Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Mar 2009, 14:46

Cred ca Pr. Petru iti poate raspunde la intrebarea daca Sf. Ap. Pavel face parte sau nu din cei 12 Apostoli. Dupa parerea mea, nu.
Am consultat "Acatistul celor 12 Apostoli" din Ceaslov, scris de Sf. Nicodim Aghioritul, unde Sf. Pavel este inclus printre cei 12 (dupa Sf. Petru), dar nu este Matia. In schimb pe desenul de la inceputul textului, unde sunt desenati si numiti cei 12, Sf. Pavel nu este printre ei (dar este Matia).

O greseala? :(
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde protosinghel » 29 Mar 2009, 20:06

Deşi aparent simplă, problema "listei" Sf. Apostoli e destul de complicată, şi asta pt că în cult ni se dau alte informaţii decât în Biblie.
Noi ştim că au fost 12 Apostoli; Iuda a căzut, iar Matia a fost ales în locul lui.
În icoane însă, contrar cronologiei şi logicii, dar cu un profund sens teologic şi simbolic, Sf. Ap. Pavel apare atât în icoana Înălţării Domnului (!), cât şi în cea a Cincizecimii.
Pe inconostas (catapeteasmă) deseori se pun chipurile a 12 Apostoli, printre care apar: Pavel, Marcu, Luca, dar şi Matia. Bineînţeles, în acest caz dispar din listă Apostoli precum Bartolomeu, Tadeu sau Simon.
Deci, biblic problema este foarte clară (vezi şi aici), dar Tradiţia Bisericii, mai ales din punct de vedere liturgic, are de multe ori o altă "listă" (vezi şi aici).

Iertaţi de întârziere.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Apr 2009, 18:26

Inca nu m-am lamurit cu aceasta confuzie, dar sunt sigur ca Biserica o fi avand intr-adevar motivele ei in acest sens. Multumesc.

Iata un text interesant din Apocalipsa (Cap. 3):

17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat şi m-am îmbogăţit şi de nimic nu am nevoie! Şi nu ştii că tu eşti cel ticălos şi vrednic de plâns, şi sărac şi orb şi gol!
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogăţeşti, şi veşminte albe ca să te îmbraci şi să nu se dea pe faţă ruşinea goliciunii tale, şi alifie de ochi ca să-ţi ungi ochii şi să vezi.
19. Eu pe câţi îi iubesc îi mustru şi îi pedepsesc; sârguieşte dar şi te pocăieşte.


Este reprosul adresat Bisericii din Laodicea, aflata "nici calda, nici rece" si ultima din cele sapte.

In v. 18 apare indemnul "să cumperi de la Mine" si nu prea inteleg cum poate Dumnezeu "vinde" ceva cand intotdeauna imparte gratuit si cu generozitate infinita? Doar nu credeti ca chiar asteapta sa vina cu bani in schimbul acelor bunuri? Va multumesc!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Petre C » 05 Apr 2009, 15:08

17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat şi m-am îmbogăţit şi de nimic nu am nevoie! Şi nu ştii că tu eşti cel ticălos şi vrednic de plâns, şi sărac şi orb şi gol!
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogăţeşti, şi veşminte albe ca să te îmbraci şi să nu se dea pe faţă ruşinea goliciunii tale, şi alifie de ochi ca să-ţi ungi ochii şi să vezi.
19. Eu pe câţi îi iubesc îi mustru şi îi pedepsesc; sârguieşte dar şi te pocăieşte.


In v. 18 apare indemnul "să cumperi de la Mine" si nu prea inteleg cum poate Dumnezeu "vinde" ceva cand intotdeauna imparte gratuit si cu generozitate infinita? Doar nu credeti ca chiar asteapta sa vina cu bani in schimbul acelor bunuri? Va multumesc!

Este un fel de exprimare intalnit si mai devreme (vezi o postare de-a mea anterioara despre vanzare-cumparare in Evanghelii tot pe subiectul acesta). Nici saracii nu vindeau untdelemn fecioarelor, ci aceasta semnifica faptul ca prin milostenia catre saraci, fecioarele puteau dobandi roadele Duhului, dar care sunt un dar de la Dumnezeu.
Deci, in cazul de fata, datorita jertfele pe care Biserica din Laodiceea le poate face, ea poate dobandi milostivirea lui Dumnezeu, nu in sensul unui contract juridic, ci in sensul ca de om depinde efortul, dar harul vine de la Dumnezeu.

Nu in ultimul rand, sa nu uitam ca Dumnezeu vorbeste pe limba celui caruia i se adreseaza: folosirea acestei expresii "sa cumperi de la Mine" poate sa fie o subtila ironie a preocuparilor Bisericii din Laodiceea.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Apr 2009, 17:57

Deci, in cazul de fata, datorita jertfele pe care Biserica din Laodiceea le poate face, ea poate dobandi milostivirea lui Dumnezeu, nu in sensul unui contract juridic, ci in sensul ca de om depinde efortul, dar harul vine de la Dumnezeu.

Nu in ultimul rand, sa nu uitam ca Dumnezeu vorbeste pe limba celui caruia i se adreseaza: folosirea acestei expresii "sa cumperi de la Mine" poate sa fie o subtila ironie a preocuparilor Bisericii din Laodiceea.
Foarte adevarat! Si eu m-am gandit ca e un soi de "zadarare", stiti ca si cu cainii care par rai, sa vezi daca chiar musca (ori un credincios "hibernant" de asta si are nevoie).

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Victor » 10 Apr 2009, 19:54

[Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.
Ce inseamna faptul ca e numar de om? Cum adica? Ce vrea sa spuna aici?

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Petre C » 14 Apr 2009, 19:52

[Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.
Ce inseamna faptul ca e numar de om? Cum adica? Ce vrea sa spuna aici?
Din ce am citit, cred ca se refera la faptul ca numele firesc (dupa care va fi cunoscut antihrist, adica nu numele simbolic) al lui antihrist, scris in greaca (sau poate va fi un nume grecesc, dupa o sursa serioasa) va avea ca numar 666. Altfel spus, numele grecesc lui antihrist va avea suma literelor egala cu 666.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Petre C » 15 Apr 2009, 15:04

In Pastorala de Pasti, IPS Bartolomeu atinge problema intelegerii Apocalipsei astazi. Un text din care avem ce invata, zic eu:
În zilele noastre se afirmă tot mai des că trăim „vremuri apocaliptice”. Pentru evocarea acestora nu voi deschide Cartea Apocalipsei, ci un fragment dintr-o cuvântare a lui Iisus consemnată în Evanghelia după Matei: „Luați aminte să nu vă amăgească cineva. Că mulți vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt Hristos!, şi pe mulți îi vor amăgi. Și veți auzi de războaie şi de zvonuri de războaie; luați seama să nu vă’nspăimântați, căci toate trebuie să fie, dar încă nu-i sfârşitul. Că neam peste neam se va ridica şi’mpărăție peste’mpărăție, şi va fi foamete şi ciumă şi cutremur mare pe-alocuri. Dar toate acestea sunt doar începutul durerilor naşterii. Atunci vă vor da pe voi la chinuri şi vă vor ucide şi veți fi urâți de toate neamurile din pricina numelui meu. Atunci mulți se vor poticni şi unii pe alții se vor vinde şi unii pe alții se vor urî. Și mulți profeți mincinoşi se vor scula şi pe mulți îi vor amăgi. Iar din pricina înmulțirii fărădelegii, iubirea multora se va răci. Dar cel ce va răbda până la sfârşit, acela se va mântui”.[Matei 24,4-13]

În vremea noastră, nu puțini sunt tinerii curați la suflet, bine intenționați şi dornici să se inițieze în tainele vieții religioase, dar care nu merg direct la izvoare, adică la literatura de specialitate sau la duhovnici cu experiență, bine pregătiți şi gata să-i asiste pe cei neajutorați, ci preferă să se cultive prin internet sau televizor, unde nu de puține ori apar profeți improvizați, cu evidentă poftă de publicitate sau stăpâniți de un duh al cabotinajului stilizat. Unii cer organizarea unor rugăciuni generale, colective, cu mare răsunet în popor, pentru evitarea apocalipsei care mijeşte de pe o zi pe alta, uitând că apocalipsa va veni oricum, ea făcând parte din iconomia divină, şi că grija noastră nu este aceea de a o evita, ci de a o traversa nevătămați de propriile noastre păcate. De obicei, o furtună se anunță prin întețirea vântului, prin fulgere la orizont, prin spulbere de praf, prin dispariția luminii soarelui în spatele norilor negri, prin tot ceea ce poate produce panică şi spaimă. Aşa se anunță şi vremurile apocaliptice. Eu nu ştiu dacă ele mijesc sau vor pieri înainte de a se naşte, dar ştiu sigur că noi nu împotriva apocalipsei trebuie să luptăm (căci ea va veni oricum), ci pentru capacitatea noastră, a fiecăruia, de a o traversa fără vătămări sufleteşti, fără vina fraților de a-şi fi vândut fratele, aşa cum s-a întâmplat în istoria lui Iosif.

Or, pentru aceasta există o singură armă: răbdarea.

Răbdarea însă trebuie însoțită, neapărat, de conştiința că tot începutul are un sfârşit, şi că acesta nu poate fi decât luminos. Cartea Apocalipsei e înfiorătoare, dar ea se termină anunțând Cerul cel nou şi pământul cel Nou; şi, în final, Noul Ierusalim.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Ioan Cr » 20 Apr 2009, 16:51

Un pasaj interesant din Deuteronom Cap.6:

1. "Iată poruncile, hotărârile şi legile pe care mi-a poruncit Domnul Dumnezeul vostru să vă învăţ, ca să le păziţi în pământul acela în care mergeţi, ca să-l luaţi în stăpânire:
(...)
6. Cuvintele acestea, pe care ţi le spun eu astăzi, să le ai în inima ta şi în sufletul tău;
7. Să le sădeşti în fiii tăi şi să vorbeşti de ele când şezi în casa ta, când mergi pe cale, când te culci şi când te scoli.
8. Să le legi ca semn la mână şi să le ai ca pe o tăbliţă pe fruntea ta.
9. Să le scrii pe uşorii casei tale şi pe porţile tale.

[Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.
Ce inseamna faptul ca e numar de om? Cum adica? Ce vrea sa spuna aici?
Din ce am citit, cred ca se refera la faptul ca numele firesc (dupa care va fi cunoscut antihrist, adica nu numele simbolic) al lui antihrist, scris in greaca (sau poate va fi un nume grecesc, dupa o sursa serioasa) va avea ca numar 666. Altfel spus, numele grecesc lui antihrist va avea suma literelor egala cu 666.
Inca o observatie curioasa: literele grecesti corespunzatoare acestui numar (X ξ C) amintesc foarte mult de prescurtarea cu care se indica Numele Mantuitorului pe icoane (XC) avand insa o intercalare intre "X" si "C" (indraznesc sa afirm ca nu conteaza care litera anume se interpune, de vreme ce nu toate manuscrisele au "6" la mijloc), ca si cum ar fi o incercare de a dezbina sau de a se deghiza sub Numele adevarat al Domnului si Dumnezeului nostru.

(datorez aceasta nota unor amici de pe un alt forum)

In acest caz "febra cipurilor" apare si mai ridicola (decat este). ;)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde protosinghel » 20 Apr 2009, 19:59

Foarte bună observaţie. Inclusiv cea cu "febra cipurilor"... :)

Cumva off topic: E un mare paradox în chestia asta cu cipurile (şi nu numai în asta): dacă zici că nu e nimic, toţi zic că nu eşti duhovnicesc, ci f. liberal. Dacă eşti categoric anti-cip, nu eşti suficient de destupat la minte şi "ne-academic"...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Ioan Cr » 22 Apr 2009, 15:41

Tot la "febra cipurilor"... ce ar fi sa i-o luam inainte lui antihrist si sa ne facem "implanturi ortodoxe", asa cum se spune in Deuteronom? Cand o sa vrea sa le scoata, vom sti precis ca e fiara. ;)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde protosinghel » 22 Apr 2009, 15:42

:D :D :D
Eşti tare. Eu ştiu şi care e "implantul" - Sf. Împărtăşanie...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Petre C » 30 Iul 2009, 14:12

Referitor la capitolul 13, versetul 17
Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
Aceasta referire la cumparare si vindere trebuie luata literar, ad-literam, sau are un inteles metaforic, simbolic?
Eu cred ca ambele. Curios este ca panica lui 666 prefera sa talcuiasca ad litteram 2 pasaje lasandu-le pe celelalte (adica 99.999 %) din context suspendate undeva intr-o sfera eterica, indepartata si nesemnificativa. Unde e desfranata? Unde e balaurul? Unde e fiara? Nu mai zic de primele 12 capitole, de trambita, de caderea stelelor s.a.m.d. Cred ca e mare greseala exegetica, daca nu chiar crima fata de adevar.

Am mai scris cate ceva din cuvintele Pr. Mina Dobzeu, un alt mare duhovnic. Dar iata ca dansul are si o talcuire despre ce inseamna a cumpara si a vinde in contextul apocaliptic. Am vazut cum a aplicat simbolurile apocaliptice la perioada comunismului. Iata aici cum "a cumpara si a vinde" au un sens pur spiritual:
Daca in comunism, pentru a putea "vinde si cumpara" (Ap. 13, 17), s-a facut un compromis intre Biserica si stat, apoi sa stim ca acest amestec nu este placut lui Dumnezeu care ne spune sa nu slujim la doi stapani. Comunistii acceptau sa se vesteasca ciuntit Cuvantul lui Dumnezeu, numai atat cat sa nu aduca atingere ideologiei lor.
Biserica, fiind amenintata cu oprimarea, incerca "sa cumpere" facand politizare in predicile si in publicatiile sale si "sa vanda", sa vesteasca Cuvantul lui Dumnezeu macar in parte. Daca nu acceptai sa politizezi predica si publicatiile, nu aveai dreptul sa vinzi.
Foarte interesant... ;)
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Petre C » 18 Aug 2009, 18:51

Un frumos cuvant al Pr. Calistrat despre interpretarea unor locuri din Apocalipsa care s-au discutat si aici. De remarcat tonul echilibrat si intemeierea atat pe cuvantul Sf. Parinti, cat si pe acela al unor parinti romani induhovniciti:

În APOCALIPSA 666 PACAT SAU CIP BIOMETRIC, scrie:
Apoc. Cap. 5.3-4-5: “ Dar nimeni in cer, nici pe pamant,nu putea sa deschida cartea nici sa se uite in ea. Si am plans mult, fiindca nimeni n-a fost vrednic sa deschida cartea , nici sa se uite in ea. Si unul dintre batrani mi-a zis: nu plange. Iata, a biruit leul din semintia lui Iuda, radacina lui David, ca sa deschida cartea si cele sapte peceti ale ei.”

Iata direct din text marturie ca Apocalipsa nu este la indemana oricui pentru a fi talcuita si interpretata.
Centrul de greutate a Apocalipsei este persoana Mantuitorului Iisus Hristos, Cel care a biruit iadul si moartea odata pentru totdeauna. Aici reiese clar in Apocalipsa ca diavolul-fiara a fost ranita de moarte si legata in fundul iadului prin Inviere.

Din textul comentat de teologul Danion Vasile reiese clar ca dumnealui bate campii,vorbind de pasaportul biometric si cip-ul din actele de identitate personala,facand corelatie si legatura cu anumite capitole ale Apocalipsei. Chiar daca materialul expus de Pr Iustin pare putin hazardist,este adevarat ca, controlul populatiei este un lucru nedorit,dar nu e de competenta diavolului.

Acest lucru petrecut in lumea mondiala de indosariere si inmatriculare a individului,vin pe fondul rautatii umane,cum arata si Apocalipsa. Daca nu ar fi pacatele lumii si patimile n-ar colcai in societatea umana,Dumnezeu n-ar trimite plagi pe pamant ca odinioara egiptenilor lui Faraon.
Pune accentul d-ul teolog Danion si Maica Fermo pe aceasta indosariere satanica ca fiind demonica. Dar intreb,in calitate de crestin si monah,diavolul este de origine materiala sau spirituala? Ce treaba are diavolul cu Constitutia,cu hotarele tarilor,cu spatiul shengen,cu U.E. si alte foruri inventate de oameni? Citim in cartile de cult ca mantuirea si judecata faptelor sunt personale. De ce in toata Apocalipsa,nu se pomeneste nimic de ceea ce vor face oamenii,si se pomeneste doar de patimile oamenilor? De ce a fost ispitit Iisus in Carantania fara de pacat fiind? Doar era Fiul lui Dumnezeu?

Ne este clar ca si in textul Apocalipsei ce-l voi reda mai jos, ca satana cauta sa pecetluiasca umanitatea Lui prin patimi omenesti, nestiind ca este Fiul lui Dumnezeu?
-Lacomie prin paini;
-Aruncarea de pe aripa templului;
-Inchinarea la bogatiile pamantului-increderea in noi si-n bogatiile materiale, mandria, inaltarea mintii, lucruri de care Hristos a fost lipsit, fiind fara de pacat.
Iata ce spune Apocalipsa despre cei asemenea urmatori lui Hristos. Cap 14,verset 4-5:“Acestia sunt care nu s-au intinat cu femei, caci sunt feciorelnici.Acestia sunt care merg dupa Miel ori unde se va duce. Acestia au fost rascumparati dintre oameni parga lui Dumnezeu si Mielului. Iar in gura lor nu s-a aflat minciuna, fiinca sunt fara prihana.”

Tot in Apocalipsa se arata strigarea ingerilor privitor la cei ce s-au lasat ademeniti de fiara prin caderea Babilonului, cetatea cea mare, unde se vorbeste categoric de pacatele desfranarii si de patimi (cap 14,8)

“A cazut, a cazut Babilonul, cetatea cea mare care a adapat toate neamurile din vinul furiei desfranarii sale.”
In cap 14,9-10 se arata :”Cine se inchina fiarei si chipului ei si primeste semnul ei pe fruntea lui sau pe mana lui, va bea din vinul aprinderii maniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat in potirul maniei Sale.”
Se vadeste clar ca este vorba de patimi si de pacatele omenirii, dupa cum reiese din Cap 14,12: “Aici este rabdarea sfintilor care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Iisus.”
Nu reiese din aceste versete ca ar fi vorba de vreun pacat din partea omului credincios atata timp, cat impus peste vointa lui, vine tehnica moderna sa-l monitorizeze intr-un mod cu totul aparte decat am fost identificati pana acum prin buletinul de identitate.

De ce ar trebui omul in simplitatea si credinciosia lui crestina sa se teama de cip-ul din buletin sau pasaport, daca citind in cartile Sf. Parinti si in dogmatica ortodoxa, noi avem deja de la Botez doua “cip”-uri spirituale ; unul fiind diavolul de-a stanga care permanent contabilizeaza toate faptele cele rele de la invoire pana la savarsire si al doilea “cip”, fiind ingerul cel bun, care scrie toate faptele bune si gandurile cele bune de la dorinta pana la infaptuire. Central fiind, prin constiinta ,tronul lui Dumezeu, unde ingerii nostri pazitori vad pururi fata lui Dumneze.(Sf. Evanghelie)

Luminatorul trupului este ochiul, oare nu este primul biocip care ne intuneca sau ne lumineaza trupul?

Luminatorul sufletului este mintea. Oare acest organ creat de Dumnezeu ca si creier, care are in el atatea puteri sufletesti de comunicre intre trup si divinitate, cum poate fi unealta fiarei cand la sfantul Botez, suntem pecetluiti prin Mirungere cu Duhul Sfant? Simplu—numai prin incuviintare si proprie vointa. Cea mai mare bariera in fata pecetii 666 nu este alta decat liberul arbitru, prin DA si NU. Deci nu putem fi a-i diavolului involuntar de vointa noastra.
Daca ne uitam in Apocalipsa cap 22,14-15: “Fericiti cei ce spala vesmintele lor ca sa aiba stapanire peste pomul vietii si prin porti sa intre in cetate.” Reflecta clar sfintenia, pocainta, viata curata si intrarea in odihna vesnica “RAI ” . “Afara cainii si vrajitorii si desfranatii si ucigasii si inchinatorii la idoli si toti care lucreaza si iubesc minciuna” si idem, Cap 18,2-3,11 : “A cazut Babilonul cel mare si a ajuns locas demonilor, inchisoare tuturor duhurilor necurate si spurcaciunilor urate. Pentru ca din vinul desfranarii a baut toate neamurile si imparatii pamantului, s-au desfranat cu ea si negustorii lumii si di multimea desfatarilor s-a imbogatit.” In versetul 5 spune: “Fiindca pacatele ei au ajuns pana la cer si Dumnezeu Si-a adus aminte de nedreptatile ei. Si negustorii lumii plang si se tanguiesc ca nimeni nu mai cumpara marfa lor.”

Ce poate fi mai clar in toate textele Apoacilpsei, cu toate ca SF. Andrei al Cezareii ii da si un caracter istoric al primelor veacuri crestine, sfintii rusi prevestesc comunismul peste imperiul sovietic, iar in zilele noastre, Apocalipsa este in fiecare casa crestina. Ce este mai periculos cipul sau urmatoarele fapte umane :
-ateismul si necredinta;
-casatoria homosexualilor;
-avortul si concubinajul;
-crima si drogul;
-fumatul si betia;
-uciderea si erezia;
-satanismul, sinuciderea, ura si minciuna; enumerarea lor ar putea continua. Si in apocalipsa spune la fel, la Cap 16,11 : “Si au hulit pe Dumezeul cerului din pricina durerilor si bubelor lor, dar de faptele lor nu s-au pocait.”

In versetul 13 :”Au vazut iesind din gura balaurului si din gara fiarei si din gura proorocului celui mincinos trei duhuri necurate.”
In versetul 14 scrie ca “sunt duhuri diavolesti facatoare de semne care duc la imparatii lumii intregi.” Adica patimi care s-au raspandit la toate neamurile pamantului. Ce este asa de greu sa privim tarile lumii, fie ele si ortodoxe in care erezia, desfraul, uciderea sunt norme capitale cu care Biserica lui Hristos duce razboi de 2000 de ani.

Evanghelia este cartea cea mai raspandita intre crestini,dar ramane si cea mai neinteleasa pana in zilele noastre. Tocmai de aceea, tot in Apocalipsa in cap 16,15 spune clar: “Fericit este cel ce privegheaza si pazeste vesmintele sale ca sa nu umble gol si sa se vada rusinea lui.” In fapt, Biserica batjocorita de crestini prin patimile si neputintele lor.

Tot in Apocalipsa arata ca cine nu va avea semnul fiarei pe frunte si pa mana, nu va putea cumpara sau vinde . Cap 13,16-18 :” Si ea ii sileste pe toti, pe cei mici, pe cei mari, pe cei bogati, pe cei saraci, pe cei slobozi si pe cei robi,ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte.” Ce insemna acest lucru?
-Cei mici-nestiutorii scrpturii;
-Cei mari-cunoscatori ai Scripturii;
-Cei bogati-oamenii virtuosi, implinitori ai legii;
-Cei saraci-cei care stiu legea dar o implinesc putin;
-Cei slobozi-sunt cei care din fire pazesc ale legii, fara de credinta.
-Cei robi-sunt oamenii doritori de Dumnezeu,dar fara vointa de a lepada patimile;
-Cei insemnati pe mana dreapta-sunt cei ce lucreaza faradelegea, sub masca adevarului(exemplu-se cred crestini ortodocsi,dar savarsesc numai nenorociri.)
-Cei insemnati pe frunte-adica peste 300 de secte rationaliste, ateii, hulitorii de Dumnezeu,marii cecetatori ai Tainelor lui Dumnezeu, explicate prin ...”se crede....stiinta spune...si daca era....etc”

Aceste categorii supuse imaginatiei, legilor lumesti si parerilor personale, alcatuiesc astazi marile organizatii ale lumii, iar in lumea lor sunt convinsi ca pot dirija universul material si spiritual. Asa s-a ajuns de fapt si la acest razboi mediatic in care oamenii incearca sa se subjuge si sa se controleze unii pe altii, uitand ca in jurul tuturor lucrurilor, graviteaza Dumnezeu.

In vers 17,cap 13 spune: “Nimeni sa nu poata cumpara sau vinde decat numai cel ce are semnul, adica numele firei sau numarul numelui fiarei .”
Deci nimeni nu se poate indulci de patimi sau pofte,de faradelegi su pacate, de nu paraseste intai pe Dumnezeu,pana nu se ridica impotriva aproapelui si pana nu se leapada de Duhul Sfant.(Sf Andrei al Cezareei)

In Versetul 18, spune;”Aici este intelepciunea: cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei, caci aste numar de om si numarul ei este 666.”
Ce este intelepciunea? Este Lumina Cunostintei,este Lumina Discernerii.

Ce este Intelepciunea? Este harisma Duhului Sfant. Deci numai luminat de Dumnezeu poti sa izbandesti prin cursele intunecate ale satanei. Satana ispiteste si pe cei alesi. Ce spuneu Sfintii in pustie despre cei trasi in inselare de diavol? : “un mare astru al pustiei a cazut!”

Cuvantul pricepere, este deasupra stiintei si a cunostintei. Noi spunem despre omul priceput ca este inzestrat cu haruri si daruri divine.
Cand devii priceput in cele duhovnicesti ale Sfintei Scripturi, te insufla Duhul Sfant ca pe Ioan Gura de Aur si atunci chiar poti intelege ca ceea ce a voit satana sa distruga prin simbolul 666, aceasta talcuita si din gura Pr Cleopa si Arsenie Papacioc, satana a avut 3 etape de distrugere.
-Prima din nr. 6
-Toate cetele ingeresti, in nr de 9,care prin ascultarea de Lucifer,au doborat a treia parte din stelele cerului si ingeri de la toatele cetele ingeresti, formandu-se astfel generalii iadului sau vamile vazduhului. Cum arata si Apocalipsa si proorocul Isaia.
- A doua din nr 6,a fost caderea protoparintilor Adam si Eva, pangaridu-se astfel, prin viclenia satanei cele 6 zile ale Creatiei, prin care Dumnezeu apus pe om imparatul faturii. In loc sa laude faptura si zidirea virgina incarcata cu putere duhovnicesca, omului s-a inchinat sfaturilor satanei. A fost nevoie de Hristos sa vina prin jertfa Crucii si Invierii cum spune si Apocalipsa in Cap 19,12-13 : "si este imbracat cu vesmant stropit cu sange si numele lui se cheama Cuvantul lui Dumnezeu."
-Al treilea nr 6, este creatia vazuta ca regnuri
Mineral
Vegetal
Animal

Omul-microcosmosul, care insumeaza toate regnurile la un loc,si apoi cele 2 lucrari duhovnicesti ale umanitatii:
Preotia siArhieria, taine prin care se curata in mod duhovnicesc omul de toate caderile carora este supus fiind purtator de trup si vituitor in lume(cele 7 Taine).
Aceasta este lupta satanei, in care noi avem nevoie de pricepere in socotirea numarului fiarei. 7 insemnand odihna in Dumnezeu,8 este slava infinita a Zilei Celei Neinserate a Invierii, iar 6 este neimplinirea duhovniceasca a tot ceea ce este creatie sub pronia Creatorului pana la Epifania totala a Judecatii Universale :
-6 : completarea ingerilor cazuti prin sufletele dreptilor mantuiti si copletarea cetei a noua.
- 6- desavarsirea spirituala a raiului pamantesc induhovnicit, locul copilariei lui Adam si Eva si intoarcerea lor din raiul din care au fost luati si intrarea in slava lui Dumnezeu cea vesnica.
-6 : David Psalmistul “ Chema-va cerul de sus si pamantul de jos sa aleaga pe alesii Sai”
-“Plini-va caderi, zdrobi-va capetele multora”.

Acesta este semnul universal al Apocalipsei, prin care Dumnezeu va chema dreptii si pacatosii. Odata desavarsita aceasta lucrare, Hristos ne vorbeste in Sf Evanghelie de cer nou si pamant nou, conform Apocalipsei, cap 22,12:”Iata,vin curand si plata Mea este cu Mine,ca sa dau fiecaruia, dupa cum este fapta lui.”
Reiese clar ca nu vom fi judecati dupa actele de identitate, nici dupa legile sociale sau internationale. Viata noastra este oglinda faptelor noastre savarsite in credinta sub pecetea Jertfei lui Hristos. Apocalipsa Cap 7.3 ;”Zicand: Nu vatamati, pamantul, marea, copacii, pana nu vom pecetlui, pe fruntile lor, pe robii Dumnezeului nostru.” Aceasta pecete fiind haina Botezului neintinata prin pocainta, fapte bune, smerenie impreuna comuniune cu Dumnezeu prin Sfanta Euharistie, spovedanie si impartasanie, fiindca haina Botezului se spala prin lacrimi si pocainta. Apoc cap 7,14 : “Acestia sunt cei ce vin din stramtorarea cea mare si si-au spalat vesmintele lor si le-au facut albe in sangele Mielului.”

Chiar si despre cei cazuti, patimasi, ticalosi, nemernici,daca se intorc prin pocainta si prin glasul Bisericii, pot dobandi iertarea si dezlegarea pacatelor.
Aceste explicatii nu vin in contradictie cu afirmatiile Pr Iustin de la P.Voda . Sunt o explicatie pentru credinciosi in vederea stabilizarii sufletesti pe cararea cea drepta a Bisericii, din care trebuie sa reiasa urmatoarele :

Apocalipsa o traim fiecare personal,in funtie de lucrarea duhovniceasca.
- Apocalipsa nu are absolut nici o treaba cu cibernetica, electronica, electrotehnica....
- Apocalipsa, nu este o spaima ptr credinciosi. Intalnirea cu Hristos, ptr cei drepti trebuie sa fie bucurie, Apoc. Cap 22,20 : “Da, vin curand!
- Amin! Vino Doamne Iisuse!”
- Apocalipsa, nu are nimic in principiu cu tehnicile mondiale sau cu manipularea maselor.
- Apocalipsa, nu inseamna scutire de obligatii morale si spirituale.
- In calitate de crestini practicanti noi nu ne raportam la traditiile altor popoare. Specificul ortodox romanesc are in el jertfa neamului intr-un anumit mod unitar. Noi, Romanii, ne-am aparat fiinta nemului, aparandu-ne de fapt Biserica si mormintele. Noi ne-am aparat limba si neamul prin pastrarea traditiilor si valorilor ortodoxe.
- Nu trebuie sa stam nepasatori, trebuie sa fim ochi si urechi la sfaturile parintilor si duhovnicilor nostri. Noi nu trebuie sa luam modele care nu le cunoastem. Nu stim taina nici unui suflet mantuit. Hristos si Vietile Sfintilor sunt model pentru noi.
- Pr. Iustin Parvu n-a facut altceva decat sa expuna un puct de vedere ortodox in care crestinii sa fie atenti sa nu mearga orbiti de patimile lor in carari necunoscute si nestiute, uitand de suflet si de mantuire.
- Chiar si conferintele organizate pe aceasta tema,au fost putin exagerate, tematica nefiind de fapt Apocalipsa sau Sfarsitul lumii. S-a batut mai mult apa-n piua pe organizatii mondiale, tehnica cipurilor si alte metode cibernetice, care in fond si la urma urmei sunt o idolatrie si creatia mainilor omenesti. Sufletul si omul sunt ale lui Hristos. Nu trebuie atata panica, sau impartire pe tabere crestine atata timp cat Sf. Serafim de Sarov spune : “ rolul crestinului este agonisirea Duhului Sfant”. Este singura avutie dupa care trebuie sa plangem si sa suspinam.
- Atitudinea radicalista a tuturor celor care au conferentiat, Danion Vasile, Pr Filoteu, M-ca Fermo, etc, nu au fost suficient de explicite ptr crestinul de rand si necunoscator. Am facut miting si conferinte si emisiuni tv...si totusi aceste acte electronice se elibereaza cetatenilor ortodocsi.

Intrebari:

- Mai suntem cu Hristos?
- Mai suntem ortodocsi?
- Mai avem mantuire?
- Mai avem Duhul Sfant in noi?
- Ne mai putem impartasi?
- Care este soarta ortodocsilor in momentul de fata?
- Acestea sunt problemele de baza care trebuiesc explicate crestinilor ortodocsi pentru a se linisti ei personal si familiile lor.
- Conferintele noastre ortodoxe trebuie sa cuprinda esentialul. Mucenicia, nu inseamna lupta cu cipurile, trebuie sa invatam poporul roman ortodox sa paraseasca patimile si pacatele. Aceste dispute teologice pe seama pasapoartelor si a actelor de identitate, vor creste venitul personal al editorilor de carte religioasa prin scoaterea de tot felul de brosuri si carti pe seama acestor false speculatii. Vrand, nevrand, cu tot zgomotul si radicalismul traim intr-o societate de consum, unde, de la acul de cusut si pana la cel mai performant element tehnic si industrial, totul se vinde pe baza de eticheta codului de bare. Sa fim seriosi si sa ne trezim! Este cazul sa relizam ca societatea romanesca are mai multe calculatoare performante, conectate la internet, decat crestini ortodocsi prezenti in Biserici la Sf. Liturghie.
- Tineretul are droguri, tineretul are desfrau, tineretul are drepturi depline sa faca tot ce vrea.
- Secularizarea si modernismul sunt in topul racolarii falselor vedete.
- Cine ar fi nebun sa creada ca dintr-o data s-ar opri vanzarile si cumpararile si lumea ar intra intr-un stand-by total de frica cipului? Daca nu suntem atenti si nu ne facem expliciti la ceea ce se petrece si la ceea ce ne aliniem in plina mondializare a sec XXI, riscam sa gustam rusinea care a gustat-o Biserica Catolica in vremea inchizitiei.
- Rostul Bisericii este sa-i aducem pe oameni pe calea adevarului, sa le descoperim cand sunt in carari gresite dupa spusa Mantuitorului : “ Eu sunt Adevarul, Calea si Viata.”.....”Invatati de la Mine ca sunt bland si smerit cu inima si veti afla odihna sufletelor voastre.”
- Sa propovaduim ortodoxia dupa invatatura Sf Parinti, cu dragoste si smerenie si sa nu uitam ca nu putem face ortodocsi in forta.
- “Pe datarorul de buna voie iubeste Dumnezeu!”
- In toate zilele vietii noastre sa ne aducem aminte cuvintele profetului David ;”Duhul Tau cel bun ma va povatui la pamantul dreptatii.”
- “Cat de bun este Dumnezeul lui Israil, celor drepti la inima.”
- Ca o concluzie finala, cei ce gresesc fara pocainta,vor pieri. Asa cum arata Apocalipsa ca acest numar 666 este numar de om ; “Prin patimile noastre ne altoim in satana, pierzand lumina Duhului Sfant, si pri faptele noastre bune ne altoim in Hristos, dobandind lumina Duhului Stant.” ,cum spune Sf. Evanghelie “Cel ce nu aduce roada in Hristos se taie si se arunca in foc.”
- Tot ce s-a explicat nu este infailibil, pot fi strecurate greseli, dar nu din rea vointa sau din intentie. Nici nu este un afront la adresa personala a parerii cuiva.
Cu respect si smerenie, pentru toti crestinii ortodocsi,
Pr. Calistrat.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2009, 15:40

Căutând pe aici ceva, am dat de o întrebare care mi-a fost adresată cu mult timp înainte:
...Sper sa ma corecteze cineva, dar auzisem ca in Bisericile de mir nu se citeste, dar se recomanda totusi sa se faca in cele monahale? ;)
Si eu am auzit despre posibilitatea de a fi citit ceva din Apocalipsa la miezonoptica. Poate confirma Pr. Petru. Eu nu stiu mai multe.
Nu se practică citirea din Apocalipsă la vreuna din slujbe, în sensul unui sistem de lecturi biblice aşa cum avem în cazul tuturor cărţilor NT şi a unei părţi din cărţile VT. Există însă o prevedere în Tipicul Mănăstirii Sf. Sava ca la Privegheri (deci nu e vorba de Miezonoptică), între Vecernia Mare şi începutul Utreniei, când călugării ar trebui să facă o pauză când se mănâncă pâine şi vin binecuvântate puţin mai înainte (la "Litie", cum zicem noi), să se citească din NT, inclusiv din Apocalipsă.
Observăm (aici, dar şi din alte surse) că aceste citiri se făceau mai ales pt că obştile monahale erau mari şi nu ajungeau cărţi pt toţi, iar mulţi dintr monahi nu ştiau să citească. Tocmai de aceea, cu un rol didactic foarte pronunţat, aici se citea mai mult decât prevede Tipicul pentru slujbele propriu-zise.

mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde mando2 » 22 Aug 2011, 00:44

Am si eu o nelamurire si va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns cei ce va pricepeti mai bine.Sfintii despre care scrie in "Apocalipsa" ca vor veni sa propovaduiasca sfarsitul o vor face inainte ca fiara sa isi puna pecetea?
Multumesc anticipat!

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde dulgherul » 30 Aug 2011, 11:53

Dacă tot sa pomenit de numărul 666 am și eu o nedumerire.
În contextul că: 1+2+3+etc.+35+36=666, care 36 este bun în calcul? Cel provenit din 6x6 sau cel din 4x9?

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde dulgherul » 25 Ian 2012, 17:40

Nimeni pe aici?
Cam pustiu forumul ăsta.
De ce oare?

Marcus89

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Ian 2012, 20:39

Nimeni pe aici?
Cam pustiu forumul ăsta.
De ce oare?
De ce nu se scrie pe forum?

Mihaita
Mesaje:3
Membru din:24 Mai 2012, 06:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:toate

Re: Cartea apocalipsei: comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Mihaita » 24 Mai 2012, 06:42

Cartea Apocalipsa nu este o carte spirituala atat cat este o carte de "matematica" (corespondente-relatii)

"văzând pe fiară că era şi nu este, dar se va arăta.
Aici trebuie minte care are înţelepciune."

Acea "minte" va vorbeste acum.

Ce s-ar intampla daca s-ar talcui cartea Apocalipsa? Nu ar fi tot planul antihristic dat in vileag, si nu ar fi aratat, cat de "ieftin", de fapt este acest plan?

O sa tâlcuiesc despre Fiara, asa ma rog sa ma ajute Dumnezeu.

Fiara copiaza pe cat poate, ceea ce face Fiul. Ce anume?

Fiara este mesia fals.
Fiara “invinge” iadul
Ce mai trebuie sa faca fiara?

Fiara pe care ai văzut-o ERA şi NU ESTE şi va să se ridice din adânc
şi să meargă spre pieire. Apoc 17:8
(…)
Şi fiara care era şi nu mai este – este al optulea împărat şi este dintre cei şapte şi merge spre pieire. Apoc 17:11

“Era” inseamna exista
“Nu este” inseamna ca a murit
“Va sa se ridice din adanc” – VA INVIA (din “mare” – despre “mare” si “pamant” voi vorbi mai tarziu)

FIARA TREBUIESTE SA INVINGA MOARTEA: SA MOARA, SI SA INVIEZE. Aceasta este talcuirea, la vindecarea ranii de moarte, a fiarei. Aceasta actiune a fiarei reprezinta “lovitura de gratie”, sau ultima sminteala. Fiara este al optulea imparat si este dintre cei sapte; unul din cei sapte imparati va “muri” si va “invia”, si va fi al optulea.

Am vazut ca fiara o sa “invieze” “din morti”. Nu ne mai ramane decat, sa vedem cine sau ce este mai exact, aceasta fiara.

O sa trec catre miezul problemei, revenind la:

Fiara pe care ai văzut-o ERA şi NU ESTE şi va să se ridice din adânc
şi să meargă spre pieire.

si cautand si aici:

Şi în zilele acelea vor căuta oamenii moartea şi nu o vor afla şi vor dori să moară; moartea însă va fugi de ei.

Deci inselarea (temporara, de timp "scurt") este cam asa:

Hristos a inviat din morti…

dar ce folos acum…

caci, iata:

Moartea a murit din vii!

Moartea ERA, si de acum incolo, NU MAI ESTE…

Fiara care “invie”, sau de fapt “moare” – este acelasi lucru, din punctul sau de vedere – este: MOARTEA.

FIARA = MOARTEA

O sa fac si dovada clara a acestei afirmatii, prin doua versete, care demonstreaza semnul egal:

Şi fiara (…) şi, cu ea, proorocul cel mincinos (…)
au fost aruncaţi
de vii în iezerul de foc unde arde pucioasă. Apoc 19:20

ni se spune intr-o parte, iar in alt verset ni se transmite:

Şi moartea şi iadul
au fost aruncate
în râul de foc. Apoc 20:14

Ar mai fi si alte versete, care suporta aceasta identificare, ca atunci cand ni se spune ca fiara iese din mare (abis), si mai tarziu ca "marea a dat mortii ei, si moartea si iadul au dat mortii lor", deci unde se arata, ca moartea (fiara) iese, din mare.

Rezumatul inselarii antihristice.

Se va lua moartea de la oameni, pentru un timp. O sa se spuna: "Cum puteti voi oamenii a mai ajunge la Hristos, cand moartea voastra nu e adevarata, de fapt? Nu vedeti voi, ca am inviat pe parintii vostri?" (ascultati si spusele Parintelui Cleopa Ilie, in legatura cu aceasta inviere a mortilor). "Luati semnul "666" de la noi, si nu veti muri niciodata. Aici ramanem, cu totii, si facem imparatia." Aceasta este moartea dintai, care va “pleca”, temporar; ea insa va veni, din nou, dupa perioada de timp stabilita exact in Apocalipsa, ca moartea cea de a doua. Semnul "666" este o: inima, inima tehnologica care te poate face "nemuritor", dar in realitate se va dovedi, cel mai adanc regret etern. Cautati in "dictionar", la Deuteronomul 11:18, pentru a vedea ce inseamna "mana" si "frunte", in contextul cartii Apocalipsa.

Daca oamenii inteleg ca nu au de asteptat decat, un timp "scurt", si vor fi atentionati in detaliu, asa s-ar putea rasturna situatia de la "sfarsitul" lumii, ei nu se vor mai grabi sa ia "semnul", si vor astepta, cu rabdare, trecerea numarului zilelor timpului "scurt", mentionat in Apocalipsa. Dar nu vor asculta decat putini.

Am deschis in fata Sfintiilor Voastre, cartile cele grele. Poate a venit timpul ca sa nu ne mai minta vorbele, ci sa ne dea sens, noua insine, cuvintele. Va rog sa cercetati atent si sa corectati, unde gresesc pentru ca nu m-am nevoit destul, pentru ca asa sa aflam adevarul scrierilor lasate; iar aceste interpretari reprezinta numai o parte, din mintea mea. Cred ca a sosit timpul ca Parintii si Preotii nostri ortodocsi, Biserica noastra (Romana), sa se intruneasca si sa emita, dupa multe discutii, de comun acord, o tâlcuire foarte simplu de inteles, clara si amanuntita a Apocalipsei, pentru ca toata lumea sa cunoasca aceasta lucrare, foarte limpede. Daca nu numai BOR, atunci chiar un Consiliu Ecumenic al Apocalipsei, ca asa ne-a lasat Dumnezeu noua sa ne impotrivim, si asa, putem sa batem, chiar pe fiara. Daca Biserica ar emite o talcuire adevarata, a cartii Apocalipsa, cu dovezi logice si de necombatut, care arata conexiunile multiplelor elemente, aflate in aceasta carte, ar reusi sa biruie, pe langa Antihrist, si pe toate sectele.

un mirean ortodox din Statele Unite ale Americii, cu raspuns la criza in care se afla Biserica noastra
Ultima oară modificat 25 Mai 2012, 19:24 de către Mihaita, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX