Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde dimitrie » 25 Mai 2012, 00:15

"văzând pe fiară că era şi nu este, dar se va arăta.
Aici trebuie minte care are înţelepciune."
Acea "minte" va vorbeste acum.
....
un mirean ortodox din Statele Unite ale Americii, cu raspuns la criza in care se afla Biserica noastra
Citindu-vă mesajul (întreaga interpretare în propria dvs. variantă), am ajuns la concluzia că cuvântul "minte" din propoziţia dvs. (subliniată de mine mai sus), trebuie luat ca verb.
Mai bine aţi începe prin a lectura asta, mai apoi să discutăm (dacă mai este cazul) despre cartea Apocalipsei.

Nu uitaţi să notaţi alături de textele biblice pe care le citaţi următoarele: cartea, capitolul şi versetul biblic de unde sunt luate! Vă dau mai jos un exemplu:
"văzând pe fiară că era şi nu este, dar se va arăta.
Aici trebuie minte care are înţelepciune."Apoc.17:8-9
Bine?
Hrstos S-a înălţat!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Mihaita
Mesaje:3
Membru din:24 Mai 2012, 06:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:toate

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Mihaita » 25 Mai 2012, 17:32

"Gluma" pe care dvs. ati facut-o, in legatura cu "minte" nu este scopul postarii mele. Oare nu orice minte este supusa si adevarului si greselii, chiar si acea "minte" mentionata din Apocalipsa? Nu stiu de ce va legati de asta, n-am vrut sa spun nimic care sa para mare, am vrut doar sa nu va mai pierd timpul cu tot felul de explicatii; toata lumea poate sa faca legaturile acum, in mod logic; multumesc pt. link, dar deja citisem pe Tausev, si pe Soloviov, si multe altele.

Pot exista greseli in interpretarea mea, de aceea numai Biserica in intregime poate concluziona in legatura cu multele aspecte, insa este destul de logic ca Fiara din Apocalipsa, este Moartea.

Adevarat S-a inaltat!
Ultima oară modificat 25 Mai 2012, 23:34 de către Mihaita, modificat de 7 ori în total.

Mihaita
Mesaje:3
Membru din:24 Mai 2012, 06:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:toate

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Mihaita » 25 Mai 2012, 19:00

Şi am privit şi iată un nor alb şi Cel ce şedea pe nor era asemenea Fiului Omului, având pe cap cunună de aur şi în mână seceră ascuţită. Apoc 14:14

Toata lumea (ortodoxa) are acasa sau a vazut, exact aceasta imagine/icoana. Fiul Omului, Iisus Hristos, pe cap cu cununa de aur (aura galbena care Ii inconjoara capul), si in mana cu o "carte": cuvantul lui Dumnezeu, sau secera mentionata in Apocalipsa.

Deci, iata alta talcuire din Apocalipsa:

sabia ("gurii Mele")=secera=cuvantul lui Dumnezeu (cu "c" mic)

Va multumesc pentru atentionare, am identificat versetele citate, cu referintele necesare.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Vasile46 » 14 Dec 2014, 21:57

Pe blogul dedicat Sf. Ioan Maximovici una din intrebarile la predica a fost:
As vrea sa intreb de ce nu se citeste absolut NICIODATA din cartea Apocalipsei in Biserica ?

la care mi-am permis urmatorul raspuns:
Iata un raspuns al pr. Teofil Paraian din ziarul Lumina de Duminica de azi, 22 februarie, a.c.
Singura carte din canonul Noului Testament care face referinţe majore la sfârşitul lumii este Apocalipsa lui Ioan. De ce nu este folosită această carte în cult?

Chestiunea este simplă. Această scriere a fost privită în trecut cu multă nesiguranţă. Acolo sunt lucruri pe care noi nu le putem interpreta, pentru că nu ne sunt cunoscute. Ceea ce ştim este faptul că Apocalipsa a fost scrisă nu pentru timpurile noastre, ci mai ales pentru vremea când a trăit autorul acestei cărţi.

Parerea mea: sunt mai multe raspunsuri, dar doua sunt probleme esentiale.

1. Dificultatea intelegerii, cum spune. pr. Teofil Paraian. Si vedeti cum se hazardeaza oamenii azi sa spuna exact ce inseamna cutare sau cutare lucru.
2. Nu exista interpretari definitive ale textului, mai ales ca putini Sfinti Parinti au talcuit textul. Spre deosebire, de exemplu, de cartea facerii, pentru care avem talcuiri partiale/in intregime de la mai toti Sf. Parinti.
Pai nu se prea citeste cartea ,,Apocalipsei,, in Biserica ma gandesc eu , deoarece in ea sant inca ,lucruri greu de inteles , pe care nu le stim banuiesc acum in secolul 21. Oare ne-a lasat Dumnezeu asa de izbeliste , incat sa nu putem intelege pe deplin ce a scris in ultima carte din Biblie? . Nu cred . Nu este o carte de speriat , cu metaforele ei desigur. Este o carte de profetii si sperante pentru tori crestinii. Si din moment ce insusi cuvantul ,,Apocalipsa,, inseamna ,,descoperire,, . cum sa nu putem stii oare ce scrie cu adevarat in ea. La ce se refera exact. Cine este sau ce este ,,Babilonul cel Mare,, . Si multe altele.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron