De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Aug 2009, 20:28

De ce nu este permis a manca carne (bineinteles alaturi de oua, lactate) in post ? Nu este carnea binecuvantata de Dumnezeu ? Am inteles ca ar ingreuna trupul si deci l-ar face vrajmas sufletului aflat in rugaciune...dar daca s-ar manca (gusta) putin atunci ingreunarea nu ar mai intervenii,... iar ea apare oricum si la celelalte alimente mancate "pe saturate" cum s-ar spune.

A te retine de la anumite alimente in post doar ca asa spune la Biserica antreneaza, parerea mea, frica fata de Dumnezeu...e drept e buna, dar mai buna e iubirea fata de Dumnezeu pt ca la randul ei se revarsa asupra intregii lumi.

Cum ar trebui sa postim pentru "a scoate duhurile cele necurate" asa cum ne sfatuieste Domnul nostru Iisus Hristos ?
E primit postul celor care nu au in vedere alungarea duhurilor rautatii drept scop final al infranarii?

Miercurea si vinerea postim intradevar in amintirea dureroasei tradari si rastigniri a Mantuitorului pentru noi pacatosii, insa pentru ca noi sa ne plinim lipsurile sufletesti cum ar trebuii sa ne comportam in aceste 2 zile. Sa fie oare modul nostru de a ne comporta in zilele de post o oglindire a raportarii noastre fata de Mantuitorul nostru Iisus Hristos....in acest caz postul nu mai este un mijloc de a departa rautatile ci si un mijloc de a ajunge la iubirea fata de Dumnezeu pentru ale carui patimi ne intristam postind si rugandu-ne :!: :?:

Va rog sa ma lamuriti cei cu mai multa cunostinta in privinta nelamuririlor de mai sus si a celei din titlu.
Va multumesc din suflet!

Parinte Constantin ma bucur pentru cinstea cu care va invrednicit bunul Dumnezeu. Sa aveti parte de sanatate si de bucurii duhovnicesti in pastorirea sufletelor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde Florina » 27 Aug 2009, 00:47

In general, calugarii trebuie sa se abtina de la carne din infranare. Asa cum casatoria nu este pacat, dar din infranare unii aleg manastirea, tot asa si carnea este evitata pentru a nu da imbolduri trupesti prea mari. Un trup foarte bine hranit este prada usoara ispitelor trupesti.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Aug 2009, 09:11

carnea este evitata pentru a nu da imbolduri trupesti prea mari
Daca ea da imbolduri mari trupului atunci si mirenii-crestin-ortodocsi-in-teorie-si-practica care traiesc in lume si sunt supusi ispitelor trupesti la tot pasul ar trebui sa renunte la acest aliment.
Un trup foarte bine hranit este prada usoara ispitelor trupesti.
Asa e, insa ne putem hranii bine si cu oua, lapte, legume...e drept carnea e consistenta, dar daca ar fi mancata cu ratiune fara a satura atunci ea nu ar mai fi un aliment care invrajmaseste trupul asupra sufletului.

Eu ma gandeam ca poate la inceput, in gradina Raiului protoparintii nostrii Adam si Eva aveau mancarea lipsita de carne, fiertura si deci este bine ca cei care ne pregatim in trup reintoarcerea in slava din care am cazut sa ne asemanam acelora intru totul inclusiv mancare.

Daca Mantuitorul spune in pilda fiulul risipitor sa se taie un vitel gras in sarbatorirea reintoarcerii fiului sa intelegem ca acest aliment-carnea este bineprimit de Dumnezeu sau vitelul gras are alt sens ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde Ezo » 28 Aug 2009, 19:48

La inceput Dumnezeu a spus omului:

Facerea 1:
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.

Mai apoi insa, i-a dat voie sa manance si carne:

Facere 9:
3. Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde.
4. Numai carne cu sângele ei, în care e viaţa ei, să nu mâncaţi.

"Petre C" mentioneaza pe forum ca: "Sf. Hrisostom spune explicit ca dupa Potop oamenii au inceput sa manance carne."

Hristos cat a fost pe pamant ne-a dat exemplu de multe ori ca e bine sa mancam carne de peste. De curand cercetatorii au tras concluzia ca este singurul fel sanatos de carne.

Eu minimizez cat pot consumul de carne, in afara de peste. Se poate trai cu legume si fructe, plus lactate si oua.

Dar, Dumnezeu sfinteste orice fel de mancare daca-I multumim la masa, din cate am retinut din Pateric (un Sfant stand la masa cu niste oameni vede cu ochii mintii ca desi aveau in blid aceleasi bucate, unii mancau miere pentru ca au multumit Domnului si altii lucruri scarboase pentru ca nu s-au rugat la masa). Pentru ca Dumnezeu ne spune asa:

Fapte 11, 9:
Şi glasul mi-a grăit a doua oară din cer: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Aug 2009, 22:42

Va multumesc acum m-am lamurit :D .

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Apr 2010, 22:00

De aceea, dacă mâncarea-i devine fratelui meu piatră de poticnire, în veac nu voi mânca carne, ca să nu-l poticnesc pe fratele meu. 1 Corinteni (8, 13)
Hmm, aici e vorba de hrana jertfită idolilor. Astăzi nu se mai pune problema asta, însă deoarece carnea poate îngreuna trupul prin îngreunarea trupului cred că putem deveni piatră de poticnire fratelui.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde protosinghel » 08 Apr 2010, 14:29

Celor care nu sunt capabili să asimileze mai multe argumente, le spun foarte simplu: Carnea cere carne! ;)
Eu nu mănânc carne de aproape 12 ani şi mă simt foarte bine pe această linie, fără a simţi vreo lipsă în acest sens. Nici nu consider că fac o mare nevoinţă, de aceea o şi spun simplu, fără să mă laud. E o regulă monahală foarte bună care te ajută ca mijloc. În nici un caz nu e o un scop în sine.

Cunosc pe un ieromonah care odată s-a îmbolnăvit de TBC. Stareţul său i-a dat binecuvântare şi chiar l-a impus ca vreo 6 luni să mănânce carne, după care a revenit la normal. Şi astăzi acel ieromonah e sănătos.

În toate trebuie dreaptă socoteală!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 17:59

Celor care nu sunt capabili să asimileze mai multe argumente, le spun foarte simplu: Carnea cere carne! ;)
Eu nu mănânc carne de aproape 12 ani şi mă simt foarte bine pe această linie,
dar oua, lapte, branza, mancati?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Sep 2010, 18:24

Celor care nu sunt capabili să asimileze mai multe argumente, le spun foarte simplu: Carnea cere carne! ;)
Eu nu mănânc carne de aproape 12 ani şi mă simt foarte bine pe această linie,
dar oua, lapte, branza, mancati?
Atunci când Biserica nu indică post, clar că mănânc. Mai mult decât atât, nu condamn pe nimeni pentru ceea ce mănâncă: fie în post, fie în afara posturilor.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 18:26

Atunci când Biserica nu indică post, clar că mănânc. Mai mult decât atât, nu condamn pe nimeni pentru ceea ce mănâncă: fie în post, fie în afara posturilor.
Foarte bine, ca sunt tare gustoase.
Si sunt lasate de Dumnezeu.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde dumio » 25 Ian 2011, 22:23

Daca e sa argumentam refuzul monahilor de a manca carne dupa pilda vietii lui Hristos, ne inselam! Hristos a mancat carne! Era obiceiul si obligatia evreilor ca la Pasti sa consume in intregime mielul pascal, iar acestui ritual s-a supus si Hristos. Deci, a mancat carne! Chiar si la mesele vamesilor si pacatosilor sau la cele ale fariseilor, unde era invitat, a consumat ce I s-a pus in fata. Chiar El a spus undeva: a venit Ioan Botezatorul care nu a mncat si nu a baut bautura ametitoare si spuneti ca a avut demon. A venit si Fiul Omului care a mncat si a baut si spuneti ca are demon!

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: De ce calugarii nu mananca carne, iar mirenii mananca?

Mesaj necititde nora » 11 Feb 2011, 12:44

In legatura cu mancarea de carne. Am sa dau exemplu concret pe mine.
Un an de zile am mancat zilnic carne fara sa tin post. Nu cu exces pe zi, dar zilnic, in perioada cand eram `oarba` de tot. Mancam si fructe, si legume, dar era si carnea. Fara alte excese. Adica fara alcool, fara tutun, ca le detest. Fara sucuri acidulate, iar carnea si mancarea preparata prin fierbere sau la grill. Paine putina. Cat mai natural, ma uitam sa nu fie cu E-uri si alte alea. Si dupa un an am constatat ca m-am ingrasat, mult.
Am inceput sa inteleg ce este credinta cu adevarat, sa o simt si am decis sa tin post in primul rand. Cu rugaciune zilnica, miercurea si vinerea post, si carne mai putina in celelalte zile.
Primul efect: in zilele fara post, cu carne, am inceput sa am dureri , noptile: ficat, pancreas. o stare de greutate, o digestie grea, un somn nelinistit, agitatie. In zilele cu post doar legume: sanatate excelenta, fara dureri, digestie usoara, cugetul mai bun, mintea mai limpede, un somn mai linistit.
Al doilea efect: ganduri de genul: ai dureri ca ai inceput sa tii post, sau: deja te-ai imbolnavit ai nevoie de hrana consistenta....;
Al treilea efect: rugaciune si cerere de la Dumnezeu sa imi lumineze mintea . rezultat: ganduri de genul: nu renunta la postul tau ca sunt ispite. Postul curata trupul si intareste sufletul.
Concluzia mea: carnea te ingreuneaza, te predispune la somn, la lenevie, pune organismul sa munceasca mult in digestie, afectand sufletul. Perfect remarca Cuviosului Parinte Petru: carnea cere carne.

In final mai mentionez ca am citit acum ceva timp un articol legat de acest aspect dar cu temei stiintific: cercetatorii in domeniul medicinii au constatat ca prin consumarea regulata a carnii se mareste si dorintele trupesti. S-au facut studii analizand persoane care mananca carne si cele care nu mananca carne si s-a constatat ca cei care consumau regulat carne aveau dorinte de acest gen mult mai mari si mai intense decat cei care nu consumau carne.
Si imediat gandul mi-a fugit la un exemplu concret intalnit: o nepotica de 11 ani care este hranita exclusiv cu carne zilnic, si care are la 11 ani 100 kg ,( parinti inconstienti), are deja dorinta de a avea un prieten. Arata ca de 18 ani dar este doar un copil. Trup dezvoltat prea devreme cu minte de copil. Cat de grav si ce consecinte grave sunt deja.
Suntem de multe ori responsabili nu doar de noi dar si de cei din jur.
Si aici ma refer in primul rand la femeia care gateste si care poate impune subtil un anumit ritm de alimentatie. Femeia care gateste pentru sotul ei, pentru copiii ei.

Sfintii nostri Parinti sunt cei mai buni `cercetatori`. Invatamintele lor sunt extraordinare pentru noi si cat de putini sunt cei care vor sa le ia in seama in lumea asta. Postul este o adevarata binecuvantare pentru trup si suflet, urmati sfaturile Sfintilor Parinti ca bat de multe ori stiinta. Doamne ajuta tuturor!
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 73 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX