Ce categorii de sfinţi avem?

Vieti de Sfinti canonizati şi inca necanonizati. Personalitatea şi opera lor
Reguli forum
Regulamentul general al forumului
Notati topicurile noi sub forma "Noiembrie - 13"
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Oct 2013, 14:09

În calendarul nostru sunt trecuţi ca sfinţi o mulţime de ierarhi şi cuvioşi care nici n-au murit pentru credinţă, nici nu se ştie dacă ar fi apărat-o în mod deosebit în timpul vieţii, nici scrieri duhovniceşti nu au lăsat, iar mulţi dintre ei n-au nici moaşte, ci numai numele trecut în calendar şi câteva informaţii mai mult sau mai puţin verificabile. În schimb nu avem în calendar preoţi sau diaconi căsătoriţi cu familie şi copii, decât dacă aceştia au pătimit pentru credinţă sau, spre sfârşitul vieţii, au mers la mănăstire (vezi şi aici). Ce să mai zicem de laicii simpli...
Există cazul izolat al Sf. Ioan de Kronştandt, dar în timp ce Sinodul Bisericii Ruse recunoştea în el un om harismatic, soţia lui se plângea aceluiaşi Sinod că preotul Ioan nu trăieşte cu ea aşa cum se cuvine să trăiască soţul cu soţia.
Biserica cinsteşte câteva mame remarcabile: Monica (mama Fer. Augustin), Nona (mama Sf. Grigore Teologul), Emilia (mama Sf. Vasile cel Mare); şi apropo, Antuza, mama Sf. Ioan Hrisostom nu este în calendar. Dar nu avem proslăvită paternitatea trupească (decât la patriarhii Vechiului Testament). Am putea spune că nici maternitatea nu e prea băgată în seama decât prin prisma personalităţilor care s-au născut din acele mame.
Altceva: Biserica Rusă a rânduit ca Sfinţii Petru şi Fevronia (Rusia, sec. 13) să fie consideraţi ocrotitori ai căsătoriei şi familiei, dar ei nici măcar n-au avut copii, iar la sfârşitul vieţii au mers fiecare la mănăstire. Nu era mai bine să fie aleşi pentru asta Sf. Ioachim şi Ana?
Daţi-mi un exemplu remarcabil de sfinţi care sunt propuşi de Biserica ca model anume pentru că au avut mulţi copii pe care să-i fi educat creştineşte, iar numele acelor oameni să fie cunoscute întregii Bisericii nu doar pentru că au născut vreo personalitate remarcabilă, ci prin însăşi viaţa lor de sfinţenie.
Păi este viaţa de familie o cale spre sfinţenie sau nu? Dacă este, de ce nu o vedem reflectată în calendar? Mireanul trebuie să fie omorât ca să poate fi luat drept exemplu de sfinţenie?

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde porfirie » 24 Oct 2013, 15:10

As putea spune ceva pe tema asta riscand insa sa gresesc.

Danion Vasile are o carte mai veche Noi sfinti preoti de mir, am citit-o acum multi ani de zile, stiu un singur nume Sf. Alexie de Bortsunami (era chiar pe coperta numele asta) sau ceva de genul - care a inviat un mort. Poate spune daca exista vreun sfant casatorit, cu copii, necalugarit la batranete, eventual canonizat alaturi de sotie in aceasta carte?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Oct 2013, 16:32

Pe facebook unii au încercat să-mi dea exemple de mireni direpţi, printre care şi curelarul la care a fost trimis Sf. Antonie cel Mare.
Eu sunt convins că sfinţi mireni necanonizaţi sunt mii şi poate milioane. Întrebarea este de ce anume acest model de sfinţenie este promovat cel mai puţin de Biserică sau aproape deloc?

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde presviter » 24 Oct 2013, 17:57

este viaţa de familie o cale spre sfinţenie sau nu? Dacă este, de ce nu o vedem reflectată în calendar? Mireanul trebuie să fie omorât ca să poate fi luat drept exemplu de sfinţenie?
Este interesant că sfinția voastră ne provocați cu această întrebare pe noi, cei de mir...și probabil că știți răspunsul mai bine decît noi. Mi se crează impresia că sunteți primul monah preocupat de acest subiect.

La moment, aș evidenția un paradox din tabere rivale: dacă catolicismul a făcut din celibat o condiție esențială de admitere în preoție, în Ortodoxie a devenit condiție de bază a admiterii în calendar.Acest lucru este exprimat și de o vorbă românească pe care n-o pot reproduce decât parțial:
”nu poți să fii și cu... și cu sufletul în rai” ;)
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Oct 2013, 21:25

Păi este viaţa de familie o cale spre sfinţenie sau nu? Dacă este, de ce nu o vedem reflectată în calendar?
Din câte ştiu, canonizarea "cu acte în regulă" este dependentă de recunoaşterea din partea unui număr mare de credincioşi, şi/sau de activităţi sfinţitoare (anumite slujiri/funcţii bisericeşti, activităţi filantropice) etc, deci e vorba de o analiză a unei comisii. De obicei familiile creştine care s-au sfinţit sunt recunoscute de un număr restrâns de oameni: duhovnicul şi cei din jurul lor; acesta ar putea fi un motiv al lipsei din calendar. Altfel spus, se merge mai mult pe o analiză cantitativă şi nu pe una calitativă (strict starea duhovnicească a familiei).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Oct 2013, 22:26

Da, dar culmea că lipsesc din calendar chiar şi preoţii de mir, care sunt văzuţi, mai ales cei de la oraşe.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde anastasys » 25 Oct 2013, 00:14

Chiar voiam sa pun si eu o intrebare mai demult dar m-am abtinut, dar acum daca tot mi-ati ridicat mingea la fileu indraznesc sa o pun. Toti cei mantuiti sunt in randul sfintilor? Daca da atunci de ce unii sunt doar fericiti (ca Augustin) sau doar scriitori bisericesti? Nu e sigura mantuirea lor? E ca o masura de prevedere ca poate institutia Bisericii sa proclame un om drept sfant dar el poate nu s-a mantuit?
S-a intamplat vreodata in istoria Bisericii sa fie proclamat cineva drept sfant ca apoi sa apara dovezi contrare si sa fie des-canonizat?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Oct 2013, 00:57

Pentru ca cineva să fie canonizat, adică propus ca model de sfinţenie (cuv. "canon" = etalon, normă), trebuie ca în privinţa lui să fie în primul rând nădejdea, fie ea şi subiectivă, a mântuirii lui ca urmare a dreptei credinţei şi a dreptei vieţuiri. Dar chiar şi dacă sunt acestea, nu orice om mântuit poate fi propus şi ca model, mai ales dacă unele învăţături de-ale lui au generat mai târziu erezii, chiar dacă el însuşi s-a căit pentru inexactitatea mărturisirii lui. Biserica consideră că el deja nu poate fi propus ca model, pentru că aceasta poate da apă la moară ereticilor respectivi. Aşa este şi cazul lui Augustin.
Bineînţeles, sunt cu mult mai mulţi oameni mântuiţi, decât cei trecuţi în calendar. Şi se poate întâmpla ca cineva să fie trecut în calendar, în baza a ceea ce omul a putut să afle despre o anumită personalitate, dar în faţa lui Dumnezeu lucrurile să fie un pic altfel. De exemplu, după anul 2000 în Biserica Rusă au fost canonizaţi foarte mulţi neo-martiri. Dar după aceea, când Putin a deschis arhivele, s-a aflat că unii dintre ei au fost "turnători", ceea ce este incompatibil cu idealul sfinţeniei. Deci a fost o grabă cu canonizarea, mai ales că în cinstea unora dintre ei s-au construit şi Biserici, iar moaştele lor au fost expuse la închinare. Totuşi Sinodul a hotărât ca temporar acele persoane (36 la număr) să fie scoase din calendar.

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde new » 25 Oct 2013, 17:08

Iată trei sfinte căsătorite care nici nu s-au călugărit, nici împărătese sau regine n-au fost, nici mucenice n-au fost:
Sf. Iuliana Lazarevskaia
http://tainacasatoriei.wordpress.com/20 ... arevskaia/
Sf. Marta
http://tainacasatoriei.wordpress.com/20 ... nta-marta/
Sf. Maria cea Nouă
http://tainacasatoriei.wordpress.com/20 ... -cea-noua/

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Oct 2013, 18:13

Cunoaşteţi şi câţiva bărbaţi? Că e bine lumea să cunoască...

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde new » 25 Oct 2013, 19:05


porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde porfirie » 28 Oct 2013, 14:10

Revenind puțin la ideea de baza a topicului... Aceasta deviație, pe care ați semnalat-o Părinte, are chiar reprezentanți moderni... Sunt convins că știti de Yannaras care a fost acuzat de athoniți de neo-nicolaism pentru ideile sale despre viata de familie în care gasim eroarea teoretica a problemei noastre si anume: sfintenia in familie nu se poate decât daca se întrerup relatiile dintre soți sau dacă ei se retrag spre o formă de monahism.... Problema adevarată este însa că deși teoretic a fost semnalată ca gresită, practic așa o trăim. Gândindu-mă mai profund la asta, îmi dau seama că noi avem icoană cu Sf. Adrian și Natalia care ocrotesc pe cei căsătoriți, dar ei sunt mucenici și n-au cunoscut greutățile vieții de familie... și de aici se poate naște un întreg handicap.
Paradoxal, de la Yannaras, dar din alta carte a lui am înțeles (eu personal) ca erezia este în primul rând viața (trăirea efectivă a vieții) și după aceea învățătura...

Constantinos

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde Constantinos » 28 Oct 2013, 18:24

Sa presupunem ca in vechime un mirean practicant a avut un accident ( aproape ) mortal intr-o joi - ora 12 - cam la 5 ore dupa ce se sculase din pat de langa sotia lui . Ca printr-o minune duhovnicul sau apuca sa-l Impartaseasca pe la ora 15 iar la 16 adoarme spre a fi treaz in vesnicie . Daca a gresit duhovnicul este de rau iar daca nu a gresit inseamna ca vorba romaneasca nu este valabila nici macar pentru o zi .
Despre canonizare mi-am ales parerea ca este necesara o mare nevointa pentru a pastra harul in trup , har care se poate rasfrange apoi si asupra icoanei respectivului sfant ; caci de unde este putin nu se poate da iar unde este putere multa acolo se ajuta si altora spre mantuire prin diferite minuni . Cred ca si sfantul Ioan Hrisostom aseamana cele 100 seminte cu cei feciorelnici iar cele 30 cu cei casatoriti : Matei 13 " Altele au căzut pe pământ bun şi au dat rod: una o sută, alta şaizeci, alta treizeci." Totusi ar mai putea fi si exceptii cand mirenii intrec pe calugari . Dupa sfantul Macarie cel Mare , harul are multe manifestari , cateodata ii lasa pe sfinti sa fie la fel ca si oamenii obisnuiti . Banuiesc de aici ca si o familie foarte sporita duhovniceste ar putea avea copii daca Dumnezeu le-ar porunci .

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde presviter » 30 Oct 2013, 19:01

Sunt convins că știti de Yannaras care a fost acuzat de athoniți de neo-nicolaism pentru ideile sale despre viata de familie în care gasim eroarea teoretica a problemei noastre si anume: sfintenia in familie nu se poate decât daca se întrerup relatiile dintre soți sau dacă ei se retrag spre o formă de monahism.... Problema adevarată este însa că deși teoretic a fost semnalată ca gresită, practic așa o trăim.
Porfirie, ce părere personală aveți despre Yannaras și concepțiile lui legate de viața de familie ? Că din pasajul de mai sus, eu nu înțeleg.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde anastasys » 31 Oct 2013, 18:24

Inainte de a continua acest subiect ar trebui stabilite mai intai anumite aspecte. Unul ar fi de ce si in ce context a aparut monahismul, nu ca nu ar fi avut germenii chiar in viata apostolica, ci ca si institutionalitate, aspect care tine tot de modul de viata exterior care se rasfrange - sau care ar trebui sa se rasfranga - in planul vietii duhovnicesti.
Alt aspect ar fi ca, criteriile noastre privind sfintenia - de multe ori exterioare - nu intotdeauna corespund cu ceea ce vrea de fapt de la noi Hristos, si anume inima noastra.
Si aici as vrea sa dau un exemplu pe care l-am intalnit in cartea Sf. Ignatie Briancianinov, Cuvant despre moarte, si care apare mentionat in Apophtegmata Patrum (Patericul?), si anume cazul cu pustnicul zavorat venerat inca din timpul vietii sale de catre oameni si pelerinul fara capatai, cand ingerii au venit sa le ia sufletele. Sufletul pustnicului a fost luat de draci pentru ca nu L-a odihnit pe Dumnezeu.
As vrea sa dezvoltam mai mult despre Ce inseamna a-L odihni pe Dumnezeu?

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde Nuica Stefan » 03 Noi 2013, 18:11

Am si eu o intrebare. Care sunt criteriile canonizarii sfintilor? Mai ales in Biserica Rusiei sau a greciei. In dreptul canonic ortodox atat cele ale lui Liviu Stan sau Floca, sunt niste data care nu mai sunt actuale si de care avem nevoie spre a fi cunoscute. Multumesc frumos. As avea nevoie de ceva bibliografie accesibila. Cel putin pe internet nu am gasit mai nimic despre criteriile canonizarii sfintilor.Va multumesc inca odata!
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde apologet » 04 Noi 2013, 12:29

Care sunt criteriile canonizarii sfintilor? Mai ales in Biserica Rusiei sau a greciei.
Din cate stiu eu, criteriile sunt aceleasti, numai ca la greci fenomenul e mai spontan (popular), la rusi e mai oficios, dar romanii incercand sa tina seama de ambele bat pasul pe loc.

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde new » 25 Iun 2014, 16:04

Un exemplu de sfinți căsătoriți: Sfinții Petru și Fevronia de Murom
http://www.doxologia.ro/vietile-sfintil ... casatoriti

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Ce categorii de sfinţi avem?

Mesaj necititde new » 25 Iun 2014, 17:58

Opa, am uitat că sfinții pe care i-am menționat au fost menționați deja de Păr. Petru mai sus. Oricum, chiar dacă n-au avut copii asta nu înseamnă că n-au avut relații.


Înapoi la “File de Sinaxar”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron