SFINŢI MARGINALIZAŢI

Vieti de Sfinti canonizati şi inca necanonizati. Personalitatea şi opera lor
Reguli forum
Regulamentul general al forumului
Notati topicurile noi sub forma "Noiembrie - 13"
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
SFINŢI MARGINALIZAŢI

Mesaj necititde presviter » 12 Mar 2011, 16:29

Văzînd în Sinaxar pe 12 martie pomenirea Sf. Grigorie cel Mare, mă gîndeam să fac Liturghie în cinstea lui. Deschizînd însă mineiul la Vecernie, am văzut cu surpindere că nu există nici o rînduială pentru el. Şi mai mare mi-a fost surprinderea să aflu de la radio că azi este şi pomenirea Sf. Simeon Noul Teolog, care nici măcar nu e pomenit la Sinaxar.
Dacă în cazul papei este mai lesne de înţeles lăsarea lui fără slujbă (deşi, cf tradiţiei, el ne-a lăsat o slujbă - dar cercetarea ştiinţifică modernă nu recunoaşte paternitatea), în cazul Noului Teolog omisiunea este chiar strigătoare la cer.

Dacă iudeii zideau morminte măreţe proorocilor, noi îi prigonim în continuare pe unii dintre ei. Prin conspiraţia tăcerii, care este cea mai eficientă cenzură.

Dacă am exagerat, vă rog să mă corectaţi.
Dar mai am în tolbă şi alte exemple de sfinţi uitaţi pe nedrept de către Biserică. Credeţi că e nimerit să discutăm astfel de cazuri ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: SFINŢI MARGINALIZAŢI

Mesaj necititde protosinghel » 12 Mar 2011, 21:10

Da, exageraţi. Pt că Sf. Simeon a fost considerat atât de important încât pomenirea lui a fost mutată în afara Postului Mare, pe 12 octombrie. ;)

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: SFINŢI MARGINALIZAŢI

Mesaj necititde presviter » 14 Mar 2011, 17:07

Mă scuzaţi.
Dar m-am uitat în octombrie şi lipseşte şi de acolo, complet. Poate e considerat "sfînt naţional" al grecilor.

Cu papa Grigorie cel Mare cum rămîne ?
Chiar şi sf. Benedict, pomenit azi, deşi are slujbă, apare cam în ceaţă, doar ca un făcător de minuni.

Şi mai interesant e cazul Sf. Fotie cel Mare, poate cel mai important patriarh al Constantinopolei după Ioan Gură de aur.
Sinaxarul din 6 februarie nu-l menţionează, şi nu apare nici în pictura bisericilor.
Despre ucenicii lui din Tesalonic, sfinţii Chiril şi Metodiu, ce să mai zicem ? Doar slavii i-au păstrat la loc de cinste, încercînd desigur să-i naţionalizeze. Grecii le-au construit o biserică abia după ce papa Ioan Paul II i-a proclamat "Patroni ai Europei", dar n-au putut să vadă în ei decît "apostoli ai slavilor". Sunt probabil cei mai mari misionari ai Ortodoxiei (cel puţin din sec.IV pînă azi), dar misiunea neavînd o cinste deosebită în Ortodoxie, au rămas pe un loc foarte modest.

În Moldova sunt sărbătoriţi ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Constantinos

Re: SFINŢI MARGINALIZAŢI

Mesaj necititde Constantinos » 28 Mar 2013, 19:29

Pe langa Atena am calatorit si la manastirea protejata de el am vazut ca este serbat la 12 martie , 12 octombrie
- data stabilita de Nicodim Aghioritul si 3 ianuarie data izgonirii din Constantinopol . http://www.agsymeon.com/
In Romania nu am ajuns aici http://www.biserica-sfantul-simeon-noul-teolog.ro/


Înapoi la “File de Sinaxar”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX