Isus ca fiu, nu ca profet

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
ned68
Mesaje:3
Membru din:17 Feb 2018, 21:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:servici, casa
Isus ca fiu, nu ca profet

Mesaj necititde ned68 » 17 Feb 2018, 22:19

Am avut o lunga discutie cu un prieten musulman. De fiecare data cand se referea la Isus, ii spunea "profetul Isus". Eu am incercat sa-i explic ca, de fapt, Isus e fiul si a facut lucruri pe care profetii nu le-au facut. Mai mult, parerea mea era ca nu mai era necesar nici un alt profet dupa el, pentru ca mesajul lui Dumnezeu era trimis si nu mai era nimic de adaugat. Am trecut sub tacere asta.

Totusi, intrebarea e cum raspunzi cuiva care nu intelege natura lui Isus si se mai si mira ca Isus a fost lasat sa moara pe cruce?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Isus ca fiu, nu ca profet

Mesaj necititde dimitrie » 21 Feb 2018, 23:28

Un răspuns îl dă unul dintre ei:
https://youtu.be/ZnYv1euiIJU
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Isus ca fiu, nu ca profet

Mesaj necititde Luigi » 15 Iul 2018, 08:53

Un răspuns îl dă unul dintre ei: https://youtu.be/ZnYv1euiIJU
dimitrie, daca ala e musulman atunci si eu sunt cosmonaut! Videoul ala e la fel de autentic ca o bancnota de 6 lei. Pe de alta parte, daca alegi sa crezi ce scrie in Coran atunci alegi sa crezi ce scrie in totalitate. Nu poti alege sa crezi doar ce iti convine iar restul sa spui ca ii fals. La urma urmei, Coranul a fost scris in intregime doar de o persoana nu de 30! Ori minte, ori spune adevarul - hotarati-va odata! Si, in sfarsit, cine e zapacitul ala care face asemenea declaratii. Ce credibilitate poate produce el? Fiecare bou poate pune un video clip pe youtube - nu poti pune botul la tot ce vezi scris pe toate gardurile ... chiar daca esti crestin ... ;-).
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Isus ca fiu, nu ca profet

Mesaj necititde Luigi » 15 Iul 2018, 08:55

..cum raspunzi cuiva care nu intelege natura lui Isus si se mai si mira ca Isus a fost lasat sa moara pe cruce?
ned68 - NU POTI ! PUNCT. Crestinismul e bazat pe crez. De asta se numeste CREDINTA! Alegi sa crezi, fara sa cercetezi!
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX