cautat pe net si nu am nimic de zis . Am citit mai demult ca acum satana este legat dar va fi slobozit pentru a intra in antihrist adolescent de 12 ani . :lol: Sunt importante si diferitele nume ale lui Dumnezeu dar in afara de Imparat si Mangaietor nu stiu alt nume pentru Duhul Sfant. Cred ca este tainic cap 2 : 17 " Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă şi-i voi da lui o pietricică albă şi pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l ştie, decât primitorul." Nu mai caut versetele din apocalipsa dar sigur se zice ca pamantul va fi ars , ca marea va dispare , ca va fi pamant nou si cer nou si ca portile Noului Ierusalim sunt deschise ( orice sfant ar putea calatori prin tot universul fara sa moara ).

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde 1Sergiu » 31 Ian 2014, 14:51

Apocalipsa 7:3 spune că aceia sunt robii lui Dumnezeu, dar, oare numai atîția din tot globul vom moșteni cerul. Vă rog mult, nu vă abateți de la temă și luați fiecare afirmație și întrebare de la tema inițială și comentațio, răspundeți la ea, cacă sunteți inițiat în domeniul respectiv. De armaghedon nu v-ați legat prea mult, care din învățăturile de mai sus sunt în acord și care nu, nici nu ați pomenit, Mîngăietor și Împărat nu este nume propriu, nu ați explicat ce-s cu ăia 144.000, ce căutau ei acolo și unde sunt toți ceilalți etc, etc, etc. Vă rog mult să citiți atent tema inițială a dișcuției !

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde alexandru82 » 31 Ian 2014, 22:23

In primul rand ,ce este raiul si ce este iadul? ,raiul nu este un loc anume ,ci este linga Dumnezeu oriunde ar fi ,iadul este fara Dumnezeu ,daca am putea spune asa.
Cu pamantul ce sa se intimple ,undeva prin psalmi scrie ca se va topi muntii si tot ce este pe pamint ,adica va fi un pamant nou.
Una din fericiri zice asa :Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul .
Cum pot fi drepti si mai drepti? ori esti drept ori nedrept ,asa mi se pare mie.
Iata despre cei 140 mii am inteles ca vor fi evrei virgini ,care si-au trait toata viata in curatie ca un Inger ,ceva de genu.
In cartea Apocalipsa, scrisa de Sfantul Ioan Teologul, intalnim numele de "Harmaghedon". "Si i-au strans la locul ce se cheama evreieste Harmaghedon" (Apocalipsa 16, 16). Aceasta numire este alcatuita, pe cale greceasca, din cuvintele evreiesti "har" (munte) si "meghido" (numele localitatii). Apocalipsa numeste acest loc drept loc al ultimei mari batalii, cu dimensiuni apocaliptice.
Dumnezeu îi va pune pe cei drepți să aleagă între Dumnezeu, sau Satan
Dumnezeu nu pune pe nimeni sa aleaga intre El si satana.
Apocalipsa 20-15. Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iezerul de foc.
Citeste Apocalipsa ,nu sunt multe pagini si vei intelege tot.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=1
Aici niste talcuiri la Apocalipsa:
http://www.apologeticum.ro/2010/08/proo ... ce-coarne/
Audio:
http://www.ortodoxmedia.com/inregistrar ... ipsa-cap-6

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde 1Sergiu » 02 Feb 2014, 23:50

Dar de unde știți că cei 144.000 sunt anume evrei ? Ceilalți drepți (în afară de cei 144.000) vor moșteni un pămînt nou ? Dar în rai vor pleca numai cei 144.000 ? Ce caută cei 144.000 acolo cu Iisus, de ce nu sunt și ei în rănd cu cei drepți ? Puteți, vă rog să-mi dați niște versete biblice, care arată că acest pămînt va fi ars și se va face altul nou ?!

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde alexandru82 » 03 Feb 2014, 21:31

Psalmul 96
4. Luminat-au fulgerele Lui lumea; văzut-a şi s-a cutremurat pământul.
5. Munţii ca ceara s-au topit de faţa Domnului, de faţa Domnului a tot pământul.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=96

Apoc.21
1. Şi am văzut cer nou şi pământ nou. Căci cerul cel dintâi şi pământul cel dintâi au trecut; şi marea nu mai este.
Versiunea asta cu Evrei am auzit-o de la pr.Calistrat de pe youtube ,are predici foarte frumoase si pe intelesul oricui.
Sa nu uitam ca Evrei au fost poporul Lui Dumnezeu .
Cred ca aceste versiuni au fost luate din talcuirile sfintilor.
Biserica Ortodoxa mai are si sfanta Traditie daca n-ai uitat :) .

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde 1Sergiu » 04 Feb 2014, 15:10

Este un răspuns bun, vă mulțumesc. Dar ce căutau cei 144.000 acolo cu Iisus, de ce ei nu erau în rînd cu ceilalți drepți, care vor moșteni viața veșnică ? Aceștia 144.000 vor fi mai presus decît acei oameni simpli, drepți ?

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde alexandru82 » 05 Feb 2014, 17:53

Este un răspuns bun, vă mulțumesc. Dar ce căutau cei 144.000 acolo cu Iisus, de ce ei nu erau în rînd cu ceilalți drepți, care vor moșteni viața veșnică ? Aceștia 144.000 vor fi mai presus decît acei oameni simpli, drepți ?
Nu cautau nimic ,inca nu a fost Apocalipsa.
Eu cred ca acestea nu ne sunt de folos sa le stim.
Am mai gasit un verset
Ps 74
Topitu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe dânsul.

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde Iancu36 » 02 Iun 2015, 22:02

Este un răspuns bun, vă mulțumesc. Dar ce căutau cei 144.000 acolo cu Iisus, de ce ei nu erau în rînd cu ceilalți drepți, care vor moșteni viața veșnică ? Aceștia 144.000 vor fi mai presus decît acei oameni simpli, drepți ?
Nu cautau nimic ,inca nu a fost Apocalipsa.
Eu cred ca acestea nu ne sunt de folos sa le stim.
Am mai gasit un verset
Ps 74
Topitu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe dânsul.
Da ce pamantul a gresit cu ceva in fata lui Dumnezeu sau cum ? Nu oamenii sant cei care gresesc? Inca nu a fost Apocalispa , ce idee de om care nu pricepe nimic, interesant. Pai in mare parte ceea ce scrie in Apocalipsa s-a implinit in secolul intai cu Bisericile mentionate acolo. Toata Scriptura a fost scrisa fie inteleasa de oricine. :x33

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde alexandru82 » 06 Iun 2015, 14:24

Pentru fiecare din noi sfarsitul lumii poate fi in fiecare secunda ,daca am facut fapte bune in rai ,daca fapte rele in iad :x1

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde Iancu36 » 06 Iun 2015, 21:14

Este un răspuns bun, vă mulțumesc. Dar ce căutau cei 144.000 acolo cu Iisus, de ce ei nu erau în rînd cu ceilalți drepți, care vor moșteni viața veșnică ? Aceștia 144.000 vor fi mai presus decît acei oameni simpli, drepți ?
Nu cautau nimic ,inca nu a fost Apocalipsa.
Eu cred ca acestea nu ne sunt de folos sa le stim.
Am mai gasit un verset
Ps 74
Topitu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe dânsul.
Pai atunci de ce au mai fost scrise de catre Dumnezeu , daca nu ne sant de folos ,,sa le stim,, Apocalipsa, inseamna in traducere ,,descoperire,, si atunci ,,,? Nu le este de folos poate celor care habar nu au ce scrie acolo, si este o taina cum se spune.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde alexandru82 » 06 Iun 2015, 22:26

Iancu ,crezi ca Iisus te va intreba la judecata daca stii- ce si cine sunt cei 144.000 ?

iata ce ne va intreba -Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
42. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43. Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.


Fapte bune,inima infranta si smerita ,impartasanie ,botez ,rugaciune post..ce ne invata Biserica ortodoxa e bine .

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde nora » 06 Iun 2015, 22:45

Este un răspuns bun, vă mulțumesc. Dar ce căutau cei 144.000 acolo cu Iisus, de ce ei nu erau în rînd cu ceilalți drepți, care vor moșteni viața veșnică ? Aceștia 144.000 vor fi mai presus decît acei oameni simpli, drepți ?
Nu cautau nimic ,inca nu a fost Apocalipsa.
Eu cred ca acestea nu ne sunt de folos sa le stim.
Am mai gasit un verset
Ps 74
Topitu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe dânsul.
Da ce pamantul a gresit cu ceva in fata lui Dumnezeu sau cum ? Nu oamenii sant cei care gresesc? Inca nu a fost Apocalispa , ce idee de om care nu pricepe nimic, interesant. Pai in mare parte ceea ce scrie in Apocalipsa s-a implinit in secolul intai cu Bisericile mentionate acolo. Toata Scriptura a fost scrisa fie inteleasa de oricine. :x33
Atunci cand Adam a cazut in pacat, intreaga creatie a fost pervertita de pacat. Si iata cum parca ne sunt potrivnice animalele, si natura si numai sfintii pot, prin Duhul Sfant, sa stea alaturi cu ursul si cu leul si cu fiarele salbatice si muntele sa ii fie casa si pasarile sa i se joace in poala.

Sfanta Scriptura a fost scrisa sa fie inteleasa de oricine, cu o conditie, ca mintea sa sa fie luminata de Dumnezeu. Insa sunt prea multi oameni cazuti in inselarea diavolului si astfel sa aiba mintea intunecata si sa inteleaga doar ceea ce satana ii sopteste.
Ultima oară modificat 07 Iun 2015, 11:25 de către nora, modificat 1 dată în total.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde nora » 06 Iun 2015, 22:53

Si eu spun mie insumi: inteleg tot Cuvantul Lui Dumnezeu, oare nu si pentru mine este Cuvantul Domnului? Ce nevoie am ca alti oameni sa imi spuna cum sa inteleg? Si astfel m-am asezat singura pe locul pe care singura mi l-am daruit. Si de acolo , din locul acela, spun celorlalti: voi nu intelegeti cum trebuie Cuvantul lui Dumnezeu, iata eu inteleg bine si acum am sa va arat aceasta, spre rusinarea voastra.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde Iancu36 » 07 Iun 2015, 23:03

Iancu ,crezi ca Iisus te va intreba la judecata daca stii- ce si cine sunt cei 144.000 ?

iata ce ne va intreba -Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
42. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43. Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.


Fapte bune,inima infranta si smerita ,impartasanie ,botez ,rugaciune post..ce ne invata Biserica ortodoxa e bine .
Bine atunci in continuare spune la fel ,,Nu ne sant de folos sa le stim , e o taina fiule,,da. Orce cuvant din Biblie trebuie cercetat , si de aia l-a scris Dumnezeu sa-l stim. Ce se spune,,,, Toata Scriptura este de folos etc , etc,,,,

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde alexandru82 » 08 Iun 2015, 11:06

Orce cuvant din Biblie trebuie cercetat , si de aia l-a scris Dumnezeu sa-l stim. Ce se spune,,,, Toata Scriptura este de folos etc , etc,,,,
Numai de citit? dar de facut tot ce zice Biblia ,faci?
un ex. Rugativa neincetat zice Sfantul Apostol Pavel ,intrebarea este ,te rogi neincetat? :x1

oaieCugetatoare
Mesaje:1
Membru din:08 Iul 2015, 22:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teoria si practica sistemelor

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde oaieCugetatoare » 08 Iul 2015, 23:07

Orce cuvant din Biblie trebuie cercetat , si de aia l-a scris Dumnezeu sa-l stim. Ce se spune,,,, Toata Scriptura este de folos etc , etc,,,,
Numai de citit? dar de facut tot ce zice Biblia ,faci?
Cam greu, Biblia are cam 1412 de pagini.Chestia asta ia timp... :x3

Ionel25
Mesaje:5
Membru din:25 Iul 2015, 08:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Etnografia si spiritualitatea romanilor
Localitate:Toplita

Re: Despre apocalipsă.

Mesaj necititde Ionel25 » 26 Iul 2015, 05:08

Iancu ,crezi ca Iisus te va intreba la judecata daca stii- ce si cine sunt cei 144.000 ?

iata ce ne va intreba -Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
42. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43. Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.


Fapte bune,inima infranta si smerita ,impartasanie ,botez ,rugaciune post..ce ne invata Biserica ortodoxa e bine .
Daca TOATA SCRIPTURA , este de folos ca sa invete , cum se spune , atunci cu siguranta ca si cartea Apocalipsa a fost scrisa ca sa fie inteleasa , de oricine o citeste. Iar daca acolo scrie clar niste numere exacte , si Dumnezeu este perfect desigur tot ca sa fie spre intelegerea noastra au fost scrise sa stim despre ce e vorba.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX