Epistola catre Tit

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Daniela60
Mesaje:3
Membru din:03 Sep 2017, 23:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Profesor
Epistola catre Tit

Mesaj necititde Daniela60 » 03 Sep 2017, 23:58

De ce in Epistola catre Tit cuvantul " bătrân" , cu continut semantic de"persoană în vârstă" ,apare , în partea de început ( cap.I,ver.5) tradus in varianta Cornilescu, prin "prezbiter", iar in cap 2, ver.2-3( tot la Cornilescu), este tradus prin " bătrân/ bătrână???
Dacă "prezbiter" înseamnă bătrân, și nu slujitor al bisericii/ preot( cum susțin neoprotestanții), de ce, în capitolul 2 nu se mai utilizeaza acelasi cuvant la versetele 2 si 3, deși se refera tot la persoane în vârstă.Ar trebui să fie sinonime.
Dacă principiul de interpretare este Sola Scriptura, de ce ni nuncționează în orice verset?

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 15 Iul 2018, 09:04

De ce in Epistola catre Tit cuvantul " bătrân" , cu continut semantic de"persoană în vârstă" ,apare , în partea de început ( cap.I,ver.5) tradus in varianta Cornilescu, prin "prezbiter", iar in cap 2, ver.2-3( tot la Cornilescu), este tradus prin " bătrân/ bătrână???
Dacă "prezbiter" înseamnă bătrân, și nu slujitor al bisericii/ preot( cum susțin neoprotestanții), de ce, în capitolul 2 nu se mai utilizeaza acelasi cuvant la versetele 2 si 3, deși se refera tot la persoane în vârstă.Ar trebui să fie sinonime.
Dacă principiul de interpretare este Sola Scriptura, de ce ni nuncționează în orice verset?
Pentru ca, in vechime doar batranii erau socotiti a avea asemenea slujbe deoarece batranetea (in unele cazuri) aduce cu ea o lectie a vietii, adica o intelepciune. Batran = Intelept = Prezbiter.
La intrebarea a doua poate poti sa imi dau un link, eu ma uit si vad ca scrie preot, nu batran.
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Daniela60
Mesaje:3
Membru din:03 Sep 2017, 23:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Profesor

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Daniela60 » 15 Iul 2018, 13:01

Bună ziua,
Am recitit cap.2, versetul 2 și 3 din Tit.Asa este: e vorba de "bătrâni" și " batrâne" în traducerea lui Bartolomeu Anania/ "bătrâni" și " femeile în vârstă" la Cornilescu.
La fel și in greaca veche si în latină.
1531652199194411100656.jpg
Vi le-am trimis în ordinea următoare:
Primul este varianta latină, urmatorul, în greaca veche, al treilea traducerea lui Bartolomeu Anania, și ultimul, traducerea lui Cornilescu.
Deci, am citit bine, nu?
(2.54MiB)Descărcat de 321 ori
1531652199194411100656.jpg
Vi le-am trimis în ordinea următoare:
Primul este varianta latină, urmatorul, în greaca veche, al treilea traducerea lui Bartolomeu Anania, și ultimul, traducerea lui Cornilescu.
Deci, am citit bine, nu?
(2.54MiB)Descărcat de 321 ori
1531652180090682035653.jpg
(2.76MiB)Descărcat de 368 ori
1531652180090682035653.jpg
(2.76MiB)Descărcat de 368 ori
1531652107989-664121354.jpg
(3.72MiB)Descărcat de 564 ori
1531652083669711155776.jpg
(3.91MiB)Descărcat de 313 ori
1531652083669711155776.jpg
(3.91MiB)Descărcat de 313 ori

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 15 Iul 2018, 14:10

Buna ziua,
Da. Am vazut. Eu ma uitam la alta traducere.
In fine, opinia mea este aceiasi ca cea de azi dimineata. Pina acum 60-70 de ani, oamenii in varsta (batranii) erau alesi pentru functii responsabile in comunitatea lor. Indiferent ca erau in biserica sau functii administrative in comunitatea lor. Stii vorba aia veche .. 'satul care n-are un batran, sa si-l cumpere!'
Astazi, din pacate, nu trebuie sa fii batran. Poti fi si tanar daca 'ai carte', desi cartea asta invatata de ei are loc in institutii unde prezenta si intelepciunea lui Dumnezeu sunt inexistente, asa ca multi dintre ei se duc la scoala 'boi' si vin inapoi 'vaci'.
Ultima oară modificat 19 Iul 2018, 07:30 de către Luigi, modificat 1 dată în total.
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Daniela60
Mesaje:3
Membru din:03 Sep 2017, 23:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Profesor

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Daniela60 » 15 Iul 2018, 14:46

Bună ziua,
Eu am adresat, pe forum, întrebarea din punct de vedere lingvistic.Punctual.Cuvântul este un semnificant care trimite la un SEMNIFICAT precis!!!
Cuvântul are o mare greutate; să nu uităm că lumea s-a făcut, cu excepția primilor oameni, DOAR cu cuvântul.
Interpretarile și speculațiile pot fi multe, dar eu măbrefeream la rigoarea neo(protestanta) " Sola Scriptura".
Plecând de la originalul grec/ latin, care sunt foarte explicite, de ce s-a ajuns la traduceri diferite, de la un cult la altul, sau de la un capitol la altul, în cadrul aceluiași cult( vezi Tit,2; 1,2) la cultul din care faceți parte.
Interpretarile referitoare pa bătrânețe și înțelepciunr țin deja de filosofie și morală creștină dintr-o perspectiva istorică.

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 15 Iul 2018, 16:24

Interpretarea e simpla si justa, doar ca iti place dumitale sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga.
Daca dumneata ai o explicatie mai buna, te ascult, dar sa vii sa ma critici doar pentru ca explicatia mea nu e destul de ... sofisticata, e dea dreptul comic!

P.S. Calmeaza-te si demonstreaza ca ai o eticheta de credincios (daca o ai!). Eu nu fac parte din nici un cult, poate dumneata faci! Crestinismul Ortodox este primul cult infiintat acum 1000 si ceva de ani in urma! Fiind prima 'rupere' de la Biserica "mama" (Catolica). Apoi s-au format alte culturi si secte precum Anglicanii, Calvinistii, Luteranii ... etc, etc. Dar VOI ati fost primii sectanti. Daca nu ti-a explicat nimeni asta pina acuma, o stii acuma.
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Mmare
Mesaje:6
Membru din:23 Oct 2015, 16:32
Confesiune:alta religie
Preocupări:stalp al familiei

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Mmare » 15 Iul 2018, 18:39

Pentru ca, in vechime doar batranii erau socotiti a avea asemenea slujbe deoarece batranetea (in unele cazuri) aduce cu ea o lectie a vietii, adica o intelepciune. Batran = Intelept = Prezbiter.
Luigi are dreptate. Orice alta interpretare ar insemna o greseala intr-o biblie inspirata de Duhul Sfant. Chiar as provoca pe oricine sa vina cu o interpretare mai buna.

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 15 Iul 2018, 18:50

Orice alta interpretare ar insemna o greseala intr-o biblie inspirata de Duhul Sfant ..
Mmare - A_M_I_N.
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Constantinos

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Constantinos » 16 Iul 2018, 11:55

P.S. Calmeaza-te si demonstreaza ca ai o eticheta de credincios (daca o ai!). Eu nu fac parte din nici un cult, poate dumneata faci! Crestinismul Ortodox este primul cult infiintat acum 1000 si ceva de ani in urma! Fiind prima 'rupere' de la Biserica "mama" (Catolica). Apoi s-au format alte culturi si secte precum Anglicanii, Calvinistii, Luteranii ... etc, etc. Dar VOI ati fost primii sectanti. Daca nu ti-a explicat nimeni asta pina acuma, o stii acuma.
Catolicii au plecat din biserica cand s-au lepadat de Dragoste , ei au dat anatema intai pe cei care nu greseau ( care apoi au luat denumirea de ortodocsi pe langa cea de catolici ) cand ziceau ca Duhul Sfant purcede doar de la Tatal . Ce le mai place unora care n-au legatura cu crestinismul sa citeasca pe sarite din Vechiul si Noul Testament , ( dupa cum arata din ceea ce scriu ) ca sa-si bata joc de niste carti scrise de oameni fara 2 sau 4 clase macar . Nu spui si tu " intelepte " Luigi daca ai vre-o legatura cu Mahomed sau Buddha ori vre-o alta religie asa mai satanista ?

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 16 Iul 2018, 21:19

Catolicii au plecat din biserica [Ortodoxa]...
Constantinos - Domnule, pur si simplu asta e tot ce pot raspunde afirmatiei dumitale ---> ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
(inca 2 neuroni in minus si dumneata ai putea fi catalogat 'fanatic religios' - legitim)!
De versiunea asta (ortodoxa), inca n-am auzit pina acuma. Poti elabora putin?

Ce le mai place unora care n-au legatura cu crestinismul sa citeasca pe sarite din Vechiul si Noul Testament...
... de exemplu ... ?
Ce anume am citit 'pe sarite' ? Elaboreaza te rog si aici, ca altfel aduci acuzatii asa ... superficiale
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 17 Iul 2018, 06:33

Constantinos - Domnule, hai sa-ti explic mai pe babeste ca aseara n-am avut timp, ca sa poti intelege mai lesne!
Schisma din 1054, a fost o rupere a comuniunii religioase dintre partea Bizantina (din est) si cea Romană (din vest) a imperiului Roman si am sa subliniez cateva aspecte care determina CINE s-a rupt DE CINE, pentru ca dumneata e evident ca nu esti capabil sa le intelegi de unul singur:

Una la mana: Un fapt decisiv care ii acorda titlul de ‘Biserica Mama’ a Bisericii Catolice este faptul ca atunci cand s-a produs ruptura, Biserica din vest si-a pastrat autonomia asupra tuturor titlurilor si averilor pe care le detinea (voi in schimb ati devenit niste calici). Si-a pastrat nu numai titlul (deci numele ia ramas neschimbat, comparativ cu voi care ati asumat o identitate noua!), dar si sediul central de la Roma. In ziua de astazi, Vaticanul este considerata o tara (desi ocupa doar 44 de hectare!), iar Papa este considerat un lider de stat de acea cand viziteaza o tara el viziteaza direct seful statului respectiv. Vezi ca unde se duce el, este primit cu toate tam-tamurile, onorurile si fanfaronadele unui sef de stat. Orice tara gazda oriunde merge el, trebuie sa-i acorde o securitate proprie precum oricarui alt sef de stat. In schimb liderii crestin ortodoxi sunt complet nesemnificativi.

Doi la mana: Biserica Bizantina, din est, s-a rupt la randul ei in mai mute bucati. Fiecare din voi v-ati transformat in biserici cu o autonomie proprie, inter-statala .. ca sa-i zic asa. Biserica Ortodoxa Română isi are patriarhia ei, cea Rusa a ei, cea din Bulgaria a ei, etc. etc. etc. Vezi dumneata, una nu raspunde ceilalte! Aveti chiar si diferite traditii si mofturi diferite de la una la cealalta. In schimb Biserica Romană Catolica, din vest, a ramas una si aceiasi dealungul secolelor. Traditia de la Roma e la fel ca si cea de la Buenos Aires. Si una si cealalta se conduc si sunt administrate sub aceiasi cupola a Biserii Catolice Romane!

Si in sfarsit, Trei la mana: Daca intr-adevar ceea ce s-a intamplat in 1054 ar fi fost o ‘rupere’ egala si legitima atunci voi cei din ziua de astazi ati fi avut un titlu ceva de genul "Biserica Catolica de Est" (si respectiv "Biserica Catolica de Vest"), unde se demonstreaza clar ca singura diferenta dintre voi este una .. geografica! Atunci DA, ati avea un motiv de argumentat. Dar ce va despartit pe voi au fost diferente teologice (si politice), aceleasi diferente teologice care le-au avut si Anglicanii, Calvinistii sau Luterani … Baptistii, Penticostalii, Adventistii sau Mormonii, etc, etc, etc. Atunci, considerand toate argumentele mele de mai sus, da-mi voie sa-ti pun o intrebare complet retorica dealtfel, domnule fanatic religios; daca toate bisericile celelalte sunt socotite secte si culte, voi care indepliniti exact aceleasi criterii, de ce nu ati fi si voi o secta sau un cult rupt de Biserica ‘mama’?

Am dreptate pina aici sau nu? Daca “nu”, atunci “DE CE”?
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Constantinos

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Constantinos » 17 Iul 2018, 11:08


Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 17 Iul 2018, 12:50

Ha-ha-ha .. lui Protosinghel si dimitrie le este teama de mine ca de Satan, defapt ma si compara cu el! S-au ciocnit de mine de cateva ori pe forumul asta in ultima decada si de atunci au invatat ca e bine sa pipae prima data inainte sa dea cu capul. Oamenii astia sunt de un orgoliu absolut tampit si nu accepta sa fie gresiti nici in ruptul capului. Defapt eu am observat ca dintre toate credintele, credinciosii ortodoxi sufera de boala asta si e tare molipsitoare printre ei. Desi Crestinismul promoveaza modestia, lor le lipseste 'organul' asta. Tot ce trebuie sa faci e sa le citesti postarile fara idei preconcepute dinainte si te vei convinge. Daca 'adevarul' nu vine de la ei, atunci 'ala nu e adevar domnule'! Eu sunt dispus sa vorbesc cu ei intotdeauna. Imi fac datoria fata de D-zeu, sa va dau lumina, dar ma indoiesc ca ei vor avea curajul sa dialogheze cu mine ...
evreul ! Imagine
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Constantinos

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Constantinos » 17 Iul 2018, 17:37

De obicei ce zici despre altii te caracterizeaza cel mai bine " orgoliu absolut tampit " . Crestinismul promoveaza smerenia care pare mandrie . Hristos parea foarte mandru cand declara in trecut ceea ce este cu adevarat , Dumnezeu .
" 52. Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat. " Acelasi Dumnezeu din trecut care tinea nestricate si frumos mirositoare trupurile dreptilor Vechiului Testament tine la fel nestricate trupurile sfintilor bisericii ortodoxe .
https://www.youtube.com/watch?v=YhM7XSEBclo
Dintre ultimii sfinti ortodocsi poti sa cauti poze sau videoclipuri cu Sfantul Ioan Hozevitul , Ilie Lacatusu sau Iosif de la Radeni .

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 18 Iul 2018, 13:09

Hristos parea foarte mandru cand declara in trecut ceea ce este cu adevarat , Dumnezeu .
Vroiam sa te las in plata domnului ca imi irosesc timpul cu dumneata dar ma zgaraie pe ochi de fiecare data cand te citesc. Cata scoala ai dumneata? Domnule, nu trebuie sa lasi spatiu inainte de virgula sau punct. Punctuatia se aplica imediat dupa incheierea cuvantului, fara spatiu (asa cum fac eu!), iar spatiul il lasi imediat dupa punctuatie, intre punctuatie si prima litera a urmatorului cuvant.
Si daca si asa m-am deranjat sa-ti raspund, am si o intrebare. Ai spus "cand declara in trecut ceea ce este cu adevarat, Dumnezeu." Vorbeai de Isus. Ti-am citat versetul mai sus. Unde exact a declarat Isus ca el e dumnezeu. Poti cita un singur exemplu?
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Constantinos

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Constantinos » 18 Iul 2018, 18:56

Evanghelia apostolului Ioan capitolul 8 intreg, la fel capitolul 10 ( intreg ) . In cap. 8 apare " Eu sunt ". In cap. 10 se observa ca iudeii au banuit corect intelesul cuvintelor lui Iisus "Iar Eu si Tatal Meu una suntem." raspunzand "Nu pentru lucru bun aruncăm cu pietre asupra Ta, ci pentru hulă şi pentru că Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu." Chiar si " Fiul lui Dumnezeu " o intelegeau ca unicul Nascut de catre Dumnezeu . Dupa Inviere apostolul Toma a exclamat " Domnul meu si Dumnezeul Meu ! ".

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 18 Iul 2018, 19:25

Eu ti-am cerut una singura. Care crezi tu ca e cea mai 'tare'! Nu ti-am cerut sa gugalesti internetul si sa-mi dai aici 'copy/paste' la tot ce gasesti acolo. Alege una care crezi tu ca e cea mai tare, fai si tu o analiza scurta ca sa inteleg de ce crezi ceea ce crezi si apoi ti-o deparazitez eu de toti purecii. Pe la noi asa se construieste un argument. Nu mi le tranti aici gramada ca un ghiveci. Ca sa ti le puricesc pe toate trebuie sa-mi platesti, ca n-am sa te educ asa pe .. ochi frumosi.

P.S. Nu mi-ai spus cati ani de scoala ai, ... si te rog nu aduna si anii care i-ai repetat.
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Constantinos

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Constantinos » 18 Iul 2018, 20:31

Mantuirea vine de la sfintii evrei . Nu va incredeti in fii oamenilor intru care nu este izbavire ( din Psalmi ) . Spune care sunt sfintii evrei si poate vom gasi unde sunt mormintele lor, moastele lor si de ce unii dintre evrei vor sa se inchine si acum la mormintele si ramasitele Patriarhilor ( Avraam si Sarra deshumati partial , etc. )

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Luigi » 18 Iul 2018, 21:04

Nu va incredeti in fii oamenilor intru care nu este izbavire ( din Psalmi ) .
Stiu, si mai stiu ca si lui Isus i se mai spunea "fiul omului", dar asta e al subiect de la alta materie.

Mai omule, esti prea dezorientat. E ca si cum eu te-am intrebat "ce zi a saptamanii e astazi Constantinos?" iar tu imi raspunzi ... "albastru domnule!"...
Te rog sa te concentrezi asupra ceea ce ti-am cerut daca nu lasa-ma sa ma duc. De la bun inceput ti-am cerut sa citezi un singur exemplu, deorece am prevazut ce o sa faci. Alege cel mai beton citat unde crezi tu ca Isus a spus ceea ce sustii ca a spus.
Inca odata uite ce ai zis si te rog concentreaza-te pe cuvintele cheie (subliniate de mine):

"Hristos parea foarte mandru cand declara in trecut ceea ce este cu adevarat , Dumnezeu ."

In alte cuvinte, daca citesti doar ce-am subliniat eu: Hristos declara ceea ce este [el] cu adevarat, [adica] Dumnezeu.

Deci, Isus face asemenea declaratie, nu Grigore din vale, nici Ileana din deal! De exemplu, primele verseturi din Ioan nu se califica aici, desi, daca vrei le putem discuta si pe alea, dupa ce incheiem aici.

Citeaza-mi un verset unde Isus a spus despre sine, sau a insinuat ca el a dumnezeu. Cel mai convingator text care-l gasesti. Dar, .. mare atentie aici, .. deoarece nu o sa gasesti un text de genul asta: "Eu, Isus, fiul lui Maria si a Duhului Sfant, sunt DUMNEZEU!", atunci bineinteles ca textul care o sa-l prezinti va avea nevoie de interpretare si atunci bineinteles ca vreau sa-mi scoti in evidenta de ce crezi ca asta vrea el sa spuna acolo (si anume ca el e dumnezeu). Pentru ca daca voi alegeti sa fortati interpretarea textului ca sa rasara ceea ce vreti voi, asta nu inseamna ca restul lumii interpreteaza la fel.
Uite un exemplu: "Inainte de Avraam, eu sunt!" ... asta ar fi un text care s-ar califica pentru dezbatere si l-ai putea analiza putin. Poti sa-mi spui DE CE crezi tu ca asta vrea sa spuna Isus aici? ca-i dumnezeu?! Ce te face sa crezi asta? Elaboreaza putin ca sa am si eu un punct de plecare. Sau alege ce text vrei tu.

Hai odata, ca-mi pierd rabdarea cu tine.
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Constantinos

Re: Epistola catre Tit

Mesaj necititde Constantinos » 18 Iul 2018, 22:50

"Inainte de Avraam, eu sunt!" . Interpretari nu sunt chiar asa multe , mai mult ca Hristos este Dumnezeu ce s-ar putea intelege ? Nu scoate din text si explica de ce nu intelegi ca este Dumnezeu . E ca si cum ti-as cere eu sa explici in trei cuvinte ca dumnezeul tau este cel adevarat . Dupa ce scrii alea trei cuvinte vine raspunsul ca esti prost, batut in cap . Iisus s-a facut fiul omului, Dumnezeu S-a intrupat si in El este izbavirea, mantuirea . A tacut cand a fost recunoscut ca Dumnezeu, daca nu era Dumnezeu si era intreg la cap atunci trebuia sa nege acest lucru, sa zica pur si simplu nu sunt Dumnezeu caci sunt iubitor de adevar si nu vreau sa amagesc lumea dar sunt ca unul dintre prooroci ( Ioan Botezatorul ar fi fost mai mare ). Omul cazut este contaminat cu mandrie luciferica . Daca unii din acel timp auzeau " Eu sunt Dumnezeu " ziceau " vomit pe parul tau, eu sunt mai presus de tine"; de genul neuronii in oglinda sau ce face omul face si maimuta . A intarit biserica Lui si a inmultit numarul sfintilor care era destul de mic in Vechiul Testament cu un numar mare de sfinti care urmeaza Noului Testament , dupa proorocul David " Iar eu am cinstit foarte pe prietenii Tăi, Dumnezeule, şi foarte s-a întărit stăpânirea lor. Şi-i voi număra pe ei, şi mai mult decât nisipul se vor înmulţi. " . Hristos vorbeste prin mireasma trupurilor sfintilor si minunile vindecarilor ce vin de la ele ca este Dumnezeu, nu prin cuvintele venite din gura ramasitelor lor , nici prin gura unui sfant aflat inca in viata ( explicatia pentru fraza finala este pentru ortodocsii care o pot intelege).


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX