Parintele Arsenie Papacioc

Despre marele personalitatii din lumea ortodoxa: ierarhi, duhovnici, preoti, monahi şi chiar laici
unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:
Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde unsuflet » 14 Apr 2008, 15:52

Cum ne putem mantui



Binecuvantarea suferintei

"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde protosinghel » 17 Feb 2009, 00:07

Adevărata postire.


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde protosinghel » 17 Feb 2009, 00:09

Să nu judecăm preoţii!


Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde Petre C » 08 Apr 2010, 16:42

Un nou interviu cu Pr. Arsenie Papacioc (via Lacasuri Ortodoxe).
"V-a intrat in cap criza!" ... "Rugati-va in stare de veselie interioara!"
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde stroie » 02 Noi 2010, 18:48



Mai sus este un link in care se poate vizoaliza o declaratie facuta de catre Arsenie Papacioc.Cu scuzele de rigoare consider ca acesta prezinta eronat posibil cu buna stiinta semnele prealabile ale sfarsitului lumii.In intarirea afirmatiilor mele care va vor fi folositoare doar daca veti vedea declaratia lui , voi indica in cele ce urmeaza cateva capitole din biblie cu titlu de trimiterii:

Meleahi cap 4 ver.5; Matei cap 11 ver 11-17;Marc cap 9 ver.11;Luca cap 1 ver.17.

Desi am postat aceste trimiteri si pe youtube, mi-au fost sterse imediat, dragi mei nu consider ca Domnul Isus vrea ca biserica Ortodoxa sa permita astfel de afirmatii care nu au nici o treaba cu Biblia, de asemenea se prezuma ca un preot ar trebui sa cunoasca aceasta sfanta Scriptura, mai ales de varsata domnului Papacioc.
Adevarul trebuie sa dainuie indiferent cat de dureros este

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 13:58

Iar tu esti un fatarnic de toata frumusetea si plin de... bune intentii!. Esti tu ortodox cum sunt eu acuma` papă al Romei!

Pe deasupra vad si ca musteşti de... inteligenţă, atât de multă, ca te dai singur de gol! Mai bine pune-ti coada intre picioare... fă-ţi un cont nou, si mai incearca o data - ca acum te-ai discreditat deja, DIN START!

Sumedenie de erori (de ordin logic si nu numai)
- Pleaca babuinu` de la prezumtia ca el e superior (dar totodata e si complexat, ca se da ortodox, ca sa semene din interior indoiala)
- presupune ca ortodocsii nu se recunosc intre ei decat la nivelul formal!
- n-are idee nici cat negru sub unghie care sunt principiile si valorile ortodoxiei!

Noi dovezi va furniza singurel, cat de curand si o sa ne lamuim cu totii si mai CLAR. Asta daca nu-mi urmeaza sfatul si se tireaza . Oricum ar fi .... tot il GĂBJÍM noi. si-l dezbracam de pielea de miel cat ar fi el de lup. :D

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde danadoina » 03 Noi 2010, 16:57

..ca Domnul Isus vrea ca ....
Domnul Isus (ca la np) sau Domnul Iisus (ca la ortodocsi) ? :mrgreen:

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde stroie » 03 Noi 2010, 18:48

..ca Domnul Isus vrea ca ....
Domnul Isus (ca la np) sau Domnul Iisus (ca la ortodocsi) ? :mrgreen:

Citeste pasajele din Biblie pe care le-am indicat, si vei vedea care Domn Isus, din punctul meu de vedere este doar unul , probabil tu cunosti mai multi.Si eu nu am venit pe acest site sa ma cert cu lumea ci din potriva vreau sa invat si sa ma intaresc in credinta si in cercetare. Citeste si spunemi te rog daca am inteles bine sau nu.


Iti doresc numai bine si imi cer scuze pt tonul meu de mai sus.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde danadoina » 03 Noi 2010, 19:34

..ca Domnul Isus vrea ca ....
Domnul Isus (ca la np) sau Domnul Iisus (ca la ortodocsi) ? :mrgreen:

Citeste pasajele din Biblie pe care le-am indicat, si vei vedea care Domn Isus, din punctul meu de vedere este doar unul , probabil tu cunosti mai multi....
pai, in Biblia mea este vorba doar de un Domn Iisus..., tu ca ortodox nu citesti o traducere ortodoxa a Bibliei :? ???
...ci din potriva vreau sa invat si sa ma intaresc in credinta si in cercetare...
mai mult decat laudabil :) , uite de la Protosinghel citire :
"Iisus" este transliterarea reucliniana (aşa cum citesc grecii astazi şi cum de fapt se citea dupa dialectul comun chiar şi in sec. I) a grecescului> Iησοuς. Latinii, care citesc erasmic, aşa cum citesc şi românii ortodocşi în ultima vreme, dar numai anumite cuvinte, şi nu se ştie dacă s-a citit vreodată aşa (vezi aici), au transliterat Jesus.
Noi, romanii ortodocşi, pronuntam numele Domnului ca grecii şi slavii, iar protestanţii de limba romana, urmând de fapt catolicilor de limbă româna, pur şi simplul au mâncat a doua literă din nume.
Inteleg ca “ou” se citeste “u”, dar “Ie” sau “Ii” nu are cum sa dea un singur “I”.
Şi apoi uitaţi-va că, catolicii şi protestanţii de limbă rusă nu au scos a doua litera, ci au lasat-o la locul ei. “Faceti si voi asemenea”!

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde stroie » 03 Noi 2010, 19:45

Domnul Isus (ca la np) sau Domnul Iisus (ca la ortodocsi) ? :mrgreen:[/quote]


Citeste pasajele din Biblie pe care le-am indicat, si vei vedea care Domn Isus, din punctul meu de vedere este doar unul , probabil tu cunosti mai multi....[/quote]

pai, in Biblia mea este vorba doar de un Domn Iisus..., tu ca ortodox nu citesti o traducere ortodoxa a Bibliei :? ???



mai mult decat laudabil :) , uite de la Protosinghel citire :
"Iisus" este transliterarea reucliniana (aşa cum citesc grecii astazi şi cum de fapt se citea dupa dialectul comun chiar şi in sec. I) a grecescului> Iησοuς. Latinii, care citesc erasmic, aşa cum citesc şi românii ortodocşi în ultima vreme, dar numai anumite cuvinte, şi nu se ştie dacă s-a citit vreodată aşa (vezi aici), au transliterat Jesus.
Noi, romanii ortodocşi, pronuntam numele Domnului ca grecii şi slavii, iar protestanţii de limba romana, urmând de fapt catolicilor de limbă româna, pur şi simplul au mâncat a doua literă din nume.
Inteleg ca “ou” se citeste “u”, dar “Ie” sau “Ii” nu are cum sa dea un singur “I”.
Şi apoi uitaţi-va că, catolicii şi protestanţii de limbă rusă nu au scos a doua litera, ci au lasat-o la locul ei. “Faceti si voi asemenea”!
[/quote]


Hai sa lasam balta lucrurile minore, citeste si vei vedea ca Papacioc este unealta Diavolului, eu asta vreau sa sugerez nu cum se pronunta ortodox sau ortodocs sau ortoped, nu asta este important ci faptul ca PAPACIOC MINTE , citeste pasajele din Biblie si cotrariaza-ma acolo nu pe tot felul de denumiri. In imparatia cerurilor nu vor intra oameni in functie de cum pronunta sau sciu cuvantul ortosox. pe mine sa ma lasi cu tampeniile citeste Biblia si fi utila.

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde stroie » 03 Noi 2010, 19:59

Daca am spus ca Papacioc minte, am adus si argumente , va rog sa aduceti si voi argumente biblice ca el spune adevarul cand indruma credinciosi sa stea linistiti ca Ilie nu a venit. Cum vine asta eu imi doresc sa vina azi Isus , sa mergem cat mai repede acolo de unde venim , iar Papacioc ne pune sa asteptam pe cineva care a venit si a si plecat sfarsidu-si misiunea. Cititi pasajele trasate de mine si veti vedea negru pe alb ca nu mint, vizualizati interviul lui Papacioc si veti vedea ca minte.Posibil minte din eroare , si eu nu ii port ura, imi cer scuze daca il judec aspru.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 20:26

Meleahi cap 4 ver.5; Matei cap 11 ver 11-17;Marc cap 9 ver.11;Luca cap 1 ver.17.
.Mai intai ca Maleahi are doar 3 capitole si nu 4. Deci esti la furat! Sau poate ai gresit!

2. despre Ilie se vorbeste in m. multe locuri in Sf. Scriptura... poate nu stiai! Ce parere ai de urmatoarele versete:

# Maleahi. 3, 23. Iată că Eu vă trimit pe Ilie proorocul, înainte de a veni ziua Domnului cea mare şi înfricoşătoare; - iata cand tre` sa vina Ilie.

# Ca sa nu te mai incurci si sa-l confunzi pe Ilie cu Sf. Ioan Botezatorul... vezi episodul de pe TABOR (Marcu 9, 4. Şi li s-a arătat Ilie împreună cu Moise şi vorbeau cu Iisus. ). Si sa mai stii.. ca unii il credeau chiar si pe Hristos ca este ILIE! :D Deci boala e veche!

# Poate o sa vrei sa citesti ATENT si textul de la Apoc. 11,3 , 7 - sper sa intelegi si contextul de acolo

# Iacov 5, 17 - asta daca vrei sa afli mai mult despre Ilie. Ca nu era nici un supraom si nici vreun soi de extraterestru!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 20:29

Daca am spus ca Papacioc minte, am adus si argumente , va rog sa aduceti si voi argumente biblice ca el spune adevarul cand indruma credinciosi sa stea linistiti ca Ilie nu a venit. Cum vine asta eu imi doresc sa vina azi Isus , sa mergem cat mai repede acolo de unde venim , iar Papacioc ne pune sa asteptam pe cineva care a venit si a si plecat sfarsidu-si misiunea. Cititi pasajele trasate de mine si veti vedea negru pe alb ca nu mint, vizualizati interviul lui Papacioc si veti vedea ca minte.Posibil minte din eroare , si eu nu ii port ura, imi cer scuze daca il judec aspru.
- Daca vrei sa mergi mai repede... acolo... nu e de condamnat! Esential e sa fii si pregatit! Io zic sa stai bland si sa mailucri (cat mai avem timp) la mantuirea noastra!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 20:43

Daca tu esti convins ca Parintele e unealta diavolului.... da-mi si mie voie sa cred ca Paarintele are dreptate iar unealta a diavolului... esti tu!!! :D

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde danadoina » 03 Noi 2010, 20:56

...
Hai sa lasam balta lucrurile minore, citeste si vei vedea ca Papacioc este unealta Diavolului, eu asta vreau sa sugerez ....
:shock: :shock: :shock:
mai daca nu tie rusine, macar de Dumnezeu nu ti-e frica ?

...pe mine sa ma lasi cu tampeniile citeste Biblia si fi utila...
:lol: , deci cam asta e cum zice Ioachim, "materialul clientului" :roll:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 21:19

eu l-as putea caracteriza intr-un cuvant , asa cum facea bunica mea cand eram obraznic; imi zicea... mai RUŞÎNATULE tu ci eşti...

- lui i se potriveste de minune mustrarea deplina: NERUSINAT. Adica fara pic de rusine. Sau NEOBRAZAT. De Dumnezeu nu stie .... oricum!

Ma gandeam ca probabil asta si era intentia lui de la bun inceput.... sa se dea ortodox si sa vina cu tampenii si grosolanii care sa socheze pe orice om cu bun simt. Si-atunci, pe buna dreptate, unii ar fi zis: Doamne... si ortodocsii astia! Bine ca l-am....gabjit! :lol:

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde stroie » 07 Noi 2010, 19:15

Meleahi cap 4 ver.5; Matei cap 11 ver 11-17;Marc cap 9 ver.11;Luca cap 1 ver.17.
.Mai intai ca Maleahi are doar 3 capitole si nu 4. Deci esti la furat! Sau poate ai gresit!

2. despre Ilie se vorbeste in m. multe locuri in Sf. Scriptura... poate nu stiai! Ce parere ai de urmatoarele versete:
# Maleahi. 3, 23. Iată că Eu vă trimit pe Ilie proorocul, înainte de a veni ziua Domnului cea mare şi înfricoşătoare; - iata cand tre` sa vina Ilie.

# Ca sa nu te mai incurci si sa-l confunzi pe Ilie cu Sf. Ioan Botezatorul... vezi episodul de pe TABOR (Marcu 9, 4. Şi li s-a arătat Ilie împreună cu Moise şi vorbeau cu Iisus. ). Si sa mai stii.. ca unii il credeau chiar si pe Hristos ca este ILIE! :D Deci boala e veche!

# Poate o sa vrei sa citesti ATENT si textul de la Apoc. 11,3 , 7 - sper sa intelegi si contextul de acolo

# Iacov 5, 17 - asta daca vrei sa afli mai mult despre Ilie. Ca nu era nici un supraom si nici vreun soi de extraterestru!

Daca ai intelege apocalipsa nu te-ai mai numi ortodocs, caci apocalipsa nu se refera doar la vremea sfarsitului ci incepe cu inceputul si termina cu safarsitul, multe din aceea carte s-au intamplat chiar cu mul timp inainte sa se fi scris apocalipsa, dar iarasi mai sunt putine sa se intample pana v-a sa vie sfarsitul.Ilie a venit si a si plecat.
Si te rog sa iti ascunzi prostia Meleahi are 4 capitole.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 17:51

- Din motive tehnice, probabil, pe http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-te ... 52/Maleahi apar doar 3 capitole. E drept ca m-am grabit... dar am verificat in propria-mi Scriptura, si intr-adevar are 4 capitole. Imi fac mea culpa! Nu e nici o rusine sa recunosti cand gresesti! Poate o sa-mi urmezi exemp;lul si-o sa faci si tu la fel atunci cand evidenta iti demonstreaza ca esti in eroare! :D

- Acuma vad ca l-ai lasat pe Ilie si ai dat-o pe Apocalipsa! Raspunde punctual si te lamuresti singur!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde silvestru » 09 Noi 2010, 19:35

- Nu e nici o rusine sa recunosti cand gresesti!
Nu este o greseala,unele editii au 3 altele 4 capitole.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Parintele Arsenie Papacioc

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 21:46

Ce parere ai de urmatoarele versete:

# Maleahi. 3, 23. Iată că Eu vă trimit pe Ilie proorocul, înainte de a veni ziua Domnului cea mare şi înfricoşătoare; - iata cand tre` sa vina Ilie.

# Ca sa nu te mai incurci si sa-l confunzi pe Ilie cu Sf. Ioan Botezatorul... vezi episodul de pe TABOR (Marcu 9, 4. Şi li s-a arătat Ilie împreună cu Moise şi vorbeau cu Iisus. ). Si sa mai stii.. ca unii il credeau chiar si pe Hristos ca este ILIE! Deci boala e veche!

# Poate o sa vrei sa citesti ATENT si textul de la Apoc. 11,3 , 7 - sper sa intelegi si contextul de acolo

# Iacov 5, 17 - asta daca vrei sa afli mai mult despre Ilie. Ca nu era nici un supraom si nici vreun soi de extraterestru!


Înapoi la “Personalităţi ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX