Glasul lui Dumnezeu

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT
Glasul lui Dumnezeu

Mesaj necititde AndreiDinu » 17 Mai 2015, 23:41

Intrebare: cum se impaca faptul ca la Botezul Domnului se aude glasul Tatalui, cu versetele: "Şi Tatăl, Cel ce M’a trimis, El a mărturisit despre Mine. Nici glasul nu I l-aţi auzit vreodată, nici faţa nu I-aţi văzut-o." (In 5:37) ?

Constantinos

Re: Glasul lui Dumnezeu

Mesaj necititde Constantinos » 18 Mai 2015, 18:09

Am citit si nu a gresit nimeni dintre cei care ti-au dat raspuns pe ortodoxie traditionalista si teologie patristica . Pot spune ca cine vrea sa se apropie de un raspuns usor si simplu , trebuie sa citeasca talcuirile versetelor de la Botez in Talcuirea la Matei si Talcuirea la Ioan ( cap 5 , 37 ) ale Sfantului Ioan gura de aur , talcuirea Sf . Chiril al Alexandriei la Ioan cap 5 , 37. , sa mai faca o legatura cu Lumina Sfanta de la Ierusalim , dovada ca energia necreata este izvor de energie creata . Asa poate ajunge la concluzia ca omul pacatos le vede pe cele create iar cel sfant si pe cele necreate fiindca Dumnezeu se vede pe Sine Insusi ( Intru lumina Ta vom vedea Lumina ).

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Glasul lui Dumnezeu

Mesaj necititde AndreiDinu » 19 Mai 2015, 12:20

Am citit si nu a gresit nimeni dintre cei care ti-au dat raspuns pe ortodoxie traditionalista si teologie patristica . Pot spune ca cine vrea sa se apropie de un raspuns usor si simplu , trebuie sa citeasca talcuirile versetelor de la Botez in Talcuirea la Matei si Talcuirea la Ioan ( cap 5 , 37 ) ale Sfantului Ioan gura de aur , talcuirea Sf . Chiril al Alexandriei la Ioan cap 5 , 37. , sa mai faca o legatura cu Lumina Sfanta de la Ierusalim , dovada ca energia necreata este izvor de energie creata . Asa poate ajunge la concluzia ca omul pacatos le vede pe cele create iar cel sfant si pe cele necreate fiindca Dumnezeu se vede pe Sine Insusi ( Intru lumina Ta vom vedea Lumina ).
Multumesc Constantinos!

Constantinos

Re: Glasul lui Dumnezeu

Mesaj necititde Constantinos » 29 Mai 2015, 07:17

Cum se impaca " Dar vor veni zile când Mirele se va lua de la ei ; atunci vor posti în acele zile. " ce sunt valabile ( mistic ) practic si astazi , se posteste miercurea si vinerea dar se face si Liturghie , cu " ... iată Eu cu voi sunt în toate zilele , până la sfârşitul veacului. Amin. "
Pentru mine am gasit un raspuns ( greu de acceptat pentru episcopi sau preoti ).


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron