Cum renunt oficial la religie?

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Aug 2014, 10:00

Momentan sunt Ortodox si imi doresc sa renunt la orice forma de religie.
Motivul: nu cred in tampenii si povesti pentru retardati
:D înainte, apoi dreapta, veți întâlni o clădire portocalie și la parter puteți depune cererea.

Dle, e amuzantă cererea Dvstră. Din moment ce nu mărturisiți nicio credință „ați renunțat la orice formă de religie”. Și, normal, dacă nu aveți niciun crez, preotul nu vă va face nicio slujbă.

Cu adevărat defapt am intervit să vă rog să aveți un limbaj civilizat. „retardat” nu e nimeni, vă asigur. Mulți dintre cei religioși au capacități mentale net superioare (dovedite prin performanțe măsurabile)...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde nemessis » 16 Oct 2014, 23:33

Din moment ce nu mărturisiți nicio credință „ați renunțat la orice formă de religie”. Și, normal, dacă nu aveți niciun crez, preotul nu vă va face nicio slujbă.
Asta e doar partial adevarat, nu-i asa? ia sa va citez ceva chiar de pe acest forum:
Eu cred că romano-catolicii care au fost botezaţi prin întreită afundare (cum se întâmplă uneori şi la ei), prin iconomie pot fi primiţi prin Mirungere, dar cei care nu au trecut prin întreita afundare şi care sunt cei mai mulţi, trebuie (re)botezaţi.
Aici e intreaga discutie pe tema
Se prea pare, ca nu se poate renunta la botez, nu-i asa? Nu poti sa sustii ca nu conteaza, apoi sa vad astfel de chestii. Daca intr-adevar nu ar conta, raspunsul ar fi "Botezam din nou, ca sa ne asiguram ca e facut cum trebuie". Apoi in discutiile mele cu unii ortodocsi, de obicei sunt intrebat ce am fost botezat. DECI CONTEAZA.Daca maine o sa devin ortodox si o sa incep sa merg la biserica, O SA FIU INTREBAT CE AM FOST BOTEZAT.
Daca spuneti ca nu, atunci mintiti...ma rog...denaturati adevarul.

Apoi vine suspect de preafericitul Daniel si al lui acolit, purtator de cuvant de la patriarhie(parintele Stoica), care insista, ca 80% din Romania sunt ortodocsi, luand in calcul si pe oita ratacita care a pus intrebarea initiala si eventual si altii care sunt ortodocsi fortati.

Si al treilea punct de vedere: ortodocsii sustin ca respecta libertatea omului, ca ortodoxia e libertate, etc. Am tot auzit asta. Cum poate sa zica cineva, ca respecta libertatea, apoi sa boteze cu forta?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Oct 2014, 17:25

„nemessis”, noi vorbim (Părintele Petru a vorbit) de ceea ce trebuie făcut, nu ne interesează ce se face prost, n-are rost, ne pierdem timpul. Deci, botezul contează, are valoare, are sens, îl poate exprima ca act al său doar cel ce îl și acceptă ca mod de viață. Botezul e relație, unire, împărtășire de har (putere) și multe altele. Ca în orice relație e nevoie de minim doi. Dacă cel botezat a fost supus doar formei exterioare a actului botez și nu a trecut dincolo de acest simbol nu putem spune că are o relație cu Hristos. E ca și cum îmbraci un „supererou” de plastic cu haina lui de luptător, dar el nu vorbește, nu relaționează cu tine. Nu poți spune despre el că este supererou doar pentru că l-ai îmbrăcat, el ar fi trebuit să vorbească cu tine, să relaționeze și cel mai important să acționeze, să lupte, să câștige cauze nobile. Astfel, nu poți spune despre un om ce a fost botezat că este și creștin, iar dacă nu este un creștin - un mărturisitor al credinței sale în Hristos, rămâne sănătos „supereroul” ce era și înainte de a fi „îmbrăcat” cu botezul (cu sau fără haină el tot jucărie e, nu i se schimbă starea), un om fără credință, un om căruia nu i se vor face slujbe pentru că acestea se fac celor credincioși.

Normal ar fi ca cei botezați să coincidă cu cei ce au dat conținut botezului, realizează relația de comuniune tainică cu Dumnezeu și semenii. În caz contrar ei sunt doar oameni duplicitari, una spun despre ei și alta fac.
Biserica Ortodoxă din respect pentru intimitate spirituală a creștinilor dă credit fiecărui botezat și nu emite judecăți de evaluare al numărului celor ce au ridicat botezul la rang de taină mai ales că știm, există și nebuni pentru Hristos ce fac lucrurile pe dos pentru a câștiga anumite bătălii. Deci ea ia de bun că nr. celor botezați este egal cu al celor drept credincioși (mai mult sau mai puțin).
Cum poate sa zica cineva, ca respecta libertatea, apoi sa boteze cu forta?
În aceeași notă în care a hrănit cu forța, sau a vindecat, a tratat cu forța vreo rană. A gândit că nu îi poate face decât bine celui în cauză. Dar, în final, botezul se reduce, la libertatea mărturisirii căpătând sens doar condiționat de aceasta.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde protosinghel » 20 Oct 2014, 02:36

Momentan sunt Ortodox si imi doresc sa renunt la orice forma de religie.
De acord! Eu de ani de zile "doresc să renunţ la orice formă de religie"! A fi ortodox chiar asta înseamnă. Sper să fiu înţeles corect!!!
Motivul: nu cred in tampenii si povesti pentru retardati (suntem in sec 21), iar in caza ca o sa mor nu imi doresc o ceremonie religioasa (am rude religioase).
Eu exact acelaşi lucru mi-l doresc. În tâmpenii nu cred şi nu-mi doresc obiceiuri păgâne la înmormântare.
În acest caz, poate vă ajut să înţelegeţi mai mult din Ortodoxie, ca să nu ajungeţi la astfel de confuzii...

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde barbosioan » 23 Oct 2014, 11:47

Momentan sunt Ortodox si imi doresc sa renunt la orice forma de religie.
Motivul: nu cred in tampenii si povesti pentru retardati (suntem in sec 21), iar in caza ca o sa mor nu imi doresc o ceremonie religioasa (am rude religioase).
1 - Ma iertati insa in primul rand cred ca putin buna simt nu strica.
2 - E simplu : Nu mai mergeti la biserica,nu va mai rugati acasa (asta daca le faceati).Altceva nu-mi vine in cap....daca nu credeti in Dumnezeu ce mai intrebati ?
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde nemessis » 25 Oct 2014, 17:15

De acord! Eu de ani de zile "doresc să renunţ la orice formă de religie"! A fi ortodox chiar asta înseamnă. Sper să fiu înţeles corect!!!
Dati mult prea putine detalii, ca sa fiti inteles. Ortodoxia nu e religie? Sau va refereati la "forma"? Oricare ar fi, gresiti la ambele puncte. Ortodoxia este o religie, ca oricare alta(absolut toate religiile sustin ca au adevarul absolut si nu sunt gresite, au preoti, sarbatori, ritualuri), si ortodoxia impune o forma(trebuie sa mergi la biserica, sa te spovedesti, sa te impartasesti, sa ai evlavie fata de preoti si multe alte formalitati dinastea)
În tâmpenii nu cred şi nu-mi doresc obiceiuri păgâne la înmormântare.
Asta e discutabil, nu-i asa? Pinocchio la un moment dat se transforma in magar si sotia lui Lot s-a transformat in sare. Iona a fost inghitit de un peste, Pinocchio a fost inghitit de o balena. Harap Alb a vorbit cu o furnica, dar iata ca la fel s-a intamplat si cu Balaam si Eva, si ei au stat de vorba cu animale. Apoi Eva a fost creeata dintr-o coasta(si Pinocchio dintr-un lemn), pinguinii s-au intors de pe arca lui Noe pana in africa de sud si antarctica fara sa lase o urma undeva. Magii de la rasariti au fost ghidati de o stea, ca sa ajunga la iesle.
Deci avand in vedere toate lucrurile acestea...pe ce va bazati, cand spuneti, ca nu credeti tampenii? Eu unul nu as spune ca sunt tampenii, ca toate povestile au un mesaj mai profund de transmis, problema mea incepe cand oamenii zic ca Iona/Pinocchio chiar a fost inghitit de peste, intamplare reala.

Inmormantarea: ce baza crestina exista pentru pomana pentru morti? Cum ramane cu superstitiile din zona Pitestiului, in care trebuie sa dai haine la altii, ca mortu sa aiba ce imbraca, sau alte superstitii din alte zone?
Cum ramane cu moastele, care sunt specifice zonei care au fost sub influenta greceasca si originea lor pare din grecia antica pagana, nicidecum crestina?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde nemessis » 25 Oct 2014, 17:28

Deci, botezul contează, are valoare, are sens, îl poate exprima ca act al său doar cel ce îl și acceptă ca mod de viață.
Pai tocmai asta e. Ceva care are intr-adevar valoare, are indiferent de credinta. Si atunci daca un ritual are valoare doar prin credinta, de ce sunt fortati copii sa participe la asa ceva? De ce nu se asteapta pana cresc si sa fie decizia lor sa fie ortodocxi sau catolici sau musulmani sau ce vor ei sa fie?
Botezul e relație, unire, împărtășire de har (putere) și multe altele. Ca în orice relație e nevoie de minim doi.
Stiti cum se numeste o relatie de care cinvea nu vrea sa aiba parte si daca ar putea chiar s-ar apara? Viol.
În aceeași notă în care a hrănit cu forța, sau a vindecat, a tratat cu forța vreo rană.
Aha. Haideti sa folosim exact comparatia dumneavoastra. Ranile se pot infecta, iar mancatul aiurea poate sa provoace malnutritie sau lipsa de diferite lucrurui. Ce se intampla, daca nu boteaza cineva copilul?

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde barbosioan » 26 Oct 2014, 19:56

Momentan sunt Ortodox si imi doresc sa renunt la orice forma de religie.
Motivul: nu cred in tampenii si povesti pentru retardati (suntem in sec 21), iar in caza ca o sa mor nu imi doresc o ceremonie religioasa (am rude religioase).
Am spus-o mai sus,sau si mai simplu va declarati ATEU CONVINS si cu asta basta ce atata bataie de cap,Veti spune : "Sunt ateu !!!" ce ne tot afundam in elemente teologice care pare ca deraiaza pe o alta linie ce "mananca de net" ! :D Ateu si gata ! Intrebare scurta...raspuns scurt ! :x22
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2014, 11:09

Dati mult prea putine detalii, ca sa fiti inteles. Ortodoxia nu e religie? Sau va refereati la "forma"? Oricare ar fi, gresiti la ambele puncte. Ortodoxia este o religie, ca oricare alta(absolut toate religiile sustin ca au adevarul absolut si nu sunt gresite, au preoti, sarbatori, ritualuri), si ortodoxia impune o forma(trebuie sa mergi la biserica, sa te spovedesti, sa te impartasesti, sa ai evlavie fata de preoti si multe alte formalitati dinastea)
Ortodoxia ori e singura religie, ori nu este religie! Pentru chiar dacă existe forme oarecum similare cu alte confesiuni (creştine sau chiar necreştine), esenţa e total diferită!
Eu eu nu vreau, ba chiar lupt, ca Ortodoxia să nu fie transformată în ceea ce sunt altele!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Oct 2014, 19:17

Ceva care are intr-adevar valoare, are indiferent de credinta.
Așa e, însă valoarea trebuie să fie și a noastră de aceea e important să avem credință. Prin ea trebuie să ne însușim acel ceva și astfel să ne bucurăm de efectele valorii.
Si atunci daca un ritual are valoare doar prin credinta, de ce sunt fortati copii sa participe la asa ceva?
V-am mai răspuns la asta. Se crede de către părinți că este bine ca ei să participe; se formează copilului un comportament creștin încă de mic. E un fel de investiție ce își va da roadele ei după o anumită perioadă adică la maturitate când va mărturisii singur, conștient credința.
Știti cum se numeste o relatie de care cinvea nu vrea sa aiba parte si daca ar putea chiar s-ar apara? Viol.
Tot nu ai înțeles. Relație = act, fapt dintr-o singură direcție (omul) pentru că Dumnezeu e continuu în acțiune. Alrfel spus relația e răspuns la provocarea continuuă lansată de Dumnezeu; și dacă nu e act, nu e fapt atunci nici relația, nici Cel pe care Îl recunoști în același moment în care acepți relația nu există pentru subiect. Ceea ce spui tu se referă la ritualul botezului, la forma lui exterioară și ți-am tot explicat (m-am străduit să-ți explic) până acum diferențele între simbol (ritual)și viață (relație, comuniune).
Haideti sa folosim exact comparatia dumneavoastra. Ranile se pot infecta, iar mancatul aiurea poate sa provoace malnutritie sau lipsa de diferite lucrurui. Ce se intampla, daca nu boteaza cineva copilul?
Am început explicația în acest răspuns, puțin mai sus. Personal, sunt de acord cu viziunea ta: să lăsăm copilul să crească și apoi să decidă singur, la maturitate dacă să se boteze sau nu, însă acest lucru implică enormă resposabilitate din partea părinților al căror comportament creștin ar trebui să fie aproape ireproșabil, cât mai aproape de desăvârșire, să fie creștini trăitori autentici (să ardă ca niște făclii credința și dragostea în inima lor), însă se eliberează de această responsabilitate, lăsând copilul în voia lui Dumnezeu, de nași nu mai vorbesc pentru că în multe cazuri sunt pur formali: îl împărtășesc, îl duc pe copil la slujbe și cu asta se consideră că ar trebui să fie ocrotit, apărat, mântuit. Așa e, este apărat și de divinitate, însă dacă condițiile create de aceștia îi sunt nefavorabile îi va fi greu să fie în siguranță, să se mântuiască.

Vorbesc de responsabilitate a părinților pentru că ei sunt cei ce vor proiecta viitorului adult imaginea despre creștinism, pe când atunci când este botezat, pot participa la înțelegerea și apoi la credința sa și alți creștini („mădulare”, spunem noi, ale Bisericii). În primul caz avem în educația copilului doar familia pe când în al doilea familia și Biserica.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Apr 2016, 20:53

Vă compătimesc pentru ca singur mărturisiți ca sunteți handicapat. Spre deosebire de Tarile Române care mereu a fost jefuite, Vestul si-a clădit prosperitatea pe jafuri din razboaie sI colonii, asa ca e normal sa fie mai prosper. Trebuie sa stiti ca asasinatul industrial si economic al României după 89, celor din Vest li se atribuie, aproape 100%, si asta pentru binele si prosperitatea lor. De altfel nu credința creștină este piedica în calea progresului material al unei tari ci multimea oameniilor fără caracter și trădători. Iugoslavia era o tara creștină ortodoxa foarte prospera pana au distrus-o americanii. La fel și Grecia acu vreo 10 ani în urma pana au falimentat-o vesticii cu politica lor. Dacă tot îi lăudați pe cei din Vest, ar trebui sa va învățați și sa va comportați civilizat precum se comporta ei, ori dvs. după cum înjurați aici dați dovada ca sunteți din ceata celor proști.
Cu mult respect.

Olga
Mesaje:7
Membru din:27 Ian 2016, 17:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:pe ogor cu zdruncinu

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde Olga » 09 Apr 2016, 08:44

FworgodGod, mai stinge televizorul ala, iesi pe afara si plimba-te...eventual prin suburbiile Londrei, Parisului, Berlinului sau oriunde in occidentul asta al tau al bunastarii si poate astfel te trezesti, omule! Si astora le e rusine cu batranii lor, ca si tie. Asa ca ii inchid pe marea majoritate in cladiri cu aspect ...septic, inconjurate de ziduri de peste 2 m inaltime, nu cumva sa isi aminteasca careva din ei, dar nici sa moara prea devreme si sa aduca prejudicii calculelor bugetare si economiei de consum. Putinii care raman in casele lor, ajung adesea sa fie gasiti bine conservati feriti de lumina si umiditate dupa luni de zile ... Invata si tu o limba straina, citeste si tu statisticile facute de unii vestici, poate asa afli si tu ce e cu dezvoltarea aia continua. Vorba aia : mai bine să-ţi pară rău că ai făcut decât că ai zis.

RomeoB
Mesaje:42
Membru din:23 Mar 2015, 08:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:mantuirea

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde RomeoB » 20 Mai 2016, 07:55

Momentan sunt Ortodox si imi doresc sa renunt la orice forma de religie.
Daca sunteti Botezat Ortodox, Ingerul Pazitor va va insoti pana la 40 de zile dupa moarte.
Ca ortodox, dupa moarte veti vedea 6 zile raiul, 27 de zile iadul - fara sa fit atins de cinurile de acolo, in afara de mustrarile de constiinta.

Din ceasul mortii, dracii nu vor avea putere asupra dvs, din cauza Ingerului Pazitor, care va va apara si atunci; s-ar putea insa cei cu studii teologice sa ma corecteze daca citez inexact (sau in context gresit) anumite informatii luate din carti.

In a 40 a zi, dupa ce se va face Judecata particulara, ingerul pazitor va va parasi. Din cate stiu, sper sa nu gresesc, va veni sa va apere la Judecata de Apoi !

DUMNEZEU NU ISI RETRAGE DARUL !

PS Conform Sf Macarie egiteanul, paganii nu vad raiul, ci se duc direct la locul unde il merita dpa viata traita pe pamant.

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde MarcusAurelius » 09 Iul 2016, 16:05

Momentan sunt Ortodox si imi doresc sa renunt la orice forma de religie.
Daca sunteti Botezat Ortodox, Ingerul Pazitor va va insoti pana la 40 de zile dupa moarte.
Ca ortodox, dupa moarte veti vedea 6 zile raiul, 27 de zile iadul - fara sa fit atins de cinurile de acolo, in afara de mustrarile de constiinta.

Din ceasul mortii, dracii nu vor avea putere asupra dvs, din cauza Ingerului Pazitor, care va va apara si atunci; s-ar putea insa cei cu studii teologice sa ma corecteze daca citez inexact (sau in context gresit) anumite informatii luate din carti.

In a 40 a zi, dupa ce se va face Judecata particulara, ingerul pazitor va va parasi. Din cate stiu, sper sa nu gresesc, va veni sa va apere la Judecata de Apoi !

DUMNEZEU NU ISI RETRAGE DARUL !

PS Conform Sf Macarie egiteanul, paganii nu vad raiul, ci se duc direct la locul unde il merita dpa viata traita pe pamant.
Omul vrea sa renunte la ortodoxie, la botez si la toate pentru a nu mai fi deranjat de ingerul pazitor inca 40 de zile dupa moarte. I-a fost suficient cat a fost batut la cap de toti doritorii sai de bine si vrea sa moara linistit.

Acuma lasand la o parte gluma, daca nu mai crezi in ideile crestinismului e normal sa vrei sa te eliberezi de religie in mod oficial. Aceasta pentru ca in functie de cati crestini ortodocsi exista in tara asta sunt alocate fondurile de la buget pentru BOR. Daca la recensamant, numarul de ortodocsi declarati ar fi acelasi ca si cei care o sustin in sondaje, adica vreo 58%, patriarhul Daniel nu ar mai umbla cu masina sa de lux, ci si-ar lua un Logan, iar Catedrala Mantuirii Neamului ar avea doar 58% din inaltimea proiectata. De asemenea si spagile pentru castigarea unei parohii ar fi mai mici cu cateva procente, ceea ce nu i-ar elibera inca pe unii de pacatul simoniei, insa ar reprezenta totusi un progres in domeniul moralitatii.

Iar acum, domnule RomeoB, nu inteleg din ceea ce spuneti urmatoarele lucruri (Am evidentiat intrebarile mai importante la care n-am gasit nicaieri raspuns, nici macar partial si nesatisfacator asa cum am gasit la celelalte):

1. Cum va putea FwordGod sa faca deosebirea dintre rai si iad dupa ce va fi mort?
2. Cum pot avea dracii putere asupra noastra?
3. In iad functioneaza principiile termodinamicii? Mai exact, iadul e un sistem inchhis in care se conserva energia sau un sistem deschis care pierde sau dobandeste energie? Iar daca e un sistem inchis, atunci in el entropia (mai simplu spus dezordinea) creste, scade sau ramane constanta?
4. Informatia intrata in iad mai poate fi recuperata sau nu? Adica, odata intrata in iad, informatia dispare din univers sau nu?
5. Care e forma pe care o ia informatia pe care o poseda un om dupa moartea sa, astfel incat sa putem afirma ca sufletul lui supravietuieste dupa moarte si deci poate intra in iad (ma refer aici la FwordGod si la mine, doi candidati siguri).

6. Ingerii pazitori se supun principiului indeterminarii a lui Heisenberg? Cu alte cuvinte, daca trimit printr-un ecran prevazut cu doua fante un inger, el va trece simultan prin ambele fante, dovedind ca pe parcursul traiectoriei sale el nu are o pozitie fixata cu certitudine, sau dimpotriva ingerul va trece doar printr-o fanta a ecranului, dovedind faptul ca indiferent de conditiile masurarii pozitia sa poate fi determinata cu o certitudine de 100%?
7. Daca afirmati ca iadul si raiul vor fi vizitate de catre cei care mor timp de 40 de zile dupa moarte, notiunile de timp si de durata au vreo relevanta in legatura cu acestea. Adica in iad si in rai trece timpul sau nu? Daca timpul trece, atunci el poate sa treaca doar intr-un sens, adica ceea ce se intampla acolo in general sa nu se mai repete, sau exista cumva si posibilitatea ca sageata timpului sa o ia in sens invers? In cazul contrar in care timpul nu trece in iad si in rai, de ce exista o distanta in timp intre judecata particulara si cea generala? Oare aceste judecati se produc in alta parte, intr-un loc supus trecerii timpului? Sau pur si simplu in lumea de apoi cele doua judecati au loc in mod concomitent si doar noi cei de aici observam ca ele sunt separate, astfel incat se dovedeste teoria ca timpul curge diferit in sisteme de referinta diferite (Einstein, 1905)?
8. Atunci cand dracii actioneaza asupra noastra, actiunea lor este purtatoare de informatie sau nu? Adica dracii fac in asa fel incat prin ceea ce fac ei cantitatea de informatie din univers sa creasca sau nu? Daca prin actiunea lor, cantitatea de informatie nu creste, de unde ne putem noi da seama ca ei si-au bagat coada in lume? Pe de alta parte, daca prin actiunea lor informatia din univers creste, cum se face ca ei nu pot fi analizati iar actiunile lor anticipate la fel ca, de exemplu, starea vremii?
9. Ultima intrebare pentru ca nu vreau sa iasa de aici un decalog. Dracii sunt fiinte infinite sau nu? Adica informatia pe care o poseda fiecare drac e infinita sau nu? Atentie la raspuns, deoarece exista riscul sa ii facem atotstiutori. Iar daca ei sunt fiinte finite, de ce nu ar fi posibil (am zis posibil) ca noi sa dobandim o cunoastere completa a lor, astfel incat sa gasim mijloace prin care sa le anulam actiunea diabolica si astfel sa ajungem sa facem numai fapte bune fara sa mai trebuiasca sa ne culegem invatamintele din Biblie, Sfinti Parinti sau de la Biserica? Sa dam de exemplu prin casa cu niste substante, cum ar fi tamaia, sau sa luam niste neurostimulante care sa indeparteze efectul malefic al demonilor de tot felul!

FwordGod poate ca vrea sa renunte la botez pentru ca a observat ca dracii sunt niste fiinte cu putere de cunoastere si deci de actiune limitata si e increzator ca la un moment dat vom avea capacitatea tehnologica de a-i starpi. E doar o parere.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde catalinconstantin » 12 Oct 2016, 19:12

In felul acesta de discutie nu se poate lamuri o problema pusa de cineva care ori e sincer, ori are chef de discutii contradictorii.
Este clar ca unii nu cunosc teologie.
Mai bine sa se documenteze si apoi sa intrebe.
Exista informatie pe siturile ortodoxe.
Crestinismul este mai mult decat religie, este indumnezeirea omului prin intruparea lui Dumnezeu. Amin.

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde MarcusAurelius » 03 Iul 2017, 10:01

In felul acesta de discutie nu se poate lamuri o problema pusa de cineva care ori e sincer, ori are chef de discutii contradictorii.
Omul voia pur si simplu sa renunte la crestinism. Unii l-au sfatuit sa nu faca lucrul acesta, iar altii i-au zis ca nu exista o formula oficiala de renuntare la asa ceva.
Este clar ca unii nu cunosc teologie.
Mai bine sa se documenteze si apoi sa intrebe.
Vorbiti de parca teologia ar oferi raspunsuri ultime la toate problemele vietii. Faptul ca omul intreaba in alta parte e semn ca teologia a incetat sa-i mai dea raspunsuri si ca asa numita spiritualitate crestina e incapabila sa mai creeze ceva viabil in sufletul omului.
Crestinismul este mai mult decat religie, este indumnezeirea omului prin intruparea lui Dumnezeu. Amin.
Crestinismul e un grup de cateva mii de religii care se cearta una cu cealalta si se exclud in mod reciproc, fiecare sustinand ca e religia adevarata. Ortodoxia, pe care dumneavoastra o considerati forma suprema de crestinism e nimic altceva decat rezultatul unei evolutii care a durat cateva sute bune de ani incepand poate cu sinodul de la Niceea convocat de imparatul Constantin cel Mare din motive politice pentru a-si intari autoritatea si a scapa de influenta arienilor. Tot acelasi Constantin nu a fost deloc deranjat de faptul ca pe patul de moarte a fost botezat de episcopul arian Eusebiu de Nicomedia devenind in mod ciudat un mare sfant al Bisericii Ortodoxe din care dupa cum vedem n-a facut niciodata parte. Urmatoarele sinoade au adaugat tot felul de elemente variantei crestine ortodoxe care au servit la eliminarea grupurilor rivale, ultima mare revolutie doctrinara din sanul ortodoxiei fiind reprezentata de teoria lui Palamas despre energiile necreate. N-avem deci in crestinism nici traditie in adevaratul sens al cuvantului si nici unitate. In fond, fenomenul crestin e un rezultat al evolutiei istorice. In fata unei asemenea realitati e normal ca un om precum colegul nostru FwordGod sa se intrebe ce mai e si cu aceasta ciudatenie numita crestinism. Iar dumneavoastra ne vorbiti despre indumnezeirea omului in conditiile in care orice om poate vedea de la un kilometru cat de omenesc e de fapt dumnezeul acesta al vostru.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cum renunt oficial la religie?

Mesaj necititde dimitrie » 03 Iul 2017, 22:47

Crestinismul e un grup de cateva mii de religii care se cearta una cu cealalta si se exclud in mod reciproc, fiecare sustinand ca e religia adevarata.

Semidoctul ajunse învățător pe forumul nostru. Restul din cele ce le spune mai departe poartă aceeași marcă, vrednică de un idolatru, de unul care spune caprei mamă iar maică-sii capră, că ce altceva defineşte cuvântul "idolatru"?
Iar acel individ care vrea să renunțe oficial la religie, dar nu ştie cum s-o facă, să ia aminte la ghicitoarea aceea: "Mănăstire 'ntr-un picior,
ghici - ciupercă - ce-i?"! Oficial, bineînțeles, că de-aia are acte! Cum ar putea altfel? Dar omul nu vrea doar să facă numai aşa, o declarație, ci vrea ca toată plebea să ştie că el nu se mai numără printre "retardați" (pe noi ne cinsteşte și cu înscris pe această cale)...
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX