Pildele lui Solomon: comentarii si discutii

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Pildele lui Solomon: comentarii si discutii

Mesaj necititde Petre C » 08 Mar 2009, 19:46

O carte foarte cunoscuta in vremea Mantuitorului... Apostolii citeaza mai multe pasaje din Proverbe in epistolele lor.

Deci, cred ca este un subiect binevenit atat pentru cei care stiu cate ceva cat si pentru cei care nu stiu dar vor sa invete ;) .

Iata o prima intrebare: ce intelegem prin "Intelepciunea" din capitolul 8, personificata in acest capitol.
22. Domnul m-a zidit la începutul lucrărilor Lui; înainte de lucrările Lui cele mai de demult.
23. Eu am fost din veac întemeiată de la început, înainte de a se fi făcut pământul.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Pildele lui Solomon: comentarii si discutii

Mesaj necititde Petre C » 09 Mar 2009, 11:28

Traditia ii atributie pildele chiar lui Solomon. Dupa unele surse, o parte din pilde ar fi adaugiri tarzii. Se cred ca indeosebi 10:1—22:16 si 25:1—29:7 ar fi fost scrise doar de Inteleptul Solomon.
De ce exista aceste incertitudini?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Pildele lui Solomon: comentarii si discutii

Mesaj necititde Petre C » 09 Mar 2009, 20:37

Ce-i drept, nu e un subiect palpitant, dar continuam....

Evident, as spune ca Proverbe 8 este un loc hristologic, si care are multe in comun cu Ev. Ioan 1, 1-18, samd. Astept opinia pr. Petru.

Iata un loc care ar putea fi cu aceleasi semnificatii:
15. Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.
16. Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
17. El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate.
18. Şi El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate.
19. Căci în El a binevoit (Dumnezeu) să sălăşluiască toată plinirea.
20. Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Pildele lui Solomon: comentarii si discutii

Mesaj necititde esenin » 09 Mar 2009, 22:22

Ba e palpitant rau. In plus pentru mine cel putin e unul dintre cele mai frumoase parti din VT.

Nu este vorba despre Christos ci despre "Sophia Perennis". (subiect la moda in "new age" dar si in.. sufism). Sa vedem ce zice Pr. Patru despre cum NU este...

Textul Torei e asa (de la 22):

"22.IHVH-Adonai (Dumnezeu) m-a dobandit (si nu "creat") la inceputul drumului, inainte de operele sale
Am fost unsa pentru vecie, prima, inainte de Pamant
Am fost conceputa in nimicul abisurilor..."

Ar merita tradus tot... Traducerea asta pe care o am eu e cumplit de plata (Cornilescu).

Nathan

Re: Pildele lui Solomon: comentarii si discutii

Mesaj necititde Nathan » 29 Sep 2013, 19:35

Textul Torei e asa (de la 22):

"22.IHVH-Adonai (Dumnezeu) m-a dobandit (si nu "creat") la inceputul drumului, inainte de operele sale
Am fost unsa pentru vecie, prima, inainte de Pamant
Am fost conceputa in nimicul abisurilor..."

Ar merita tradus tot... Traducerea asta pe care o am eu e cumplit de plata (Cornilescu).
De unde ai copiat textul respectiv si cine a spus ca e din Tora?
Neamurile nu pot intelege Tora scrisa a evreului pentru ca ei nu detin explicatiile ei (partea orala/Tora orala)

Asta e traducerea corecta a textelor respective (parafrazata de mine). Am inlocuit numele Creatorului cu "D-zeu" (din respect)

22. כב יְהוָה--קָנָנִי, רֵאשִׁית דַּרְכּוֹ: קֶדֶם מִפְעָלָיו מֵאָז. = D-zeu m-a facut ca sa fiu inceputul manifestarii/demonstrarii Lui, primul dintre lucrarile Sale din vechime.
23. כג מֵעוֹלָם, נִסַּכְתִּי מֵרֹאשׁ-- מִקַּדְמֵי-אָרֶץ. = Am fost intocmita/stabilita din vesnicie, de la inceput, dinaintea facerii pamantului.


Proverbe 8 si 9 tine discursuri pe natura intelepciunii. A 8-lea capitol al cartii "Proverbe" adreseaza excelenta, necesitatea si calitatile intelepciunii, care este o referinta metaforica a Torei.

In versetele 1-11 discuta chemarea Intelepciunii (a Torei), unde suntem cu toti invitati (evreii) ca sa invatam din "ea".
In versurile astea "ea" isi proclameaza entuziasmul invataturilor lui D-zeu care aduc fericire si viata (da..in ordinea asta!), si tot aici "ea" ne declara ca standardurile si valorile ei morale sunt mai presus de toate bogatiile pamantului !!!

In versetele 12-21, Intelepciunea (Tora) vorbeste despre "ea" insasi, despre atributele "ei". "Ea" sustine ca "ea" este sursa adevarata a succesului/reusirii/izbanzii noastre aici [pe pamant]. Aceasta este disciplina proclamata de Intelepciunea Torei: numai celor umili si celor sinceri le este permis sa o priceapa si sa-i descopere bogatiile si adevarul care locuiesc in "ea". Prin "ea" si intelepciunea "ei", imparatii devin suverani drepti, liderii devin conducatori buni, printii isi castiga autoritate, si judecatorii raman dedicati legii si justitiei.

Ati auzit cu totii la un moment sau altul ca "Cuvantul lui D-zeu este viu". Cuvantul Lui/Intelepciunea, este Tora...si "ea" este vie (ca sa puteti intelege restul verseturilor de la 22 la 36 din restul capitolului).

Teologia Ebraica sustine ca, atat cat priveste Creatiunea, ea avut loc in felul urmator:

1. Mai intai a fost creat alfabetul ebraic.
2. Apoi a fost intocmita Tora.
3. Dupa aceea restul Creatiunii descris in primul capitol al "Facerii".

Ceea ce spun aici poate fi dovedit, dar nu am sa vorbesc de unul singur aici.
Nu-l lasati pe esenin de unul singur. El, sarmanul are vointa - dar nu stie !
Indrazniti va rog, ca sa putem crede cu totii in mod constient


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX