Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 10 Sep 2009, 16:58

Cum ar trebui tratata agresiunea in familie,din punct de vedere crestinesc?De exemplu cand sotia este agresata de sot,sau cand este agresata fizic de soacra,sau si mai rau...cand este agrseta de unul din parinti?Cu un strain ar fi mai simplu:dupa rezolvarea/nerezolvarea conflictului,il poti ignora.Dar cu un membru al familiei este mult mai greu.Sunt situatii in care nu ai ce face si locuiesti sub acelasi acoperis.Si mai sunt si copii,care invata din comportamentul celor din jur.Deci,din punctul vostru de vedere,ce se poate face?A trecut cineva prin asa ceva?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde Florina » 10 Sep 2009, 17:32

Persoana agresata nu are chiar nicio vina? Adica nu atata si ea cu vorba macar, daca nu si cu fapta?

Intreb asta pentru ca uneori se recurge la violenta din cauza unor motive mai mult sau mai putin grave. Mai rar se recurge la asa ceva gratuit. Poate doar un alcoolic isi bate familia degeaba. Cunosc o femeie care, atunci cand sotul ii venea acasa beat, se punea in usa cu mainile in sold si incepea sa urle la el. Normal ca era batuta de sot pt ca acela nu mai judeca in acel moment. Corect era ca sotia sa astepte sa se trezeasca sotul a doua zi cu mintea ceva mai limpede si sa ii explice ca a gresit.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Sep 2009, 19:49

ce se poate face?A trecut cineva prin asa ceva?
Da, o ruda de-a mea... Au divortat, ea a ramas cu fetele.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Sep 2009, 21:46

Daca chiar nu se poate locui sub acelasi acoperis, daca le "pandeste" moartea pe victimele agresiunii ar fi mai bine sa se desparta de faptas, insa daca vor indura suferinta cu nadejdea in ajutorul Lui Dumnezeu, vor cauta doctorii la mai multi duhovnici iscusiti, vor intarii rugaciunile, nevointele, isi vor imbunatati viata duhovniceasca incet incet vor venii si roadele: faptasul se va vindeca, iar victimele vor avea plata atat in cer cat si pe pamant (pace, intelegere, buna sporire) pentru intoarcerea unui suflet.

Daca victimele sunt persoane credincioase trebuie sa vada in agresorul lor o faptura ne-norocita pe care Dumnezeu- prin rabdarea si lucrarea lor- vrea sa o miluiasca, sa o scoata din iadul in care este afundata si astfel sa nu o paraseasca, sa rabde si rasplata va venii negresit... si sa nu uite ca prin asumarea crucii- care este fff usoara atunci cand ne lasam despovarati/ajutati- ne vine mantuirea.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 15 Sep 2009, 20:35

Persoana agresata nu are chiar nicio vina? Adica nu atata si ea cu vorba macar, daca nu si cu fapta?

Intreb asta pentru ca uneori se recurge la violenta din cauza unor motive mai mult sau mai putin grave. Mai rar se recurge la asa ceva gratuit. Poate doar un alcoolic isi bate familia degeaba. Cunosc o femeie care, atunci cand sotul ii venea acasa beat, se punea in usa cu mainile in sold si incepea sa urle la el. Normal ca era batuta de sot pt ca acela nu mai judeca in acel moment. Corect era ca sotia sa astepte sa se trezeasca sotul a doua zi cu mintea ceva mai limpede si sa ii explice ca a gresit.
Nici o fapta(vina) nu justifica violenta fizica.Cel care isi ia dreptul de a judeca si pedepsi prin pedeapsa fizica pe apropapele lui,cade mult mai jos decat cel care a gresit.Ca sa nu mai zic ca propaga violenta mai departe prin proprii copii si cei care il iau drept model.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde Administrator3 » 16 Sep 2009, 17:44

Vor fi multi care vor spune ca daca sotul bate sotia, ea trebuie sa rabde pentru ca asta e crucea ei. Prostii! Poate sa rabde doar daca ii place bataia. Sau daca el e un betiv si bate la nevasta de o baga la spital, tre sa rabzi ca asta iti e crucea? Celor care zic asta le doresc sa treaca prin asa ceva! Te bate? Despartiti-va! Iti bate copii? Ia-i cu tine! Te bate tata? Mergi si traieste la bunici, caci acela nu e tata! Ia-o si pe maica-ta ca daca nu, ea va primi si portia ta de bataie! Te bate soacra? Muta-te in chirie chiar daca e foarte greu. Asta poate fi cruce de dus, sa stai in chirie, fara siguranta zile de maine; nu sa iei bataie ca asa vei dobandi mantuire.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Sep 2009, 22:00

Celor care zic asta le doresc sa treaca prin asa ceva!
De unde stiti ca nu au trecut prin asta cei care fac aceste afirmatii ?

Ce se va intampla cu sotul rams singur cu patimile lui ? Oare trebuie parasit mai rau ca un caine ? Oare nu are si el o particica de Om in el cu care se poate discuta ? De ce nevasta/sotul la luat ca in-sot-itor/re in viata pentru ca era rau, nu cred,iar daca era bun ce la determinat sa-si schimbe atitudinea ?

Nu sunt pentru bataie, dar nici pentru destramarii familiei, a lasarii unui nefericit in voia sortii dupa ce si tu poate ca ai contribuit involuntar, bineinteles, la starea lui.

Din experienta stiu ca rabdand cu folos (daca iei bataie pe de o parte de cealalta cautii solutii utile de amandoua partile la solutionarea problemei) totii membrii au de castigat.

Nu doresc nimanui suferinta, insa din experienta stiu ca si prin suferinta vine fericirea adevarata. Dumnezeu nu ne obliga sa fim doctori, invatatori, teologi ai unor fapturi ne-norocite, nu vrea ca noi sa suferim alegerea ne apartine.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 17 Sep 2009, 14:41

Celor care zic asta le doresc sa treaca prin asa ceva!
De unde stiti ca nu au trecut prin asta cei care fac aceste afirmatii ?

Ce se va intampla cu sotul rams singur cu patimile lui ? Oare trebuie parasit mai rau ca un caine ? Oare nu are si el o particica de Om in el cu care se poate discuta ? De ce nevasta/sotul la luat ca in-sot-itor/re in viata pentru ca era rau, nu cred,iar daca era bun ce la determinat sa-si schimbe atitudinea ?

Nu sunt pentru bataie, dar nici pentru destramarii familiei, a lasarii unui nefericit in voia sortii dupa ce si tu poate ca ai contribuit involuntar, bineinteles, la starea lui.

Din experienta stiu ca rabdand cu folos (daca iei bataie pe de o parte de cealalta cautii solutii utile de amandoua partile la solutionarea problemei) totii membrii au de castigat.

Nu doresc nimanui suferinta, insa din experienta stiu ca si prin suferinta vine fericirea adevarata. Dumnezeu nu ne obliga sa fim doctori, invatatori, teologi ai unor fapturi ne-norocite, nu vrea ca noi sa suferim alegerea ne apartine.

Intr-un fel inteleg ce vrei sa spui tu.Daca vrei sa arati ca inainte de despartie trebuie facut tot posibilul sa ajuti persoana violenta,sunt de acord cu tine.Si sa i se dea acelei persoane cateva sanse,iar sunt de acord.Dar daca respectivul nu vrea si nu vrea sa invete respectul fata de om/femeie,de familie,de Dumnezeu(violenta e un lucru rau,nu?),atunci trebuie lasat in pace.In afara de faptul ca exista riscul sa te tarasca pe panta unei vieti plina de greseli,nu uita de copiii care il au exemplu.Din dorinta de a face o fapta buna,perpetuezi violenta in viitor.Un copil face in primul rand ceea ce vede la parintii lui,nu ceea ce i se spune...Si uite asa contribui prin copii tai la o societate violenta,desi nu asta a fost intentia ta...
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde Ioan Cr » 17 Sep 2009, 17:07

Ce se va intampla cu sotul rams singur cu patimile lui ? Oare trebuie parasit mai rau ca un caine ?
Exista si parasire "pedagogica". Sotul care bate ceea ce pretuieste merita asa lectie. Iar daca bate ceea ce nu pretuieste - cu atat mai mult...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Sep 2009, 21:29

Dar daca respectivul nu vrea si nu vrea sa invete respectul fata de om/femeie,de familie,de Dumnezeu(violenta e un lucru rau,nu?),atunci trebuie lasat in pace. In afara de faptul ca exista riscul sa te tarasca pe panta unei vieti plina de greseli
Cred ca orice om se poate recupera, indiferent de boala de care sufera atunci cand se fac toate demersurile necesare. Sfatul meu este: pentru persoanele mai slabe din fire sa fuga din cale unui astfel de om pentru a nu-si pierde ambii sufletele, iar daca este puternica cu firea sa caute necontenit solutii pentru tamaduirea bolnavului.
nu uita de copiii care il au exemplu.Din dorinta de a face o fapta buna,perpetuezi violenta in viitor.
Un copil din astfel de experiente: fie imita, din pacate, comportamentul parintelui fie decide ca nici macar o secunda in viata lui sa nu faca rau celor din jur, pentru ca el din experienta stie cat este de dureros. Este drept, pe acel copil il va urmarii toata viata trauma din trecut, va avea o pshihologie mult diferita de a celor de varsta lui (va fi mai matur) si totusii daca parintele sanatos si puternic gaseste resurse de a comunica cu el, consider ca nu va putea fi decat un copil model.
Exista si parasire "pedagogica".
Da, exista insa nu va fi "pedagogica" pentru familia deja despartita, ci doar pentru sotul violent. Daca este despartire sa nu fie definitiva...nu este bine ca un trup binecuvantat inclusiv cu copii sa se desparta/ "sa moara", as indrazni sa spun din cauza unui madular bolnav, se mai poate face tratament pana la incetarea pulsului Sfintei Taine, asa-i d-le doctor Ioan Croitoru ? ;)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 17 Sep 2009, 23:38

"Cred ca orice om se poate recupera, indiferent de boala de care sufera atunci cand se fac toate demersurile necesare. Sfatul meu este: pentru persoanele mai slabe din fire sa fuga din cale unui astfel de om pentru a nu-si pierde ambii sufletele, iar daca este puternica cu firea sa caute necontenit solutii pentru tamaduirea bolnavului."

Chiar daca tamaduirea ar dura ani de zile,o viata intreaga?Adica,tu spui ca femeia ar trebui sa ierte "necontenit" loviturile sotului ei?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Sep 2009, 10:30

Da, exista insa nu va fi "pedagogica" pentru familia deja despartita, ci doar pentru sotul violent. Daca este despartire sa nu fie definitiva...nu este bine ca un trup binecuvantat inclusiv cu copii sa se desparta/ "sa moara", as indrazni sa spun din cauza unui madular bolnav, se mai poate face tratament pana la incetarea pulsului Sfintei Taine, asa-i d-le doctor Ioan Croitoru ? ;)
Dar mai exista si notiunea de "tratament fortuit" ("accanimento terapeutico", in italiana), stimata doamna, atunci cand mijloacele sunt disproportionate fata de scopul propus. Exista si riscul ca maladia sa se propage si la membrele sanatoase. :) Dar sunt de acord cu dvs. ca foarte mult depinde de personalitatea duhovniceasca (slaba sau tare) a partii care sufera. Aici insa asi face o paranteza: nu orice rezistenta este sanatoasa. Cand citim "intoarce si celalalt obraz", mai citim, in alta parte, "a fugit din multimea care cauta sa-L ucida" (dar s-a lasat prins atunci cand I-a venit ceasul). In istoria Bisericii, poate ati auzit, a existat un anume Marcion, care literalmente cauta ocazii de a se martiriza, si ii acuza de lasitate pe cei care se ascundeau de persecutie si cerea caterisirea lor. Dar a fost si un Sf. Policarp din Smirna, care a fugit cat a putut, dar odata prins, a dat o marturie exemplara credintei si a murit muceniceste. Morala este, cred, ca rezistenta trebuie sa fie si chibzuita, poate chiar smechera.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Sep 2009, 10:48

[...]stimata doamna
:oops: Nici pe departe "stimata" si mai ales "doamna", pur si simplu maria andreea ;) .
Dar mai exista si notiunea de "tratament fortuit" ("accanimento terapeutico", in italiana), [...], atunci cand mijloacele sunt disproportionate fata de scopul propus.
Mijloacele crestine si prin asta eu vad ajutorul Divin nu sunt proportionate si deci nu pot fi nici disproportionate daca ajutorul este cerut cu credinta tare.
rezistenta trebuie sa fie si chibzuita, poate chiar smechera.
Asa este, de aceea am spus ca doar firile puternice, inteligente, "smechere" sa indrazneasca.
Adica,tu spui ca femeia ar trebui sa ierte "necontenit" loviturile sotului ei?
Da, sa ierte de 70 de ori cate 7, dar cu folos cum am mai spus; sa nu stea cu mainile in sold si sa primeasca pur si simplu bataie pentru ca asta dovedeste slabiciune, sa fie vicleana si sa gaseasca solutii la innabusirea patimei iar asta implica inteligenta si "smecherie" cum spunea d-l Croitoru.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 18 Sep 2009, 14:46

Adica,tu spui ca femeia ar trebui sa ierte "necontenit" loviturile sotului ei?
Da, sa ierte de 70 de ori cate 7, dar cu folos cum am mai spus; sa nu stea cu mainile in sold si sa primeasca pur si simplu bataie pentru ca asta dovedeste slabiciune, sa fie vicleana si sa gaseasca solutii la innabusirea patimei iar asta implica inteligenta si "smecherie" cum spunea d-l Croitoru.[/quote]

Si atunci,cum ar trebui sa procedeze o femeie,intr-o astfel de situatie,pentru a-si ajuta copiii sa nu paseasca pe urmele tatalui lor?Ce anume s-ar putea face?Si inca o intrebare,te rog:daca barbatul nu numai ca si-ar lovi si jigni femeia,ci si ar face scandal si ar fi consumator de bauturi alcoolice,si-ar insela sotia etc...cum ai privi situatia asta?Femeia ar trebui sa reziste in continuare?Dar cum ramane cu copiii lor?Nu ai idee ce e in sufletul unui copil a carui mama e batuta...Cum ai mai alina sufletul acelui copil,cu ce?Am avut vecini ai caror copii,impreuna cu mama,sareau geamul la ora unu noaptea,cand venea tatal acasa beat...Ii batea pe toti!Ce parere ai de situatia asta?Spui ca femeia poate merita...Dar un copil crezi ca merita sa isi vada tatal cu ochii injectati de alcool si de furie?Pentru ei se sfarseste totul atunci.Crede ca tatal lui va omora pe cineva,in momentele alea.Si nu e un copil speriat,ci foarte traumatizat,care cand va creste s-ar putea imbolnavi psihic...Genul asta de familii sunt adevarate crescatorii de viitori criminali si agresori,delincventi etcE adevarat,depinde foarte mult si de mama.De aceea te intrebam ce crezi ca ar vputea face o mama in situatia asta,concret,pentru sanatatea mintala si sufleteasca a copilului ei.Ea se intareste cu gandul la Dumnezeu,e adevarat,iti da foarte multa forta acest lucru.Dar un copil inca nu are o reprezentare foarte clara a Divinitatii.Cei care il intaresc(sau il "darama") sunt parinitii lui,la aceasta varsta...Pot sa te mai intreb ceva?Ai copii?Si daca da,i-ai lovit vreodata,macar cu o palma?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Sep 2009, 23:30

De aceea te intrebam ce crezi ca ar putea face o mama in situatia asta,concret,pentru sanatatea mintala si sufleteasca a copilului ei.
Ar putea sa comunice cu el, sa-l incurajeze, sa-i arate prin atitudine ca ei sunt mai puternici decat inamicul, nu trebuie sa-i dea copilului impresia ca sunt invinsi, sa-l convinga ca elefantul are picioare de paianjen adica vrajmasul nu este atat de puternic si de inspaimantator pe cat pare.

Mama sa se comporte firesc atat in familie cat si in societate, sa nu fie complexata sa se integreze pe ea, copil in societate, sa se ingrijesca de rezultatele scoalare, sa-l sustina financiar a urma o scoala buna, sa-l sustina in proiectele, ideile lui de viitor, sa faca sacrificii si sa il lase in excursii, drumetii cu colegii de scoala, intr-un cuvant sa-i creeze un trai asa cum ar fi avut intr-o familie sanatoasa, iar atunci cand tata mai zbiara din cand in cand el va intelege doar ca asa se mai cearta parintii si isi vede linistit de activitatile lui: scoala, joaca etc. Mama trebuie sa-i arate copilului din atitudine ca raul este fff mic la ei in familie, cum de fapt si este. In toata aceasta activitate tatal trebuie sa fie primul implicat: sa i se ceara parerea vis-a-vis de scoala, de proiecte etc chiar daca va da plictisit/neinteresat din cap, si cred ca luminita care de abia mai palpaie in sufletul lui va incepe sa se faca prin lucrare dumnezeiasca mai vadita;
Numai sa nu imi spuneti ca nu are posibilitate sa-l sustina financiar pe copil, muncesc intr-o fabrica, renunt cu totul la mine pentru el fac ceva nu astept sa pice.
Deci solutia concreta: normalitatea sa fie la ea acasa in relatiile cu copilul si barbatul, mama sa reactioneze la toata rautatea barbatului cu nesfarsite doze de bunatate si blandete.
Pot sa te mai intreb ceva?Ai copii?
Despre mine aici.
Si daca da, i-ai lovit vreodata,macar cu o palma?
Nu am copii, dar cand o sa am da, ii voi lovii din iubire spre indreptare, desii bataia va fii solutia ultima.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 19 Sep 2009, 00:02

Multumeesc,Andreea! ;)
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 26 Sep 2009, 17:14

Indraznesc sa intreb ceva...Desi sper ca nu s-a intamplat niciodata,ce ar fi daca un calugar ar ridica mana asupra unui frate de-al sau?Ce atitudine s-ar lua in cadrul manastirii respective fata de acest fapt si de persoana agresiva? Intreb acest lucru deoarece din punctul meu de vedere,viata monahala ar trebui sa fie modelul principal la care sa ne raportam, pentru mireni.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Sep 2009, 21:39

Desii nu sunt in masura sa raspund va voi spune parerea mea.
in manastire vietuiesc oameni ca si noi cu slabiciuni si neputinte omenesti, asa ca daca s-ar intampla ca cineva sa ridice mana la vre'un frate nu trebuie sa uitam ca exista si palma bineplacuta Lui Dumnezu a Sf. Nicolae.
Atat in familie cat si oriunde in lume scopul cu care facem un lucru de orice natura este el ne claseaza fapta in consecinta-rea sau buna.
Intreb acest lucru deoarece din punctul meu de vedere,viata monahala ar trebui sa fie modelul principal la care sa ne raportam, pentru mireni.
Din punctul meu de vedere modelul la care trebuie sa ne raportam este al Mantuitorului si apoi al Sfintilor. E drept si calugarii datorita vietuirii alese ajung sa fie modele pentru mireni, chiar si chipul senin, ingeresc as indrazni sa spun, al unora vazandu-i-l te intorci acasa cu mai mult elan duhovnicesc.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde ellena » 26 Sep 2009, 23:24

As vrea totusi sa stiu concret cum ar fi tratata problema lovirii unui calugar de catre un alt calugar,pur si simplu din nestapanirea nervilor,de exemplu.Cel agresiv ar fi sanctionat in vreun fel?Si daca da,cum?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Agresiunea in familie-din punct de vedere crestinesc

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Sep 2009, 12:45

Cel agresiv ar fi sanctionat in vreun fel?Si daca da,cum?
Sanctiunea are menirea de a indrepta un comportament gresit. Nu cred sa aiba cei din manastire (ma iertati parinte protosinghel daca este altfel) nici ghilotina :) nici un registru cu amenzi si pedespse aplicate politienesc au pur si simplu canoanele si scrierile Sfintilor Parinti dupa care isi indreapta povatuiti de duhovnic viata. Sanctiunea sau canonul de pocainta pentru pacatul sau consta in rugaciune, post, metanii mijloace de atragere a harului Dumnezeiesc, de imbunatire a vietii, de primire a iertarii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 94 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX