Talcuiri referitoare la Patericul Egiptean

Aici puteti posta si recomanda diferite scrieri de invatatura Ortodoxa scrise de diferiti Sfinti si Pariniti ce considerati ca v-au fost foarte folositoare. Se va preciza autorul scrierilor si sursa
AlexT
Mesaje:2
Membru din:02 Apr 2014, 18:05
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mersul pe munte
Localitate:Brasov
Contact:
Talcuiri referitoare la Patericul Egiptean

Mesaj necititde AlexT » 12 Apr 2014, 18:39

Doamne ajuta!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu informatii si documentatie referitoare la Pateric.
Tocmai am inceput sa il studiez si stiu ca apoftegmele trebuie interiorizate si traite dar m-ar ajuta talcuiri.Am vazut ca ultima parte a Patericului e chiar filocalie dar deocamdata incerc sa pricep apoftegmele (pildele de la inceput) Parintilor.
Cred ca urmatoarele scrieri m-ar ajuta dar nu am reusit sa le gasesc online(stiu ca ar trebui sa le cumpar sau sa le iau de la Biblioteca dar deja mi-am cumparat Patericul si alte carti):
VIATA COTIDIANA A PARINTILOR DESERTULUI IN EGIPTUL SECOLULUI IV - Lucien Regnault
Derwas J. Chitty, Pustia, Cetatea lui Dumnezeu
Parintii pustiei (Jean Bremond)
Harisma discernamantului in calauzirea duhovniceasca ortodoxa, Editura Egumenita, 2012
Fairy von Lilienfeld Spiritualitatea monahismului timpuriu al pustiei
Gastrimargia sau nebunia pantecelui: stiinta si invatatura Parintilor pustiei despre mancat si postit plecand de la scrierile avvei Evagrie Ponticul - Bunge, Gabriel
Colectia comorile pustiei
3 cuvioşi părinţi egipteni : Avva Ioan Colov, Avva Ammona, Avva Zosima
Am cautat articole si clipuri pe internet dar orice sursa e binevenita!
Ma ajuta si doar o bibliografie sa stiu ce sa cumpar -ma refer doar la partea de inceput,la apoftegmele Parintilor incepand cu Avva Antonie).
Doamne ajuta!

Înapoi la “Cuvinte de învăţătură de la Sf. Părinţi şi duhovnici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX