"Amin, amin zic vouă..."

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Liviu0123
Mesaje:11
Membru din:19 Mar 2016, 16:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student
"Amin, amin zic vouă..."

Mesaj necititde Liviu0123 » 26 Mar 2016, 17:52

Iisus Hristos incepe de obicei cu "Amin" cuvintele Sale din Scriptură, de ce n-au lăsat aşa?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Amin, amin zic vouă..."

Mesaj necititde protosinghel » 28 Mar 2016, 17:13

Iisus Hristos incepe de obicei cu "Amin" cuvintele Sale din Scriptură, de ce n-au lăsat aşa?
Ba aşa le-au lăsat, numai că le-au tradus...
În greacă sună chiar cu rimă («ἀμήν,[ἀμήν] λέγω ὑμῖν»), dar toate tâlcurile spun că e vorbă despre faptul că se anunţă un adevăr! Şi pentru că români înţeleg "Amin-ul" mai mult ca sfârşit, decât ca enunţul unui adevăr, cred că s-a făcut bine că s-a tradus.

Liviu0123
Mesaje:11
Membru din:19 Mar 2016, 16:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: "Amin, amin zic vouă..."

Mesaj necititde Liviu0123 » 28 Mar 2016, 20:03

Iisus Hristos incepe de obicei cu "Amin" cuvintele Sale din Scriptură, de ce n-au lăsat aşa?
Ba aşa le-au lăsat, numai că le-au tradus...
În greacă sună chiar cu rimă («ἀμήν,[ἀμήν] λέγω ὑμῖν»), dar toate tâlcurile spun că e vorbă despre faptul că se anunţă un adevăr! Şi pentru că români înţeleg "Amin-ul" mai mult ca sfârşit, decât ca enunţul unui adevăr, cred că s-a făcut bine că s-a tradus.
Amin va spun vouă ..(am auzit un preot care predică cu Amin in loc traducerea din Sfânta Evanghelie ştiu ca nu e greşit dar de ce nu e ceva general sau de ce nu s-a tradus şi aminul de sfârşit daca s-a tradus cel de l-a început ?)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron