Fiul omului si fiul lui Dumnezeu

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Fiul omului si fiul lui Dumnezeu

Mesaj necititde esenin » 30 Mar 2014, 19:18

Citind pasajul din Iezechiel (37) pentru discutia despre mantuire, observ ca Dumnezeu se adreseaza cu consecventa, „Fiului Omului”, care deci are in el, Duhul lui Dumnezeu. Imi vine in cap intrebarea: dar „fii ai lui Dumnezeu?” (din Ioan: Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,). S-ar zice ca sunt DOUA specii diferite: Fiii Omului si fiii lui Dumnezeu. Care este diferenta? CINE se mantuieste (care specie)?

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Fiul omului si fiul lui Dumnezeu

Mesaj necititde celprost » 31 Mar 2014, 20:33

Citind pasajul din Iezechiel (37) pentru discutia despre mantuire, observ ca Dumnezeu se adreseaza cu consecventa, „Fiului Omului”, care deci are in el, Duhul lui Dumnezeu. Imi vine in cap intrebarea: dar „fii ai lui Dumnezeu?” (din Ioan: Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,). S-ar zice ca sunt DOUA specii diferite: Fiii Omului si fiii lui Dumnezeu. Care este diferenta? CINE se mantuieste (care specie)?
Nu ştiu, dragă esenin. Nu ştiu pentru că Domnul nu ne-a spus. În schimb, ne-a spus care 'specie' NU se mântuieşte: 'specia' cărturarilor şi a fariseilor. După mintea mea proastă, e mai important asta.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX