Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului
Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 01 Sep 2015, 22:49

Bună seara, de mult timp, foarte mult timp caut... caut şi iar caut adevărul. Am căutat pe mai multe site-uri răspunsuri, dar m-au băgat doar mai mult în ceaţă. Viaţa ma trădat extrem de mult şi am avut de suferit, iar Isus nu a fost lângă mine când am avut nevoie... niciodată... Aşa că am vrut să caut, să văd ce zice lumea, dacă au trecut şi alţi prin cele trecute de mine. Acum câteva zile am găsit un site care m-a dat complet peste cap şi susţine prin argumente că creştinismul este o "minciună"... şi că religia noastră vrea ca noi doar să suferim, să tragem greu şi să ne lăsăm să fim abuzaţi. Uitaţi ce am găsit pe site-ul acela:

Numeri 25:16-17
16. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
17. Priviți-i pe madianiți ca vrăjmași şi ucideți-i

Numeri 31:17-18
17. Acum dar omorâți pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâți pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18. dar lăsați cu viață pentru voi toți pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Psalmul 137:9 – Ferice de cine va apuca pe pruncii tăi şi-i va zdrobi de stâncă!

1 Samuel 15:3 – Du-te acum, bate pe Amalec şi nimicește cu desăvârșire tot ce-i al lui; să nu-i cruți şi să omori bărbații şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Matei 10:34-36
34. Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa.
36. Şi omul va avea de vrăjmași chiar pe cei din casa lui.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Exodul 32:27-28
28. Copiii lui Levi au făcut după porunca lui Moise şi aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din popor.
29. Moise a zis: „Predați-vă azi în slujba Domnului, chiar cu jertfa fiului şi fratelui vostru, pentru ca binecuvântarea Lui să vină astăzi peste voi!”

-----------------------------------------------------

Şi am citit chiar mult mai multe... Fraţilor, am nevoie de ajutor din partea voastră, vă rog explicaţi-mi şi mie ce este cu cele scrise mai sus. Le-am căutat în biblie şi le-am găsit, chiar mă iau şi fiori când mă gândesc la aceste citate. Voi ce credeţi despre ele, este vreo explicaţie pe care eu nu am găsit-o? Vă las şi vouă site-ul să vedeţi ce spun acei tipi http://crestinismulexpus.blogspot.be/20 ... oinic.html. Sper că am postat unde trebuie şi nu vreau să creez deranj. Mulţumesc.

StefanDruga
Mesaje:13
Membru din:27 Aug 2015, 12:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cântăreț la Parohia Slăveşti(Berbeşti)

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde StefanDruga » 02 Sep 2015, 09:46

Toate aceste citate sunt din Vechiul Testament, si atunci pedeapsa pentru ucidere era uciderea. Atunci pentru razbunare puteai ucide pe cel ce ti-a facut rau.
Dar in Noul Testament, s-au schimbat acestea. Nu avem voie sa ucidem.
E o exceptie totusi. Vrajitorii pot fi ucisi cu pietre, caci sunt prieteni cu satana.

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 02 Sep 2015, 12:23

Dar totuşi, acest testament a fost scris. Şi dacă atunci moartea se pedepsea cu moarte înseamnă că nici timpurile de pe atunci nu erau mai bune, iar dacă dumnezeu e atotputernic, de ce nu a făcut ceva pentru a opri toate astea, ca moartea să nu mai fie necesară?

Nicodim
Mesaje:19
Membru din:13 Mar 2012, 13:03
Confesiune:alta religie
Preocupări:Soccer
Localitate:Paraguay
Contact:

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Nicodim » 02 Sep 2015, 13:14

puternice david... noi cei mai vechi te recunoastem...

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 02 Sep 2015, 13:29

Ce anume vrei să zici cu asta?

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 02 Sep 2015, 16:09

Vreau să îți explic eu astea. Problema este că noi nu ne dăm seama de realitatea în care suntem, momentan suntem în anul 2015, iar Vechiul Testament a fost scris cu mii de ani în urma noastră, așa că, nu putem să judecăm din prisma viziunii noastre contemporane, puternic ideologizată, lucrurile de atunci și să le judecăm cu ochii de acum, ci trebuie să extrapolăm.

De ce în Vechiul Testament lucrurile stau așa de violente? Pentru că erau alte vremuri, era legea talionului și toate acestea au fost necesare și parte din planul divin, ca oamenii să își dea seama de starea coruptă și stricată în care erau și să dorească mântuirea.

Iisus Hristos, atunci când vorbește o face de multe ori metaforic, și trebuie să înțelegem genurile literare așa cum și Biserica le-a înțeles. Astfel, când Hristos zice că El este vița și noi suntem mlădițele, înseamnă chiar că El este o plantă și noi alta? Bineînțeles că nu, vorbește metaforic, așa și în versetul dat de tine, cu sabia. El se referă că, din pricina Lui, mulți părinți își vor urî chiar și copiii pentru credința lor, și că mulți oameni nu îi vor accepta pe cei ce cred în El.

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 02 Sep 2015, 21:29

Să zicem că timpurile s-au schimbat, vechiul testament a fost înlocuit cu unul nou, dar realitatea e tot aceaşi. Tot în aceaşi mizerie trăim, de pe o zi pe alta. Doar priveşte câtă suferinţă e în jur, certuri, crime, familii distruse, boli etc şi te rog să nu îmi spui că şi asta face parte din planul divin. Durerea e reală. Spune-mi sincer, crezi că e corect ca omenirea să fie în situaţia actuală? Tu zici că lumea a trecut la un nou nivel, dar văd că cel care mi-a răspuns primul a zis că încă este permis să omorâm vrăjitorii cu pietre, cumde asta s-a păstrat? Cumde un creştin are voie să zică aşa ceva, parcă creştinul trebuia să întoarcă obrazul, nu să arunce cu piatra. Vezi, fazele astea mă buimăcesc de cap. Sunt multe lucruri de spus, şi multe întrebări pe care vreau să le pun, aşa că dacă vreţi să îmi răspundeţi, vă rog să nu vă simţi-ţi ofensaţi de ele, pentru că nu acesta le e scopul. Vreau o discuţie pe cât se poate de raţională.

Astăzi am mai avut puţin timp liber şi am mai citit de pe alte site-uri, uitaţi ce am găsit:

Luca 12:53
Tatăl se împarte împotriva Fiului şi fiul împotriva tatălui, mama împotriva ficei şii fica împotriva mamei, soacra împotriva norei şi nora împotriva soacrei.

Matei 10:21
"Fratele îşi va trăda fratele la moarte şi tatăl copilul său, copilul se va răzvrăti împotriva parinţilor lui şi îi va pune la moarte.

Oare asta să fie cauza certurilor familiale? Cred că ştiţi cum funcţionează subconştientul şi cum poate fi programat. Eu am avut enorm de multe certuri în familie, bătăi, şi încă nu s-a terminat, iar ei sunt creştini ca şi voi. De ce se ceartă?
Ultima oară modificat 02 Sep 2015, 21:45 de către davidstark, modificat 1 dată în total.

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 02 Sep 2015, 21:33

Aş mai vrea să întreb de asemenea şi despre egiptul antic, ce credeţi despre el? Despre civilizaţia aceea şi Zeii pe care îi venerau?

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 03 Sep 2015, 13:03

Să zicem că timpurile s-au schimbat, vechiul testament a fost înlocuit cu unul nou, dar realitatea e tot aceaşi. Tot în aceaşi mizerie trăim, de pe o zi pe alta. Doar priveşte câtă suferinţă e în jur, certuri, crime, familii distruse, boli etc şi te rog să nu îmi spui că şi asta face parte din planul divin. Durerea e reală. Spune-mi sincer, crezi că e corect ca omenirea să fie în situaţia actuală? Tu zici că lumea a trecut la un nou nivel, dar văd că cel care mi-a răspuns primul a zis că încă este permis să omorâm vrăjitorii cu pietre, cumde asta s-a păstrat? Cumde un creştin are voie să zică aşa ceva, parcă creştinul trebuia să întoarcă obrazul, nu să arunce cu piatra. Vezi, fazele astea mă buimăcesc de cap. Sunt multe lucruri de spus, şi multe întrebări pe care vreau să le pun, aşa că dacă vreţi să îmi răspundeţi, vă rog să nu vă simţi-ţi ofensaţi de ele, pentru că nu acesta le e scopul. Vreau o discuţie pe cât se poate de raţională.

Astăzi am mai avut puţin timp liber şi am mai citit de pe alte site-uri, uitaţi ce am găsit:

Luca 12:53
Tatăl se împarte împotriva Fiului şi fiul împotriva tatălui, mama împotriva ficei şii fica împotriva mamei, soacra împotriva norei şi nora împotriva soacrei.

Matei 10:21
"Fratele îşi va trăda fratele la moarte şi tatăl copilul său, copilul se va răzvrăti împotriva parinţilor lui şi îi va pune la moarte.

Oare asta să fie cauza certurilor familiale? Cred că ştiţi cum funcţionează subconştientul şi cum poate fi programat. Eu am avut enorm de multe certuri în familie, bătăi, şi încă nu s-a terminat, iar ei sunt creştini ca şi voi. De ce se ceartă?
Deci ești de acord cu mine cum că lumea actuală este scufundată în suferință. Diferența între noi doi este că eu în această suferință Îl văd pe Dumnezeu, iar tu folosești această suferință pentru a justifica absența Lui. Știi tu, problema asta a justificării Lui Dumnezeu în fața răului lumii nu este ceva ancorat în tradiția ortodoxă, ci vine din partea necredincioasă a Apusului. Totul vine de la cum vedem răul, pentru un necredincios „răul” este ceva ultim, deoarece el nu vede mai departe de ralitatea terenală, el vede în rău un obstacol pentru plăcerile lui terenale dar pentru un credincios răul nu este decât absența binelui, al lui Hristos. Când Hristos lipsește din inimile oamenilor, aceștia devin răi, se corup, cum spune și apostolul Iacov: „Cap. 4:1. De unde vin războaiele şi de unde certurile dintre voi? Oare, nu de aici: din poftele voastre care se luptă în mădularele voastre? 2. Poftiţi şi nu aveţi; ucideţi şi pizmuiţi şi nu puteţi dobândi ce doriţi; vă sfătuiţi şi vă războiţi, şi nu aveţi, pentru că nu cereţi.”. Exemplul perfect al viziunii creștine asupra răului este cartea lui Iov, care arată că nimeni nu este liber de „rău”, chiar și cel mai puternic credincios, Iov nici nu s-a clintit în pofida tuturor relelor care s-au abătut asupra lui, pentru că fericirea celui care își pune nădejdea în Domnul face ca toate celelalte rele, oricât de puternice ar fi ele, sunt un mare nimic pe lângă Creator. Asta au simțit și martirii primelor secole, cărora nu le-a păsat ce spune lumea despre ei, sau cât îi urăște, pentru că ei au gustat și au văzut cât de dulce este Dumnezeu.

Însuși Dumnezeu, când a coborât pe pământ a știut ce îi suferința, a fost torturat, schingiuit, bătut, batjocorit, chiar și Dumnezeu fiind, dar cum a reacționat? „Iartă-i, Doamne, căci nu știu ce fac”! Dumnezeu putea să mântuiască lumea printr-o melodie din ceruri, dar nu a făcut-o, a ales să mântuiască lumea trâind și suferind în ea alături de noi.

Spui că ți-ai făcut puțin timp ca să mai citești niște versete care arată cât de „rău” este Dumnezeu, dar tu crezi că miile de călugări de la Hristos încoace nu au citit Biblia în fiecare zi? Dar miile de sfinți? Dar miile de ierarhi și preoți? Au nu aceeași Biblie pe care tu o citești astăzi este cea pe care au citit-o ei atunci? Au nu aceleași versete „problematice” au trecut prin mintea lor ca și prin a ta? Diferența este că ei au văzut în acele versete mântuire și nu au văzut nimic malefic în ele datorită inimii lor curate, cum spune și Hristos: „Fericiți cei curați cu inima, căci aceeia Îl vor vedea pe Dumnezeu”, doar cei care avem inimile corupte cu gândirile acestei lumi putem vedea ceva rău chiar și în Dumnezeu, există, oare, o durere mai mare decât asta?

Îmi place Egiptul antic, apreciez civilizația lor strălucitoare dar zeii pe care ei îi venerau nu sunt decât idoli, nu se pot compara cu Dumnezeul adevărat, de ce să slujești creaturilor când poți sluji Creatorului?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 03 Sep 2015, 14:38

Davidstark, Wrietui cam are dreptate, cand zice ca noul testament indica mai multa compasiune fata de cei care gresesc si indeamna la o judecata mai omeneasca. Insa abereaza cu faza ca erau alte timpuri. Indicatiile catre Moise cica au venit de la Dumnezeu. Deci Dumnezeu a dorit crimele si genocidul, Dumnezeu a dorit ca sa se omoare intre ei daca cineva lucra in a 7-a zi.
Wrietui uita ca din texte reiese ca nu era ideea oamenilor aceasta barbarie, ci al lui Dumnezeu. Oamenii doar au aplicat legea primita. Daca legea ar fi zis ca cei care lucreaza in a 7-a zi trebuie doar lasati in pace, probabil nu s-ar fi omorat intre ei.

Poate vrei sa citesti si despre tentativa de omor al lui Avraam. Chiar te rog sa intrebi asta de la cat mai mult crestini. Intreaba-i, daca este corect sa ucizi un copil nevinovat, doar asa, la ordine. Raspunsul crestinilor o sa-ti dea greata, garantez. Toti, absolut toti o sa zica ca Avraam a procedat corect, toti o sa justifice tentativa de omor.

SI o sa zica cu atata seninatate ca erau alte vremuri, si ca acum e mai bine, adu vorba de casatoriile intre homosexuali si o sa citeze din vechiul testament. Intregul circ cu evolutia are legatura cu vechiul testament. Cand le convine, citeaza din vechiul testament, cand nu le convine, atunci zic ca vechiul testament nu conteaza. Este culmea ipocriziei.
Insa doar arata, ca totusi exista ceva morala in crestini. Pana si ei stiu, ca legile lui Dumnezeu sunt imbecile si ar fi groaznic sa le urmam, asa ca inventeaza aceasta idee, ca noul testament ne absolva de barbarie impusa chiar de Dumnezeu.

Problema cu noul testament este ca e foarte greu sa-ti dai seama de imoralitatea propusa. Exista partea cu crucificarea. Trebuie doar sa promiti viata eterna si mantuire, si o sa accepte si o sa justifice tortura si uciderea cuiva (da, ma refer la crucificare lui Iisus). Surpriza, nu a fost nici un sacrificiu real, fiindca Iisus a inviat.
Insa tortura inutila ar trebui respins, iar daca Dumnezeu doreste asa ceva, atunci Dumnezeu trebuie categoric respins...asta daca ai un pic de moralitate. Un zeu care doreste iertare pe baza torturii nu poate fi zeu bun, iar cineva care ia apararea unui asemenea zeu ar trebui sa gandeasca, daca merita sa justifice tortura.
Treaba cu iadul este cea mai imorala inventie. Este si mai absurd, ca nu ai nimic clar cine se mantuieste si cine nu. Asa ca o sa fie unii, care o sa-mi spun ca ajung in iad, oricat de bun as fi, fiindca nu cred in Dumnezeu. Altii o sa-mi spuna fix contrariul, ca atata timp cat esti bun, nu trebuie sa crezi.
Gandeste-te, daca este o pedeapsa dreapta. Viata ta este finita, deci greselile tale vor fi finite. Insa pedeapsa poate fi infinita! Ce poate face un om, ca sa merite pedeapsa infinita, si ce rost are pedeapsa, daca nu mai este intoarcere, nu mai exista posibilitatea de corectare. Nu cumva este prea tarziu? Nu cumva este tortura etarna complet inutila?

Oamenii care vorbesc in numele lui Dumnezeu intodeauna o sa se considere superiori tie si o sa fie bucurosi sa-ti spuna ce ai voie sa mananci si ce nu, cu cine ai voie sa te culci si cand, care sa fie scopul vietii tale...Ehh. Credeai ca-ti alegi tu un scop? NU! Trebuie sa-l slujesti pe Dumnezeu, asta trebuie sa fie scopul tau in viata si ti se aminteste de asta constant. Numai ca, Dumnezeu nu este printre noi, dar nu-i nimic! exista solutie! Te supui preotilor, e ca si cum te-ai supune lui Dumnezeu. Cumva preotii au numai de castigat din toata treaba, iar Dumnezeu nu prea se vede, decat in vorbele preotilor.

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 03 Sep 2015, 15:26

Davidstark, Wrietui cam are dreptate, cand zice ca noul testament indica mai multa compasiune fata de cei care gresesc si indeamna la o judecata mai omeneasca. Insa abereaza cu faza ca erau alte timpuri. Indicatiile catre Moise cica au venit de la Dumnezeu. Deci Dumnezeu a dorit crimele si genocidul, Dumnezeu a dorit ca sa se omoare intre ei daca cineva lucra in a 7-a zi.
Wrietui uita ca din texte reiese ca nu era ideea oamenilor aceasta barbarie, ci al lui Dumnezeu. Oamenii doar au aplicat legea primita. Daca legea ar fi zis ca cei care lucreaza in a 7-a zi trebuie doar lasati in pace, probabil nu s-ar fi omorat intre ei.

Poate vrei sa citesti si despre tentativa de omor al lui Avraam. Chiar te rog sa intrebi asta de la cat mai mult crestini. Intreaba-i, daca este corect sa ucizi un copil nevinovat, doar asa, la ordine. Raspunsul crestinilor o sa-ti dea greata, garantez. Toti, absolut toti o sa zica ca Avraam a procedat corect, toti o sa justifice tentativa de omor.

SI o sa zica cu atata seninatate ca erau alte vremuri, si ca acum e mai bine, adu vorba de casatoriile intre homosexuali si o sa citeze din vechiul testament. Intregul circ cu evolutia are legatura cu vechiul testament. Cand le convine, citeaza din vechiul testament, cand nu le convine, atunci zic ca vechiul testament nu conteaza. Este culmea ipocriziei.
Insa doar arata, ca totusi exista ceva morala in crestini. Pana si ei stiu, ca legile lui Dumnezeu sunt imbecile si ar fi groaznic sa le urmam, asa ca inventeaza aceasta idee, ca noul testament ne absolva de barbarie impusa chiar de Dumnezeu.

Problema cu noul testament este ca e foarte greu sa-ti dai seama de imoralitatea propusa. Exista partea cu crucificarea. Trebuie doar sa promiti viata eterna si mantuire, si o sa accepte si o sa justifice tortura si uciderea cuiva (da, ma refer la crucificare lui Iisus). Surpriza, nu a fost nici un sacrificiu real, fiindca Iisus a inviat.
Insa tortura inutila ar trebui respins, iar daca Dumnezeu doreste asa ceva, atunci Dumnezeu trebuie categoric respins...asta daca ai un pic de moralitate. Un zeu care doreste iertare pe baza torturii nu poate fi zeu bun, iar cineva care ia apararea unui asemenea zeu ar trebui sa gandeasca, daca merita sa justifice tortura.
Treaba cu iadul este cea mai imorala inventie. Este si mai absurd, ca nu ai nimic clar cine se mantuieste si cine nu. Asa ca o sa fie unii, care o sa-mi spun ca ajung in iad, oricat de bun as fi, fiindca nu cred in Dumnezeu. Altii o sa-mi spuna fix contrariul, ca atata timp cat esti bun, nu trebuie sa crezi.
Gandeste-te, daca este o pedeapsa dreapta. Viata ta este finita, deci greselile tale vor fi finite. Insa pedeapsa poate fi infinita! Ce poate face un om, ca sa merite pedeapsa infinita, si ce rost are pedeapsa, daca nu mai este intoarcere, nu mai exista posibilitatea de corectare. Nu cumva este prea tarziu? Nu cumva este tortura etarna complet inutila?

Oamenii care vorbesc in numele lui Dumnezeu intodeauna o sa se considere superiori tie si o sa fie bucurosi sa-ti spuna ce ai voie sa mananci si ce nu, cu cine ai voie sa te culci si cand, care sa fie scopul vietii tale...Ehh. Credeai ca-ti alegi tu un scop? NU! Trebuie sa-l slujesti pe Dumnezeu, asta trebuie sa fie scopul tau in viata si ti se aminteste de asta constant. Numai ca, Dumnezeu nu este printre noi, dar nu-i nimic! exista solutie! Te supui preotilor, e ca si cum te-ai supune lui Dumnezeu. Cumva preotii au numai de castigat din toata treaba, iar Dumnezeu nu prea se vede, decat in vorbele preotilor.
Eu nu mă cred superior nimănui, doream doar să îi ofer un răspuns acelui user. Nu am citat nimic din Vechiul Testament, așa că nu știu despre ce vorbești, aș dori să nu îți reverși frustrările și nemulțumirile pe care le-ai avut cu cine știe ce „creștini” pe mine, pentru că vorbim de persoane diferite.

Peste tot în postarea ta vorbești de moralitatea propusă și de cât de imoral este Dumneze în Vechiul Testament, așa că nu pot să nu mă întreb de ce te consideri un judecător moral peste noi toți. Tu spui ce este moral și ce nu, dar pe ce te bazezi? Care este codul moral al tău și de ce este mai bun decât al nostru? Pe ce reguli morale te bazezi ca să afirmi că Dumnezeu nu se comportă moral?

Când vorbești despre iad văd că repeți cuvântul „pedeapsă”, asta nu face decât să arate cât de ignorant ești în privința teologiei ortodoxe și a eshatologiei noastre, și nu o spun cu o tentă ofensivă. Noi nu credem în concepțiile de „pedeapsă” care există în creștinismul occidental, deci iadul nu este o pedeapsă infinită pentru acțiuni finite și nici raiul nu e o răsplată infinită pentru acțiuni finite, în concepția noastră.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 03 Sep 2015, 16:54

Nu am citat nimic din Vechiul Testament, așa că nu știu despre ce vorbești
Hmm. Ti se pare cunoscut acest blog?
ORTODOXIA PENTRU TOȚI
Ia spune-mi de unde a citat autorul acestui blog? Nu cumva din vechiul testament? Si nu cumva chiar tu esti autorul? Cand iti convine, citezi din vechiul testament. Cand nu-ti convine, atunci zici "a. este irelevant". Culmea, Mai si zici "io nu am citat din vechiul testament".
Care este codul moral al tău și de ce este mai bun decât al nostru?
Pai este foarte foarte simplu: De obicei, viata este preferabila mortii si fiecare decizie trebuie sa minimizeze suferinta inutila. Eu daca zic ca tentativa de omor al lui Avraam este inacceptabila si nejustificabila, deja sunt mai moral decat orice crestin care spune ca trebuie neaparat sa-ti ucizi copilul, daca Dumnezeu iti ordona. Nu vezi nici o problema aici?
Eram in clasa a 6-a cand am citit iesirea. Parea asa o poveste faina, in care evreii scapa de sclavie si ajung in tara fagaduintei. Am avut surpriza vietii mele, cand am aflat ca tara fagaduintei era locuita. Si de-a dreptul m-a socat, ca Dumnezeu nu a vrut pace, ci a vrut sa-i nimiceasca. Copil de clasa a 6-a isi da seama ca e imoral sa ataci si sa distrugi un popor intreg care isi vede de viata.
In viziunea crestina, morala inseamna supunerea neconditionata. Asa ca daca Dumnezeu spune la evrei sa ucida, atunci voua vi se pare culmea moralitatii. Daca va spune sa iertati, atunci iertati, dar numai pentru ca vi se cere.
Da. Pot sa dovedesc usor ca sunt mai moral decat voi. Eu nu pot sa concep ca sa fiu deacord sa ucid un copil. Iar toti crestinii cu care am vorbit pana acum justifica. Sunt sigur, ca asta ai face si tu. Vreau sa aud de la tine, cum spui ca Avraam a fost un dobitoc ca a ascultat. Hai!
Când vorbești despre iad văd că repeți cuvântul „pedeapsă”, asta nu face decât să arate cât de ignorant ești în privința teologiei ortodoxe
Nu. Numai ca sunt constient ca teologia ortodoxa are tupeul sa contrazica evangheliile si frescele de pe manastirea Voronet. Ideea ca iadul este doar o despartire de Dumnezeu este o inventie noua si a aparut datorita criticilor celor ca mine. Si sa nu uitam babele si preotii de la sat, mari credinciosi al neamului. Oare si astia sunt ignoranti?

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 03 Sep 2015, 19:19

Dacă tot aţi adus discuţia despre iad, uitaţi o întrebare. Probabil aţi mai auzit-o până acum. "Dacă toată lumea vrea să ajungă în rai, de ce nimeni nu vrea să moară"? Este extrem de discutabil acest citat. Şi eu zic că încearcă să transmită ceva subliminal, că ceva e greşit cu raiul ăsta. De ce plâng oamenii când le mor prietenii sau cei dragi, dacă ştiu bine că aceştia vor ajunge în rai? De ce plâng şi nu se bucură? De ce nu se sinucide toată lumea? De ce trebuie să suferi timp de 80 de ani(aprox), să treci prin boli şi pierderi, ca mai apoi să mori şi să...? Voi credeţi în rai pentru că nişte oameni în COMĂ au avut nişte halucinaţii? Voi credeţi în iad ca fiind locul unde primeşti tortură eternă doar pentru că ai vrut să îţi îndeplineşti poftele absolut normale? Pentru că ai vrut să ai o viaţă bună? Pentru că ai vrut să ai sex, care este foarte sănătos, atât pentru suflet cât şi pentru trup. Vedeţi şi voi unde duc cazurile de abstinenţă. Nu numai odată au fost închişi preoţi pentru cazuri de pedofilie. Şi mi se pare amuzant că sexul pentru plăcere este interzis, dar pocăiţii cu câte 10 puradei sunt cazuri normale, dacă ar avea mai puţini ar fi probabil priviţi cu ură sau cu superioritate.

Faza cu superioritatea, nu o dată am păţit ca cineva să mi se dea superior pentru că ştia citate favoralizatoare din biblie. Faptul că noul testament a apărut nu îl scuză deloc pe cel vechi. Mi se pare extrem de crud şi de barbat ca propriul creator să îţi ceară să îţi omori copilul, nu este ceva normal să îţi fac creaţia să sufere în halul ăsta. Nu există bucurie în suferinţă. Cred că ai citit şi tu despre Zeii popoarelor din trecut, ai văzut sculpuri de ale lor. Toţi erau bine făcuţi, mândri şi puternici, cu popoare bine aşezate şi educate, iar noi în creştinism avem pe cineva care e plin de sânge şi omorât de propria creaţi pe o cruce!! Este o crimă şi un sacrificiu, iar lumea se închină la crimă şi la sacrificiu. Toată lumea poartă cruciuliţe fără să vadă crima care o reprezintă acel simbol. De ce toate celelalte popoare aveau contacte directe cu Zeii lor, care îi ajutau să se dezvolte(egiptul antic de ex), să crească, etc. Şi la noi Isus îşi mai face "simţită prezenţa" pe câte un trunchi de copac, un fund de căţel, o pată de benzină. Sau mai dă câte un trăznet în forma literei H. Nu mi se pare normal ca el, un presupus creator(noi nu am fost acolo să ştim dacă asta chiar s-a întâmplat! de asta zic un "presupus") să îşi lase creaţia să sufere. Poate doar a furat creaţia altcuiva. Ce s-a întâmplat cu Zeii din acele timpuri, faptele şi dovezile care să confirme existenţa lor sunt normale. De ce marii scriitori din acele timpuri, precum Aristotel, Marcus Aurelius nu au scris nimic despre DUMNEZEUL ATOTPUTERNIC? Cumde sunt sculpturi ale lui Cicero, Cezar etc dar nu şi a lui Cristos? Cumde nimeni nu a avut timp şi pentru el? Acele civilizaţii o duceau foarte bine, şi eu nu prea cred că Zeii lor au fost doar nişte idoli. Uite ce am mai găsit http://crestinismulexpus.blogspot.be/20 ... expus.html. Tot de pe acel site. Dacă ai timp, citeşte te rog. Eu nu înţeleg cum cineva se poate numi "creştin" când el nu îşi respectă doctrina, pentru că se presupune că atunci când adopţi o religie, adopţi şi întreaga doctrină a religiei respective. Peste tot vezi copii, adulţi cu cruci la gât dar cu berea şi cu înjurăturile curgându-le din gură. Asta ce e? Îi ierţi? Dacă copilul ţi-ar vinde casa pe net, l-ai ierta sau l-ai bate? Întreb asta pentru că se presupune că ar trebuii să întorci celălalt obraz. Şi eu cred că asta nu ar fi deloc necesar, nici să îl baţi, nici să îl ierţi. Pentru că întotdeauna există educaţia, trebuie doar să le explici cum stă treaba, iar ei vor conştientiza la timpul lor. Îmi aduc aminte de când eram mai mic, când am încercat şi eu să fumez, taicămiu m-a prins şi a zis că mă calcă în picioare dacă mai continui. "Bătaia e ruptă din rai"? Bataia e arma lui Isus, violenţa şi cruzimea. Cum am spus, dacă el ar fi atotputernic aşa cum se zice, de ce nu a făcut o lume mai bună? De ce a lăsat ca oamenii să poată să fie răi? De ce nu a creat o lume fără răutate, de ce a creat pedeapsa? De ce dacă nu îl iubeşti ajungi în iad? Iar dacă Diavolul îi pedepseşte pe cei răi, atunci nu el nu e bun? Zic asta pentru că Isus te-ar pedepsi oricât de bun ai fi, "întotdeauna există loc pentru o lecţie". Haha. Cred că e amuzant să strici viaţa unui om. Războaiele şi moartea nu ar fi fost necesare dacă el făcea treaba cum trebuie, dar cum am zis. Mi se pare dubios felul în care civilizaţiile antice o duceau atât de bine şi noi în prezent sunt scufundaţi în suferinţă, după cum ai zis şi tu.
Ultima oară modificat 03 Sep 2015, 21:09 de către davidstark, modificat 1 dată în total.

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 03 Sep 2015, 19:31

Legat de homosexualitate, eu nu văd nimic rău în asta. Să fi discriminat pentru că iubeşti pe cineva de acelaşi sex. Pe ei Isus de ce i-a mai creat, ca să sufere şi mai multe decât un om normal? Cum am zis, nu mi se pare deloc normal să fi discriminat doar după orientarea ta sexuală. Eu sunt heterosexual, dar am întâlnit persoane gay care sunt extrem de capabile şi inteligente. Nu e ceva normal să te iei de cineva doar pentru că are părul lung, unghiile date cu lac sau că ascultă un alt gen de muzică faţă de al tău. Persoanele care m-au criticat pentru muzica care o ascultam întotdeauna au fost creştine. Eu mereu am gândit înafara cutiei, şi mereu am fost criticat de către cei cu crucea la gât. Unii ne naştem mai deştepţi, mai cu talent. Eu am citit în trecut despre faptul că religiile antice credeau în reîncarnare, iar eu am ajuns la concluzia următoare, bazându-mă pe cele spuse de ei. Că cu cât munceşti mai mult într-o viaţă (ei credeau că se poate atinge şi imortalitatea, zeificarea) şi dacă cumva mori, progresele îţi vor fi salvate pentru următoarea până când reuşeşti să termini acea muncă. La fel cred şi despre talent, dacă îl munceşti într-o viaţă, îl vei avea şi pentru următoarea. Noi toţi suntem diferiţi, iar asta poţi vedea şi tu dacă accepţi realitatea. Unii sunt mai buni din start, mult mai dotaţi, iar alţi nu. Şi aici nu mă refer la capacitatea de a reţine informaţiile oferite la şcoală, ci pe baza gândirii, a modului în care iei decizii şi despre cum şti să reacţionezi, cum vezi lumea, cum îi vezi pe restul etc. Eu sunt o persoană foarte deschisă şi văd mult mai multe decât un om de rând, creştin în general. Eu nu am acuzat niciodată pe cineva pentru că se îmbracă într-un fel, că asculta un anumit gen de muzică sau că avea un comportament puţin mai ciudat. Dar eu la rândul meu am fost criticat, şi am întors obrazul cât s-a putut, după care am luat atitudine şi treaba s-a rezolvat. Dacă stăteam să sufăr aşa cum mă îndemna religia creştină, probabil îmi pierdeam minţile. Legile mi se par incredibil ce barbare. Gândirea cu adevărat liberă nu este promovată deloc, cineva opreşte asta.

Şi spunea Nemessis mai sus despre evrei, cei de pe acel site au expus multe şi din tora lor. Am căutat şi eu suplimentar date despre evreii din top, şi ghici ce? Mai tot parlamentul nostru e plin de evrei. Doar preşedintele actual nu e, dar nu m-ar mira să fie folosit drept acoperire. Şi asta nu se întâmplă doar în ţara noastră. Şi Obama, Putin, preşedintele Coreei de Nord sunt evrei, şi nu numai. Poţi căuta şi tu mai multe dacă doreşti şi ai timp.

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 04 Sep 2015, 00:59

Nu am citat nimic din Vechiul Testament, așa că nu știu despre ce vorbești
Hmm. Ti se pare cunoscut acest blog?
ORTODOXIA PENTRU TOȚI
Ia spune-mi de unde a citat autorul acestui blog? Nu cumva din vechiul testament? Si nu cumva chiar tu esti autorul? Cand iti convine, citezi din vechiul testament. Cand nu-ti convine, atunci zici "a. este irelevant". Culmea, Mai si zici "io nu am citat din vechiul testament".
Care este codul moral al tău și de ce este mai bun decât al nostru?
Pai este foarte foarte simplu: De obicei, viata este preferabila mortii si fiecare decizie trebuie sa minimizeze suferinta inutila. Eu daca zic ca tentativa de omor al lui Avraam este inacceptabila si nejustificabila, deja sunt mai moral decat orice crestin care spune ca trebuie neaparat sa-ti ucizi copilul, daca Dumnezeu iti ordona. Nu vezi nici o problema aici?
Eram in clasa a 6-a cand am citit iesirea. Parea asa o poveste faina, in care evreii scapa de sclavie si ajung in tara fagaduintei. Am avut surpriza vietii mele, cand am aflat ca tara fagaduintei era locuita. Si de-a dreptul m-a socat, ca Dumnezeu nu a vrut pace, ci a vrut sa-i nimiceasca. Copil de clasa a 6-a isi da seama ca e imoral sa ataci si sa distrugi un popor intreg care isi vede de viata.
In viziunea crestina, morala inseamna supunerea neconditionata. Asa ca daca Dumnezeu spune la evrei sa ucida, atunci voua vi se pare culmea moralitatii. Daca va spune sa iertati, atunci iertati, dar numai pentru ca vi se cere.
Da. Pot sa dovedesc usor ca sunt mai moral decat voi. Eu nu pot sa concep ca sa fiu deacord sa ucid un copil. Iar toti crestinii cu care am vorbit pana acum justifica. Sunt sigur, ca asta ai face si tu. Vreau sa aud de la tine, cum spui ca Avraam a fost un dobitoc ca a ascultat. Hai!
Când vorbești despre iad văd că repeți cuvântul „pedeapsă”, asta nu face decât să arate cât de ignorant ești în privința teologiei ortodoxe
Nu. Numai ca sunt constient ca teologia ortodoxa are tupeul sa contrazica evangheliile si frescele de pe manastirea Voronet. Ideea ca iadul este doar o despartire de Dumnezeu este o inventie noua si a aparut datorita criticilor celor ca mine. Si sa nu uitam babele si preotii de la sat, mari credinciosi al neamului. Oare si astia sunt ignoranti?
1. Vorbeam strict despre această postare, cum este evident. Pentru orice persoană cu cunoștințe teologice ortodoxe minime (nu este cazul la tine, stai liniștit) este evident faptul că legile Vechiului Testament sunt legi date poporului evreu pentru pregătirea venirii Mântuitorului și că nu mai au nici un efect asupra creștinilor pentru că noi nu avem o religie legalistă, legalismul fiind considerat de noi o erezie, așa că te-aș ruga să rămâi la această discuție cum am facut-o eu.

2. Am citit și am recitit tot ce ai scris, dar totuși nu pot găsi problema. Nu văd decât cum Îl iei la „unșpe” metri pentru că situațiile din Vechiul Testament te revoltă, dar atât, nu faci nimic pentru a rezolva această revoltare. Problema stă în felul următor; Dacă Dumnezeu spune să faci ceva, atunci o faci, pentru că același Dumnezeu care ți-a spus să nu omori, lui X din Vechiul Testament i-a spus să o facă, de ce? 1. Pentru că așa trebuia să se întâmple datorită contextului social sau situațional, deci era nevoie, 2. Pentru că Dumnezeu nu se supune legilor date de El omenirii, dacă El a spus să nu omorâm este pentru că viețile oamenilor vin de la Dumnezeu și nu ne aparțin încât să le putem lua sau ierta, pentru că nu există motive pentru care noi să omorâm după bunul plac, dar asta nu înseamnă că Dumnezeu, care a spus să nu omorâm, să spună să o facem, pentru că de la El vine ascultarea.

3. În teologia noastră ortodoxă, nu se regăsesc termenii „pedeapsă” sau „răsplată” în mod juridic ca și în Apus, ci în termeni medicinali, cu sensuri diferite. Astfel, iadul nu este o pedeapsă și nici o despărțire de Dumnezeu, deoarece Dumnezeu este omniprezent și afirmarea că iadul este un loc în care Dumnezeu nu este înseamnă a îi oferi iadului o putere dumnezeiască, încât să scape de prezența Domnului, ceea ce nu e posibil. Iadul și Raiul, în teologia noastră, sunt reacțiile sufletului nostru la prezența lui Dumnezeu, sufletul celor drepți, care s-au străduit ca în această viață să fie sfinți Îl vor percepe de Dumnezeu ca pe o eternă bucurie, prezența lui Dumnezeu pentru ei va fi plăcerea de nedescris, iar iadul, în contraparte, va fi reacția sufletului celor care l-au urât pe Dumnezeu în viață, o reacție negativă, violentă și de ură chinuitoare.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 04 Sep 2015, 10:05

legile Vechiului Testament sunt legi date poporului evreu pentru pregătirea venirii Mântuitorului și că nu mai au nici un efect asupra creștinilor pentru că noi nu avem o religie legalistă
Nu stiu ce importanta are, cine a primit ce. Dumnezeu a fost cel care a cerut sa se omoare intre ei.
Si este numai bine sa zici ca legile au fost date numai poporului evreu. Asta inseamna ca nu mai ai nici un drept sa te opui casatoriilor homosexuale, fiindca Leviticul nu poate sa se refere la tine. Si asa renuntam si la aberatia numita "10 porunci" fiindca alea sunt practic jun rezumat al celor 630 de legi.
Am citit și am recitit tot ce ai scris, dar totuși nu pot găsi problema.
Hai sa luam altfel. Avraam vrea sa-si omoare copilul, doar asa, fiindca asa a zis Dumnezeu. Musulmanii din Irak decapiteaza crestini ca asa le-a zis Dumnezeu. In ambele cazuri, toti participantii sunt convinsi ca fac un lucru bun. Crestinii zic ca Avraam a facut bine, talibanii zic ca fac bine. Nici acuma nu vezi nimic rau? Si daca nu vezi, atunci care este diferenta intre tine si un taliban? Aparent daca Dumnezeu ti-ar spune sa ucizi, tu asta ai face. Tu consideri un lucru bun sa ucizi asa, la comanda. Am inteles bine?
Pentru că Dumnezeu nu se supune legilor date de El omenirii, dacă El a spus să nu omorâm este pentru că viețile oamenilor vin de la Dumnezeu
Fie. Din partea mea pate sa faca ce vrea. Insa atunci nu mai ai posibilitatea sa zici ca este bun. Am o pisica foarte de treaba si ma gandesc serios s-o lovesc si s-o sugrum zilnic. As putea sa-i tai pielea si sa torn otet pe rani zilnic. Poate chiar s-o infometez sau s-o omor. As fi exact cum era Dumnezeu in cartea lui Iov. Iata intrebarea mea: As fi bun in cazul acesta? Daca exista un context, daca am un plan, pe care tu nu-l stii? Si pana la urma, este pisica mea, fac ce vreau cu ea si daca moare nimeni nu-i va simti lipsa, doar eu,
As putea fi bun, daca as face astea? Eu zic ca nu. Banuiesc ca intelegi ca Dumnezeu poate sa faca genocid, poate sa instige pe cineva sa-si ucida propriul copil, dar in momentul acela nu mai poate fi bun.
În teologia noastră ortodoxă, nu se regăsesc termenii „pedeapsă” sau „răsplată” în mod juridic ca și în Apus
Cand am zis ca vorbesc in termenii de apus? Si nici nu prea conteaza. Teologia voastra ortodoxa il contrazice pe Iisus.
Sunt cateva care vorbesc de iad, dar iata asta, din Matei (capitolul 25)
"Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
"Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică."

Observi ca a folosit cuvantul "osanda", nu? Si am citit in mai multe limbi, multe traduceri (maghiara, engleza, germana, franceza) - toate folosesc cuvant similar, intodeauna in sensul de pedeapsa, nu in sensul de suferinta. Asa ca poti sa-mi zici ce sustine teologia ortodoxa, pare ca teologia voastra este la fel de falsa ca toate celelalte. Distorsionati si interpretati totul pana iese ce vreti voi sa iasa.
Pentu voi painea nu e paine, vinul nu este vin, moartea nu este moarte si osanda nu este osanda.
Este imposibil de purtat o discutie cu cineva care schimba sensul cuvintelor constant.

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 04 Sep 2015, 10:55

legile Vechiului Testament sunt legi date poporului evreu pentru pregătirea venirii Mântuitorului și că nu mai au nici un efect asupra creștinilor pentru că noi nu avem o religie legalistă
Nu stiu ce importanta are, cine a primit ce. Dumnezeu a fost cel care a cerut sa se omoare intre ei.
Si este numai bine sa zici ca legile au fost date numai poporului evreu. Asta inseamna ca nu mai ai nici un drept sa te opui casatoriilor homosexuale, fiindca Leviticul nu poate sa se refere la tine. Si asa renuntam si la aberatia numita "10 porunci" fiindca alea sunt practic jun rezumat al celor 630 de legi.
Am citit și am recitit tot ce ai scris, dar totuși nu pot găsi problema.
Hai sa luam altfel. Avraam vrea sa-si omoare copilul, doar asa, fiindca asa a zis Dumnezeu. Musulmanii din Irak decapiteaza crestini ca asa le-a zis Dumnezeu. In ambele cazuri, toti participantii sunt convinsi ca fac un lucru bun. Crestinii zic ca Avraam a facut bine, talibanii zic ca fac bine. Nici acuma nu vezi nimic rau? Si daca nu vezi, atunci care este diferenta intre tine si un taliban? Aparent daca Dumnezeu ti-ar spune sa ucizi, tu asta ai face. Tu consideri un lucru bun sa ucizi asa, la comanda. Am inteles bine?
Pentru că Dumnezeu nu se supune legilor date de El omenirii, dacă El a spus să nu omorâm este pentru că viețile oamenilor vin de la Dumnezeu
Fie. Din partea mea pate sa faca ce vrea. Insa atunci nu mai ai posibilitatea sa zici ca este bun. Am o pisica foarte de treaba si ma gandesc serios s-o lovesc si s-o sugrum zilnic. As putea sa-i tai pielea si sa torn otet pe rani zilnic. Poate chiar s-o infometez sau s-o omor. As fi exact cum era Dumnezeu in cartea lui Iov. Iata intrebarea mea: As fi bun in cazul acesta? Daca exista un context, daca am un plan, pe care tu nu-l stii? Si pana la urma, este pisica mea, fac ce vreau cu ea si daca moare nimeni nu-i va simti lipsa, doar eu,
As putea fi bun, daca as face astea? Eu zic ca nu. Banuiesc ca intelegi ca Dumnezeu poate sa faca genocid, poate sa instige pe cineva sa-si ucida propriul copil, dar in momentul acela nu mai poate fi bun.
În teologia noastră ortodoxă, nu se regăsesc termenii „pedeapsă” sau „răsplată” în mod juridic ca și în Apus
Cand am zis ca vorbesc in termenii de apus? Si nici nu prea conteaza. Teologia voastra ortodoxa il contrazice pe Iisus.
Sunt cateva care vorbesc de iad, dar iata asta, din Matei (capitolul 25)
"Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
"Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică."

Observi ca a folosit cuvantul "osanda", nu? Si am citit in mai multe limbi, multe traduceri (maghiara, engleza, germana, franceza) - toate folosesc cuvant similar, intodeauna in sensul de pedeapsa, nu in sensul de suferinta. Asa ca poti sa-mi zici ce sustine teologia ortodoxa, pare ca teologia voastra este la fel de falsa ca toate celelalte. Distorsionati si interpretati totul pana iese ce vreti voi sa iasa.
Pentu voi painea nu e paine, vinul nu este vin, moartea nu este moarte si osanda nu este osanda.
Este imposibil de purtat o discutie cu cineva care schimba sensul cuvintelor constant.
1. 1 Corinteni 6:9 „Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu”.

2. Greșit. Avraam a vrut să asculte porunca Domnului dată de El direct lui, pentru că ei vorbeau mai apropiați decât noi doi, musulmanii omoară creștini pentru că așa le spune o carte dictată de un așa zis „înger” unui așa zis „profet” acum 1400 de ani.

3. Nu, nu ai fi bun, pentru că tu ți-ai omorî pisica din cruzime și probabil dintr-o problemă mintală, Dumnezeu niciodată nu a poruncit moarte sau nu a omorât pentru propria lui plăcere.

4. Teologia noastră ortodoxă este ieșită din gura lui Iisus și a apostolilor săi. Dacă ai fi citit postarea mea mult mai bine și nu te-ai fi grăbit să aberezi ai fi înțeles: „În teologia noastră ortodoxă, nu se regăsesc termenii „pedeapsă” sau „răsplată” în mod juridic ca și în Apus”. Deci nu am zis că nu se regăsesc, doar că noi nu îi înțelegem juridic sau legalist ca și în teologia raționalistă apuseană. „Focul” de care tot spui nu este decât ceea ce am zis eu, prezența lui Dumnezeu, deoarece Dumnezeu mereu este reprezentat drept foc în Biblie, focul din rugul aprins al lui Moise, focul de la Cincizecime, Dumnezeu fiind „foc mistuitor”...

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 04 Sep 2015, 11:56

„Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu”.
Iti atrag atentia ca citatul tau se refera la cine se mantuieste si cine nu, nu spune absolut nimic cum ar trebui sa te porti cu cei descrisi mai sus. Mai ales ca intri si tu cel putin intr-o categorie. Singurul loc unde descrie cum sa te porti TU cu homosexualii este in Levitic.
Greșit. Avraam a vrut să asculte porunca Domnului dată de El direct lui, pentru că ei vorbeau mai apropiați decât noi doi, musulmanii omoară creștini pentru că așa le spune o carte dictată de un așa zis „înger” unui așa zis „profet” acum 1400 de ani.
Asta e singurul motiv, pentru care decapitarile sunt de condamnat? Ca nu fac la ordinul direct al zeului?
Sa inteleg ca daca un musulman poate sa demonstreze ca a primit ordinul direct de la Dumnezeu, atunci decapitarile trebuie apreciate?
Ia explica-mi te rog, de ce ar fi fost imoral ca Avraam sa spuna "Nu ma intereseaza, nu-mi omor copilu"? De ce este moral sa ucizi la ordin?
3. Nu, nu ai fi bun, pentru că tu ți-ai omorî pisica din cruzime și probabil dintr-o problemă mintală, Dumnezeu niciodată nu a poruncit moarte sau nu a omorât pentru propria lui plăcere.
Si daca am eu un plan, pe care nu-l stii? Observi ipocrizia ta? Il absolvi pe Dumnezeu de orice, fie vorba de genocid, fie vorba de tentativa de omor sau tortura. Toate astea sunt un lucru bun, doar ca noi nu intelegem. In acelasi timp, daca eu as vrea ceva similar, nici nu te intereseaza motivele mele.
E corect asa? Cine te crezi, incat sa te pui sa vorbesti in numele lui Dumnezeu? De unde sti ca nu a ucis din propria placere?
Iata o stire de acum cativa ani: un barbat de 50 si ceva de ani violeaza o fetita de 6. Si o sugruma fiindca plangea prea tare. Un om moral ar fi intervenit. Ar fi facut tot posibilul sa opreasca acest lucru. Ce a facut Dumnezeu? A privit cu nepasare. Fiind martor la eveniment si nu a facut nimic sa previna sau sa impiedice automat il face complice. Insa este si mai rau. Daca omul se pocaieste si cere iertare sincer, atunci se mantuieste.
Si chiar daca nu se mantuieste, ce rost are? Evenimentul care a cauzat suferinta si moartea cuiva s-a intamplat.
Vrei alta stire? Josef Fritzl, din austria si-a inchis fetele in beciul casei si le-a violat 20 de ani! Ce a facut Dumnezeu in timpul acesta? Probabil auzea ca i se cere ajutorul, probabil a fost implorat sa-i salveze, dar timp de 20 de ani a ascultat fara sa faca nimic. S-au nascut copii in beciul acela, care au vazut prima data lumina zilei la varsta de 16 ani.
Si vi tu sa-mi spui ca sigur a avut un plan? Ce plan poate sa justifice suferinta complet inutila a acestor persoane? Si daca m-ar interesa planul acela, nu m-ar pune si pe mine si pe mine pe acelasi nivel de infect, capabil sa justifice absolut orice chestie groaznica?
De ce-l absolvi pe dumnezeu de complicitate? Numai fiindca este puternic si poate sa faca ce vrea? Esti asa las, ca ii dai dreptate numai pentru ca este puternic?

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 04 Sep 2015, 12:29

„Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu”.
Iti atrag atentia ca citatul tau se refera la cine se mantuieste si cine nu, nu spune absolut nimic cum ar trebui sa te porti cu cei descrisi mai sus. Mai ales ca intri si tu cel putin intr-o categorie. Singurul loc unde descrie cum sa te porti TU cu homosexualii este in Levitic.
Greșit. Avraam a vrut să asculte porunca Domnului dată de El direct lui, pentru că ei vorbeau mai apropiați decât noi doi, musulmanii omoară creștini pentru că așa le spune o carte dictată de un așa zis „înger” unui așa zis „profet” acum 1400 de ani.
Asta e singurul motiv, pentru care decapitarile sunt de condamnat? Ca nu fac la ordinul direct al zeului?
Sa inteleg ca daca un musulman poate sa demonstreze ca a primit ordinul direct de la Dumnezeu, atunci decapitarile trebuie apreciate?
Ia explica-mi te rog, de ce ar fi fost imoral ca Avraam sa spuna "Nu ma intereseaza, nu-mi omor copilu"? De ce este moral sa ucizi la ordin?
3. Nu, nu ai fi bun, pentru că tu ți-ai omorî pisica din cruzime și probabil dintr-o problemă mintală, Dumnezeu niciodată nu a poruncit moarte sau nu a omorât pentru propria lui plăcere.
Si daca am eu un plan, pe care nu-l stii? Observi ipocrizia ta? Il absolvi pe Dumnezeu de orice, fie vorba de genocid, fie vorba de tentativa de omor sau tortura. Toate astea sunt un lucru bun, doar ca noi nu intelegem. In acelasi timp, daca eu as vrea ceva similar, nici nu te intereseaza motivele mele.
E corect asa? Cine te crezi, incat sa te pui sa vorbesti in numele lui Dumnezeu? De unde sti ca nu a ucis din propria placere?
Iata o stire de acum cativa ani: un barbat de 50 si ceva de ani violeaza o fetita de 6. Si o sugruma fiindca plangea prea tare. Un om moral ar fi intervenit. Ar fi facut tot posibilul sa opreasca acest lucru. Ce a facut Dumnezeu? A privit cu nepasare. Fiind martor la eveniment si nu a facut nimic sa previna sau sa impiedice automat il face complice. Insa este si mai rau. Daca omul se pocaieste si cere iertare sincer, atunci se mantuieste.
Si chiar daca nu se mantuieste, ce rost are? Evenimentul care a cauzat suferinta si moartea cuiva s-a intamplat.
Vrei alta stire? Josef Fritzl, din austria si-a inchis fetele in beciul casei si le-a violat 20 de ani! Ce a facut Dumnezeu in timpul acesta? Probabil auzea ca i se cere ajutorul, probabil a fost implorat sa-i salveze, dar timp de 20 de ani a ascultat fara sa faca nimic. S-au nascut copii in beciul acela, care au vazut prima data lumina zilei la varsta de 16 ani.
Si vi tu sa-mi spui ca sigur a avut un plan? Ce plan poate sa justifice suferinta complet inutila a acestor persoane? Si daca m-ar interesa planul acela, nu m-ar pune si pe mine si pe mine pe acelasi nivel de infect, capabil sa justifice absolut orice chestie groaznica?
De ce-l absolvi pe dumnezeu de complicitate? Numai fiindca este puternic si poate sa faca ce vrea? Esti asa las, ca ii dai dreptate numai pentru ca este puternic?
1. Am vorbit mai mult despre asta în blogul meu pe care tocmai l-ai citat.

2. Să demonstreze că au primit un așa ordin de la Dumnezeu.

3. Nu, observ doar nesimțirea ta. Nesimțirea pe care o ai atunci când vorbești despre Dumnezeu ca și cum ar fi ultimul gunoi care stă la judecată în fața ta. Cu Dumnezeu nu stă treaba ca și cu mine, tu nu înțelegi cine este Dumnezeu. Dumnezeu este atotputernicul Creator al acestei lumi, cel care ți-a dat viața și cel care ți-o susține. Dacă El zice să fie cumva, atunci așa să fie, pentru că el nu este un asasin vulgar și crud precum tu Îl consideri. Nu știu când ai să înțelegi că existența suferinței nu dizprobă existența lui Dumnezeu. Sunt miliarde de oameni pe acest pământ care suferă, creștini și necreștini, credincioși sau necredincioși, dar în orice caz suferă din cauza oamenilor, nu din cauza lui Dumnezeu. Noi ne facem unii pe alții să suferim prin răutatea inimilor noastre, Dumnezeu ne-a dat calea spre mântuirea inimii noastre. Este curios cum vezi paiul din ochiul lui Dumnezeu dar nu vezi bârna din ochiul tău, dar tu ai făcut ceva pentru ajutorarea acelor fete suferinde din Austria? Nu, faptul că tu nu ești o ființă atotputernică la fel ca și Dumnezeu nu este nici o scuză pentru tine, deoarece sunt oameni care au lăsat totul doar pentru a-i ajuta pe ceilalți precum maica Teresa din Calcuta sau maica Gavrilia Pappaiannis, este foarte ușor a da vina pe ceilalți și pe Dumnezeu de nedreptățile lumii când tu stai comod în pat cu pisica ta fără să faci nimic pentru a schimba situația, de dat vina pe Dumnezeu ști, dar de mulțumit Lui pentru bunătățile din viața ta știi? Aa, nu crezi că Dumnezeu există și ți-a dat acele bunătăți, și că de fapt sunt din propriile tale puteri? Atunci nici să nu dai vina pe o „ființă inexistentă” pentru răul lumii în care trăiești.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 15:47

Bună seara, de mult timp, foarte mult timp caut... caut şi iar caut adevărul. Am căutat pe mai multe site-uri răspunsuri, dar m-au băgat doar mai mult în ceaţă. Viaţa ma trădat extrem de mult şi am avut de suferit, iar Isus nu a fost lângă mine când am avut nevoie... niciodată... Aşa că am vrut să caut, să văd ce zice lumea, dacă au trecut şi alţi prin cele trecute de mine.
davidstark, nu o sa gasesi adevarul niciodata, printre religiile false si idolatrice ale lumii. Evreul si DOAR EVREUL te poate lumina deoarece el a fost creat pentru a fi o lumina tuturor natiunilor lumii! Evreul este singurul care a primit TORA de la D_zeu. Ceilalti l-au copiat pe Evreu, l-au imitat si l-au urat pentru relatia care o are D-zeu cu el (cu Evreul) si l-au impersonificat numindu-se ei insisi evrei ... spirituali!
Intrebarile tale pot fi raspunse doar de un Evreu care cunoaste bine TORA si nu sunt raspunsuri simple. Defapt, ca sa fiu inteles mai bine, nu sunt raspunsuri pentru intrebarile tale. Pentru a iti clarifica toate nedumeririle care le-ai insirat la deschiderea acestui topic, iti trebuiesc ani de studiu al Torei pe care nu o poti studia de unul singur. Ai nevoie de un rabin sau un "scolar" ca mine. Iudaismul functioneaza ca oricare alta stiinta - pe plan piramidal; ca algebra de exemplu. Fiecare treapta a algebrei necesita o baza de cunostinte acumulate precedent. Ca sa poti rezolva calcule de gradul patru trebuie sa ai cunostinte precedente si sa detii intelegerea ecuatiilor de gradul 2! Dar inainte de aia trebuie sa stii tabla inmultirii si a impartirii, apoi inainte de aia trebuie sa stii sa aduni si sa scazi, apoi de a numara inainte si inapoi, etc, etc, etc. Pentru a intelege "tirania" D-zeului Poporului Evreu, trebuie sa intelegi ca reincarnarea este un proces real si nu are radacini hinduse ci ebraice. Daca intelegi reincarnarea si cum functioneaza ea, atunci intelegi ca tu nu esti un corp viu care contine un suflet, CI tu esti un suflet viu care traieste intr-un corp material. Adevaratul "tu", nu este format din materie ci este introdus in materia asta tridimensionala numita "om". Daca intelegi asta, atunci intelegi de ce D-zeu a acordat uciderea unor materii umane (copii, femei, batrani) deoarece a prevazut o continua viata "pacatoasa" care le dauna sufletului fara de a avea sansa de a se reabilita! D_zeu le-a luat orice sansa de a mai pacatui impotriva lor si le-a dat alta sansa de a se re-naste din nou intr-un "mediu" diferit pentru a isi trai o viata "ca la carte"!
Tora (Vechiul Testament care a fost compromis prin rotirea cartilor ebraice de catre Biserica, traduceri false si nenumarate adaosuri si scoateri ale bisericii), nu trebuie citita si inteleasa in mod literar. Este o carte divina, codata, si ascunde intelepciunea adevaratului si singurului D_zeu (cel al Israelului - care nu este tri-UN ci UNic). TORA Orala detine aceasta intelepciune - Moise nu a avut nevoie sa stea cu D_zeu 40 de zile pentru 10 porunci scrise pe doua tablete. Acele 10 porunci au trebuit explicate deoarece ele nu sunt 10 porunci ci defapt 10 categorii de porunci din care sunt derivate celalate 613 porunci descrise in intreaga TORA. Tora nu a fost data decat pentru Evrei. Nu vei gasi nici un dialog intre D-zeu si neamuri in "vechiul testament". Toata TORA, toate comandamentele, toate poruncile, toate legamintele si toate promisunile care le vezi in TORA, au fost date si facute DOAR intre D-zeu si Evreu.
Neamurile, mai exact Islamul si Crestinismul au copiat Tora si si-au construit cartile lor divine care il descrie pe D-zeul Evreului in modul care il inteleg ei, transformandu-l intr-un d-zeu care ii iubeste doar pe ei, le da legi doar lor si face legaminte doar cu ei, si ... coincidental (si convenabil in acelasi timp), d-zeul descris de ei ii uraste pe Evrei. MOTIV PENTRU CARE aceste doua religii au incercat necontenit (luind mici pauze intre atentate) de a elimina Poporul Evreu. Indienii, Chinezii, Japonezii nu au incercat sa ne ucida niciodata - doar cei care ne-au furat TORA si si-au faurit dumnezeii lor dupa al nostru! Ei vor incerca necontenit sa ne stearga de pe fata pamantului, deoarece DOAR NOI ii putem depista si descoperi intregii lumi ca ei defapt sunt niste impostori religiosi!!!
D-zeu a spus Poporului Evreu acum 3328 de ani in urma (la Sinai), ca nici un alt popor nu se va putea lauda ca D-zeu le-a dat legi si a facut legaminte cu ei! Nici macar un grup de oameni, darmite o natiune intreaga. Nici macar 2 oameni, darmite un grup.
Noi avem 3,000 000 de martori ca D-zeu ne-a vorbit si ne-a dat Tora. Religiile lumii nu au nici un macar un singur martor. Cand se presupune ca Maria a auzit s-au a vazut ingerul care-i vorbea, ea era singura. Cand se presupune ca Pavel "a vazut" si a auzit pe Isus, nu era singur dar nimeni altcineva nu poate fi martor ca evenimentele alea au avut loc deoarece numai el "a vazut", numai el a auzit! Cand Mohamed sustine ca l-a vazut pe ingerul Gabriel si l-a auzit dandu-i instructiuni, iarasi nu au fost martori. Cand Joseph Smith (profet mormon) a avut vedeniile care le-ar fi avut, iarasi nu au fost martori. Cand Ellen G. White (profet adventist) a avut vedeniile despre ingeri si D-zeu pe care le sustine, iarasi nu au existat martori, etc, etc, etc - lista asta este foarte lunga!
Observi ca aici exista un sablon coincidental la toate religiile lumii? Astazi, 3328 de ani mai tarziu daca cercetem in orice religie si investigam inceputul fiecareia din ele, gasim acelasi sablon - O PERSOANA SUSTINE CA D-ZEU I-A DAT SI I-A FACUT! Dar martori nimic! Gasesti mai multe informatii aici http://www.OrtodoxPagan.com.

Putini goyim sunt printre aceia care-l vor descoperi pe D-zeu vreodata si vor intelege TORA. Marea majoritate traiesc in ideologiile lor religioase care sunt cum nu se poate de incoerente, gîbe, grețoase si scârboase. Sa-ti dea D-zeu destula intelepciune si zel sa gasesti adevarul care il cauti.
Pentru mai multe detalii ma poti gasi si aici http://azsforum.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=3049 - un forum unde poti discuta pe sleau si fara teama de a fi banat!
Ultima oară modificat 04 Sep 2015, 20:23 de către benJudah, modificat de 4 ori în total.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX