Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Despre marele personalitatii din lumea ortodoxa: ierarhi, duhovnici, preoti, monahi şi chiar laici
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2009, 10:33

Imagine

Părintele Arhimandrit Teofil Părăian, duhovnicul Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, a trecut la cele veşnice în această noaptela ora 1.45 (joi 29 octombrie 2009) la Spitalul Militar din Cluj-Napoca. După o suferinţă de câteva luni, timp în care a fost internat la mai multe spitale din Bucureşti, Deva, Braşov şi Cluj-Napoca, Părintele Teofil Părăian s-a mutat din această viaţă la vârsta de 80 de ani, pe care i-a împlinit anul acesta la data de 3 martie.

Dar al lui Dumnezeu, om al bucuriei, bătrân frumos, duhovnic odihnitor de oameni, echilibrat, realist, cu zâmbetul mereu pe chip, părintele Teofil Părăian a fost un om împlinit, un om fericit. Nevăzător, dar luminat, om al rugăciunii, Părintele Teofil şi-a întemeiat viaţă pe credinţă şi cultură.

Părintele Teofil a fost şi rămâne un reper luminos şi sigur, o persoană care a întrupat concret bucuria şi certitudinea credinţei, un propovăduitor al credinţei lucrătoare prin iubire. A fost un ziditor de suflete şi a renăscut pe mulţi la viaţa duhovnicească în Hristos şi în Biserică prin predicile, conferinţele sau îndrumările sfinţiei sale.

A plecat din această viaţă cu nădejdea că Domnul Hristos îl va primii în Împărăţia Sa alături de Maica Domnului şi de toţi sfinţii, pentru că toată viaţa şi-a închinat-o slujirii lui Dumnezeu şi a oamenilor.

Prin mutarea la cele veşnice, Părintele Teofil ne lasă aici o moştenire impresionantă întrupată în viaţa sa, în cuvintele sfinţiei sale, în cărţile, în înregistrările cu predicile, conferinţele sau interviurile realizate în ultimii 20 de ani în toată ţara.

Înmormântarea părintelui Teofil Părăian va avea loc sâmbătă, 31 octombrie, la mănăstirea Sâmbăta de Sus, la orele 12 după oficierea Sfintei Liturghii - după cum a declarat în cadrul emisiunii 'Viaţa cetăţii' de la Radio Trinitas Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului.

Veşnica lui pomenire!

Câteva repere biografice ale Părintelui Teofil Părăian:

Părintele Teofil s-a născut la 3 martie 1929 într-o familie de plugari din satul Topârcea, din apropierea Sibiului, primind la botez numele de Ioan şi fiind primul dintre cei patru fraţi. S-a născut fără vedere, motiv pentru care urmează cursurile unei şcoli primare pentru nevăzători la Cluj-Napoca, între anii 1935 – 1940. Îşi continuă cursurile la o şcoală de nevăzători la Timişoara, între anii 1942 – 1943, iar până în 1948 urmează tot la Timişoara cursurile liceale într-un liceu teoretic pentru văzători. În această perioadă îl cunoaşte pe părintele Arsenie Boca de la care deprinde rugăciunea minţii: „Doamne Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine păcătosul”, rugăciune pe care continuă să o exerseze încă înainte de intra în monahism. Preocuparea pentru viaţa religioasă şi pentru aprofundarea cunoştinţelor teologice îl determină să urmeze cursurile Facultăţii de Teologie din Sibiu, între anii 1948 – 1952, iar la 1 aprilie 1953 ia hotărârea de a intra în obştea Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus. După patru luni este călugărit în ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului şi primeşte numele de Teofil, cuvânt provenit din limba greacă ce se traduce cu „iubitor de Dumnezeu”. La şapte ani de la călugărie, tot de praznicul Adormirii Maicii Domnului, părintele Teofil este hirotonit diacon de către Mitropolitul Nicolae Colan, iar la 13 mai 1983, după 23 de ani de diaconie este hirotonit preot de către Mitropolitul Antonie Plămădeală. Tot atunci primeşte şi hirotesirea întru duhovnic. În anul 1986 părintele Teofil este hirotesit protesinghel, iar în anul 1988 arhimandrit.

Din anul 1992 părintele a început să răspundă invitaţilor din ţară şi participe în aproape toate oraşele importante din România la conferinţe duhovniceşti, de obicei în perioada Postului Mare sau în perioada Postului Crăciunului.

Părintele Teofil Părăian a fost un om al bucuriei, un om care şi-a propus să înmulţească bucuria şi credem că a reuşit cu prisosinţă. Darul deosebit al părintelui Teofil de a vorbi şi mai ales de a aprofunda cuvintele Scripturii şi în special ale Noului Testament, preocuparea pentru cărţile fundamentale ale spiritualităţii ortodoxe, cum ar fi Patericul şi Filocalia, dar şi pentru textele liturgice cuprinse în cărţile de slujbă, l-au făcut să fie iubit şi în acelaşi timp să fie un părinte duhovnicesc cu autoritate şi discernământ.

Sursa

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde Petre C » 29 Oct 2009, 12:04

Dumnezeu sa il ierte!
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
Arhidiacon
Mesaje:20
Membru din:04 Noi 2009, 10:30
Confesiune:ortodox

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde Arhidiacon » 04 Noi 2009, 20:38

Dumnezeu sa-l ierte.
Inmormantarea a avut deja loc. Parintele a fost inca o data inconjurat de cei dragi, despartindu-se in dragostea lui Hristos. Din pacate multe site-uri si blog-uri au trecut cu vederea aceasta despartire, trecandu-l defapt pe parintele Teofil intr-o umbra nemeritata din cauza unor cuvinte de-ale sfintiei sale, interpretate fortat si nu in duhul dragostei de catre unii; asta pentru ca unii se simt stalpii ortodoxiei, asa cum se si face referire intr-un loc, pe acest forum.
L-am ascultat cand am avut ocazia pe parintele Teofil. De la parintele se putea invata, ca in Pateric, chiar si daca nu vorbea, doar privindu-i fata, bucuria, zambetul, parca din alta lume; nici nu e mirare ca avea un asa zambet, nealterat de zambetele omului obisnuit, zambete fatarnice de multe ori.
Ma simt mangaiat sufleteste ca am avut ocazia odata sa fiu invitat la o cina cu preacuviosia sa, in urma cu cativa ani, iar mai recent, in ultima duminica in care parintele mai era in viata, 25 oct.a.c., i-am pomenit unele vorbe in predica.
Dumnezeu sa-l ierte, iar pe noi sa ne intareasca in credinta si in dragoste.

(Bun gasit tuturor, este prima mea interventie pe forum. Blagosloviti si iertati!)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde Petre C » 04 Noi 2009, 22:10

Dumnezeu sa-l ierte.
Inmormantarea a avut deja loc. Parintele a fost inca o data inconjurat de cei dragi, despartindu-se in dragostea lui Hristos. Din pacate multe site-uri si blog-uri au trecut cu vederea aceasta despartire, trecandu-l defapt pe parintele Teofil intr-o umbra nemeritata din cauza unor cuvinte de-ale sfintiei sale, interpretate fortat si nu in duhul dragostei de catre unii; asta pentru ca unii se simt stalpii ortodoxiei, asa cum se si face referire intr-un loc, pe acest forum.
L-am ascultat cand am avut ocazia pe parintele Teofil. De la parintele se putea invata, ca in Pateric, chiar si daca nu vorbea, doar privindu-i fata, bucuria, zambetul, parca din alta lume; nici nu e mirare ca avea un asa zambet, nealterat de zambetele omului obisnuit, zambete fatarnice de multe ori.
Ma simt mangaiat sufleteste ca am avut ocazia odata sa fiu invitat la o cina cu preacuviosia sa, in urma cu cativa ani, iar mai recent, in ultima duminica in care parintele mai era in viata, 25 oct.a.c., i-am pomenit unele vorbe in predica.
Dumnezeu sa-l ierte, iar pe noi sa ne intareasca in credinta si in dragoste.

(Bun gasit tuturor, este prima mea interventie pe forum. Blagosloviti si iertati!)


Fiti binevenit. Ma bucur ca si altii au sesizat tacerea grea de pe bloguri carora "nu le scapa nimic".

Reascult din cand in cand conferinte de-ale pr. Teofil, si ma folosesc de ele. L-as descrie ca pe un "om al inimii", dupa expresia pr. Seraphim Rose. Cred ca ne osandim pe noi insine cand etichetam un om, mai ales o personalitate ca pr. Teofil, dupa cateva propozitii.

Dumnezeu sa il odihneasca intru sfintii Sai!
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde danadoina » 04 Noi 2009, 22:58

..........parintele Teofil intr-o umbra nemeritata din cauza unor cuvinte de-ale sfintiei sale, interpretate fortat si nu in duhul dragostei de catre unii; asta pentru ca unii se simt stalpii ortodoxiei, asa cum se si face referire intr-un loc, pe acest forum.
.......
Doamne ajuta !
... mai, cum fiecare se vede lipsa "duhului dragostei" intotdeauna la ceilalti (pare sa fie o "viroza" ortodoxa)... Cine are "dragostea" sa ridice primul piatra .... :(

PS: ma gandesc, ca tot ceea ce o fost dupa Voia Domnului la parintele Teofil va ramane, spre lauda lui; ... chiar daca unii poate ca nu ii acorda atentie dupa cum cred altii ca ar trebui ;)

Dumnezeu sa-l odihneasca si, de acolo de sus sa ne ajute si noua sa dobandim dragostea...

Avatar utilizator
Arhidiacon
Mesaje:20
Membru din:04 Noi 2009, 10:30
Confesiune:ortodox

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde Arhidiacon » 04 Noi 2009, 23:09

N-am vrut sa supar pe nimeni. Am constatat o realitate. Cautati pe net si veti gasi multe pozitii radicale, la care am facut referire, impotriva parintelui. Si mult mai important: n-am ridicat nicio piatra impotriva cuiva. Iertati.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde danadoina » 04 Noi 2009, 23:19

Iertati si Sfintia Voastra parinte, dar am obosit de vesnicul repros al lipsei de dragoste intre ortodocsi ... :( . Iertati inca odata.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde Petre C » 12 Noi 2009, 23:21

De pe blogul Pr. Gabriel
Iarta-ne pe toti, Parinte Teofil! Iarta-ne, pentru ca noi, popor dreptmaritor al lui Hristos, ajuns-am orbi, neghiobi si plini de rautate; si nu mai stim si nici nu vrem ca sa-i urmam pe cei ce, orbi trupesti fiind, Lumina ne-o arata!

Iarta-ne Parinte bun, pe noi cei ce bolnavi cu sufletul, cu cugetul si inima, nu mai privim in jur sa cautam pe calauzitorii Domnului, nici n-ascultam de ei… Noi n-ascultam de nimeni!

Iarta-ne Parinte, ca noi azi nu mai stim a pretui valorile, de orice fel ar fi, noi trebuie sa-i pierdem mai intai, ca abia apoi sa-i iubim!

Parinte, iarta-ne pe toti, ca noi am incetat sa ne luptam cu pacatul, cu patima sau raul ce-i in noi; azi noi luptam cu fratii, cu dreptii, cu toti ce nu-s “cu noi” sau “ca noi”; mandria ne orbeste, micimea ne cuprinde….Tu, iarta-ne, Parinte!

Iarta-ne Parinte drag, ca tu fiind in viata, la vorba ta n-am meditat, nici ti-am urmat, dar, rataciti si rai fiind, am cutezat a te jigni, a te invinui de unica si obsesiva noastra cauza: … stiu dansii…

Iertare-ti cerem toti, Parinte bland, noi care ne pretindem drepti, si mai curati si decat sfintii, desi prin lume orbecaim salbatici, nerusinati si plini de ura, si-am devenit ne-oameni!

Parinte, iarta-ne din nou, ca-n timp ce tu posteai sau te rugai cu lacrimi pentru noi, copiii tai, noi, imbuibatii si lenesii, ne desfatam cu lacomie din bunatatile lumesti!

Iertare-ti cerem scump Parinte, ca-n cea din urma vreme, in timp ce tu urcai cu greu pe Golgota vietii, bolnav fiind, in suferinta si durere, noi singur te-am lasat…si nu ti-am fost alaturi!

Iarta-ne Parinte, caci si acum frati dintre noi, intunecati la minte si de har goi, te prigonim, te denigram, scuipam marsavi pe dreapta ta credinta si pe blajinu-ti chip!

Iarta-ne noua, ca multi altii dintre noi, ipocriti si fatarnici, acum, la moartea ta, te “ridicam in slavi”, pretindem a te fi-nteles si pretuit!

Iarta-ne noua, Parinte, ca toate intru nestiinta ti-am gresit. Nu pomeni a noastra rautate! Ci, bun fiind, de poti, te roaga pentru noi…
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde Petre C » 24 Ian 2010, 21:53

Un interviu inedit cu Pr. Teofil Paraian in franceza despre bucurie si nu numai.


"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Arhim. Teofil Pârâian a trecut la cele veşnice

Mesaj necititde celprost » 02 Mar 2012, 12:07

Imagine
Părintele Arhimandrit Teofil Părăian, duhovnicul Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, a trecut la cele veşnice în această noaptela ora 1.45 (joi 29 octombrie 2009) la Spitalul Militar din Cluj-Napoca. După o suferinţă de câteva luni, timp în care a fost internat la mai multe spitale din Bucureşti, Deva, Braşov şi Cluj-Napoca, Părintele Teofil Părăian s-a mutat din această viaţă la vârsta de 80 de ani, pe care i-a împlinit anul acesta la data de 3 martie.

Dar al lui Dumnezeu, om al bucuriei, bătrân frumos, duhovnic odihnitor de oameni, echilibrat, realist, cu zâmbetul mereu pe chip, părintele Teofil Părăian a fost un om împlinit, un om fericit. Nevăzător, dar luminat, om al rugăciunii, Părintele Teofil şi-a întemeiat viaţă pe credinţă şi cultură.

Părintele Teofil a fost şi rămâne un reper luminos şi sigur, o persoană care a întrupat concret bucuria şi certitudinea credinţei, un propovăduitor al credinţei lucrătoare prin iubire. A fost un ziditor de suflete şi a renăscut pe mulţi la viaţa duhovnicească în Hristos şi în Biserică prin predicile, conferinţele sau îndrumările sfinţiei sale.

A plecat din această viaţă cu nădejdea că Domnul Hristos îl va primii în Împărăţia Sa alături de Maica Domnului şi de toţi sfinţii, pentru că toată viaţa şi-a închinat-o slujirii lui Dumnezeu şi a oamenilor.

Prin mutarea la cele veşnice, Părintele Teofil ne lasă aici o moştenire impresionantă întrupată în viaţa sa, în cuvintele sfinţiei sale, în cărţile, în înregistrările cu predicile, conferinţele sau interviurile realizate în ultimii 20 de ani în toată ţara.

Înmormântarea părintelui Teofil Părăian va avea loc sâmbătă, 31 octombrie, la mănăstirea Sâmbăta de Sus, la orele 12 după oficierea Sfintei Liturghii - după cum a declarat în cadrul emisiunii 'Viaţa cetăţii' de la Radio Trinitas Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului.

Veşnica lui pomenire!

Câteva repere biografice ale Părintelui Teofil Părăian:

Părintele Teofil s-a născut la 3 martie 1929 într-o familie de plugari din satul Topârcea, din apropierea Sibiului, primind la botez numele de Ioan şi fiind primul dintre cei patru fraţi. S-a născut fără vedere, motiv pentru care urmează cursurile unei şcoli primare pentru nevăzători la Cluj-Napoca, între anii 1935 – 1940. Îşi continuă cursurile la o şcoală de nevăzători la Timişoara, între anii 1942 – 1943, iar până în 1948 urmează tot la Timişoara cursurile liceale într-un liceu teoretic pentru văzători. În această perioadă îl cunoaşte pe părintele Arsenie Boca de la care deprinde rugăciunea minţii: „Doamne Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine păcătosul”, rugăciune pe care continuă să o exerseze încă înainte de intra în monahism. Preocuparea pentru viaţa religioasă şi pentru aprofundarea cunoştinţelor teologice îl determină să urmeze cursurile Facultăţii de Teologie din Sibiu, între anii 1948 – 1952, iar la 1 aprilie 1953 ia hotărârea de a intra în obştea Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus. După patru luni este călugărit în ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului şi primeşte numele de Teofil, cuvânt provenit din limba greacă ce se traduce cu „iubitor de Dumnezeu”. La şapte ani de la călugărie, tot de praznicul Adormirii Maicii Domnului, părintele Teofil este hirotonit diacon de către Mitropolitul Nicolae Colan, iar la 13 mai 1983, după 23 de ani de diaconie este hirotonit preot de către Mitropolitul Antonie Plămădeală. Tot atunci primeşte şi hirotesirea întru duhovnic. În anul 1986 părintele Teofil este hirotesit protesinghel, iar în anul 1988 arhimandrit.

Din anul 1992 părintele a început să răspundă invitaţilor din ţară şi participe în aproape toate oraşele importante din România la conferinţe duhovniceşti, de obicei în perioada Postului Mare sau în perioada Postului Crăciunului.

Părintele Teofil Părăian a fost un om al bucuriei, un om care şi-a propus să înmulţească bucuria şi credem că a reuşit cu prisosinţă. Darul deosebit al părintelui Teofil de a vorbi şi mai ales de a aprofunda cuvintele Scripturii şi în special ale Noului Testament, preocuparea pentru cărţile fundamentale ale spiritualităţii ortodoxe, cum ar fi Patericul şi Filocalia, dar şi pentru textele liturgice cuprinse în cărţile de slujbă, l-au făcut să fie iubit şi în acelaşi timp să fie un părinte duhovnicesc cu autoritate şi discernământ.
Sursa

Da, parintele Teofil a fost un exemplu de traire a Ortodoxiei intru bucurie, intru blandete, intru lumina. Lipsit fiind de lumina fizica, o avea pe cea duhovniceasca. Ma bucur, parinte protosinghel, ca il apreciati.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)


Înapoi la “Personalităţi ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron