Vechimea Bibliei

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie
Vechimea Bibliei

Mesaj necititde mgabriel » 02 Apr 2009, 06:44

1. Anul nasterii lui Iisus stie cineva care este (macar cu aproximare) ?
2. Dar anul Facerii Lumii ?
3. Stiti cumva o aproximare cu privire la vechimea Bibliei ? Se stiu date exacte sau doar aproximari ?
4. Sunt mentionati dinozaurii in Biblie ? (Eu unul n-am gasit)
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde Ezo » 02 Apr 2009, 16:31

1. Anul nasterii lui Iisus stie cineva care este (macar cu aproximare) ?
2. Dar anul Facerii Lumii ?
3. Stiti cumva o aproximare cu privire la vechimea Bibliei ? Se stiu date exacte sau doar aproximari ?
4. Sunt mentionati dinozaurii in Biblie ? (Eu unul n-am gasit)
1. Nu se stie exact, dar e in preajma anului 0. :)
2. Vrei sa spui cand a inceput Facerea? Acum vreo 14 miliarde de ani. Cand au fost alungati Adam si Eva din Rai? Acum vreo 7500 de ani.
3. Cuvantul S-a revelat mai intai in primele carti scrise de Moise. Documenteaza-te cand a trait el si vei afla cu aproximatie cand a inceput sa fie scrisa Biblia.
4. Incearca la Iov capitolul 41 in intregime.

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde mgabriel » 02 Apr 2009, 19:55

1. Nu se stie exact, dar e in preajma anului 0. :)
Ok.
2. Vrei sa spui cand a inceput Facerea? Acum vreo 14 miliarde de ani.

Ok.
3. Cand au fost alungati Adam si Eva din Rai? Acum vreo 7500 de ani.

Poti sa-mi spui te rog de unde ai aflat?

3. Cuvantul S-a revelat mai intai in primele carti scrise de Moise. Documenteaza-te cand a trait el si vei afla cu aproximatie cand a inceput sa fie scrisa Biblia.
~ 1250 i.H. ? :)
4. Incearca la Iov capitolul 41 in intregime.
Pe aceasta intrebare as dori sa ne concentram mai mult :)
Din cate am inteles, in Biblie la Iov cap. 41 se spune despre un monstru marin numit Leviatan dar nicidecum de un dinozaur. Poate sa fie o balena sau un stramos al balenei sau un stramos al hipopotamului :) ...etc... Si mai mult de atat dinozaurii au trait acum cateva milioane - zeci de milioane in urma (conform datarii cu carbon 14) iar primul schelet de dinozaur s-a descoperit abia in sec. al XIX-lea. Cel mai vechi schelet de om ce s-a descoperit pana acum s-a dovedit a avea vreo 40.000 ani.

Ce nu stiu eu este ca daca pana la disparitia ultimului dinozaur au existat oameni (din Biblie nu reiese). Este intr-adevar posibil, ca Adam si Eva sa fi aparut dupa dispartia ultimului dinozaur pe pamant (desi nici asta nu scrie nicaieri).
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde Ezo » 03 Apr 2009, 12:08

3. Cand au fost alungati Adam si Eva din Rai? Acum vreo 7500 de ani.

Poti sa-mi spui te rog de unde ai aflat?

Sunt hronografe care calculeaza pe baza cartilor biblice perioadele menionate "de la... pana la..." si le aduna, pana ajung la Intrupare. Gheorghe Chedrinos a scris un hronograf, dar nu stiu daca e apocrif sau daca face parte din Traditie. Cert e ca Parintele Cleopa il cita uneori. Acolo gasesti si anul cand a inceput Moise sa scrie primele carti.
4. Incearca la Iov capitolul 41 in intregime.
Pe aceasta intrebare as dori sa ne concentram mai mult :)
Din cate am inteles, in Biblie la Iov cap. 41 se spune despre un monstru marin numit Leviatan dar nicidecum de un dinozaur. Poate sa fie o balena sau un stramos al balenei sau un stramos al hipopotamului :) ...etc... Si mai mult de atat dinozaurii au trait acum cateva milioane - zeci de milioane in urma (conform datarii cu carbon 14) iar primul schelet de dinozaur s-a descoperit abia in sec. al XIX-lea. Cel mai vechi schelet de om ce s-a descoperit pana acum s-a dovedit a avea vreo 40.000 ani.

Ce nu stiu eu este ca daca pana la disparitia ultimului dinozaur au existat oameni (din Biblie nu reiese). Este intr-adevar posibil, ca Adam si Eva sa fi aparut dupa dispartia ultimului dinozaur pe pamant (desi nici asta nu scrie nicaieri).
In primul rand, sa nu consideri Biblia o carte exhaustiva, care explica orice si are raspunsul la toate intrebarile existentiale. Este un fapt recunoscut oficial. Noua ni s-a revelat exact ceea ce avem nevoie pentru a ne mantui de rau - acesta este scopul Scripturilor. Nu stiu nici eu ce era acel leviatan, dar pot fi sigur ca au existat mai multe specii de dinozauri si accea putea fi una dintre ele.

Uite, de exemplu Traditia noastra ne spune ca in Sfantul Munte Athos traiesc niste dragoni care zboara din cand in cand pe deasupra manastirilor cand merg dupa apa... Nu e imposibil, tinand cont ce monstri marini se descopera din cand in cand si ne sunt prezentati pe National Geografic.

Ca o gluma, il intreba cineva la sfarsitul unei conferinte pe parintele care a fost scopul existentei dinozaurilor. Si i-a raspuns: pai noi acum de unde am fi avut benzina pentru masinile noastre?!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde protosinghel » 03 Apr 2009, 20:48

sa nu consideri Biblia o carte exhaustiva, care explica orice si are raspunsul la toate intrebarile existentiale. Este un fapt recunoscut oficial. Noua ni s-a revelat exact ceea ce avem nevoie pentru a ne mantui de rau - acesta este scopul Scripturilor.
Aici te contrazici (şi nu e nimic recunoscut oficial în acest sens), pt că mântuirea şi este întrebarea existenţială prin excelenţă. Iar dinozaurii şi cronologiile, întradevăr nu sunt probleme existenţiale...

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde mgabriel » 04 Apr 2009, 20:27

.. pai noi acum de unde am fi avut benzina pentru masinile noastre?!
asta mi-a placut :))
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Apr 2009, 18:18

Eu cred ca Dumnezeu a lasat descoperirea dinozaurilor in nadejdea stiintei, ca sa aiba cu ce sa o rusineze... (in ultima suta de ani asta si se intampla cu evolutionismul)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde strainul » 28 Apr 2009, 17:49

1. Anul nasterii lui Iisus stie cineva care este (macar cu aproximare) ?
2. Dar anul Facerii Lumii ?
3. Stiti cumva o aproximare cu privire la vechimea Bibliei ? Se stiu date exacte sau doar aproximari ?
4. Sunt mentionati dinozaurii in Biblie ? (Eu unul n-am gasit)
Nu te supara,dar in analogie,cu ultima ta intrebare as intreba si eu ceva:sunt mentionati bunici mei sau a tai in Biblie?(Eu unul nu am gasit).Asta inseamna ca ei nu au existat sau inseamna ca Biblia a fost scrisa mai tarziu?
Cred ca este bine a medita mai mult inainte de a pune intrebari teribiliste!In multe exista si o reciproca!

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde mgabriel » 30 Apr 2009, 21:47

Nu te supara,dar in analogie,cu ultima ta intrebare as intreba si eu ceva:sunt mentionati bunici mei sau a tai in Biblie?(Eu unul nu am gasit).Asta inseamna ca ei nu au existat sau inseamna ca Biblia a fost scrisa mai tarziu?
Cred ca este bine a medita mai mult inainte de a pune intrebari teribiliste!In multe exista si o reciproca!
ho cu tata, nu te enerva
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde strainul » 30 Apr 2009, 22:38

Daca stii cand si cine a stabilit primul canon al unor texte din biblie, stii vechimea ei. Dar cum fiecare se reprezinta si se prezinta prin ceea ce scrie (posteaza,daca vrei) iti multumesc pt sinceritatea cu care te-ai prezentat! Eu nu ma enervez, pt ca am intalnit multi si multe la viata mea. Eventual ma amuzi! Chiar crezi ca ai atata importanta ca sa meriti sa ma enervez!?!
Ultima oară modificat 04 Mai 2009, 16:16 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Rugăm utilizatorul "străinul" să scrie mai îngrijit şi cu spaţiile de rigoare între propoziţii. Aici nu scriem SMS-uri ca să facem economie de caractere...

pafnutie
Mesaje:2
Membru din:24 Mai 2010, 21:07
Confesiune:ortodox

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde pafnutie » 24 Mai 2010, 21:29

In primul rand, sa nu consideri Biblia o carte exhaustiva, care explica orice si are raspunsul la toate intrebarile existentiale. Este un fapt recunoscut oficial. Noua ni s-a revelat exact ceea ce avem nevoie pentru a ne mantui de rau - acesta este scopul Scripturilor. Nu stiu nici eu ce era acel leviatan, dar pot fi sigur ca au existat mai multe specii de dinozauri si accea putea fi una dintre ele.

Uite, de exemplu Traditia noastra ne spune ca in Sfantul Munte Athos traiesc niste dragoni care zboara din cand in cand pe deasupra manastirilor cand merg dupa apa... Nu e imposibil, tinand cont ce monstri marini se descopera din cand in cand si ne sunt prezentati pe National Geografic.

Ca o gluma, il intreba cineva la sfarsitul unei conferinte pe parintele care a fost scopul existentei dinozaurilor. Si i-a raspuns: pai noi acum de unde am fi avut benzina pentru masinile noastre?!
Testul cu carbon de mult timp a cazut in desuetudine. Faptul ca inca mai invoci acest argument derizoriu dovedeste o lipsa la nivelul cunostintelor tale cu valoare de adevar. Cerceteaza cazul acelui soldat din garda imperiala a lui Napoleon ce a fost datat de oamenii de stiinta ca ar fi trait acum doua milioane de ani, dar din cercetarea mai atenta nefolosindu-se testul carbon s-au gasit elemente cu insemnele garzii lui Napoleon. Asadar, te sfatuiesc sa o lasi mai usor cu argumentele de acest gen si sa dai crezare Scripturii atunci cand zice ca Noe a luat cu sine o pereche din toate vietatile pamanatului, nementionandu-se numele lor ca fiind adiacente si neavand o importanta colosala in planul de mantuire a lumii. Iar mantuirea nu consta in exaltarea la maximum a ratiunii, ea nefiind decat a treia parte din om. Celelalte doua entitati sufletesti,vointa si inima, au un aport la fel de important ca si ratiunea.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde esenin » 25 Mai 2010, 20:58

Gasit cautand originile rugaciunii "Tatal nostru", o lucrare despre religia egiptenilor, unde gasim similitudini cu Geneza din Biblie. Se pare ca e prima versiune a creatiunii. (Dar poate ma insel).

http://books.google.ro/books?id=_5TG0lI ... et&f=false

pag. 36, scris in cursive.
monoteism si aceeasi "metoda" de creatie, in 2700 ien.

miscocimad
Mesaje:4
Membru din:30 Mai 2010, 20:44
Confesiune:ortodox
Localitate:craiova

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde miscocimad » 30 Mai 2010, 22:04

dinozaurii chiar SUNT mentionati in Sf. Scriptura ;)
Etimologic cuvantul dinozaur provine din lb greaca: δεινός - minunat, formidabil; σαύρος - soparla.
Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa. (Facere cap. 1 verset 24)

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde kamadeva » 26 Iun 2010, 14:19

1. Anul nasterii lui Iisus stie cineva care este (macar cu aproximare) ?
2. Dar anul Facerii Lumii ?
3. Stiti cumva o aproximare cu privire la vechimea Bibliei ? Se stiu date exacte sau doar aproximari ?
4. Sunt mentionati dinozaurii in Biblie ? (Eu unul n-am gasit)

Iata intra pe aceasta adresa si la Pr Cleopa vei gasi cite ceva: http://cleopasihastria.wordpress.com/
Dar la Iov cap. 41 despre monstru marin numit Leviatan, care din ebraica se traduce Balena.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde Vasile46 » 14 Dec 2014, 22:10

1. Nu se stie exact, dar e in preajma anului 0. :)
Ok.
2. Vrei sa spui cand a inceput Facerea? Acum vreo 14 miliarde de ani.

Ok.
3. Cand au fost alungati Adam si Eva din Rai? Acum vreo 7500 de ani.

Poti sa-mi spui te rog de unde ai aflat?

3. Cuvantul S-a revelat mai intai in primele carti scrise de Moise. Documenteaza-te cand a trait el si vei afla cu aproximatie cand a inceput sa fie scrisa Biblia.
~ 1250 i.H. ? :)
4. Incearca la Iov capitolul 41 in intregime.
Pe aceasta intrebare as dori sa ne concentram mai mult :)
Din cate am inteles, in Biblie la Iov cap. 41 se spune despre un monstru marin numit Leviatan dar nicidecum de un dinozaur. Poate sa fie o balena sau un stramos al balenei sau un stramos al hipopotamului :) ...etc... Si mai mult de atat dinozaurii au trait acum cateva milioane - zeci de milioane in urma (conform datarii cu carbon 14) iar primul schelet de dinozaur s-a descoperit abia in sec. al XIX-lea. Cel mai vechi schelet de om ce s-a descoperit pana acum s-a dovedit a avea vreo 40.000 ani.

Ce nu stiu eu este ca daca pana la disparitia ultimului dinozaur au existat oameni (din Biblie nu reiese). Este intr-adevar posibil, ca Adam si Eva sa fi aparut dupa dispartia ultimului dinozaur pe pamant (desi nici asta nu scrie nicaieri).
Anul 0 nu exista , a fost inventat de hindusi. Iar in privinta nasterii lui Iisus Hristos , cred ca se poate face un calcul simplu din momentul mortii , a rasignirii sale in anul 33 e.n luna Nisan in calendarul iudaic care incepea de la jumatea lui martie pana la jumatea lui Aprilie. Avand in vedere ca a murit in primavara lui 33 e.n , profetia din Neemia cu reconstruirea Ierusalimului si aparitia lui ,,Mesia,, adica a lui Hristos este exacta si demna de incredere.Acolo se spune ca la jumatatea ,,saptamanii,, Unsul va fii starpit,, adica omorat. E vorba de o saptamana de ani , si nu de 7 zile in profetie. Deci de sapte ani . Iar jumatatea lui 7 care este ? . 3 si jumatate , nu . Deci acolo in profetie apare cuvantul ,,Mesia,, adica atunci cand el Hristos a fost descoperit de Apostoli ca ,,Mesia,, sau ,,Unsul,, la momentul botezului sau. Petru a spus atunci ,,Noi am gasit pe ,,Mesia,,. Si atunci mergem de la data mortii sale si anul 33 e.n , inapoi exact trei ani si jumatate , si ajungem in anul 29 e.n toamna cand Hristos a fot botezat de catre Ioan in Iordan. Acest an 29 e.n se potriveste exact , deoarece in Faptele Apostolilor se spune intr-un loc , ca in al 15-lea an a lui Tiberius Cezar , Ioan a inceput sa boteze. Al 15-lea an a lui Tiberius Cezar a fost anul 29 e.n. Apoi stiind ca la momentul botezului Hristos avea aproape 30 de ani , mergem iar inapoi in timp si aflam ca s-a nascut in toamna anului 2 i.e.n , cand inca oile mai erau pe camp cu pastorii langa ele.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde nemessis » 17 Dec 2014, 12:44

1. Anul nasterii lui Iisus stie cineva care este (macar cu aproximare) ?
Calendarul actual este o aproximare, insa sunt multe nedumeriri. Pilat a fost la putere undeva in deceniul 3-4, deci asta ar fi ceva care corespunde.
2. Dar anul Facerii Lumii ?
Pe mormantul lui Fanel Bengosu de la Putna scrie 7012 dupa zidirea lumii. Mai adugi la asta inca 510 ani de la moartea lui si iata ca ai 7522 de ani de la zidirea lumii. Insa daca ar fi asa, tu ai vedea numai cateva stele pe cer. Lumea nu s-a facut intr-o zi, asa cum nu existau nici telefoane mobile acum 50 de ani. A fost un proces, un inceput ar putea fi considerat un eveniment care a avut loc acum 13.8 miliarde de ani. Evenimentul respectiv a fost propus prima data de un calugar franciscan, Lemaitre - asta in caz ca mai apare cineva care sa spuna ca Marele Poc e doar pentru atei. Sistemul solar se estimeaza undeva la 4.5 miliarde de ani iar omenirea exista in forma actuala de acum 100.000 de ani(aproximare grosolana).
3. Stiti cumva o aproximare cu privire la vechimea Bibliei ? Se stiu date exacte sau doar aproximari ?
Biblia nu e o carte, e colectie de mai multe carti. Parca cea mai veche carte este cartea lui Iov, restul au fost adaugate mai tarziu, dar reprezinta o traditie orala mult mai veche. Si desigur, ultima carte acceptata este apocalipsiunea lui Ioan (scrisa in deceniul 8). Evangheliile au fost scrise la aproape un secol de le rastignire(Evanghelia dupa Marcu prin 63, al lui Ioan prin anii 100).
Nu au fost scrise de apostoli, fiindca apostolii lui Iisus nu puteau sa participe la anumite evenimente, cum ar fi nasterea lui Iisus, si nu puteau sa fie cu el in cele 40 de zile de stat in desert cu diavolul.
Primele cinci carti sunt atribuite lui Moise, dar daca Moise a scris cartile, atunci Deuteronomul capitolul 34 este in intregime minciuna, fiindca descrie inmormantarea lui Moise. In plus, Iesirea, Leviticul, Numerii, Deuteronomul se refera la Moise in a 3-a persoana intodeauna.
Si din nou lipseste orice manuscris original cu semnatura sau in care autorul/autorii sa se identifice.
4. Sunt mentionati dinozaurii in Biblie ? (Eu unul n-am gasit)
Nu sunt. Animalul din lui Iov poate sa fie si hipopotam si elefant, chiar si crocodil, poate si cetaceu. E mult prea vag descris ca sa se poata stabili.
Miscocimad aduce vorba de taratoare, de parca dinozaurii ar intra in categoria asta. Nu intra. Insasi cuvantul "dinozaur" nu are demult sens, fiindca grupul reprezinta extrem de multe specii, de la dimensiunea unei vrabii pana la diplodocus (peste 30 de m). Terapozi si sauropozii nu se tarau, erau bipezi, la fel ca urmasii lor, gainile.

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Vechimea Bibliei

Mesaj necititde MarcusAurelius » 17 Ian 2015, 14:11

Eu cred ca Dumnezeu a lasat descoperirea dinozaurilor in nadejdea stiintei, ca sa aiba cu ce sa o rusineze... (in ultima suta de ani asta si se intampla cu evolutionismul)
Înseamnă că Dumnezeu încearcă să își prostească propriile creaturi în loc să le arate calea adevărului, nu contează dacă pentru a le rușina sau din alte motive. Un asemenea Dumnezeu care induce în eroare nu mai reprezintă binele absolut, așa că probabil există un alt Dumnezeu mai mare decât el care nu își pierde vremea comportându-se ca o ființă limitată la propriile pofte și care nu ține cu orice preț să fie venerat de niște creaturi stupide, nemernice și incapabile de a ajunge libere la adevăr. Așa că fie dinozaurii există, fie că ei nu există, Dumnezeu nu se înjosește până într-atât încât să ne întunece mintea cu dovezi false ale existenței lor.

Cât despre evoluționism, nu știu dacă ați aflat că la ora actuală modificările asupra genomului anumitor populații de ființe (de exemplu bacterii pentru că astea se înmulțesc mai rapid) favorizate de schimbările ce au loc asupra condițiilor lor de mediu pot fi observate chiar și în laborator. Într-adevăr, Darwin în Originea speciilor recunoștea că habar n-are care sunt cauzele evoluției, dar între timp s-au întâmplat o grămadă de lucruri care au schimbat situația. Faptul că evoluționismul se află actualmente la temelia întregii biologii moderne se datorează puterii sale de predicție mult mai mari decât a tuturor teoriilor concurente. În caz contrar el ar fi fost de mult aruncat la gunoi. Dacă aveți o altă teorie mai bună încercați să o aplicați de exemplu la tratarea unor boli care implică modificări la nivelul ADN-ului unor celule. Dar nu faceți precum au făcut cei de la mănăstirea Tanacu, pentru că veți ajunge să exclamați: operația a reușit, pacientul a murit!

Întrebările de mai sus mi se par grele așa că nu am deloc pretenția de a răspunde la ele corect:

1. Poate că nimeni nu știe când s-a născut Iisus. Dar probabil asta s-a întâmplat undeva în jurul anului 1 (apropo, nu există anul 0 în cronologie) când (tot probabil) s-a produs un fenomen cosmic mai deosebit legat de un anume astru ceresc pe care îl putem numi în mod generic stea. Ar mai fi un indiciu: anul în care el a murit și în care sărbătoarea azimilor la evrei începea într-o joi seara (după cum indică evangheliile sinoptice). Dacă aflăm anul respectiv, scădem din el vreo 30-33 de ani și aflăm cu aproximație data nașterii lui Iisus.

2. Problema e dacă lumea a fost într-adevăr făcută. S-ar putea să existe o anumită probabilitate ca lumea să existe, iar atunci lumea să apară în mod spontan. Noi de obicei pornim de la presupunerea nedemonstrată că totul în lume are o cauză și deci și că lumea are o cauză la rândul ei. Dar dacă la temeiul existenței ar sta hazardul, atunci tot ceea ce e posibil se va întâmpla, deci și lumea. Nu contează cât de mică e probabilitatea, important e ca ea să nu fie egală cu 0. Există în fizica actuală o teorie potrivit căreia energia totală a universului e egală cu 0. În acest caz nu e nevoie ca pentru ca universul să apară să se consume vreo cantitate de energie, așa că el ar fi putut apărea spontan prin efecte cuantice chiar dacă probabilitatea acestui fenomen e infimă. Se spune că lumea s-ar fi născut acum 13,7 miliarde de ani cu atomi, cu pietroaie cu spațiu și cu timp cu tot. Așa că ar fi lipsit de sens să ne întrebăm ce a fost înainte de ea dintr-o perspectivă temporală. Dar nu e lipsit de sens să ne întrebăm ce stă la temelia ei: cauzalitatea sau o esență de natură probabilistică. Eu cred că a doua variantă explică mai bine de ce anumite ființe în acest univers au capacitatea de a acționa într-un mod imprevizibil ca și cum nicio cauză exterioară nu ar acționa asupra lor, adică au proprietatea de a fi libere. Și ca să trag de aici o concluzie: undeva în adâncurile realității lucrurile sunt în așa făcute încât uneori se poate să apară la lumină o lume cu timp, spațiu, atomi, pietroaie etc. Așadar când a apărut lumea? Un posibil răspuns ar fi: acum 13,7 miliarde de ani, un alt răspuns posibil ar fi: ea există din veșnicie. Depinde de ce urmărim atunci când punem întrebarea.

3. Dacă ar fi să facem abstracție de posibilitatea unor miracole, Biblia ar fi trebuit să fie scrisă ulterior evenimentelor descrise în ea. De exemplu istoria despre turnul Babel ar fi trebuit să apară după ce turnul Babel a fost demolat și la fel cu restul întâmplărilor. De asemenea nu e absolut necesar ca istoriile biblice să fi apărut chiar de la început într-o formă scrisă. Ele ar fi putut circula sub formă orală sau e chiar posibil ca unele texte scrise să fi fost combinate într-unul singur cum poate s-a întâmplat cu acea dublă creare a omului din Geneza. Cred că întrebarea potrivită ar fi alta: când a fost fiecare carte a Bibliei definitivată?

4. În Biblie nu sunt menționate nici bacteriile care sunt pe departe cele mai numeroase ființe de pe pământ, cât despre dinozauri nu putem veni decât cu presupuneri neverificabile.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX