Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Mmare
Mesaje:6
Membru din:23 Oct 2015, 16:32
Confesiune:alta religie
Preocupări:stalp al familiei
Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Mmare » 11 Iul 2018, 15:49

Ce spune Iisus in textul din Ioan 4:22? Care e interpretarea Crestin-Ortodoxa al acestui text?

"Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi; noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci Mântuirea vine de la iudei."
Traducerea Cornilescu

"Voi va inchinati caruia nu stiti; noi ne inchinam Caruia stim, pentru ca mantuirea din iudei este."
Traducerea Ortodoxă

sursa: http://www.ebible.ro/biblia/paralel/cor ... xa/ioan/4/


Multumesc.

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Maria888 » 11 Iul 2018, 16:32

O alta traducere ortodoxa (Biblia Bartholomeu Anania)
"Voi vă închinaţi la ceea ce nu ştiţi; noi ne închinăm la ceea ce ştim, pentru că de la Iudei este mântuirea."
Sursa: https://www.dervent.ro/biblia.php

Femeia samarineanca era ca si religie idolatra adica se inchina la dumnezei straini. Deci la asta se refera faptul ca se inchina la ceeace nu stiu, ca se inchina la niste idoli falsi si isi pierduse religia iudaica.

Referirile din versiunea Anania la acest verset sunt:
- "Voi binecuvânta pe cei ce te vor binecuvânta, iar pe cei ce te vor blestema îi voi blestema; şi'ntru tine se vor binecuvânta toate neamurile
pământului“. (Facere 12-3)

- "Şi multe neamuri vor merge şi vor zice:
Veniţi să ne suim în muntele Domnului,
în casa Dumnezeului lui Iacob!;
El ne va spune nouă calea Sa;
iar noi vom merge pe ea,
că din Sion va ieşi Legea
şi din Ierusalim cuvântul Domnului." (Isaiah 2-3)

- "3 căci aş fi dorit ca eu însumi să fiu anatema de la Hristos, de dragul fraţilor mei cei de un neam cu mine după trup,
4 care sunt Israeliţi, ale cărora sunt înfierea şi slava şi legămintele şi darea legii şi închinarea şi făgăduinţele;" (Romani 9 -3,4)

Aceste pasaje confirma ceeace spune Mantuitorul ca nu inchinarea la orice dumnezeu sau idol duce la Dumnezeu, ci doar cei care respecta Legile Domnului. Pasajul din Romani se refera la situatia femeii evreica dupa trup dar nu iudee ca si religie. Sfantul Pavel spune ca daca ar fi dupa el personal salvarea ar putea veni la toti evreii dupa trup (cum era si el) dar Dumnezeu a spus ca trebuie respectate si faptele de credinta pentru a beneficia de promisiunile date de Dumnezeu poporului ales.
Hristos o avertizeaza aici pe femeie ca nu este suficient ca este evreica dupa trup daca nu respecta si religia iudaica.

P.S. Daca am spus gresit sper ca cineva sa ma corecteze negresit.

Mmare
Mesaje:6
Membru din:23 Oct 2015, 16:32
Confesiune:alta religie
Preocupări:stalp al familiei

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Mmare » 11 Iul 2018, 18:10

Femeia samarineanca era ca si religie idolatra adica se inchina la dumnezei straini. Deci la asta se refera faptul ca se inchina la ceeace nu stiu, ca se inchina la niste idoli falsi si isi pierduse religia iudaica.
Dumneata te-ai incurcat in propriile-ti explicatii; cum adica isi pierduse religia Iudaica, cand femeia era Samarineana? Poti face diferenta dintre una si cealalta?

"Voi binecuvânta pe cei ce te vor binecuvânta, iar pe cei ce te vor blestema îi voi blestema; şi'ntru tine se vor binecuvânta toate neamurile pământului“. (Facere 12-3)
Nu inteleg ce legatura are textul asta cu problema ridicata de mine. Avraam a fost primul Evreu. Circumcizia (ordonata de D-zeu Evreilor) a fost initiata cu Avraam. Avraam s-a circumcis singur, la maturitate, deci a fost primul Evreu. Legamantul facut de D-zeu prin Avraam ("Voi binecuvanta, ... Voi blestema...!") a fost facut cu poporul Evreu, poporul Evreu fiind urmas direct a lui Avraam, prin Isaac.

(1)Hristos o avertizeaza aici pe femeie ca nu este suficient ca este evreica dupa trup (2)daca nu respecta si religia iudaica.
1). Dumneata nu intelegi ca femeia cu pricina era Samarineana? Defapt sustii asta in prima propozitie, dar te incurci apoi in explicatii. Un singur aspect evident este aici si anume ca explicatiile date nu provin de la dumneata ci le-ai copiat de la alta sursa si la urma le-ai amestecat si incurcat cu crezul dumitale personal si de asta te contrazici de unul singur.
2). Deci Iudeii se inchinau la un D-zeu adevarat, chiar si pe timpul lui Iisus ... asta reiese din ce afirmi. Deci in ciuda faptului ca Iisus era deja printre ei, Evreii se inchinau D-zeului adevarat.

P.S. Daca am spus gresit sper ca cineva sa ma corecteze negresit.
Da, ai gresit. Multumesc pentru efort.

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Maria888 » 12 Iul 2018, 10:03

Ai deschis subiectul doar ca sa te certi?
Ti-am dat linkul de unde luat referirile din Biblia tradusa de Bartolomeu Anania.
Ma acuzi de inselaciune fara nicio dovada cand am aratat sursa pasajelor legate de acest citat. Bazat pe aceste surse am incercat sa reconstitui de ce autorul le-a prezentat ca avand legatura una cu cealalta. Bartolomeu Anania a fost si episcop si teolog. Eu nu. Nu e firesc sa consider ca acele pasaje au legatura unele cu altele daca el a spus asta?
Oricum, cu placere.

Constantinos

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Constantinos » 12 Iul 2018, 10:54

De la paginile 152-153 care se repeta pana pe la p . 170 : https://www.scribd.com/document/1357120 ... -Dupa-Ioan

Mmare
Mesaje:6
Membru din:23 Oct 2015, 16:32
Confesiune:alta religie
Preocupări:stalp al familiei

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Mmare » 13 Iul 2018, 06:31

Ai deschis subiectul doar ca sa te certi?
Doamne fereste! Pai nu dumneata ai incheiat cu "Daca am spus gresit sper ca cineva sa ma corecteze negresit." ??
Eu nu cred ca tonul meu te deranjeaza, doar corectia facuta.
Ultima oară modificat 13 Iul 2018, 12:37 de către Mmare, modificat 1 dată în total.

Mmare
Mesaje:6
Membru din:23 Oct 2015, 16:32
Confesiune:alta religie
Preocupări:stalp al familiei

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Mmare » 13 Iul 2018, 06:41

De la paginile 152-153 care se repeta pana pe la p . 170 : https://www.scribd.com/document/1357120 ... -Dupa-Ioan
...mda, multumesc. Mi-am irosit timpul sa citesc, CE anume? Autorul descrie cateva evenimente si o face mai mult din punct de vedere istoric. Analiza foarte putina, simpla si superficiala. Parca ar fi scrisa de un om 'cu patru clase'. Sa-mi fie cu iertare, dar asta e adevarul.
Mi-e, mi-o fi scapat, dar daca dumneata ai citit ceva anume acolo, care lamureste dilema topicului, atunci te rog sa ne explici si noua.

Tema subiectului este ceea ce-a spus Iisus in Ioan 4:22; ... vine mantuirea de la Evrei? .. au BA?

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Luigi » 15 Iul 2018, 08:39

Tema subiectului este ceea ce-a spus Iisus in Ioan 4:22; ... vine mantuirea de la Evrei? .. au BA?
Mie mi se pare o contrazicere din partea lui Isus. Ori vine mantuirea de la iudei, or o aducea el. Adica, o fi fost el evreu la randul lui dar acolo a fost specificat destul de clar, cuvantul 'evrei' - deci la plural, care se refera la un popor intreg!
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Mmare
Mesaje:6
Membru din:23 Oct 2015, 16:32
Confesiune:alta religie
Preocupări:stalp al familiei

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Mmare » 15 Iul 2018, 18:41

Mie mi se pare o contrazicere din partea lui Isus. Ori vine mantuirea de la iudei, or o aducea el. Adica, o fi fost el evreu la randul lui dar acolo a fost specificat destul de clar, cuvantul 'evrei' - deci la plural, care se refera la un popor intreg!
.. mda, o adevarata dilema! ... :x4

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Vasile25 » 27 Oct 2018, 22:33

Ce spune Iisus in textul din Ioan 4:22? Care e interpretarea Crestin-Ortodoxa al acestui text?

"Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi; noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci Mântuirea vine de la iudei."
Traducerea Cornilescu

"Voi va inchinati caruia nu stiti; noi ne inchinam Caruia stim, pentru ca mantuirea din iudei este."
Traducerea Ortodoxă

sursa: http://www.ebible.ro/biblia/paralel/cor ... xa/ioan/4/


Multumesc.
Pai crestinismul de unde s-a nascut nu din iudaism , ,atunci e normal sa fie asa.

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Luigi » 29 Apr 2020, 16:51

Pai crestinismul de unde s-a nascut nu din iudaism , ,atunci e normal sa fie asa.
Ce e normal sa fie? Ca tre' sa-i multumesti Evreului pentru mantuirea ta?
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mai 2020, 15:25

Pai crestinismul de unde s-a nascut nu din iudaism , atunci e normal sa fie asa.
Ce e normal sa fie? Ca tre' sa-i multumesti Evreului pentru mantuirea ta?
Creştinismul se clădeşte pe temeliile iudaismului şi altfel nici nu se putea. Pentru asta nimeni nu ne cere să mulţumim evreilor de astăzi, dar avem toate motivele să-i mulţumim unei evreica pe nume Maria, care a zis "Iată roaba Ta, fie mie după cuvântul Tău", dar evreilor care l-au urmat pe Hristos şi au propovăduit învierea lui în toată lumea, punând temeleiile "noului Israel". Acestor evrei trebuie să le mulţumim!

Avatar utilizator
Luigi
Mesaje:30
Membru din:15 Iul 2018, 08:31
Confesiune:alta religie
Preocupări:apicultura, horticultura, si altele

Re: Ce spune Iisus in Ioan 4:22 ? Mantuirea vine de la Evrei?

Mesaj necititde Luigi » 08 Iun 2020, 07:50

N-am obervat numai aseara ca mi-ai raspuns si ma bucur sa te "revad" din nou :x1

Creştinismul se clădeşte pe temeliile iudaismului şi altfel nici nu se putea.
Bineinteles ca altfel nici nu se putea. Tora are o fundatie cu temelie in piatra pentru ca Israel e singurul popor care a avut o revelatie divina in public, unde a primit aceasta Tora/Lege. Nu a inceput cu o singura persoana ca restul miscarilor religioase. Bineinteles ca, Crestinismul s-a folosit de aspectul asta pentru a isi sadi samanta si dupa aceea intr-un mod foarte convenient, au denigrat si Tora si Evreul numind-o "Vechea Biblie" iar pe Evreu l-au demonizat. Si-au numit cartea lor "Noua Biblie", implicand astfel ca Tora nu mai e valabila iar ei botezanduse-ra "Evrei noi" intr-un "Israel nou" (foarte nostima tactica asta :x2).

Pentru asta nimeni nu ne cere să mulţumim evreilor de astăzi, dar avem toate motivele să-i mulţumim unei evreica pe nume Maria, care a zis "Iată roaba Ta, fie mie după cuvântul Tău", dar evreilor care l-au urmat pe Hristos şi au propovăduit învierea lui în toată lumea, punând temeleiile "noului Israel". Acestor evrei trebuie să le mulţumim!
Sa clarificam, .. a multumi = a se inchina (la cazul de fata).
Dar si lui Isus ii multumesti, nu numai Mariei si ucenicilor. Si el tot evreu este. Daca crezi ca a existat din vesnicie asa cum sustine Ioan, atunci trebuie sa fii consistent in crez pina la capat si anume ca a existat sub forma de spirit, sub forma "Cuvantul'ui" si a venit printre oameni luand forma umana, aproximativ 2,000 de ani in urma (dupa crezul crestin). Sau sa inteleg ca dupa crezul BOR, Isus (evreul in carne si oase) a existat din vesnicie?
Cunostinta e o comoara iar practica e cheia ei - Lao Tzu


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX