Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta
Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde wastebook » 04 Sep 2015, 18:36

Am vrut sa raspund primei postari. Nu vreau sa intru intr-o disputa cu dvs despre suprematia credintei evreilor ...mai ales ca nu cred ca sunteti evreu asa ca la ce sa-mi racesc gura pentru a va injura ? :lol:
Imagine
1. dupa cum spuneam si am spus asta intotdeauna, faptul ca nu crezi ceva datorita unor opinii personale - asta nu ma intereseaza. Eu nu argumentez opinii (si nici tu nu ar trebui sa o faci)
2. probabil ca cineva ar trebui sa-ti explice definitia a ceea ce inseamna a fi evreu
Imagine
Pai da, daca nu ai putea scrie asta cu ce inseamna a fi evreu, la ce folos nisa asta pe care ti-ai gasit-o ca sa pari interesant ?
Sanatate ! Eu nu tie ti-am raspuns ci celui care si-a share-uit nedumeririle, asa ca nu ma intereseaza nici daca esti zor(r)oastrist.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 18:43

Sanatate ! Eu nu tie ti-am raspuns ci celui care si-a share-uit nedumeririle, asa ca nu ma intereseaza nici daca esti zor(r)oastrist.
... bine, am inteles. Punct ochit, punct lovit; Ai vrut sa iesi si tu in evidenta in fata Evreului. Sanatate si tie!



PS. .. am observat ca ti-ai editat mesajul:
Pai da, daca nu ai putea scrie asta cu ce inseamna a fi evreu, la ce folos nisa asta pe care ti-ai gasit-o ca sa pari interesant ?.
... eu am intrat aici sa-l lamuresc pe "davidstark" asupra nedumeririi lui si am facut asta destul de clar si amanuntit fara a ii scrie un intreg roman aici. Depinde de el daca are "cap" sa analizeze lucid ceea ce i-am scris. Nu am intrat sa te educ pe tine asupra ceea ce este iudeu sau a ceea ce nu este iudeu. Ai google la indemana, foloseste-l + emoticonul care l-am postat, l-am postat cu subinteles. Uitate la el mai atent si analizeaza (pentru tine, in gand) ceea ce vezi si probabil ca vei intelege "definitia". Pari destul de dezghetat.

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 04 Sep 2015, 19:23

Mă miră faptul că nişte oameni cu o mentalitate ca a voastră încă trăiesc. Unul îl pupă în cur pe evreul care încearcă să îl privească de sus, nu doar pe el, ci şi pe restul. Iar tu tipule, wastebook, nu eşti întreg la cap. Vei vedea pe viitor că am avut dreptate, şi nu, nu am să vin cu nici un citat de undeva.

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde wastebook » 04 Sep 2015, 19:34

Mă miră faptul că nişte oameni cu o mentalitate ca a voastră încă trăiesc. Unul îl pupă în cur pe evreul care încearcă să îl privească de sus, nu doar pe el, ci şi pe restul. Iar tu tipule, wastebook, nu eşti întreg la cap. Vei vedea pe viitor că am avut dreptate, şi nu, nu am să vin cu nici un citat de undeva.
Nu-s intreg la cap pentru ca ... ? Pentru ca nu pun botul la prostiile ateiste pe care le-ai citit tu cine stie pe unde si pe care te-ai grabit sa le raspandesti ?

In caz ca nu stiai crestinii se roaga pentru ... sfarsitul lumii. E cam greu sa intelegi asta cand faci confuzia intre crestinism si umanism ateist.
Nu am intrat sa te educ pe tine asupra ceea ce este iudeu sau a ceea ce nu este iudeu.
Nici nu ai avea de ce ca tine de cultura generala - era unul in Seinfeld care se convertise pentru a putea spune bancuri cu evrei. Acum depinde ce ai inteles tu atunci cand eu ti-am spus ca nu cred ca esti evreu, dar asa cum am spus nu conteaza, ii poluam topicul omului degeaba si nu-si mai poate promova ideile umaniste. :D

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 19:35

Vei vedea pe viitor că am avut dreptate, şi nu, nu am să vin cu nici un citat de undeva.
Imagine mai baiatule, dupa cum vad eu ai mintit pe avatarul tau - tu nu esti in cautarea adevaraului. Tu esti in cautarea adevarului tau!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 04 Sep 2015, 19:36

Uite aici dovezi ca noi suntem sfinti, dar NU PENTRU CA SPUN EU ASTA, ci D-zeu o spune.
D-zeu ne considera sfinti, si ne cere sa fim sfinti. In schimb pe voi va socoteste a fi "pleava societatii";
Iti atrag atentia, ca nu Dumnezeu zice asta, ci niste carti scrise de evrei. De unde stii ca Leviticul a fost dictat de Dumnezeu? Cum verificam asta? Vrei sa te cred doar asa pe cuvant?
Poti produce surse intemeiate si istorice, ca opiniile tale au o fundatie stabila?
Moise pare sa fie personaj fictiv, fiindca nu exista nici o dovada arheologica. Cand o sa aflu ca au gasit dovezi, o sa-mi scimb parerea. pana atunci sunt nevoit sa-l consider fictiv. Personaj inventat de niste triburi innapoiate, care doreau sa compenseze niste frustrari, ca nu se ridicau la nivelul Babilonenilor, sumerienilor si egiptenilor.
Uite aici codul lui Hammurabi :
http://avalon.law.yale.edu/ancient/hamframe.asp
Observi ca sunt nenumarate similaritati, nu ? inclusiv treaba cu ochi pentru ochi, dinte pentru dinte. Acuma ar fi de vazut care a fost primul, Moise, sau Hammurabi. Insa daca Moise nu a existat, iar Hammurabi a domnit prin 1750 I.E.N, e clar ca evreii au plagiat de la babilonieni. Unele estimari il pune pe posibilul Moise undeva in secolul 16 I.E.N, deci aproape la doua secole DUPA Hammurabi.

Sunt tare curios, pe ce te bazezi, ca un regat ar putea sa existe, sa colecteze taxe si sa administreze resurse fara legi. Daca evreii au iesit din Egipt, nu puteau sa iasa decat dintr-un loc relativ civilizat…CU LEGI si reguli. Apoi mai este si impresia imbecila, ca putea sa existe o societate, in care furtul si crima sa fie acceptabile, apoi este nevoie de Dumnezeu, ca sa spuna ca nu-i voie ? Tu ai nevoie de Dumnezeu sa-ti spuna ca nu e bine sa furi?
A argumenta si a argumenta in mod coerent nu este totuna, amice!
Si tot e mai mult, decat faci tu, pana acuma nu ai argumentat nimic. Desigur nici macar nu ne-ai dovedit ca evreii ar fi popor ales si banuiesc ca nici nu poti sa faci asta. In primul rand va trebui sa demonstrezi ca Dumnezeu exista si Avraam si Moise au existat. Urmatorul pas ar fi sa-mi demonstrezi ca intr-adevar, Dumnezeu a vorbit cu oricare dintre astia doi. Sunt extrem de curios ce dovezi verificabile poti aduce.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 04 Sep 2015, 19:42

2. Să demonstreze că au primit un așa ordin de la Dumnezeu.
Si daca fac asta, atunci decapitarile o sa devina cel mai bun lucru? Vezi, tucmai asta este problema cu supunerea. Esti dispus la cele mai oribile crime doar asa, ca ti se spune. Care e diferenta intre ei si Avraam? Nu cumva toti sunt niste criminali? Iti atrag atentia ca si Avraam a fentat niste unii si i-a masacrat. Desigur tot la ordinul lui Dumnezeu.
Cu Dumnezeu nu stă treaba ca și cu mine, tu nu înțelegi cine este Dumnezeu. Dumnezeu este atotputernicul Creator al acestei lumi, cel care ți-a dat viața și cel care ți-o susține.
Atunci de ce se poarta ca un asasin vulgar? Ce ma intereseaza ca el este creatorul? Ce ma intereseaza pe mine cata putere are? Daca zice cuiva "Ba, omoara-ti copilul" din momentul respectiv nu pot sa-l consider bun, fiindca actiunile arata ce fel de persoana e. Tu esti constient ca justifici genocid, crima, tortura? Ce-mi pasa mie daca ma tine in viata? Sa fiu de acord cu crima si tortura, numai ca sa nu mor, sau si mai bine, ca sa ma mantuiesc? Eu nu cedez santajului.
Nu știu când ai să înțelegi că existența suferinței nu dizprobă existența lui Dumnezeu.
cum am zis, suferinta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu, inseamna ca Dumnezeu se face responsabil de tot. Fiindca este lumea lui. Eu sunt animator. Daca vreau ca personajul meu sa clipeasca la minutul 1.2445, exact la minutul acela va clipi. Daca clipeste mai tarziu, nu e vina unui personaj virtual, e vina mea. La fel cu orice din lucrarea mea, la fel si lucrarea lui Dumnezeu: daca el nu opreste actele de cruzime, atunci automat este partas la faptele respective.
Si mai interesant, ca toti talibanii vorbesc si ucid in numele lui. Ce interesant ar fi, ca toti sa aiba un vis, in care sa auda "Faceti o eroare grava, nu aveti dreptate". Insa nu face nici macar atat! Asa ca nu am de ales, decat sa zic ca tine cu talibanii, asa cum tinea cu nazistii si sovieticii. Populatia bastinasa al continentului american a fost ucisa si nu a oprit pe nimeni. Si tu vrei sa zic ca este un plan de-al lui, pe care eu nu-l inteleg? Nu ma intereseaza.
dar în orice caz suferă din cauza oamenilor, nu din cauza lui Dumnezeu.
Inca odata, creeatorul raspunde de tot ce se intampla in cadrul creeatiei. Faptul ca nu a facut niciodata nimic ca sa opreasca genocidurile il face partas.
sunt oameni care au lăsat totul doar pentru a-i ajuta pe ceilalți precum maica Teresa din Calcuta sau maica Gavrilia Pappaiannis,
Maica Teresa a fost o persoana oribila si nu a ajutat pe nimeni. Totul a fost o minciuna construita de Vatican. Marketing de cea mai buna calitate, au convins pana si atei, ca muma tereza ar fi fost persoana decenta.
Iata Hitchens, care a scris si o carte despre ea, poate o citesti, asta e varianta foarte scurta, dintr-o emisiune:
dar de mulțumit Lui pentru bunătățile din viața ta știi?
Nu, din doua motive esentiale:
1. Ma gandesc constant la suferinta celor care s-au nascut in locuri aiurea, suferinta copiilor de 5 ani care mor de leucemie (9 milioane pe an). Nu ar fi cam egoist din partea mea sa-mi pese numai de ce am eu?
2. O maica de la manastirea Nera a remarcat ca Dumnezeu mi-a dat talent. Daca as putea fi jignit, cred ca afirmatia ei ar fi jignire. Lucrez zilnic cel putin 16 ore si exersez constant. Fiecare farama de "talent" a fost castigat prin izolare si nopti de desenat, citit, studiat. Nu am primit nimic de la Dumnezeu. Nu am primit talent, am castigat talent, prin mii de esecuri.
Atunci nici să nu dai vina pe o „ființă inexistentă” pentru răul lumii în care trăiești.
Personajul in sine pare imaginar, si pot sa stabilesc daca e bun sau rau, cum si despre Darth Vader pot sa stabilesc ca e un tata execrabil. Insa credinta in Dumnezeu te face sa fi un om in halul acesta de oribil, incat esti dispus sa zici ca nu e nici o problema sa incerci sa-ti ucizi copilul. Esti dispus sa justifici atrocitati. Intelegi de ce am eu problema cu Dumnezeu? Fiindca traiesc cu oameni ca tine.

Ma tot intreb care o fi motivul tau de a fi asa? De ce apreciezi tentativa de omor? Daca zici ca Dumnezeu este mare si face ce vrea, inca mai poti sa formezi o parere, nu-i asa?
Sa fii de acord cu el numai din cauza ca e puternic nu e lasitate?
Sa fi deacord cu el numai ca sa fi mantuit nu inseamna ca te-ai vandut? ca esti egoist?
Care este motivul pentru care justifici toate crimele?

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 19:53

Uite aici codul lui Hammurabi :
http://avalon.law.yale.edu/ancient/hamframe.asp
1. Nu mi-ai adus nici o dovada din ce ti-am cerut. Mi-ai adus un link al unui eseu scris de altcineva.
Eu ti-am cerut sa-mi dovedesti ca intr-adevar codul lui Hamurabi este sursa Torei, nu sa-mi citezi ceea ce spun altii despre acest cod!
2. Lasa topicul asta pentru ca discuta indoiala unui crestin asupra crestinismului; deschide un al topic, expune-ti durerile cum a facut acest "davidstark" aici, si daca aduci vre-un argument legitim, care necesita vre-o explicatie din partea mea, PROMIT ca am sa vin acolo si am sa ti-o dau - dar ma tem ca nici atunci nu vei fi multumit. Eu cred ca totusi merita o incercare. Nu intentionez sa te convertez, defapt nu sfatuiesc pe nimeni sa se converteze la Iudaism, dar poate reusesc cel putin sa te conving ca este un D-zeu si sa te botezi ..
... macar la crestini Imagine

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 04 Sep 2015, 20:51

1. Nu mi-ai adus nici o dovada din ce ti-am cerut. Mi-ai adus un link al unui eseu scris de altcineva.
Nu este eseu, este traducere dupa scrierea cuneiforma. Rapiditatea cu care mi-ai raspuns imi da indicii ca nu ai citit linkul respectiv.
Eu ti-am cerut sa-mi dovedesti ca intr-adevar codul lui Hamurabi este sursa Torei
Pai hai sa citesc din codul lui Hammurabi, chiar de pe site
6. If any one steal the property of a temple or of the court, he shall be put to death, and also the one who receives the stolen thing from him shall be put to death.
196. If a man put out the eye of another man, his eye shall be put out. [ An eye for an eye ]
197. If he break another man's bone, his bone shall be broken.

O sa gasesti exact acelasi lucru si in cartile lui Moise si sunt similaritati si la felul in care trateaza adulterul, crima, sclavii. Acuma. Daca codul lui Hammurabi a fost inaintea lui Moise, atunci Dumnezeu ori nu a adus nimic nou, numai niste chestii specifice evreilor, ori evreii au plagiat de la babiloneni. Sau poate au ajuns independent la un sistem similar.
Sincer, mie mi-e bine cu doua variante din astea, mai putin aia in care Dumnezeu da aceleasi legi ce au existat deja de sute de ani...Fiindca nu exista nici un indiciu ca Dumnezeu chiar ar fi facut asta. Dar in orice caz, aparitia legilor respective in contextul respectiv este un lucru banal si aproape de asteptat.
deschide un al topic, expune-ti durerile cum a facut acest "davidstark" aici, si daca aduci vre-un argument legitim, care dispune vre-o explicatie din partea mea, PROMIT ca am sa vin acolo si am sa ti-o dau - dar ma tem ca nici atunci nu vei fi multumit.
Iata:
viewtopic.php?f=36&t=3303&p=40115#p40115
Ba o sa fiu. Daca ceea ce ai de zis poate fi verificat si confirmat prin metode independente, atunci clar ca o sa-mi schimb parerea.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 21:05

Pai hai sa citesc din codul lui Hammurabi, chiar de pe site....
mai omule ... tu esti turc sau care-i problema de nu poti pricepe? Eu nu contest ceea ce scrie in codul hamurabi, eu contest vechimea si originalitatea acestui text.

Inca odata: poti dovedi ca acest cod a fost scris inaintea anului ebraic 3328 (de la Creatiune). Tu insisti ca hamurabi spune acelasi lucru, o fi spunand acelasi lucru. Am inteles asta - acum dovedeste-mi ca a fost scris inainte sa fie data Tora la Sinai! (fa-o pe celalat topic)

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 05 Sep 2015, 01:15

2. Să demonstreze că au primit un așa ordin de la Dumnezeu.
Si daca fac asta, atunci decapitarile o sa devina cel mai bun lucru? Vezi, tucmai asta este problema cu supunerea. Esti dispus la cele mai oribile crime doar asa, ca ti se spune. Care e diferenta intre ei si Avraam? Nu cumva toti sunt niste criminali? Iti atrag atentia ca si Avraam a fentat niste unii si i-a masacrat. Desigur tot la ordinul lui Dumnezeu.
Cu Dumnezeu nu stă treaba ca și cu mine, tu nu înțelegi cine este Dumnezeu. Dumnezeu este atotputernicul Creator al acestei lumi, cel care ți-a dat viața și cel care ți-o susține.
Atunci de ce se poarta ca un asasin vulgar? Ce ma intereseaza ca el este creatorul? Ce ma intereseaza pe mine cata putere are? Daca zice cuiva "Ba, omoara-ti copilul" din momentul respectiv nu pot sa-l consider bun, fiindca actiunile arata ce fel de persoana e. Tu esti constient ca justifici genocid, crima, tortura? Ce-mi pasa mie daca ma tine in viata? Sa fiu de acord cu crima si tortura, numai ca sa nu mor, sau si mai bine, ca sa ma mantuiesc? Eu nu cedez santajului.
Nu știu când ai să înțelegi că existența suferinței nu dizprobă existența lui Dumnezeu.
cum am zis, suferinta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu, inseamna ca Dumnezeu se face responsabil de tot. Fiindca este lumea lui. Eu sunt animator. Daca vreau ca personajul meu sa clipeasca la minutul 1.2445, exact la minutul acela va clipi. Daca clipeste mai tarziu, nu e vina unui personaj virtual, e vina mea. La fel cu orice din lucrarea mea, la fel si lucrarea lui Dumnezeu: daca el nu opreste actele de cruzime, atunci automat este partas la faptele respective.
Si mai interesant, ca toti talibanii vorbesc si ucid in numele lui. Ce interesant ar fi, ca toti sa aiba un vis, in care sa auda "Faceti o eroare grava, nu aveti dreptate". Insa nu face nici macar atat! Asa ca nu am de ales, decat sa zic ca tine cu talibanii, asa cum tinea cu nazistii si sovieticii. Populatia bastinasa al continentului american a fost ucisa si nu a oprit pe nimeni. Si tu vrei sa zic ca este un plan de-al lui, pe care eu nu-l inteleg? Nu ma intereseaza.
dar în orice caz suferă din cauza oamenilor, nu din cauza lui Dumnezeu.
Inca odata, creeatorul raspunde de tot ce se intampla in cadrul creeatiei. Faptul ca nu a facut niciodata nimic ca sa opreasca genocidurile il face partas.
sunt oameni care au lăsat totul doar pentru a-i ajuta pe ceilalți precum maica Teresa din Calcuta sau maica Gavrilia Pappaiannis,
Maica Teresa a fost o persoana oribila si nu a ajutat pe nimeni. Totul a fost o minciuna construita de Vatican. Marketing de cea mai buna calitate, au convins pana si atei, ca muma tereza ar fi fost persoana decenta.
Iata Hitchens, care a scris si o carte despre ea, poate o citesti, asta e varianta foarte scurta, dintr-o emisiune:
dar de mulțumit Lui pentru bunătățile din viața ta știi?
Nu, din doua motive esentiale:
1. Ma gandesc constant la suferinta celor care s-au nascut in locuri aiurea, suferinta copiilor de 5 ani care mor de leucemie (9 milioane pe an). Nu ar fi cam egoist din partea mea sa-mi pese numai de ce am eu?
2. O maica de la manastirea Nera a remarcat ca Dumnezeu mi-a dat talent. Daca as putea fi jignit, cred ca afirmatia ei ar fi jignire. Lucrez zilnic cel putin 16 ore si exersez constant. Fiecare farama de "talent" a fost castigat prin izolare si nopti de desenat, citit, studiat. Nu am primit nimic de la Dumnezeu. Nu am primit talent, am castigat talent, prin mii de esecuri.
Atunci nici să nu dai vina pe o „ființă inexistentă” pentru răul lumii în care trăiești.
Personajul in sine pare imaginar, si pot sa stabilesc daca e bun sau rau, cum si despre Darth Vader pot sa stabilesc ca e un tata execrabil. Insa credinta in Dumnezeu te face sa fi un om in halul acesta de oribil, incat esti dispus sa zici ca nu e nici o problema sa incerci sa-ti ucizi copilul. Esti dispus sa justifici atrocitati. Intelegi de ce am eu problema cu Dumnezeu? Fiindca traiesc cu oameni ca tine.

Ma tot intreb care o fi motivul tau de a fi asa? De ce apreciezi tentativa de omor? Daca zici ca Dumnezeu este mare si face ce vrea, inca mai poti sa formezi o parere, nu-i asa?
Sa fii de acord cu el numai din cauza ca e puternic nu e lasitate?
Sa fi deacord cu el numai ca sa fi mantuit nu inseamna ca te-ai vandut? ca esti egoist?
Care este motivul pentru care justifici toate crimele?
1. Problema este că tu consideri că absolut toate lucrurile făcute sau poruncite de Dumnezeu au un caracter malefic, ceea ce nu este așa, repet că Dumnezeu mereu a avut un motiv pentru a face tot ceea ce a făcut. Mă intreb de ce miile de sfinți, preoți, călugări și ierarhi creștini de-a lungul istoriei, care aveau Scriptura la degetul mic, nu au fost revoltați de același lucru ca și tine, poate ei înțelegeau altfel?

2. Obrăznicia ta este fără de măsura, cum adică ce te interesează dacă El este Creatorul? Codul moral cu care tu Îl acuzi pe Dumnezeu este dat de El Însuși oamenilor, cum poate o furnică să insulte un elefant? Aceeași mândrie pe care o ai este cea care te împiedică să Îl vezi pe Dumnezeu.

3. Încă o dată, existența lui Dumnezeu nu depinde de răul din lume, Dumnezeu nu a spus niciodată că acum, în 2015 nu va exista suferință pe pământ așa că acuzațiile tale sunt nefondate și ele sunt doar gândiri ale creierului tău, cu concepția ta despre Dumnezeu, complet greșită și străină creștinismului.

4. Un comentariu penibil, ignorant și impertinent asupra sfințeniei unei persoane. Când în lume este suferință și durere tu dai vina pe Dumnezeu, când cineva face ceva ca să remedieze situația îl acuzi, fără dovezi, de fals, ipocrizie și minciună, asta arătând lipsa ta de educație, bun simț și milă. Lăsând la o parte teoria ta conspiraționistă, vreau să îți spun că eu personal am cunoscut surori din ordinul Maicii Teresa care mi-au povestit povestea ei și mi-au dat mărturie, deși mărturii poți găsi și singur chiar și de la autori ortodocși precum Klaus Kenneth. De maica Gavrilia ce ai de zis?

5. Poți să te gândești, că oricum nu rezolvi nimic, măcar noi creștinii ne rugăm pentru ei, tu nu faci nimic decât să te plângi și să dai vina pe Dumnezeu în timp ce tu îți trăiești viața liniștit.
Hmm, lasă-mă să fac un mic calcul, 16 ore pe zi? Ziua are 24 de ore, asta înseamnă că dormi liniștit 8 ore și apoi nu faci nimic în restul zilei decât să stai la pian exersând, nu mănânci, nu faci duș, nu mergi la muncă, doar stai la pian și exersezi, și bineînțeles îți faci timp pentru a veni pe acest forum ca să vezi dacă poți să îi scoți pe amăgiții ăștia de ortodocși din prostia lor și uneori mai dai și vina pe Dumnezeu. Aaa, și asta cel puțin 16 ore pe zi, deci or fi mai multe, nu vreau să te fac mincinos, dar... :x22 . Cânți la pian cu mâinile pe care ți le-a dat Dumnezeu, folosind creierul pe care ți l-a dat, respirând aerul pe care El l-a pus pe pământ și studiind cu ochii pe care El I-a pus în capul tău, stând în casa pe care cu sudoare frunții trupului pe care El ți l-a dat ai căștigat-o și trăind într-o țară ortodoxă unde ai lăcașuri de cult ca să Îl slăvești la tot pasul, dar tot zici că nu ai de ce să îi mulțumești. Un om mândru nu va vedea niciodată munca lui Dumnezeu în viața lui, nici Lucifer când s-a văzut așa perfect nu s-a gândit să Îi mulțumească Domnului pentru ceea ce i s-a oferit, ci se gândea doar la cum să ajungă mai presus decât El.

6. Care personaj? Despre cine vorbești?

7. Tu urăști tentativa de omor pentru că judeci după morala dată de Dumnezeu, dacă El nu ar fi vrut să o urăști, nu ar fi lăsat legea lui întipărită în inima ta. Recapitulăm: Dumnezeu este superior nouă, noi trebuie să Îl ascultăm pentru că fără El nu suntem nimic, dacă El spune să facem ceva, o facem, dacă nu, nu, dar nu putem să Îl condiționăm pe El încât să facă ceea ce noi vrem.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 05 Sep 2015, 11:39

Recapitulăm: Dumnezeu este superior nouă, noi trebuie să Îl ascultăm pentru că fără El nu suntem nimic, dacă El spune să facem ceva, o facem, dacă nu, nu, dar nu putem să Îl condiționăm pe El încât să facă ceea ce noi vrem.
Aha. Deci asta e motivul tau pentru care nu-l condami pe Dumnezeu, Avraam si Moise? Fiindca fara Dumnezeu nu ai fi nimic, si tii atat de mult la viata ta si la mantuirea ta, incat o sa justifici cele mai oribile crime?
Doar din egoism si lasitate, ca nu cumva sa patesti ceva?

Nici nu vreau sa conditionez pe Dumnezeu sa faca ceva. Doar zic, ca daca a provocat genocidurile si daca i-a zis la Avraam sa-si ucida copilul, atunci nu mai poate fi numit bun.
Si daca noi nu putem stabili cu mintea noastra daca Dumnezeu e rau, atunci cum ai stabilit cu mintea ta ca este bun?

Se pare ca tu ai stabilit ca este bun, si orice ai afla ca a facut, tu continui sa sustii ca este bun, doar ca nu inteleg eu. Hai sa incercam.
Joseph Fritzl a fost un om bun, intr-un linistit din Austria, isi iubea fata.
Acum 30 de ani si-a inchis fata in beciul casei si nu a mai lasat-o sa iasa. Dar nu-i nimic, ca am stabilit deja ca Fritzl este un om bun, poate nu intelegem noi motivele lui.
Si-a violat periodic fiica, care a si nascut niste copii. Unii parca s-au nascut morti. Dar nici asta nu conteaza, ca doar am zis ca Fritzl este bun. Nu ma crezi? Isi ajuta sotia la treburile casei, isi saluta vecinii si in general era un om linistit.
Nu a lasat din beci nici copii, niciodata, nici macar pentru 5 minute. Unul din copii a vazut soarele pentru prima data la varsta de 16 ani. Dar nu conteaza, cine sunt eu sa-l judec pe omul respectiv. Trebuie sa fi avut un motiv pe care eu nu inteleg, ca doar un tata isi iubeste copii.

Exact acelasi lucru faci tu cu Dumnezeu. Mai intai ignori tot ce este oribil. Apoi zici ca poate nu stiu eu cum sta treaba. Apoi distragi atentia de la problema, aratand cateva lucruri irelevante.

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 05 Sep 2015, 15:35

Recapitulăm: Dumnezeu este superior nouă, noi trebuie să Îl ascultăm pentru că fără El nu suntem nimic, dacă El spune să facem ceva, o facem, dacă nu, nu, dar nu putem să Îl condiționăm pe El încât să facă ceea ce noi vrem.
Aha. Deci asta e motivul tau pentru care nu-l condami pe Dumnezeu, Avraam si Moise? Fiindca fara Dumnezeu nu ai fi nimic, si tii atat de mult la viata ta si la mantuirea ta, incat o sa justifici cele mai oribile crime?
Doar din egoism si lasitate, ca nu cumva sa patesti ceva?

Nici nu vreau sa conditionez pe Dumnezeu sa faca ceva. Doar zic, ca daca a provocat genocidurile si daca i-a zis la Avraam sa-si ucida copilul, atunci nu mai poate fi numit bun.
Si daca noi nu putem stabili cu mintea noastra daca Dumnezeu e rau, atunci cum ai stabilit cu mintea ta ca este bun?

Se pare ca tu ai stabilit ca este bun, si orice ai afla ca a facut, tu continui sa sustii ca este bun, doar ca nu inteleg eu. Hai sa incercam.
Joseph Fritzl a fost un om bun, intr-un linistit din Austria, isi iubea fata.
Acum 30 de ani si-a inchis fata in beciul casei si nu a mai lasat-o sa iasa. Dar nu-i nimic, ca am stabilit deja ca Fritzl este un om bun, poate nu intelegem noi motivele lui.
Si-a violat periodic fiica, care a si nascut niste copii. Unii parca s-au nascut morti. Dar nici asta nu conteaza, ca doar am zis ca Fritzl este bun. Nu ma crezi? Isi ajuta sotia la treburile casei, isi saluta vecinii si in general era un om linistit.
Nu a lasat din beci nici copii, niciodata, nici macar pentru 5 minute. Unul din copii a vazut soarele pentru prima data la varsta de 16 ani. Dar nu conteaza, cine sunt eu sa-l judec pe omul respectiv. Trebuie sa fi avut un motiv pe care eu nu inteleg, ca doar un tata isi iubeste copii.

Exact acelasi lucru faci tu cu Dumnezeu. Mai intai ignori tot ce este oribil. Apoi zici ca poate nu stiu eu cum sta treaba. Apoi distragi atentia de la problema, aratand cateva lucruri irelevante.
Când ai să înțelegi cine este Dumnezeu? Faptul că îl compari cu un criminal oribil din Austria arată că ignoranța ta este extrem de mare, îngrijorător de mare, și asta este foarte important pentru că tu nu crezi că Dumnezeu este rău, tu crezi că Dumnezeul din concepția ta imaginară este rău. Tu ai făcut din Dumnezeu un personaj, ceva încât mintea ta să Îl poată cuprindă, și nu numai că atât, ci Îl judeci cum vrei tu.

Dumnezeu nu are răutate în El niciodată, absolut niciodată pentru că răutatea nu există, nu există răul, răul este doar absența binelui iar cum Dumnezeu este binele suprem nu poate exista rău în El, toate câte le-a făcut Dumnezeu sunt bune și nevoitoare. În Novus Ordo Missae, slujba actuală a Bisericii Romano-Catolice, este un moment când preotul spune: „Să-i mulțumim Domnului” iar oamenii răspund „Este drept și necesar”, iar preotul spune „Cu adevărat este drept și necesar să îți mulțumim, Doamne...”, ei bine, același lucru îți spun și ție. Dumnezeu nu este ca un om bolnav mintal ca cel din Austria iar el nu este crud, nu este rău, nu este nimic din ceea ce tu afirmi pentru că tu nu vorbești despre Dumnezeu, ci despre cineva complet necunoscut și imaginar, vorbești despre un idol al minții tale.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 05 Sep 2015, 16:42

Când ai să înțelegi cine este Dumnezeu?
Nici nu trebuie sa inteleg. Faptele vorbesc de la sine. Nu te aud spunand asta de Satana de exemplu, poate si el are planuri pe care noi nu stim, poate si el este bun. Esti dispus sa faci aceeasi gimnastica mentala si in cazul Satanei? Cu siguranta ca nu. Se numeste ipocrizie ceea ce faci.
Tu ai făcut din Dumnezeu un personaj, ceva încât mintea ta să Îl poată cuprindă, și nu numai că atât, ci Îl judeci cum vrei tu.
Exact asta faci si tu! Cand zici ca este bun o faci pe baza unei judecati!
Dumnezeu nu este ca un om bolnav mintal ca cel din Austria iar el nu este crud, nu este rău,
Si atunci de ce atata genocid in vechiul testament? De ce a fost crucificarea? De ce a fost treaba cu Avraam si Isaac?
Cat de sadic trebuie sa fie Dumnezeu, ca sa spuna "pot sa iert doar daca sunt torturat si ucis cu o cruce". Daca ar fi fost bun, pur si simplu ar fi iertat. Fara santaje emotionale de doi bani, "uite ce am facut eu pentru tine".

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 05 Sep 2015, 16:58

Writey, văd că frica ţi-a întunecat vederea în totalitate. Îţi este atât de frică că yahwe-ul tău nu îţi va mai da importanţă încât în pupi în cur pentru orice, doar ca să primeşti şi tu puţină atenţie, şi fi sigur că nu primeşti. Lui yahve nu îi pasă de tine, iar "yahve" nu e o singură fiinţă. Yahve este exact acelaşi monstru prezentat în biblie dar cu o altă denumire, este exact acelaşi monstru setos de sânge, acelaşi excroc, dar tot el va fi acelaşi care îşi va găsi sfârşitul curând. Să aperi creştinismul e floare la ureche, fiecare creştinopat poate întoarce situaţia în favoarea lui pentru că creştinismul nu este stabil, o poţi întoarce oricum vrei, oricând. Dacă nu îţi convine ceva, schimbi subiectul şi vi cu alt verset care îţi aduce avantajul. Este o discuţie inutilă. Am întâlnit atââââââât de mulţi creştinopaţi ca şi tine încât am ştiut din prima clipă că ai fi o pierdere de timp, motiv pentru care nici nu m-am sinchisit să îţi răspund prea mult. Iar tu cum eşti atât de înţelept, nu ai putut vedea nimic "greşit" la mine. Vezi tu, nu eşti deloc atât de inteligent şi bun pe cât susţi, eşti chiar foarte îndoctrinat, până în măduva oaselor. Hai să îţi dau un exemplu conform logicii tale, după care ai voie să mori pe cineva dacă aşa îţi dictează yahve. Ce ar fi dacă ne-am întâlni pe stradă şi ţi-aş spune că yahve mi-a vorbit cerându-mi să te torturez pe tine împreună cu tot neamul tău până la moarte? Şi pe tine să te las ultimul ca să poţi vedea ordinul d-zeului tău. Ai accepta? Sau să te pun pe tine să îi omori, crezi că ei ar accepta pur şi simplu cu zâmbetul pe buze să se lase măcelăriţi? Bineînţeles că nu. Şi sunt sigur că nici tu nu ai accepta acest plan al lui d-zeu dat prin mine, în care să te torturez până îţi dai sufletul. Nici un om întreg la minte nu ar accepta asta. Dar tu cum nu eşti, am pretenţii de la tine. Curând te vei izbi şi tu de realitate, şi vei vedea că am spus adevărul. dumnezeul creştin nu e deloc un dumnezeu, el nu este creatorul gentililor. Voi sunteţi pur şi simplu manipulaţi prin creştinism, islamism etc. Este clar că ceva a preluat controlul a ceea ce cândva era o fiinţă umană. Scopul final al creştinismului este ateismul, pentru că în creştinism nu primeşti absolut nici un semn favorabil ţie, şi ajungi în punctul în care să refuzi să crezi tot ceea ce ţine de spiritualitate, fără ca tu să fi încercat măcar ceva cu adevărat spiritual. Creştinismul nu are nimic spiritual în el, doar blestemele aflate în biblie, care este bazată pe tora. Ateii resping în mod constant şi vehement tot ceea ţine de vrăjitorie(iar vrăjitoria nu se rezumă numai la moarte!!!!). "Cei aleşi" s-au ocupat de toate, au împrăştiat minciuni în toate părţile, ei joacă în acelaşi timp rolul victimei şi al agresorului, au şi o soluţie proprie, de a crea cauza, efectul şi soluţia. Dacă încerci să cauţi mai multe despre spiritualitate dai din nou peste rahat evreiesc, cu copacul vieţii, qliphotul şi alte căcaturi corupte. Chiar şi satanismul l-au corupt prin Anton LaVey (evreu) şi prin Aleister Crowley care a fost doar o marionetă. Aş scrie mai multe, dar deja am lăsat un bloc de cuvinte şi nu am prea mult timp la dispoziţie.

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 05 Sep 2015, 17:08

Nu am explicat prea clar despre ateism, însă am să încerc să o fac mai pe scurt.

Creştinsm- 0 spiritualitate. Creştin inteligent caută spiritualitate în creştinism, nu găseşte şi posibil să vadă din crimele prezente în biblie. Creştinul inteligent vede că nu găseşte nimic spiritual şi nu primeşte semne. Posibil să caute în altă parte, se loveşte de alte mizerii derivate creştinismului, dă de puţin adevăr şi restul umplutură. Ajunge la concluzia că nu nimic nu e adevărat, nu există magie, chakre, spirit, corp astral e, se convertează la ateism şi trăieşte o viaţă strict materială(exact ca în creştinism, unde toţi caută avere în ciuda faptului că le este poruncit să nu aibă şi să dea la săraci avuţiile lor). Ateul va căuta dovezi fizice pentru tot şi va refuza să creadă ceva până când nu va putea fi dovedit în mod fizic. Într-un final ateul va ajunge în acelaşi loc cu creştinul, amândoi fiind ignoranţi, tot în pământ pentru că el nu a avansat deloc spiritual.

Şi să nu mai vorbim despre faptul că creştinismul merge mână în mănă cu comunismul. Creştinismul "antrenează" victimele pentru comunism, le antrenează să se supună bineînţeles.

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 05 Sep 2015, 17:46

Când ai să înțelegi cine este Dumnezeu?
Nici nu trebuie sa inteleg. Faptele vorbesc de la sine. Nu te aud spunand asta de Satana de exemplu, poate si el are planuri pe care noi nu stim, poate si el este bun. Esti dispus sa faci aceeasi gimnastica mentala si in cazul Satanei? Cu siguranta ca nu. Se numeste ipocrizie ceea ce faci.
Tu ai făcut din Dumnezeu un personaj, ceva încât mintea ta să Îl poată cuprindă, și nu numai că atât, ci Îl judeci cum vrei tu.
Exact asta faci si tu! Cand zici ca este bun o faci pe baza unei judecati!
Dumnezeu nu este ca un om bolnav mintal ca cel din Austria iar el nu este crud, nu este rău,
Si atunci de ce atata genocid in vechiul testament? De ce a fost crucificarea? De ce a fost treaba cu Avraam si Isaac?
Cat de sadic trebuie sa fie Dumnezeu, ca sa spuna "pot sa iert doar daca sunt torturat si ucis cu o cruce". Daca ar fi fost bun, pur si simplu ar fi iertat. Fara santaje emotionale de doi bani, "uite ce am facut eu pentru tine".
1. Nu, se numește cultură religioasă. Nici o persoană cu puțină cultura religioasă și cu puține cunoștințe teologice nu ar afirma ceea ce afirmi tu. Dacă Dumnezeu nu știi ce este, apăi Satana. Satana nu are putere peste noi, Satana este o biată creatură tolerată de către Dumnezeu pentru că este folositor mântuirii noastre iar singurul lui plan este cel de a trage spre pierzanie câți mai mulți oameni pentru că este invidios pe noi deoarece noi avem puterea de a deveni fiii lui Dumnezeu în timp ce el va merge în întunericul cel adânc.

2. Nu, eu zic că este bun pentru că El asta mi-a arătat și asta a arătat tuturor, nu poți cunoaște pe cineva decât după faptele sale, iar eu am văzut pe faptele lui Dumnezeu că El este bun.

3. Pentru că a trebuit, acum nu îți pot explica cu lux de amănunte fiecare întâmplare dar poți să menționezi una și eu am să îți explic.
Crucificarea a fost nevoitoare deoarece ca Dumnezeu să ne poată mântui trebuia să treacă prin fiecare stagiu al vieții noastre ca natura Lui divină să îl repare, iar ultimul stagiu a fost moartea, pe care a învins-o și din a cărui gheare ne-a scos.
Dumnezeu a folosit credinţa lui Avraam ca un exemplu pentru toţi cei care urmează după el, arătând că singură aceasta este mântuirea, credința în Dumnezeu.
Din nou nu cunoști teologia ortodoxă și vorbești anapoda. Dumnezeu nu a trebuit să ne „ierte”. Să ne ierte pentru ce? „Iertarea” pentru vina păcatului original este prezentă doar în teologia Fericitului Agustin, de aici reiese concupiscența, dar noi nu avem acest aspect prezent în teologia noastră. Noi nu credem că prin păcatul original am fi primit și vină, doar urmările acelui păcat, ca o boală genetică transmisă din tată în fiu. Dumnezeu nu Și-a jertfit fiul ca pe un țap ispășitor care să Îi satisfacă mânia divină, ci pentru că prin viața Lui, prin unirea firii lui divine cu ale noastre, umane, ne-am vindecat, iar El, parcurgând toate etapele vieții noastre, de la naștere până la moarte, le-a sfințit pe toate și comuniunea pierdută de omenire cu Dumnezeu a fost refăcuta. Gândește-te la asta ca la un lanț, prin păcatul original lanțul s-a rupt, iar capetele s-au despărțit, la un capăt fiind Dumnezeu și la celălalt omenirea, ei bine, Hristos a re-unit lanțul, El a „sudat” la loc acea legătura.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 05 Sep 2015, 22:37

Nici o persoană cu puțină cultura religioasă și cu puține cunoștințe teologice nu ar afirma ceea ce afirmi tu.
Sau, poate ca am destula cultura religioasa, insa sa vad ca aceea cultura este oribila. Te-ai gandit la asta? Cand esti in interior e foarte greu sa-ti dai seama. Probabil si talibanii sunt oameni buni, insa religia i-a facut oribili, si daca ii asculti, toti vorbesc exact ca tine: Fac ceea ce cere Dumnezeu. In mintea lor tot ce fac este bine.
nu poți cunoaște pe cineva decât după faptele sale, iar eu am văzut pe faptele lui Dumnezeu că El este bun.
Asa ajungem din nou la egoismul si narcisismul tau. Tie ti-e bine, asa ca nu-ti pasa de genocidurile facute de Dumnezeu.
Pentru că a trebuit, acum nu îți pot explica cu lux de amănunte fiecare întâmplare dar poți să menționezi una și eu am să îți explic.
De exemplu, potopul. Ca sa existe omenire, trebuia sa existe si copii. Ei bine, cu ocazia potopului Dumnezeu a innecat si copii. Care puteau fi educati sa fie mai buni decat parintii lor. Dumnezeu a ales sa-i ucida. Acuma abia astept sa te ascult, cum o sa zici ca a fost necesar sa-i ucida. Cu ce tampenie o sa vi, ca de fapt a fost botezul? Chiar atat de putin iti pasa de viata unor copii, inccat consideri ca e posibil o explicatie?
Crucificarea a fost nevoitoare deoarece ca Dumnezeu să ne poată mântui trebuia să treacă prin fiecare stagiu al vieții noastre ca natura Lui divină să îl repare
Da, in cazul acesta Dumnezeu este extrem de limitat. Daca intr-adevar ar fi fost puternic, putea sa repare totul fara crucificare. El a preferat tortura.

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Wryetui » 06 Sep 2015, 00:55

Nici o persoană cu puțină cultura religioasă și cu puține cunoștințe teologice nu ar afirma ceea ce afirmi tu.
Sau, poate ca am destula cultura religioasa, insa sa vad ca aceea cultura este oribila. Te-ai gandit la asta? Cand esti in interior e foarte greu sa-ti dai seama. Probabil si talibanii sunt oameni buni, insa religia i-a facut oribili, si daca ii asculti, toti vorbesc exact ca tine: Fac ceea ce cere Dumnezeu. In mintea lor tot ce fac este bine.
nu poți cunoaște pe cineva decât după faptele sale, iar eu am văzut pe faptele lui Dumnezeu că El este bun.
Asa ajungem din nou la egoismul si narcisismul tau. Tie ti-e bine, asa ca nu-ti pasa de genocidurile facute de Dumnezeu.
Pentru că a trebuit, acum nu îți pot explica cu lux de amănunte fiecare întâmplare dar poți să menționezi una și eu am să îți explic.
De exemplu, potopul. Ca sa existe omenire, trebuia sa existe si copii. Ei bine, cu ocazia potopului Dumnezeu a innecat si copii. Care puteau fi educati sa fie mai buni decat parintii lor. Dumnezeu a ales sa-i ucida. Acuma abia astept sa te ascult, cum o sa zici ca a fost necesar sa-i ucida. Cu ce tampenie o sa vi, ca de fapt a fost botezul? Chiar atat de putin iti pasa de viata unor copii, inccat consideri ca e posibil o explicatie?
Crucificarea a fost nevoitoare deoarece ca Dumnezeu să ne poată mântui trebuia să treacă prin fiecare stagiu al vieții noastre ca natura Lui divină să îl repare
Da, in cazul acesta Dumnezeu este extrem de limitat. Daca intr-adevar ar fi fost puternic, putea sa repare totul fara crucificare. El a preferat tortura.
1. Nu prea cred.
Când folosești cuvântul „religia” aici îl folosești în scop manipulativ ca să arunci vina atacurilor extremiste ale talibanilor asupra religiei de față, creștinismul ortodox, iar eu aceasta numesc demagogie. Biserica Ortodoxă nu este de vină pentru lamentabilele atacuri extremiste ale urmașilor Islamului.

2. În timp ce admir altruismul tău și sensul tău de iubire față de aproape nu vreau să îți permit să spui că mie nu îmi pasă de aproape sau de „genocidurile” făcute de Dumnezeu. Repet, Dumnezeu nu este un om, un criminal oare care, El știe ce face și de ce o face.

3. Din nou manipulezi informația ca să atingă scopul dorit de tine. „5. Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ şi că toate cugetele şi dorinţele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele...”. Se pare că și copiii erau răi. Dacă puteau fi educați și dați la brazdă Dumnezeu o făcea, dar se pare că ultima soluție a fost potopul. Este curios cum tu te plângi de răul care există în lume și de cum Dumnezeu nu face nimic iar „singura” dată când face și El ceva nu îți convine.

4. Extrem de limitat ești tu, din câte văd. Da, Dumnezeu putea să mântuiască lumea bătând din palme sau dansând deasupra norilor, dar atunci ce se întâmpla? Venea userul nemessis aici pe forum și îmi zicea: „Ei, uite la Dumnezeul tău, noi aici suferind și el a preferat să stea în comfortul lui îndepărtat și să nu se murdărească, mântuindu-ne de acolo, pâi ce Dumnezeu îi ăsta!?” și iar nu era bine. Da, Dumnezeu putea să mântuiască lumea altfel, dar NU A VRUT. A vrut să mântuiască lumea printr-o chenoză, și la fel cum noi suferim, a vrut și El să sufere, și la fel cum noi plângem, a vrut și El să plângă, și la fel cum noi murim, a vrut și El să moară, și toate acestea pentru noi, din iubire.

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde wastebook » 06 Sep 2015, 01:28

Bai ce om prost ! Dumnezeu a omorat copiii. Genocid ! :lol:

Asa si ? Ce anume rau li s-a intamplat ? Daca traiesc in continuare bine merci o viata vesnica ? Tu nu vezi ca faci un ghiveci din ideile ateiste si faptele din Biblie ? Normal ca ar fi ceva rau daca nu ar exista nimic dupa viata asta. Dar pentru ca exista, oamenii care vor sa fie langa Dumnezeu abia asteapta urmatorul " genocid". :lol:

Oamenii ca tine abia asteapta sa-i spuna lui Dumnezeu ce rau e pentru ca se tine de cuvant si le respecta dorinta de a arde in iad.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron