Parintele Arsenie Boca

Despre marele personalitatii din lumea ortodoxa: ierarhi, duhovnici, preoti, monahi şi chiar laici
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Parintele Arsenie Boca

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Sep 2014, 13:03

Dumitra Andrei, eu am o nedumerire, poate reușiți să mi-o elucidați. De ce Pr. Arsenie Boca nu este menționat în scrierile, memoriile ce au apărut referitoare la cei ce au pătimit în închisorile comuniste? De ce personalitatea sa nu este mediatizată de către Patriarhie (de ex. prin televiziunea Trinitas) așa cum este cea a Părinților Dumitru Stăniloae, Nicolae Steindhardt, Galeriu, Ilie Cleopa?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

DumitraAndrei
Mesaje:2
Membru din:14 Sep 2014, 11:40
Confesiune:ortodox
Preocupări:literatura, religie

Re: Parintele Arsenie Boca

Mesaj necititde DumitraAndrei » 14 Sep 2014, 14:58

Pentru ca cei care decid se tem sa nu dea si mai multa amploare unui fenomen de care se tem. Sunt multe de spus, dar nu este aici locul potrivit. M-am gandit la un moment dat ca oamenii care se duc acolo la mormant puhoi (unii chiar fiind in autoamagire), nu fac decat rau din acest punct de vedere. Insa, pana la urma, asta ar putea sa contribuie unui scop mai inalt. Cred ca stie Parintele ce face… si chiar ne va ajuta pe toti in mod plenar si decisiv ! Poate ca “necanonizat” ii va fi mai usor sa ne ajute astfel. Eu am o foarte mare incredere.

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Parintele Arsenie Boca

Mesaj necititde AndreiDinu » 14 Sep 2014, 20:03

Pentru ca cei care decid se tem sa nu dea si mai multa amploare unui fenomen de care se tem. Sunt multe de spus, dar nu este aici locul potrivit. M-am gandit la un moment dat ca oamenii care se duc acolo la mormant puhoi (unii chiar fiind in autoamagire), nu fac decat rau din acest punct de vedere. Insa, pana la urma, asta ar putea sa contribuie unui scop mai inalt. Cred ca stie Parintele ce face… si chiar ne va ajuta pe toti in mod plenar si decisiv ! Poate ca “necanonizat” ii va fi mai usor sa ne ajute astfel. Eu am o foarte mare incredere.
Ne puteti totusi lamuri ce-i cu Francisc de Assisi si cu Ulfila pictati ca sfinti de pr. Arsenie Boca intr-o Biserica? Si vreau alt argument decat "pictura profetica" deoarece asta inseamna ca incalcarea canoanelor e profetie. Deci un argument teologic, patristic, nu pietist.

Constantinos

Re: Parintele Arsenie Boca

Mesaj necititde Constantinos » 21 Apr 2015, 11:53

Daca i se va gasi craniul frumos inmiresmat asa cum au zis unii martori de la o presupusa dezgropare atunci poate fi canonizat fara indoiala . Canonizarea nu inseamna si canonizarea tuturor scrierilor sau recunoasterea picturii . Origen nu este sfant chiar daca Sfantul Grigorie la elogiat ca pe un sfant . Nu este canonizata si scrierea Taumaturgului . Deci pictura lui Arsenie Boca poate fi modificata total sau cel putin inlocuit cu numele altor sfinti acolo la Francisc si Ulfila ( asa practica si pictori actuali cand gasesc " icoane " cu Evagrie Ponticul , nu mai sterg tot chipul ci inlocuiesc numele ).
Un parinte contemporan ( Adrian Fageteanu ) care nu va fi canonizat niciodata a zis :
" Cum se poate recunoaşte un duhovnic bun?
Duhovnic bun e numai acela rău! Numai cel riguros, care ţine cont de ce învăţături i‑a dat Duhul Sfânt, în Molitfelnic, în Aghiasmatar şi‑n toate cărţile noastre. Ăla care‑ţi dă împărtăşania prea deasă, să iei împărtăşania cum iei ciorba, în fiecare zi, ăla nu‑i duhovnic. "

COTYS
Mesaje:1
Membru din:28 Apr 2015, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:ROMAN
Contact:

Re: Parintele Arsenie Boca

Mesaj necititde COTYS » 28 Apr 2015, 15:01

STIMATE "CONSTANTINOS",
RASFOIND ASTAZI PAGINILE SI POSTARILE ACESTUI FORUM, AM GASIT POSTAREA DOMNIEI VOASTRE DIN DATA DE 1 APRILIE 2012,
GENERANDU-MI O SERIE DE INTREBARI-UNELE, RECUNOSC, DEVENITE IN ZILELE NOASTRE, INTREBARI CRONICE CU VALOARE GENERICA:
1/ NOI TOTI REBUIE SA INTELEGEM, DUPA MODUL ACADEMIC DE EXPRIMARE CA I-ATI FOST SEF DE CELULA PARINETLUI ARHIM. ARSENIE PAPACIOC, FACAND TOT ATATIA ANI DE LAGAR DE CONCENTRARE SI DE "FRIGIDER"? ORI L-ATI CATERISIT, PE MOTIVE DOAR DE DOMNIA VOASTRA STIUTE, DE UNDE SI "ARSENIE PAPACIOC" IN LOC DE "PARINTELE ARHIMANDRIT ARSENIE PAPACIOC"??? SAU, AR MAI PUTEA FI SI A TREIA VARIANTA: POATE CA SUNTETI TRECUT BINISOR DE 100 DE ANI, FIIND ASTFEL MAI MARE IN VARSTA???
2/ STA SCRIS: "SA NU-TI JUDECI APROAPELE!" CACI SI ACEASTA ESTE UNA DINTRE MASURILE CU CARE, DUPA CUM AI DAT, PE ATAT VEI LUA! CINE ESTEI TU SA MANANCI CARNE DE OM, CAND, SF. AP. PETRU, SF. VASILE CEL MARE SI SF. IOAN GURA DE AUR SPUN CA IADUL ESTE PLIN CU ACEI CE-AU MANCAT CARNE DE OM, JUDECANDU-SI APROAPELE! SI MAI CU SEAMA, CUM ITI PERMITI SA JUDECI UN PREOT??? DAR MAI CU SEAMA, UN PARINTE DE INALTIMEA DUHOVNICEASCA A PR. ARSENIE PAPACIOC??? SI MAI CU SEAMA, UN CANON DAT CUIVA??? ASTA NUMAI DRACUL O POATE FACE SI SLUGILE LUI-NECUM, UN CRESTIN ORTODOX!!!
LUPI IMBRACATI IN PIEI DE MIELUSEI SI DRACI CARE VANTURA PROSTIMII FALSE ADEVARURI!!!
COZILE DE TOPOR AU INSA UN LOC ALES: NICI MACAR IN SMOALA, CI DIRECT SUB CAZANUL IADULUI, CA LEMNE DE FOC!!!
IAR CAND VORBESTI, AI GRIJA SA N-O FACI CU GURA PLINA, CACI ASTFEL VOR VEDEA CU TTII CE, CAT, CAND SI DIN MANA CUI AI MANCAT, DANDU-TI ASTFEL, STAPANII DE GOL-IAR CAND ACELORA LI SE DEZVALUIE BARLOGUL DE TRIMISII LOR, STIM CE-I ASTEAPTA PE ACESTIA! IAR TU SE PARE CA TOCMAI AI FACUT-O-SI SE PARE-CRED STAPANII TAI-CA NU E PRIMA OARA!!! IAR CINE NEAGA EVIDENTELE, NU FACE DECAT SA CONFIRME ADEVARUL, IN TOATA MARETIA SA!
IN PRIVINTA VANATORILOR DE MINUNI, PRECUM SI A ISPITITORILOR DE TEAPA OCULTISTILOR, EZOTERISTILOR, YOGHINILOR, GHICITORILOR, VRAJITORILOR DE MAGIE ALBA, NEAGRA, ORI ROSIE (MAGIA SEXUALA), STIM BINE CA, ACOLO, IN PUSTIE, HRISTOS MANTUITORIUL NOSTRU NE-A LASAT NOUA TUTUROR, PANA LA CAPATUL VEACURILOR: "INAPOIA MEA, SATANO, CACI STA SCRIS: SA NU ISPITESTI PE DOMNUL DUMNEZEUL TAU!"
CAUTATI ASADAR, CAUTATI MINUNI SI SEMNE, FRATILOR, CERETI LUI DUMNEZEU SA VA DEA DOVEZI, CACI INTR-O BUNA ZI, UNII, IN SMINTEALA VOASTRA, VA VETI LEPADA DE DUMNEZEU PE MOTIV ARSENIE BOCA L-A INTRECUT IN MINUNI!
SANATATE, INTARIRE, DRAGOSTE INTRU HRISTOS UNIRE SI MANTUIRE!
UNITI INTRU HRISTOS CU DAGOSTE VOM BIRUI!

Constantinos

Re: Parintele Arsenie Boca

Mesaj necititde Constantinos » 28 Apr 2015, 16:11

Probabil ai nimerit aici direct de pe site-ul stilistilor . Intai citeste toate mesajele de pe forum din anii precedenti si apoi scrie daca esti in stare , cu litere mai mult mici decat mari , sa-ti corectezi si greselile apasand pe " edit " , in dreapta sus o casuta cu creion . Cu acest prilej daruit de catre tine ii anunt pe stilistii care nu stiu sa se roage ci doar sa tina isonul ca exista mantuire si pentru eretici , eretici care au fost botezati ( dar mai vinovati decat multi pagani ) si totusi arata un inceput de pocainta la sfarsit . Teofil prigonitorul ortodoxiei a fost mantuit asa cum se arata in sinaxarul ortodoxiei : http://basilica.ro/sinaxar-la-duminica- ... 04658.html
Stilistii nu accepta ca Parintele Arsenie ( sau oricare altul a gresit ) , nu se roaga pentru ei fiindca nu au putere in rugaciune si nu accepta ca Sfantul Paisie Aghioritul a exagerat in privinta codului de bare , deci nu a gresit nici cand Sfantul i-a sarutat mana unui preot catolic si a incercat sa-l lumineze zicandu-i ca la ei multe sunt gresite .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Parintele Arsenie Boca

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iun 2019, 15:55



Înapoi la “Personalităţi ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX