ortodocsi vs catolici

Diferenţe şi asemănări
Constantinos
Re: ortodocsi vs catolici

Mesaj necititde Constantinos » 25 Mar 2014, 19:36

Pot sa-mi cer iertare chiar daca nu consider ca am gresit. In cazul in care ajungeti la manastirea Jitianu (sau prin telefon daca ii cunoasteti bine) cereti ieromonahilor Nifon si Pafnutie sa indice locul unde este strecurata o greseala sau doua prin Mineie ; daca ei zic ca nu mai este nici una fiindca atunci cand le descoperisera nu aveau inca facultatea de teologie inceputa , atunci pot sa sterg mesajul si sa cer iertare tuturor celor pe care i-am indus in eroare . In mediul calugaresc este recunoscut faptul ca doar cel ce citeste in minte singur intelege ce e scris in aceste carti iar ceilalti pierd vremea daca nu zic rugaciunea mintii . Este oribil cand nu se pune accentul pe intelesul rugaciunii . Odata un rasofor demonizat a citit la vecernie din psaltirea cu eroare de tipar . Nu m-a tulburat ca a citit cu satisfactie pacatoasa " pacatuit-am cu parintii nostrii " in loc de " ca parintii nostrii " dar a fost ceva de pastrat in memorie .
Oricum catolicul si-a primit raspunsul , papa ar trebui sa-i plateasca cu varf si indesat in milioane de euro pe cei care il ajuta sa inteleaga ca este eretic .

MihaiG
Mesaje:23
Membru din:14 Feb 2012, 20:36
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:Teologie, politica, muzica etc.
Localitate:Timisoara

Re: ortodocsi vs catolici

Mesaj necititde MihaiG » 26 Mar 2014, 20:28

Si prin Mineie mai sunt strecurate greseli si chiar erezii .
Deci în cărţile de cult ale Bisericii dumneavoastră există erezii ?!!
Exclus! În BO nu există așa ceva,
Mulţumesc pentru precizare.

Şi mie mi s-ar fi părut absurd, ţinând cont de faptul că liturgica face parte dintre izvoarele credinţei Bisericii.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: ortodocsi vs catolici

Mesaj necititde presviter » 19 Iul 2015, 16:04

O intrebare simpla, dar nelamurita pana acum.
De ce doxologia mica este diferita la catolici fata de ortodocsi?
Adica intre Slava... si Si acum..., ei au adaosul (sau noi am taiat ?):
precum era la inceput.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: ortodocsi vs catolici

Mesaj necititde protosinghel » 19 Iul 2015, 22:00

Această doxologie este la ortodocşi în varianta:
Δόξα Πατρὶ καὶ Υἱῷ καὶ Ἁγίῳ Πνεύματι, καὶ νῦν, καὶ ἀεί, καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. Ἀμήν.
Slavii, românii şi toţi ceilalţi ortodocşi au tradus-o întocmai.

Varianta latină:
Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto, sicut erat in principio, et nunc, et semper, et in saecula saeculorum. Amen.
- este atestată documentar prima dată în anul 529, la al Doilea Cinciliu din Vaison (Franţa), iar mai apoi a devenit varianta normativă a ritului roman.

În ritul mozarab doxologia are următorul text:
Gloria et honor Patri et Filio et Spiritui sancto in saecula saeculorum.
În concluzie, doxologia este o rugăciune care ţine de ritul local şi nu (în primul rând) o formulă dogmatică.


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron