Noiembrie - 9: Sf. Nectarie de la Eghina

Vieti de Sfinti canonizati şi inca necanonizati. Personalitatea şi opera lor
Reguli forum
Regulamentul general al forumului
Notati topicurile noi sub forma "Noiembrie - 13"
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Noiembrie - 9: Sf. Nectarie de la Eghina

Mesaj necititde protosinghel » 14 Dec 2009, 19:00

Toată lumea a auzit de Sf. Nectarie, episcopul Pentapolei, a cărui moaşte se află în Grecia, la Eghina.
Puţini însă au auzit de această minune. Şi dacă ea este autentică, atunci este clar de ce "autorităţile bisericeşti" nu au făcut public acest eveniment.
Vă rog însă din suflet, cei care ştiţi mai multe detalii, să le scrieţi aici. Vrem să ştim în ce sat s-a întâmplat asta şi când...

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Noiembrie - 9: Sf. Nectarie de la Eghina

Mesaj necititde Naty » 07 Mai 2011, 10:29

Desigur ca nu necista comentarii, dar este absolut minunat.
Va multumesc.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Noiembrie - 9: Sf. Nectarie de la Eghina

Mesaj necititde Cosmina » 15 Mar 2012, 22:13

Acum am vazut topicul asta abia.

Nu ma mira povestirea...Sfantul Nectarie este minunat si bland si in timpul rugaciunii "prezenta" e foarte puternica. .Este la fel ca sfintii cei mari (de ex. Sf.Nicolae, Sf.Gheorghe,etc) si cred ca toti oamenii simt asta, de aceea foarte multi credinciosi au evlavie la el.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Noiembrie - 9: Sf. Nectarie de la Eghina

Mesaj necititde Florina » 18 Mar 2012, 23:35

O părticică din sfintele sale moaşte se află la Mănăstirea Radu Vodă din Bucureşti, o altă părticică se află la Schitul Brădetu din Judeţul Argeş.

http://florina.megablog.ro/2008/03/16/s ... etu-arges/

adina80
Mesaje:1
Membru din:25 Mai 2012, 09:43
Confesiune:ortodox
Preocupări:iubesc natura, simplitatea, bunatatea

Re: Noiembrie - 9: Sf. Nectarie de la Eghina

Mesaj necititde adina80 » 25 Mai 2012, 09:46

As dori sa va marturisesc despre ajutorul primit in urma rugaciunilor catre Sf. Nectarie si Sf.Efrem cel Nou. Matusa mea s-a imbolnavit subit, nu se stie exact din ce cauza, se pare ca a facut tromboza,a avut un cheag de sange la picior iar cheagul a urcat la inima si plamani. Cu o saptamana inainte de a se imbolnavi am fost la ea in vizita si era bine. Apoi am aflat ca e la spital si ca se simte destul de rau. Am fost la ea in vizita si arata destul de rau,era la terapie intensiva, avea febra, voma, respira cu ajutorul aparatului,transpira abundent,nu putea calca ca i se umflau picioarele,nu se putea ridica iar doctorii au spus ca era sa faca infarct.Sincer, m-am speriat cand am vazut in ce stare e. I-am zis sa se roage, ca Dumnezeu o va ajuta. A zis ca vrea sa se roage, dar nu poate.Atunci am mers acasa,i-am adus o iconita cu Sf. Nectarie pe care a asezat-o langa ea, ulei de la candela Sf. Nectarie cu care am uns-o si am citit acatistul Sfantului Nectarie si paraclisul Sf. Efrem cel Nou. Sotul ei a citit de asemenea acatistul Sf. Nectarie. Cateva zile s-a simtit la fel de rau,nu avea voie sa vorbeasca,nici sa primeasca vizite.Am continuat sa ma rog Sfintilor si Maicii Domnului si n-au intarziat sa-si arate ajutorul caci... mergand ieri la ea in vizita, era cu totul altfel. Era vesela, vorbea f usor, se ridica din pat cu usurinta, putea sa manance, sa rada si sa glumeasca. Doctorii care au tratat-o i-au zis ca a fost norocoasa ca a scapat. Eu cred ca " norocul" se datoreaza de fapt Domnului si Sfintilor sai, care n-au intarziat sa-si arate ajutorul. Va indemn sa nu ezitati sa cereti ajutorul Sf. Nectarie, mai ales atunci cand aveti probleme de sanatate, caci sigur rugaciunile voastre nu vor ramane fara raspuns! Doamne ajuta!

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Noiembrie - 9: Sf. Nectarie de la Eghina

Mesaj necititde catalinconstantin » 23 Aug 2012, 22:02

Si sfantul Ioan Iacob de la Neamt face minuni.


Înapoi la “File de Sinaxar”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX