Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 27 Sep 2009, 13:01

Desii nu sunt in masura sa raspund va voi spune parerea mea.


Insist totusi in a primi un raspuns de la cineva bine documentat,va rog.Multumesc mult!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde Administrator3 » 27 Sep 2009, 16:09

Vor fi multi care vor spune ca daca sotul bate sotia, ea trebuie sa rabde pentru ca asta e crucea ei.
...rabdand cu folos (daca iei bataie pe de o parte de cealalta cautii solutii utile de amandoua partile la solutionarea problemei) totii membrii au de castigat.
...prin suferinta vine fericirea adevarata...
Quod erat demonstrandum. (Ceea ce era de demonstrat)
Sfatul meu este: pentru persoanele mai slabe din fire sa fuga din cale unui astfel de om pentru a nu-si pierde ambii sufletele, iar daca este puternica cu firea sa caute necontenit solutii pentru tamaduirea bolnavului.
Si cam cat de puternit trebuie sa fii sa stai la batut? Cat de tare trebuie sa fii sa te uiti cum copilul tau e plin de sange, cu capul spart si cu buza umflata, incuiat in baie de frica tatalui care sare cu toporul la el; iar tu, ciufulita de la trasul de par, sa stai cu biblia deschisa si sa-i arati celui ce sta sa te ucida in bataie citate precum: Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica (Efeseni V, 25), bărbaţii sunt datori să-şi iubească femeile ca pe înseşi trupurile lor. Cel ce-şi iubeşte femeia pe sine se iubeşte (Efeseni V, 28) sau fiecare aşa să-şi iubească femeia ca pe sine însuşi (Efeseni V, 33).
Vor fi multi care vor spune ca daca sotul bate sotia, ea trebuie sa rabde pentru ca asta e crucea ei. Prostii! [...] Celor care zic asta le doresc sa treaca prin asa ceva!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Sep 2009, 18:06

Cat de tare trebuie sa fii sa te uiti cum copilul tau e plin de sange, cu capul spart si cu buza umflata, incuiat in baie de frica tatalui care sare cu toporul la el
Daca chiar nu se poate locui sub acelasi acoperis, daca le "pandeste" moartea pe victimele agresiunii ar fi mai bine sa se desparta de faptas
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Sep 2009, 20:00

Dostoievski scria: lumea intreaga nu face cat o lacrima de copil...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 27 Sep 2009, 21:11

Imi cer scuze pentru insistenta,dar ati uitat de situatia imaginata de mine.Daca are cineva o idee clara,bineinteles!
Indraznesc sa intreb ceva...Desi sper ca nu s-a intamplat niciodata,ce ar fi daca un calugar ar ridica mana asupra unui frate de-al sau?Ce atitudine s-ar lua in cadrul manastirii respective fata de acest fapt si de persoana agresiva? Intreb acest lucru deoarece din punctul meu de vedere,viata monahala ar trebui sa fie modelul principal la care sa ne raportam, pentru mireni.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 28 Sep 2009, 14:33

Pana la urma voi raspunde tot eu.Probabil ca dupa cateva avertizari,daca persoana respectiva nu si-ar corecta comportamentul,ar fi data afara.Spun asta deoarece pe un forum,o doamna se destainuia ca fusese data afara din manastirea unde se afla ca sora(cred ca asa se spune,pana a deveni calugarita),in urma unui comportament necorespunzator.Ideea e ca nu s-a aplicat in nici un caz iertarea nesfarsita,in cazul ei.Si nu era vorba de un comportament agresiv,care e mult mai grav decat orice.Repet,sper ca situatia imaginata de mine sa nu fi avut loc niciodata,pentru ca trebuie sa fie tare dureros pentru toata lumea.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 93 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX