Comentariile biblice ale Sf. Ioan Hrisostom

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Comentariile biblice ale Sf. Ioan Hrisostom

Mesaj necititde Petre C » 15 Iul 2009, 15:41

Ce se stie despre autenticitatea comentariilor atribuite Sf. Ioan Gura de Aur la Iov si Proverbele lui Solomon din Migne P.G. 64, 505-656 si 659-740?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Comentatii Sf. Hrisostom la Iov/Proverbe

Mesaj necititde protosinghel » 15 Iul 2009, 16:22

Despre Comentariile "hrisostomice" la Iov, Ieremia şi Daniel există îndoieli serioase, că ele ar aparţine Sf. Ioan. Nici Ioan G. Coman, bazându-se pe criticismul occidental, nu le citează în Patrologia sa. Văd însă că ruşii consideră comentariile la Iov ca fiind autentice şi le-au tipărit deja de mai multe ori.
Despre Comentarii la Proverbele lui Solovom, aparţinând Sf. Ioan Gură de Aur nici nu am auzit. Nici nu am timp să caut în PG acum...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Comentariile biblice ale Sf. Ioan Hrisostom

Mesaj necititde Petre C » 15 Iul 2009, 21:42

Eu stiam chiar de niste traduceri in engleza (de la textul din P.G.) ale comentariilor la Proverbe, Iov precum si Eclesiast. Este sigur ca sunt in P.G., ramane de vazut daca sunt sau nu autentice.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Comentariile biblice ale Sf. Ioan Hrisostom

Mesaj necititde protosinghel » 19 Mar 2012, 19:50

Ce se stie despre autenticitatea comentariilor atribuite Sf. Ioan Gura de Aur la Iov si Proverbele lui Solomon din Migne P.G. 64, 505-656 si 659-740?
Iată ce mi-a scris traducătoarea Comentariilor la Iov, care au apărut la Iaşi în limba română. Redau textul de pe email:
Am vazut o discutie pe forum sfintiei voastre despre autenticitatea Comentariului la Iov. Editia Sources Chretiennes il considera autentic + alte editii germane. Critica interna a textului, analiza temelor, modul de tratare al lui Iov in comparatie cu alte texte hrisostomiene arata ca textul apartine intr-adevar Sf. Ioan Gura de Aur. Acum in traducere romaneasca, a aparut de curand la Doxologia, in traducerea mea (link). Din pacate nu e cel mai grozav text hrisostomian, Sf. Ioan a dat in Comentariul la Iov mai mult o schita decat un comentariu complet, unele notatii sunt pur stenografice, dar da, am putut cunoaste bine textul traducandu-l si sunt de parere ca e autentic.
Îi mulţumim pentru această informaţie preţioasă.

emy888
Mesaje:9
Membru din:21 Dec 2012, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Comentariile biblice ale Sf. Ioan Hrisostom

Mesaj necititde emy888 » 05 Apr 2014, 14:11

Imi poate spune si mie cineva va rog volumul din P.G. , unde se afla comentariul Sfantului Ioan Gura de Aur la Eclesiast .


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX