Psalmul 10, versetul 5

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Psalmul 10, versetul 5

Mesaj necititde Petre C » 06 Aug 2009, 14:14

Cum se poate intelege urmatorul verset:
Psalmul 10,5. Domnul cercetează pe cel drept şi pe cel necredincios; iar pe cel ce iubeşte nedreptatea îl urăşte sufletul Său.


Poate uri Dumnezeu pe cineva?
Nu cred ca aceasta e traducerea cea mai buna. Sf. Hrisostom talcuieste urmatorul text:
"Domnul cerceteaza pe cel drept si pe cel necredincios, iar cel ce iubeste nedreptatea isi uraste sufletul sau".
Adica, "nedreptul pricinuieste moarte vietii sale, facandu-se pe sine vrajmas al sufletului".
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Psalmul 10, versetul 5

Mesaj necititde protosinghel » 06 Aug 2009, 15:27

Aşa cum am scris şi în alt topic, adeseori trebuie să înţelegem invers de cât scrie acolo, dar trebuie şi aici mare atenţie!
Un alt aspect: nu putem da în orice situaţie comentariul la text drept variantă de traducere. Textul trebuie să reflecte originalul (fie grec, fie ebraic - deşi eu prefer LXX), iar comentariul să fie pus la subsol sau în altă parte.
Şi un alt treilea aspect, ţine de imaginile antropomorfice ale lui Dumnezeu, care ţin de acelaşi limbat biblic în icoane, care nu trebuie absolutizat. Trebuie scoasă ideea, fără a ne lega de expresia literală folosită.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Psalmul 10, versetul 5

Mesaj necititde esenin » 06 Aug 2009, 20:51

Se pare ca este asa:

"5. Adonai il examineaza pe cel drept.
pe criminal, pe amantul violentei, fiinta sa (a lui Adonai) ii uraste.
6. El face sa ploua peste criminal taciuni incinsi, focul, sulful, suflul incendiator, care sunt partea lor. (a criminalilor)
7. O! IHVH-Adonai iubeste indreptarile si dreptul ii contempla fetele (lui Adonai)".

(ca de obicei, al dracului (pardon!) de frumos!) Dar e felul de a vorbi al lui David. Un pic patetic, evreieste. Cauta sa se intareasca pe sine. Pe de alta parte Dumnezeul evreilor era foarte antropomorf: "Eu sunt un Dumnezeu razbunator", de pilda.
Asta m-a provacat sa citesc in continuare. Pana la Ps55 David e "parasit" de 2 ori si "neglijat" o data. (ma gandesc la celalalt topic)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 49 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX