Botezul la Catolici

Diferenţe şi asemănări
iosca_deva
Mesaje:5
Membru din:27 Noi 2009, 12:55
Confesiune:ortodox
Botezul la Catolici

Mesaj necititde iosca_deva » 29 Noi 2009, 17:04

Pace tuturor. Am o nedumerire despre botezul la Catolici si anume stiind faptul ca catolicii sunt considerati o erezie de catre ortodocsi datorita faptului ca au modificat multe lucruri din traditia bisericeasca si slujbele bisericii si sau indeparta mult de la adevarata invatatura asa cum ne-au lasat-o nuoa sfintii nostri parinti. Eu din ce am citit pe alte situri am inteles ca orice botez facut in numele Sintei Treimi este valabil.intrebarea mea este: cum poate fi valabil un botez facut la Catolici sau alta secata din moment ce noi Ortodocsii ii consideram erezie si asta datorita faptului ca stim foarte clar ca nu poate fi decat o singura credinta? Si daca noi ortodocsii sustinem ca noi detinem adevarata credinta sau mai bine zis invatatura atunci cu ce putere boteaza Catolicii din moment ce ei nu fac parte din biserica cea dreapta? Este oare posibil ca acei Preoti Catolici sa aibe putere de la dumnezeu din moment ce noi Ortodocsii sustinem ca ei practica o alta invatatura decat cea dreapta?
Asta inseamna ca orice secta de pe pamant,boteaza in numele Sfintei Treimi,botezul trebuie considerat valabil?
DE CE?
Ultima oară modificat 29 Noi 2009, 19:50 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am pus unele spaţii, pt că nu se putea citi. Vă rog să fiţi mai atent la redactare. Aici nu scriem SMS-uri, ca să fie nevoie să economisim caractere...

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde andr3y » 29 Dec 2009, 16:29

Un ram care a fost taiat nu poate da dupa acest fapt rod! Sau daca taiem un ram dintr-un copac, din acel ram nu va mai putea iesi ramurele! Ci se va usca fiind numai buna de pus pe foc!

Avatar utilizator
katolicum
Mesaje:1
Membru din:24 Feb 2010, 01:33
Confesiune:eterodox

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde katolicum » 26 Feb 2010, 00:32

Raspunsul pentru ''botezul la catolici'' cu ''...ramul care a fost taiat...etc'' mi se pare cel putin comic ca sa ma exprim elegant.
Si daca e sa fiu ''in ton '' cu raspunsul anterior...''altoirea pentru rod se face tocmai dintr-un fragment de ram'' cu alte cuvinte: e falsa afirmatia cu singura credinta,erezie si alte asemenea la adresa catolicilor. Mai intai studiati cu atentie doctrina, invatatura,sfintii catolici si apoi exprimativa parerea.
katolicum

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde andr3y » 26 Feb 2010, 16:37

:) Una este altoirea, si alta este ruperea ramului de pe trunchi! Daca ruperea inseamna lepadare si departare de Dumnezeu, altoirea vine ca o iertare si ca o sansa la inviere. Si mie mi se pare comic acest exemplu, dar l-am gasit cel mai potrivit, pentru ca o data ce a fost taiat respectivul ram, nu mai poate aduce rod singur, decat daca este altoit; ori cum un alt copac nu exista, ramane ca ramul respectiv sa se usuce si sa fie numai bun de pus pe foc. transpus in exemplu cu botezul: o data ce aceasta grupare, adunare sau cum vreti sa o numiti (pentru ca numai biserica nu e) s-a despartit de Biserica lui Hristos, mi se pare firesc ca dupa acest moment toate tainele pe care le savarsea cat erau in Biserca, sa nu mai aiba efect, si deci implicit sa nu aiba valoare daca au fost savarsite (sau ca si cum nu s-ar fi oficiat botezul). Sau daca cineva care s-a despartit de Hristos, nu se poate lipi de altcineva si sa aiba viata, pentru ca Hristos e Viata.
Diferenta intre exemplu real si situatia de fapt, consta in faptul ca ramul respectiv (in cazul de fata gruparea papistasilor) pana la venirea celui care trebuie sa il ia si sa il arunce in foc (a doua venire a lui Hristos), are sansa, sau mai bine spus puterea de a se relipi de trunchi, sau de a altoi singurel (recunosterea ereziilor, lepadarea lor), singura conditie fiind de a-si recunoaste vina pentru care s-a rupt de trunchi (pentru ca in cazul nostru ruperea s-a produs din partea ramului, si nu a trunchiului).

Iertati si Doamne ajuta!

Claudiu68

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde Claudiu68 » 24 Oct 2011, 20:44

Raspunsul pentru ''botezul la catolici'' cu ''...ramul care a fost taiat...etc'' mi se pare cel putin comic ca sa ma exprim elegant.
Si daca e sa fiu ''in ton '' cu raspunsul anterior...''altoirea pentru rod se face tocmai dintr-un fragment de ram'' cu alte cuvinte: e falsa afirmatia cu singura credinta,erezie si alte asemenea la adresa catolicilor. Mai intai studiati cu atentie doctrina, invatatura,sfintii catolici si apoi exprimativa parerea.
Apostolul Pavel se lauda pe sine ca a putut scapa de traditiile stramosesti fata de care avea o afinitate deosebita . Oare acesta nu este tot un exemplu biblic de urmat ? Cred ca mai important decit acele traditii stramosesti sunt exemplele din Biblie si invatatura din ea ; in biblie nu se pomeneste nimic despre a respecta vreo traditie ; nici Isus n-a respectat nimic decit Pastele Domnului.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde dimitrie » 25 Oct 2011, 14:02

Eu din ce am citit pe alte situri am inteles ca orice botez facut in numele Sintei Treimi
Prietene, autoritatea Bisericii este prezentă în învăţătura Sfintei Scripturi, a Canoanelor Apostolice, a Sinoadelor Ecumenice şi în învăţătura Sfinţilor Părinţi în general iar nu in diferitele site-uri de pe internet. Citeşte-le pe acelea cu atenţie, şi apoi te vei lămuri.
Pentru început, aduc un argument biblic despre valabilitatea Botezului care este strâns legată de adevărata credinţă/confesiune şi deci de credinţa în adevăratul Domn: Este un Domn, o credinţă, un botez, Ef.4:5.
Mai târziu, dacă nu continuă altcineva, voi arăta că aceasta este şi învăţătura Bisericii de atunci şi până azi.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde dimitrie » 25 Oct 2011, 23:59

Eu din ce am citit pe alte situri am inteles ca orice botez facut in numele Sintei Treimi
Prietene, autoritatea Bisericii este prezentă în învăţătura Sfintei Scripturi, a Canoanelor Apostolice, a Sinoadelor Ecumenice şi în învăţătura Sfinţilor Părinţi în general iar nu in diferitele site-uri de pe internet. Citeşte-le pe acelea cu atenţie, şi apoi te vei lămuri.
Pentru început, aduc un argument biblic despre valabilitatea Botezului care este strâns legată de adevărata credinţă/confesiune şi deci de credinţa în adevăratul Domn: Este un Domn, o credinţă, un botez, Ef.4:5.
Mai târziu, dacă nu continuă altcineva, voi arăta că aceasta este şi învăţătura Bisericii de atunci şi până azi.
În continuare, în duhul celor scrise mai sus (Ef.4:5), găsim scris în canonul 46 apostolic: Episcopul sau prezbiterul, ereticesc botez primind, sau jertfă, a se caterisi poruncim. Că "ce conglăsuire este lui Hristos cu Veliar? Sau ce partasire are credinciosului cu necredinciosul?”
Iar canonul 45 apotolic zice: Episcopul, sau preotul, sau diaconul, daca se vor ruga impreuna cu ereticii, numai sa se afuriseasca. Iar daca au dat voie acelora, ca unor clerici a lucra ceva, sa se caterisească. Asemenea acestuia sunt şi: canonul 10 apost., 33 Laodiceea, 6 şi 7 de la Sinodul 1 ec. 1 al Sf. Vasile cel Mare, etc.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Claudiu68

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde Claudiu68 » 30 Oct 2011, 19:09

Eu din ce am citit pe alte situri am inteles ca orice botez facut in numele Sintei Treimi
Prietene, autoritatea Bisericii este prezentă în învăţătura Sfintei Scripturi, a Canoanelor Apostolice, a Sinoadelor Ecumenice şi în învăţătura Sfinţilor Părinţi în general iar nu in diferitele site-uri de pe internet. Citeşte-le pe acelea cu atenţie, şi apoi te vei lămuri.
Pentru început, aduc un argument biblic despre valabilitatea Botezului care este strâns legată de adevărata credinţă/confesiune şi deci de credinţa în adevăratul Domn: Este un Domn, o credinţă, un botez, Ef.4:5.
Mai târziu, dacă nu continuă altcineva, voi arăta că aceasta este şi învăţătura Bisericii de atunci şi până azi.


Ati gresit este scris asa : ,,Un Singur Domn, O Singura Credinta, Un Singur Botez" Cine poate demonstra care este acea credinta si acel botez

beni

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde beni » 07 Noi 2011, 21:20

Pace tuturor. Am o nedumerire despre botezul la Catolici si anume stiind faptul ca catolicii sunt considerati o erezie de catre ortodocsi datorita faptului ca au modificat multe lucruri din traditia bisericeasca si slujbele bisericii si sau indeparta mult de la adevarata invatatura asa cum ne-au lasat-o nuoa sfintii nostri parinti. Eu din ce am citit pe alte situri am inteles ca orice botez facut in numele Sintei Treimi este valabil.intrebarea mea este: cum poate fi valabil un botez facut la Catolici sau alta secata din moment ce noi Ortodocsii ii consideram erezie si asta datorita faptului ca stim foarte clar ca nu poate fi decat o singura credinta? Si daca noi ortodocsii sustinem ca noi detinem adevarata credinta sau mai bine zis invatatura atunci cu ce putere boteaza Catolicii din moment ce ei nu fac parte din biserica cea dreapta? Este oare posibil ca acei Preoti Catolici sa aibe putere de la dumnezeu din moment ce noi Ortodocsii sustinem ca ei practica o alta invatatura decat cea dreapta?
Asta inseamna ca orice secta de pe pamant,boteaza in numele Sfintei Treimi,botezul trebuie considerat valabil?
DE CE?

Aoleu! ,, o singura credinta" care este aceea? D-voastra numiti eretica o biseriva constituita pe ,, stanca lui Isus" adica PETRU.Este eretica pentru ca nu respecta traditia? Dar ce are a face cu Isus ? eu nu pricep . Ce traditie ne-a dat isus ? Nu vechii farisei l-au rastignit? Si ei respectau o traditie ;vedeti sa nu se repete istoria dar, de data asta cu alt final

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Noi 2011, 22:06

Beni, în dreptul confesiunii văd că scrie ''ateu'' aşadar nu înţeleg amestecul dvs în cele ale credinţei.
Sunteţi interesat pt ceva cu adevărat sau doar vă daţi cu părerea acolo unde nici măcar nu credeţi?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde Floryan » 08 Noi 2011, 15:21

Aoleu! ,, o singura credinta" care este aceea? D-voastra numiti eretica o biseriva constituita pe ,, stanca lui Isus" adica PETRU.Este eretica pentru ca nu respecta traditia? Dar ce are a face cu Isus ? eu nu pricep . Ce traditie ne-a dat isus ? Nu vechii farisei l-au rastignit? Si ei respectau o traditie ;vedeti sa nu se repete istoria dar, de data asta cu alt final

Daca luam afirmatia dv de buna atunci va intreb de ce sa fie aceasta biserica la Roma acolo unde a fost rastignit si nu la Ierusalim unde s-a pogorat Duhul Sfant si a facut minuni?

Biserica nu e construita pe Petru, ci pe ceea ce afirma AP Petru "Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu” (Mat. 16, 16)"

Si ca sa inchei, nu Petru e piatra ci insusi Hristos
Zidiţi fiind pe temelia apostolilor şi a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuşi Iisus Hristos. Efes2.20
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

beni

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde beni » 08 Noi 2011, 17:46

Beni, în dreptul confesiunii văd că scrie ''ateu'' aşadar nu înţeleg amestecul dvs în cele ale credinţei.
Sunteţi interesat pt ceva cu adevărat sau doar vă daţi cu părerea acolo unde nici măcar nu credeţi?
Da scrie ateu si asa si sunt deocamdata . vreau sa vad diverse opinii pe toate forumurile si sa stiti ca pe forumul catolocilor n-am gasit ce am gasit la voi .Ei nu va zic eretici

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Noi 2011, 22:36

sa stiti ca pe forumul catolocilor n-am gasit ce am gasit la voi .Ei nu va zic eretici
Catolicii nu au motiv să zică, noi avem toată motivaţia...
Cu mult respect.

beni

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde beni » 11 Noi 2011, 18:25

Explicati-mi va rog

beni

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde beni » 11 Noi 2011, 18:36

Aoleu! ,, o singura credinta" care este aceea? D-voastra numiti eretica o biseriva constituita pe ,, stanca lui Isus" adica PETRU.Este eretica pentru ca nu respecta traditia? Dar ce are a face cu Isus ? eu nu pricep . Ce traditie ne-a dat isus ? Nu vechii farisei l-au rastignit? Si ei respectau o traditie ;vedeti sa nu se repete istoria dar, de data asta cu alt final

Daca luam afirmatia dv de buna atunci va intreb de ce sa fie aceasta biserica la Roma acolo unde a fost rastignit si nu la Ierusalim unde s-a pogorat Duhul Sfant si a facut minuni?

Biserica nu e construita pe Petru, ci pe ceea ce afirma AP Petru "Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu” (Mat. 16, 16)"

Si ca sa inchei, nu Petru e piatra ci insusi Hristos
Zidiţi fiind pe temelia apostolilor şi a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuşi Iisus Hristos. Efes2.20

Ma scuzati dar in BIBLIE scrie :,, Si eu iti spun : tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi BISERICA MEA si portile Locuintei mortilor nu o vor birui" - sunt ateu- dar studiul Bibliei face parte din activitatile mele . In aceasta stare a mea pot sa fiu impartial si-mi place la nebunie . Va pun o intrebare : Unde a murit PETRU ? si unde si-a desavarsit invatatura primita de la ISUS . Sunteti cumva invidiosi sau gelosi? Ce biserica va fi sortita mortii?

Astept lamuriri de la cit mai multi dintre voi.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde Florina » 11 Noi 2011, 21:57

Domnule Beni, va declarati ateu dar ganditi ca un protestant veridic. Adica rupeti versetele din context. Si aratati ca nu cercetati Biblia, asa cum ati declarat mai sus, ci sunteti... aruncator de citate!

13. Şi venind Iisus în părţile Cezareii lui Filip, îi întreba pe ucenicii Săi, zicând: Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul Omului?
14. Iar ei au răspuns: Unii, Ioan Botezătorul, alţii Ilie, alţii Ieremia sau unul dintre prooroci.
15. Şi le-a zis: Dar voi cine ziceţi că sunt?
16. Răspunzând Simon Petru a zis: Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
17. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit eşti Simone, fiul lui Iona, că nu trup şi sânge ţi-au descoperit ţie aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.
18. Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
19. Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri.
(Sfânta Evanghelie după Matei, capitolul 16)

21. Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
(Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 20).

Din aceste fragmente vedem ca:

1. Petru a facut o marturisire, si anume ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.
2. Piatra o reprezinta marturisirea lui Petru, si nu el insusi, care de altfel s-a si lepadat de Iisus.
3. Cheia Imparatiei Cerurilor, adica puterea de a dezlega pacatele si de a le lega a fost data nu numai lui Petru, ci tuturor Apostolilor (minus Iuda, care se sinucisese) si apoi episcopilor si preotilor.

Alte nelamuriri????

beni

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde beni » 11 Noi 2011, 22:43

Hmm , s-ar putea

Atunci care este biserica adevarata?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 12 Noi 2011, 00:41

Explicati-mi va rog
Catolicii s-au abătut de la dreapta credinţă, de aceea, pe bună dreptate sunt numiţi eretici.
Ortodocşii, [drept păstrători ai credinţei] nu pot fi numiţi eretici.
Cu mult respect.

beni

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde beni » 12 Noi 2011, 18:20

Explicati-mi va rog
Catolicii s-au abătut de la dreapta credinţă, de aceea, pe bună dreptate sunt numiţi eretici.
Ortodocşii, [drept păstrători ai credinţei] nu pot fi numiţi eretici.
Tot nu inteleg urmatoarele : 1. Cu ce au gresit catolicii ? si
2.La care credinta va referiti?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Botezul la Catolici

Mesaj necititde Florina » 13 Noi 2011, 15:14

Hristos a lasat "o credinta, un Botez".

Catolicii au adaugat Filioque, contrar cuvintelor scripturistice de la Ioan, primatul papal, celibatul preotilor, azime, etc.

Va invit sa priviti si aceste fisiere video. Aici aflati raspunsurile:

http://florina.megablog.ro/2009/09/04/b ... i-hristos/


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX